pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Przystawka do skanowania do modyfikacji
Chciałbym zmodyfikować przystawkę fotograficzną do skanowania slajdów i negatywów tak, żeby dawała skalę odwzorowania nie 1:1, ale 1:1,5. Tak, żeby dało się w całości fotografować materiały na filmie 135. I teraz mam problem. Nie mam danych dotyczących zastosowanej soczewki. Mam jedynie łatwe do zmierzenia wymiary zewnętrzne. Zakładam, że skoro zestaw daje odwzorowanie w skali 1:1, to odległości matryca<->soczewka<->slajd są równe. Wydaje mi się, więc, że wystarczy znać zewnętrzne wymiary, aby wiedzieć, o ile zwiększyć odległość soczewka-slajd, a o ile zmniejszyć odległość matryca-soczewka.
Z moich wstępnych ustaleń wynika, że aby uzyskać pożądaną przeze mnie skalę 1:1,5 należało by 2x zwiększyć odległość soczewka-slajd i zmniejszyć o połowę odległość matryca-soczewka.
Czy dobrze się do tego zabieram? Bo po przycięciu kątówką nie będzie odwrotu.

[ Dodano: 2009-12-22, 17:02 ]
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
że wystarczy znać zewnętrzne wymiary

Plus odległość od matrycy.

To na pewno jest rozkręcane i da się dorobić nowe elementy.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
że skoro zestaw daje odwzorowanie w skali 1:1, to odległości matryca<->soczewka<->slajd są równe


Tylko jesli jest tam pojedyncza soczewka lub uklad symetryczny, to tak.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
alkos napisał/a:
Tylko jesli jest tam pojedyncza soczewka lub uklad symetryczny, to tak.

Co rozumiesz pod pojęciem "układ symetryczny"?
Mi się wydaje, że jest tam pojedyncza soczewka.

plwk napisał/a:
To na pewno jest rozkręcane

W pewnym stopniu jest. Jak uda mi się rozkręcić i pozyskać ten środkowy element, to zaniosę części do ślusarza i poproszę o zrobienie takich, tylko o innych długościach. Najbardziej przyda mi się ten element służący do trzymania slajdów. Niestety nie mam samych ramek do negatywów. Ramki od Plusteka są niestety za duże.
Acha - zestaw na zdjęciu nie jest mój. Ja mam trochę inny element do trzymania filmów. Ale to nieistotne.

[ Dodano: 2009-12-22, 18:09 ]
O, znalazłem identyczny z moim (albo nawet mój, bo nie pamiętam już, czy ja to robiłem zdjęcie, czy skopiowałem z aukcji, na której kupowałem).
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
Co rozumiesz pod pojęciem "układ symetryczny"?


Dwie takie same soczewki. Albo cztery.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
alkos napisał/a:
Dwie takie same soczewki.

Jakość jest dość dobra, więc podejrzewa, że co najmniej dwie.
Zaglądając pod światło i ze światłem wydaje mi się, że są co najmniej dwie soczewki. Patrząc na odbłyski lampy na powierzchniach naliczyłem 3 odbłyski w jednym rządku i 3 w drugim, który był trochę dalej i z boku, jakby umieścić te odbłyski na torach, to pierwsze 3 na jednym torze bliżej, a drugie 3 na drugim torze, ale trochę dalej (bardziej obrazowo nie potrafię tego przedstawić). Wygląda więc, że są 3 soczewki.

[ Dodano: 2009-12-22, 20:26 ]
Acha - eksperymentalnie doszedłem do tego, że przy oddaleniu slajdu na odległość x2 w stosunku do oryginalnej, widzę w wizjerze cały kadr. Niestety nieostro, bo nie mogę bardziej przybliżyć matrycy. Chyba Samsungowy NX10 z matrycą przy bagnecie zaoszczędziłby mi cięcia :mrgreen:

[ Dodano: 2009-12-22, 20:40 ]
Przy okazji tego tematu można przekonać się, jak złudna jest pamięć. Oto zdjęcie mojego egzemplarza, wykonane przed chwilą. Zdjęty jest tylko element trzymający ramki.


Chyba doszedłem, jak jest to zbudowane. Składa się z 2 rur. Większa, główna rura, od lewej jest podstawą konstrukcji. W niej znajduje się układ soczewek przykręcony do srebrnego pierścienia i poruszany tymże pierścieniem. Po odkręceniu śrubek na pierścieniu, można usunąć układ soczewek i ściągnąć pierścień przesuwając go w lewo (przy ustawieniu jak na zdjęciu). Po prawej od srebrnego pierścienia znajduje się "gzyms" o który o piera się pierścień, a dalej wsuwana tuba, zmieniająca odległość od matrycy. Niestety pozwala jedynie na oddalenie, a ja musiałbym zbliżyć.
Wyjściem jest chyba zlecenie wykonania takiej tuby, tylko z innymi wymiarami i wstawienie układu soczewek oraz pierścienia i trzymaka do ramek do nowego urządzenia.
Zastanawia mnie tylko, czy ślusarz będzie miał możliwość poczernienia i zmatowienia metalu, oraz ile może to kosztować.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
czy ślusarz będzie miał możliwość poczernienia i zmatowienia metalu

Tak
pawelek-79 napisał/a:
oraz ile może to kosztować

To będzie wiedział wykonawca ;-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
plwk napisał/a:
To będzie wiedział wykonawca


Dlatego napisałem:"Zastanawia mnie..." ;-)
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Mam zamiar poskanować moje slajdy 120-tki, tak się zastanawiam może zamiast skanera kupić jakiś obiektyw macro??? Podświetlarkę i statyw mam, szkoda mi trochę pieniędzy na skaner na potrzeby www, bo do wydruków i tak będę posyłał do profesjonalnego skanowania, może wyżej wspomniany obiektyw załatwi sprawę??
Pozdrawiam
Piotr
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Pioter, nie obiektyw makro, a zwykły, który już masz + pierścienie lub mieszek makro. Wyjdzie ci taniej. Najwygodniej to chyba będzie z obiektywem 135mm lub dłuższym, bo z 50mm będziesz musiał fotografować z kilku centymetrów od przedniej soczewki.
Jak masz podświetlarkę, to pewnie jest to najlepsze rozwiązanie. Musisz teraz zabezpieczyć się przed bocznym światłem padającym na kliszę od strony aparatu (jakiś tunel by się przydał, albo chociaż boczne oraz górne i dolne kurtyny przy podświetlarce. No i równe, prostopadłe ustawienie aparatu i podświetlarki. Inaczej dojdzie ci prostowanie geometrii każdego zdjęcia, bo poziom i tak będziesz musiał korygować przy wołaniu.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Dzięki za pomoc, nie pomyślałem o tańszych rozwiązaniach.
Pozdrawiam
Piotr
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Ja próbowałem heliosem z pierścieniami velvię umieszczoną w powiększalniku...
Lekka winieta ale ogólna porażka... Może nawet nie wyglądało to źle, ale zmieścić i światła i cienie w ekspozycji trudno a wyniku nie ma co porównywać do tego co widzę patrząc na kliszę. Odechciało mi się o-(

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach