gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
portretówka do formatu 4x5"
hej,

zna się ktoś na szkłach do wielkiego formatu i podpowie mi coś?
Jakiego szkła portretowego szukać do formatu 4x5"?
Ogniskowa pewnie 300-400mm. Wydać chciałbym w okolicach 1000 zł, ale może być mniej :)
Tylko musi być z migawką.
Jakieś typy? Propozycje?

gilby
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
o, dzięki za linka.
nie znałem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przekątna to 163 mm więc portretowe szkło to coś powyżej 200.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
wolał bym odpowiednik 85-100mm w małym obrazku, czyli gdzieś 300-350mm.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Migawkę można kupić osobno. Są takie, w które wkręca się obiektyw i takie nakładane.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Stachu napisał/a:
Migawkę można kupić osobno. Są takie, w które wkręca się obiektyw i takie nakładane.


:shock:
gdzie takie coś znaleźć i ile to kosztuje?
Może bym nabył jakiegoś tessara za niewielkie pieniądze i dokupił migawkę?
http://www.allegro.pl/ite...ar_4_5_360.html
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
gilby napisał/a:
Może bym nabył jakiegoś tessara za niewielkie pieniądze


Swietny pomysl, tylko sprawdz czy znajdziesz wystarczajaco duza migawke pod niego. Z Copali 0, 1 i 3 najwiekszy ma tylko ok. 56mm srednicy montazowej wiec byc moze nie bedzie sie go dalo założyć na tak wielkiej soczewie... jesli daloby sie to zrobic normalnie, w srodku - to bajka. Jak nie, to znajdz jakies wolniejsze szklo, np. 300/8...

http://www.largeformatpho...o/shutters.html
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Czasem bywają na serwisach aukcyjnych.
http://www.aparaty.tradyc...biektywowa.html
Swego czasu myślałem też o tym, żeby zaadaptować migawkę od jakiegoś SLRa MF. Niestety chyba nie zakryje takiego tessara.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
a co myślicie o takim szkle:
http://cgi.ebay.com/Komur...=item5885022d75

może warto zaryzykować?
nie wiem gdzie szukać informacji o takim obiektywie.
Wygląda raczej nowocześnie.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Gdzieś kiedyś mi się obiło o oczy, że Komury to bardzo dobre szkła.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Alez do portretu w wielkim formacie szklo nie musi byc dobre ;-)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Ale może :P
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
alkos napisał/a:
Alez do portretu w wielkim formacie szklo nie musi byc dobre


:)
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
Szklem portretowym do LF sa obiektywy o ogniskowych 160mm do 180mm, najlepiej jezeli ktos nie wie to poszukac aukcji na ebay wpisujac 4x5. Nalezy uwazac aby nie kupic obiektywu zdemontowanego z kamer mieszkowych 6x9 poniewaz moze kryc 4x5 (w calach) ale nie da mozliwosci tilt/shift. Obiektyw, ktory umozliwi wykonanie dobrych zdjec mozna juz dostac ponizej $100, zwlaszcza jezeli jest bez migawki. Ale jak sie poluje to mozna dostac takze z migawka w tej cenie. Ale cuda rzadko sie zdarzaja i trzeba wiedziec jak :-)
Bardzo dobre obiektywy do duzego formatu kosztuja .....
Nizej wykorzystanie obiektywu 6x9 4.5/145 na SinarzeP. O ile pamietam 1/8s, 4.5, bez doswietlania. Szitki Arista (Fomapan) 100, wolanie w Rodinalu. Mozna wytrzymac chociaz Fujinon wymiata takiego "sredniego" Heliara
Dalem wiekszy rozmiar 1000px dluzszy bok, zdjecia z LF zle sie oglada bardzo pomniejszone


krop ≈ 100%
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
trumil9 napisał/a:
Szklem portretowym do LF sa obiektywy o ogniskowych 160mm do 180mm


z czego to wynika?
licząc z przekątnej negatywu - 160mm będzie standardem, tak jak 45mm dla małej klatki.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Jedno z ciekawszych rozwiazan:

Obiektyw Petzval http://www.allegro.pl/ite...pu_petzval.html + migawka zaobiektywowa sinara (Copal, nie DB)
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
gilby napisał/a:
a co myślicie o takim szkle:
http://cgi.ebay.com/Komur...=item5885022d75

może warto zaryzykować?
nie wiem gdzie szukać informacji o takim obiektywie.
Wygląda raczej nowocześnie.


Warto!!! Życzę powodzenia w aukcji.
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
W takim razie powinno byc
trumil9 napisał/a:
Szklem portretowym do LF sa obiektywy o ogniskowych 160mm do 180mm

"Ksiazkowym" obiektywem portretowym dla 4x5 jest 210mm a "srodowiskowym portretowym" moze byc 105-125mm. Jak mozna przeczytac i tutaj i na innych forach kazdy ma swoje preferencje do portretu jezeli chodzi o obiektyw w malym obrazku. Przyjelo sie mowic, ze 135 to "typowy" obiektyw portretowy. Aczkolwiek kazdy ma cos innego, i dla jednego bedzie to 50tka dla innego 85tka. Trudno jest teoretyzowac i poslugiwac sie tabelkami i przeliczeniami w momencie gdy zaczynamy rozciagac miech i ostrzyc na punkt. Wtedy sie dopiero okazuje co nam najbardziej pasuje. Powtorze to co mi doradzono. Jezeli mamy jakas ulubiona ogniskowa z 35mm to radzilbym sprobowac przy zakupie obiektywu 4x5 pomnozyc to x3 czyli dla 40mm - 120mm, dla 50 - 150mm, dla 85 - 255. Najwiecej "portretow" robie na malym obrazku 35tka wiec wlasciwie 105 byloby najlepszym wyborem dla mnie na LF ale dobre obiektywy kosztuja od $300 w gore a ja jeszcze nie wiem czego chce w 4x5, wiec nie bede ladowal kasy.
Do pracy w studio najbardziej przdatne sa nowoczesne obiektywy, odradzam kupowanie byle czego i raczej nie zgadzam sie z tym, ze obiektyw "wcale nie musi byc dobry". Nie musi ale raczej powinien. Jakims rozwiazaniem jest takze kupno obiektywu powiekszalnikowego i uzywanie zaslepki do wykonywania zdjec zamiast migawki zewnetrznej. Czyli praca z "kapeluszem".
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
trumil9 napisał/a:
Do pracy w studio najbardziej przdatne sa nowoczesne obiektywy, odradzam kupowanie byle czego i raczej nie zgadzam sie z tym, ze obiektyw "wcale nie musi byc dobry".


To skad te szalone ceny i popularnosc starych, a nawet fotograficznie antycznych obiektywow? Przeciez w kwestii ostrosci, kontrastu i aberracji są po prostu obiektywy słabe badz bardzo slabe...

Pamietaj, ze mowimy o portecie a nie "studiu".

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach