Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
  K-x - problemy z WB
Witam,

Od jakichś dwóch tygodni mam K-x'a po przesiadce z K100D.
Dziś chcąc zrobić zdjęcie mojej pięknej choinki :-P wyszło szydło z worka.
K-x dość nieprzewidywalnie zachowuje się przy AWB.

Tu są dwa zdjęcia:
http://picasaweb.google.pl/Mad78s/KXWB#

Kadry niemal identyczne, zrobione jedno po drugim. Na jednym WB jest OK, a na drugim totalnie nie tak. Są to JPGi z puszki tylko przez Picasę przeskalowane przy wysyłaniu.
Przyznam, na statywie nie stawiałem, ale "błądząc" po choince kadrem mam mniej więcej 30-50% zdjęć ze złym WB. Podobnie jak focę całą choinkę z dalsza.
W RAWach to samo.
Robię głównie w RAWach więc mi to średnio przeszkadza, ale jednak troszkę kicha.
K100D dawał ciała całkowicie, ale przynajmniej było wiadomo, że nie potrafi inaczej, a K-x, niby umie, a czasem nie chce.

Ktoś może sprawdzić czy ma podobnie?

Pozdrawiam,
Adam
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
ja bym stawiał na tego typu problem:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=28014
:evilsmile:
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
Automat to automat. Kiedyś zwany "autogłupkiem". Lampki choinkowe są pewnie kluczowe. Niby kadry podobne, ale automatyka zakwalifikowała pomiar do dwóch różnych Balansów Bieli. Czy masz tak, że tylko dwa WB Ci wybiera automat? Nie mam jak sprawdzić, dopiero jutro idę po choinkę... :-)
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
tatsuo_ki, dzięki za linke. Mniej więcej z większości tego co tam napisałeś sobie zdawałem sprawę, ale umknęła mojej uwadze jedna rzecz. Miałem więcej niż jedno źródło światła w pokoju. Dwa różne łańcuchy oświetleniowe na choince + 20W żarówka za plecami, ale jakieś 5m od tematu.
Jutro sprawdzę czy jak zostawię tylko jeden łańcuch to będzie bardziej deterministycznie :)
Bo innego wytłumaczenia, dlaczego raz tak, a raz siak, to nie widzę.
Przy jednolitym oświetleniu raczej nie powinien aż tak cudować.

SeizeThePicture, tak, dwa WB tylko wchodzą w grę.
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
wydaje mi sie, iż to żarówka gra tutaj kluczową rolę. Pamiętaj, że żarówka świeci dzięki prądowi zmiennemu, przez co zmienia się natężenie światła jakie emituje. dzieje się to tak szybko, że ludzkie oko widzi światło ciągłe. wiele razy już ta kwestia była poruszana na forum. po prostu raz światłem dominującym są lampki choinkowe i pod nie ustawia się autobalans, a raz światło żarówki i to pod nią idzie AWB. różne "modele" lampek choinkowych również mogą wtrącać swoje 3 gr.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Adam Sławomir, nie przejmuj się, gdybyś na konkretnym ustawieniu a nie na automacie miał zupełnie różne wyniki to by było się czym martwić. ;-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
o bosz... alez masz problem....

[ Dodano: 2009-12-24, 10:04 ]
jak chcesz to wstawie ci za jakis czas fote z d700 - tam tez chyba jest AWB - moze być bardzo ciekawie
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
Fafniak, napisałem, że mi to nie przeszkadza, ale jednak wydawało mi się, że warunki są na tyle stabilne, że powinien ustawiać zawsze taki sam WB.
Ale widać się myliłem. Po prostu przy K100D nie było takich cyrków bo on AWB miał całkiem do d..

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach