a.d.a.m  Dołączył: 15 Sty 2007
Cena - K10D vs D80
Obserwuję ceny na Allegro (z nadzieją, że cena kadyszek zacznie spadać) i zauważyłem rzecz następuącą. Cena zestawu kitowego K10 (z obiektywem 18-55) jest praktycznie taka sama jak cena zstawu kitowego D80 (z objektywem 18-17 lub 18-135). Ceny obu zestawów oscylują w granicach 4000 - 4200 zł.
Z kolei cena body k10 (ok. 3600 do 3700 zł) jest istotnie wyższa niż cena body D80 (ok. 3000 zł). Cały czas mam nam myśli ceny oferowane na Allegro.
Pytanie brzmi, Waszym zdaniem:
1. Czy powyższe sugeruje, że kitowy obiektyw Nikona jest istotnie lepszy do kitowego obiektywu Pentaxa?
2. Czy jest szansa, że zestaw kitowy k10 stanieje, jeżeli de facto punktem odniesienia dla tego modelu jest D80, którego cena co prawda spadła od czasu premiery ale od dłuższego czasu utrzymuje się na stałym poziomie. Innymi słowy, jeżeli przyjąć, że cena D80 będzie się utrzymwać na obecnym poziomie, to czy cena k10 spadnie czy też pozostanie również na obecnym poziomie?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
a.d.a.m napisał/a:
Czy powyższe sugeruje, że kitowy obiektyw Nikona jest istotnie lepszy do kitowego obiektywu Pentaxa?
Dotychczas panowała opinia, ze Nikkor 18-70 bije wszystkie jakością inne kitowce na glowę. Pentaksiarze niesmialo przebąkiwali, że SMC 18-55 też jest dobry, no i ostatnio przy okazji badania dynamiki D80 i K10D wyszło pewnym dwóm panom (Radio Erewań i Markowi Wyszomirskiemu), że to prawda (tyle, że Nikkor jest jaśniejszy i dłuższy). A co do cen, to Polska jest nienajszczęśliwszym przykładem - tu ceny dyktują dystrybutorzy. "Światowa" sklepowa cena na K10D jest praktycznie taka sama jak D80 (~900 USD). Kit Pentaksa to ~100 USD, a Nikkor - ~300 USD.

[ Dodano: 2007-02-06, 19:19 ]
a.d.a.m napisał/a:
Czy jest szansa, że zestaw kitowy k10 stanieje
Wątpię, czy ktoś będzie mógł teraz udzielić na to pytanie odpiowiedzi. Za jakiś czas (parę miesięcy, pół roku może), myślę, że można się nastawiać na ~3k za puszkę i ~3.5k za kit. Ale to bardziej jako wynik moralnego starzenia się.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Czy moge prosic autora o bardziej konkretny tytuł?

Dzieki :-P
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Ale to bardziej jako wynik moralnego starzenia się.


mam wrażenie że ostatnio mocno nadużywa się tego stwierdzenia.
przecież warunkiem moralnego zestarzenia się, jest pojawienie się czegoś, co lepiej wykonuje te same funkcje. więc co do zenita sprawa jest oczywista ,ale już pentax'y manualne ? nie do końca, w końcu lejka jest cały czas manualna i tak dalej.

a małpka cyfrowa przyzwoita sprzed 2-3 lat zazwyczaj nie odbiega w jakości obrazu od małpki cyfrowej sprzedawanej dziś. ergo starzenie moralne wg nie zachodzi z powodu marketingowych zagrywek jak zmiana nazwy ,dodanie ficzera jakiegoś i utrzymywanie tego samego poziomu cenowego.

wg mnie analogowe aparaty pewnej klasy i cyfrowe tak samo nie starzeją się moralnie,w każdym razie nie zdążyły tego jeszcze zrobić teraz. reszta to tylko pogoń za ideałem wynalazczości ((wg znanieckiego) - potrzeba nie jest matką wynalazków, a wynalazki są rodzicem potrzeb w naszym świecie)) i zyskiem, który nie ma być duży, tylko ma ciągle wzrastać
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Z tą moralnością to taka poetycka metafora była.
Po chłopsku mówiąc, w fotografii cyfrowej ceny lecą dość mocno w dół i już. A w cenę kadyszki ciągle jeszcze wliczony jest podatek od nowości.

Co do starych pleśniaków - w ich wysoką cenę wliczony jest podatek od kultowości i narzut oldskulowy, ot co. LXy, czarne ME Super, MXy, w dobrym stanie osiągają nawet wyższe ceny, niż parę lat temu.

alkos, o co ci chodzi z tym konkretnym tytułem?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
alkos, o co ci chodzi z tym konkretnym tytułem?


Jak nikomu nie przeszkadza, nie bylo tematu.

:-)
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
Re: Cena
a.d.a.m napisał/a:

1. Czy powyższe sugeruje, że kitowy obiektyw Nikona jest istotnie lepszy do kitowego obiektywu Pentaxa?


Pamietaj, że cena kita Nikkora jest wyższa , bo obiektyw ten ma (w przeciwieństwie do Pentaxa) wbudowany silniczek USM i lepszy zakres ogniskowych. Więc sugerując się tutaj wyłącznie ceną, jakośc optyczna Pentaxa nie powinna istotnie odbiegać od Nikkora.

Tym bardziej, że co do zasady tam gdzie mniejszy rozstrzał ogniskowych tam teoretycznie szkło powinnno dawac lepszy obraz.
 
a.d.a.m  Dołączył: 15 Sty 2007
Znalazłem coś takiego:
http://www.highdefinition...warz/77789.html
Czy to możliwe, by K10 z obiektywem kosztował ... 2 995 PLN!!!!(1 CHF = 2.39413 PLN). Jeżeli tak, to czy ktoś ma doświadczenie z zakupami przez internet ze Szwajcarii? :) Jakieś cła, VAT? A może ktoś się wybiera i kupił by parę sztuk :). Boże jaki ten świat niesprawiedliwy! Nie dość, że zarabiają kilkakrotnie więcej niż Polacy to jeszcze mają tak tanio.
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
Było, było... I cło i vat, chyba, że sobie przywieziesz na szyi, ale wtedy przestaje się kalkulować. Ktoś wspominał (marooned?), że sklepy niechętnie wysyłają zagramanicę, znaczy do UE.
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
a.d.a.m - dokładnie jak napisała vesper, a ponadto tu masz 2-letnią polską gwarancję

Pozdrówka
Marucha
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
vesper napisał/a:
Było, było... I cło i vat, chyba, że sobie przywieziesz na szyi, ale wtedy przestaje się kalkulować. Ktoś wspominał (marooned?), że sklepy niechętnie wysyłają zagramanicę, znaczy do UE.


nie przestaje się kalkulować, na stopa w jeden, maksymalnie dwa dni w jedną stronę jest się w szwajcarii - tanio wychodzi, tylko musi być ciepło. a jak można przestrzelać aparat po drodze fajnie
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
Tak, guerilla, tak.... Jedź na stopa do Szwajcu w lutym i wracaj na stopa ze Szwajcu w lutym ze sprzętem za 3k w plecaku. Jaki komfort psychiczny! O fizycznym nie wspomnę. Ale Polak potrafi.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
vesper napisał/a:
Tak, guerilla, tak.... Jedź na stopa do Szwajcu w lutym i wracaj na stopa ze Szwajcu w lutym ze sprzętem za 3k w plecaku. Jaki komfort psychiczny! O fizycznym nie wspomnę. Ale Polak potrafi.

myślę że można też wochenende dojechać szybko i tanio..
komfort psychiczny ? co za bzdury . jak wracałem z uk przez pragę i się szlajałem z 5tysiącami w kieszeni jakoś nie czułem ..presji?czy czegokolwiek innego.
jaki dopiero dyskomfort psychiczny używać sprzętu za 3k pln,skoro sama podróż stanowi problem:D
 
zigger  Dołączył: 08 Lis 2006
No i przeca chop pisze
guerilla napisał/a:
tylko musi być ciepło

:-P
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
K10D to jakby nieco wyżsiejsza półka niż D80, może dlatego cena nieco inna?
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
Cytat
K10D to jakby nieco wyżsiejsza półka niż D80


a ja widziałem w jokerze i mm na tej samej półce :-B
ale mogę się mylić

 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
TomiTom, sklepy dla idiotów :-P
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
TomiTom napisał/a:
a ja widziałem w jokerze i mm na tej samej półce

D7D leżała kiedyś obok 350D a sprzedawcy zapewniali mnie, ze to ta sama półka i że 350D to znacznie lepszy sprzęcior... miszczunie poprostu ;-)
 
martini  Dołączył: 20 Lis 2006
teraz canona 30D z kitowym obiektywem mozna spokojnie dostac za 4200zl...
a to juz tez wyzsza polka..
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
martini, 30D to ta sama półka co K10D. Jego zaleta to czas 1/8000 i synchro z lampą 1/250 cczego Kadycha nie ma.
Jeśli canon, to 5D (ale to już naprawdę inna półka).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach