moruniek  Dołączył: 19 Sty 2007
Odnośnie obiektywów: Niestety tak, robiłem fotki i D80 i K10d. Aparatu po za uzytkiem osobistym, potrzebuje do użytku firmowego - robimy zdjęcia dokumentujące dla kampanii reklamowych klientów - np. wyklejony billboard, drzwi wejściowe na stację itp.

Tu jeszcze jedna zaleta K10d względem D80 o której zapomniałem - jest to uszczelniony korpus - a jeżeli robi się zdjęcia w ruchu ulicznym - to unikamy tysięcy drobin kurzu.

I jeszcze jedna różnica na korzyść Nikona - wydaje mi sie że jest odrobinę lżejszy względem k10d - ale nie są to żadne dane obiektywne, trzymam je oba w ręce.

pozdrawiam
K.M.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W powszechnym mniemaniu, ten Nikkor 18-70 uwazany jest za lepszy niż VR 24-120, a VR-a osobiście używałem przez 2 dni testów i byłem nim zachwycony....
 

ttb  Dołączył: 26 Lip 2006
jak juz porownywac to chyba najlepiej z takim samym obiektywem sigmy /tamrona.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
a.d.a.m, wogóle nie złapałeś klimatu
l_uka napisał/a:
Oprocz tego, kolega-zdrajca tomecki

l_uka, jaki masz fajny nowy avatar :-P
moruniek napisał/a:
obiektyw na osłone przeciwsłoneczną - D80 kit - brak

czy chodzi o tulipana? jeśli tak to chyba osłona przeciwsłoneczna na obiektyw i jako takowa jest w zestawie z D80 8-)
 
a.d.a.m  Dołączył: 15 Sty 2007
tomecki napisał/a:
a.d.a.m, wogóle nie złapałeś klimatu
[...]


W ogóle, to pewnie masz rację :-) . Jestem tu od niedawna i jeszcze nie całkiem się wtopiłem w klimat forum.

A tak z innej beczki. Padają tu nieco drwiące komentarze w stosunku do N D40. Moim zdaniem wypuszczenie na rynek D40 (D40x) to jeden z najgenialniejszych ruchów marketingowych Nikona. Jest to doskonały sposób na zakotwiczenie całej rzeszy potencjalnych przyszłych nabywców droższych modeli aparatów i szkieł w systemie Nikona. Tym ruchem Nikon gwarantuje sobie zajęcie ogromnego kawałka rynku i to na wiele lat.

Wydaje się, że Nikon uważnie obserwował rynek i wciągnął z tych obserwacji wnioski. Fotografią zajmuje się coraz więcej ludzi bo od czasu gdy popularność apratów cyfrowych wzrosła (czyt. ceny tychże zmalały) łatwość robienia zdjęć pozowoliła zająć się tym hobby ogromnej rzeszy ludzi, kórzy aparatu analogowogo do ręki by nie wzięli (sam jestem tego przykładem :oops: ). Jeszcze dwa, trzy lata temu cyfrówki były drogie a lustrzanki cyfrowe wręcz elitarne. Nikon zauważył, że to się zmienia i szybko zareagował. Goście z Nikona zdali sobie sprawę, że na świecie są tysiące leszczy, którzy zaczęli bawić się w robienie zdjęć, a którym P&Sy (lub aparaty wbudowane w telefony komórkowe) przestają wystarczać. Dochodzi do tego snobizm posiadania lusrzanki.

Sam D40 jest bardzo przyzwoitą konstrukcją dla amatora. Łopatologiczne menu (np. graficzna prezentacja przesłony) jest wręcz idelalne dla ludzi, którzy dopiero uczą się fotografować (co więcej, Nikon dołącza książeczkę podręcznik). Na dpreview aparat ma bardzo wysokie noty jeśli chodzi o jakość fotek. Ergo.. jest to niezwykle udany produkt trafiajacy w część rynku o ogromnym potencjale a przy tym kotwiczącym użytkowników w systemie Nikon.

Wcale nie wiem czy strategia Pentax'a, który siły rzucił na budowę profesjonalnej, bardzo drogiej puchy 645D, to dobra strategia. Przekonać profesjonalistów do pracy z nową puszką Pentaxa będzie cieżko (zwłaszcza przy tak ograniczonym systemie). Dużo lepszym posunięciem byłoby wypuszczenie odpowiednika D40 (no chyba, że za taki odpowiednik uznamy Pentaxa K110D ale w takim razie szwankuje marketing), 'wychowania' sobie nowego pokolenia użytkowników i rozwój sprzętu (czyt. wypuszczanie coraz lepszych modeli) wraz z dorastaniem tychże użytkowników. Oczywiście mówię tu o strategi jaką Pentax mógłby przyjąć po wypuszczeniu kadyszki, co było absolutną koniecznością biorąc pod uwagę dotychczasową ofertę Pentaxa.

Odwołując się do porównania... Pentax zaczał budować Airbusa 380 natomiast Nikon zarojektował Dreamliner'a :-) . Możecie sprawdzić kto ma więcej zamówień :-)

Anyway, z D40 można się śmiać ale moim zdaniem, w pewnej perspektywie czasowej, ten aparat zrobi niezłe spustoszenie na rynku.

pozdrawiam
a.d.a.m
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
a.d.a.m napisał/a:
W ogóle, to pewnie masz rację :-) . Jestem tu od niedawna i jeszcze nie całkiem się wtopiłem w klimat forum.

Nie oto chodzi, poprostu Nikoś ma szybszy AF i tyle 8-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ty, A.d.a.m, coś za sensownie gadasz jak na standardy naszego forum. Chyba za inteligentny jesteś.
Dlatego mała prośba do adminów. Czy istnieje szansa, by podczas rejestracji przeprowadzić jakiś mały test na IQ i wszystkich z wynikami powyżej 90 z definicji odrzucać?

Osobiście też nie widzę sensu w narzekaniu, jaki to ten D40 jest wykastrowany. Myślę, że to znak czasu i prędzej czy później inni producenci pójdą w tym kierunku. Pamiętacie, jak wyglądały lustrzanki entry level w schyłkowym okresie analoga? To po prostu kompakty z możliwością wymiany obiektywów. W naszych czasach, przy upraszczaniu/cięciu kosztów wszystkiego, co tylko można, to ruch oczywisty. D40 dla amatora to aparat idealny: proste funkcje nie przeszkadzają w foceniu, a zarzut o wykastrowanie bagnetu też jest mizerny: ilu amatoróe poprzestaje na kicie plus ewentualnie dual kicie?
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Szkoda tylko, że nie ma woli ujednolicenia systemów - 4/3 miał być takim "opensourcem" wśród obiektywów? I co? I Olympus chyba jedyny się w niego władował. A CiN ciągną w swoją stronę...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Grendel napisał/a:
I Olympus chyba jedyny się w niego władował.
Panasonic, Leica mają puszki na 4/3.
Sigma robi obiektywy na 4/3.

Jakiś taniec jest chyba też na 3/4, ale się nie znam.

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bo to Jarosławie jest 4/3 a nie 3/4. Tak, jak 6/9 nie jest 9/6.
Standaryzacja? Hmmm... Jeden system, jeden wódz, jedna partia? Wiesz, Grendel, jakoś tak nie bardzo...
 
a.d.a.m  Dołączył: 15 Sty 2007
Grendel napisał/a:
Szkoda tylko, że nie ma woli ujednolicenia systemów - 4/3 miał być takim "opensourcem" wśród obiektywów? I co? I Olympus chyba jedyny się w niego władował. A CiN ciągną w swoją stronę...


To akurat jest całkowicie zrozumiałe i naiwnością byłoby sądzić, że się zmieni. Firma, która sprzedaje aparat zabezpiecza sobie w ten sposób dopływ pieniędzy od użytkownika. Standaryzacji podlegają jedynie te elementy, które są niezbędne do komunikacji z otoczeniem. Przykładowo, standaryzacji podlegają karty pamięci bo gdyby nie podlegały, każdy producent aparatów musiał by rozwijać produkcję drukarek, czytników do kart itp. Oczywiście czasem koegzystuje kilka stanrdów, tak jak to ma miejsce w przypadku kart. Jednakże widać wyraźnie, że dominować zaczyna standard SD wypierając powoli pozostałe.

Z systemu 4/3 korzyta chyba jeszcze Leica (panasonic).

Pozdrawiam
a.d.a.m
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Jakiś taniec jest chyba też na 3/4, ale się nie znam


W tańcy brzucha jest 3/4 shimmy :-)
Tutaj możecie sobie pooglądać: http://youtube.com/watch?v=nvF3rvEbdYU
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Bo to Jarosławie jest 4/3 a nie 3/4. Tak, jak 6/9 nie jest 9/6.
No widzisz, to teraz już wiem, dlaczego mi zawsze wychodziło, że głowę mam w swoich nogach.

Oczywiście 4/3 (poprawiłem)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
W tańcy brzucha jest 3/4 shimmy
Tomecki tak robił w sklepie, jak kupił D80.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Tomecki tak robił w sklepie, jak kupił D80.

a trzeba dodać że był to sklep internetowy :mrgreen:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Osobiście też nie widzę sensu w narzekaniu, jaki to ten D40 jest wykastrowany.

Michu, śmichy z d40 to są, jak ktoś pyta o poradę dotyczącą zakupu puchy. I dobrze, bo za cenę, jaką za niego chcą (najlepiej w wersji z 'x' na końcu), to ten aparat jest śmichu warty. To jest zupełnie niezależne od umiejętności docenienia geniuszu marketingowego Nikona (jeśli ktoś to potrafi sprzedać za taką cenę, to musi beć geniuszem). Moim zdaniem pomieszałeś dwie sprawy.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie bardzo Beef. Chodzi o nowość - stąd wysoka cena "40x". Już latem zaś będzie to z pewnością najtańsza pucha z 10MPxl matrycą. Zresztą jeszcze w tym roku prawdopodobnie zobaczymy entrylevel Pentaksa z taką matrycę, więc wówczas podejrzewam śmichy z Nikona skończą się jak tasakiem uciął.
Poza tym dla początkującego to autentycznie świetny wybór. Masa podpowiedzi, wszelkie funkcje ukierunkowane na totalnego zielonego amatora. To jest moim zdaniem prawdziwy aparat "na wejście".
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
tomecki napisał/a:
Michu napisał/a:
Tomecki tak robił w sklepie, jak kupił D80.

a trzeba dodać że był to sklep internetowy :mrgreen:
Tomecki, Ty teraz nie nadrabiaj miną - sierota jesteś, bo zamiast jednego D80 mogłeś wziąć dwa D40.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Miałbyś stereo.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
zamiast jednego D80 mogłeś wziąć dwa D40

Jakby je jeszcze zsynchronizował to w zdjęciach seryjnych byłby nie do pobicia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach