Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
2ev, witaj na forum - czy w związku z Twoim nickiem mamy tytułować Cię "Najjaśniejszy Panie"?
 
2ev  Dołączył: 09 Sty 2007
:evil:
Chodziło mi raczej o +-2ev
:-D
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Mam GX-1S i sobie go chwale... Jak czytam w dodatku o problemach z K100D i k10D i ostrzeniem BF/FF to mialbym dylematy, czy go nawet na K10D wymienic, gdyby nagle ktos i na kolanach prosil :mrgreen: A mozliwosc kupienia tanszej lampy pracujacej w TTL jest silnym argumentem za GX-1S, bo pTTL jest tez i mozna bedzie moze go kiedys wykorzystac, ale na razie do macro i portretow TTL jest sto razy lepszy - a z TTL'a K100 jest wykastrowany :-P .
No i wiekszy wizjer w GX-1S - i IMHO lepsze oprogramowanie. A aktualizacje softu jak do tej pory sluzyly jedynie rozszerzeniu ilosci kart pamieci odczytywanych przez aparat - wiec brak aktualizacji firmware az tak bardzo nie boli.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
2ev napisał/a:
Chodziło mi raczej o +-2ev
Ale, z avatara wynika że jesteś mężczyzną. To jak to jest?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Tok'Ra, mam głupią myśl - aktualizacja SAM'a softem Pentaksa. Ktoś ryzykował? Słyszaleś tym? Może być ciekawe.
 
2ev  Dołączył: 09 Sty 2007
To chyba sprawka "szybkiej rejestracji",

Ale jak już to może być Mistrzu!!
:-)

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
z tego co pamiętam (i tak być powinno) - Samsung rozpozna, że soft na karcie nie jest do niego.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
czyli zmiana nagłówka, ale znów wracamy do zabawy z kotem... znaczy z kodem :mrgreen:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
tref napisał/a:
czyli zmiana nagłówka
niekoniecznie, mam wrażenie, że sposób rozpoznawania softu jest bardziej skomplikowany.
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
l_uka napisał/a:
Caly Twoj post to jojczenie panienki, ktora nie moze się zdecydowac, ktora kiecke wybrac.
Może taką?
Obrazek

Od razu widać, że zdjęcia nie robiono Pentaxem - zabrakło funkcji "Slim" ;-)
A wracając do meritum - ja brałbym Pentaxa. Po pierwsze - z wizjerem i matówką K100D / K110D można wyżyć. Jest mniejsza, fakt, ale jaśniejsza. W zamian dostajemy szybszy AF, lepsze jpg (ważne dla autora wątku) i pewność rozwoju softu aparatu. Stabilizacja w "kasetce" też się przydaje. Z dugiej strony Samsung ma zwykły TTL a przez to mniej problemów z lampami (choć jak dla mnie - nastawiam się na fabrycznie nową lampę - nie byłby to argument koronny). Poza tym nie ma gwarancji, że drogi konstrukcji P i S (sorry ;-) ) jednak się nie rozejdą i pewne akcesoria (lampy?) mimo zgodności mechanicznej jednak działać z "obcym" nie będą.
 
2ev  Dołączył: 09 Sty 2007
Słyszałem od kogoś, że różnica polega li tylko na innej nazwie aparatu w EXIFie.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
[quote="PT"][quote="Jarek Dabrowski"]
l_uka napisał/a:

A wracając do meritum - ja brałbym Pentaxa. Po pierwsze - z wizjerem i matówką K100D / K110D można wyżyć. Jest mniejsza, fakt, ale jaśniejsza. W zamian dostajemy szybszy AF, lepsze jpg (ważne dla autora wątku) i pewność rozwoju softu aparatu. Stabilizacja w "kasetce" też się przydaje. Z dugiej strony Samsung ma zwykły TTL a przez to mniej problemów z lampami (choć jak dla mnie - nastawiam się na fabrycznie nową lampę - nie byłby to argument koronny). Poza tym nie ma gwarancji, że drogi konstrukcji P i S (sorry ;-) ) jednak się nie rozejdą i pewne akcesoria (lampy?) mimo zgodności mechanicznej jednak działać z "obcym" nie będą.


1. Z wizjerem K100 mozna wyzyc, ale jest gorzej - czyli punkt dla GX-1S - trzeciej wersji Pentax'a DS2 *ist, a skoro to ostatnia wersja to bardziej dopracowana niz prototyp na rynku :mrgreen:

2. Stabilizacja jest bajerem - rowniez potrafi pogorszyc jakosc zdjecia (testy) - bo gdyby tak nie bylo, po co jej przelacznik na korpusie :mrgreen: Dobry monopod za 65 zl sprawe braku stabilizacji zalatwia, a i dobrze cos ciezkiego zawsze miec pod reka :-P

3. Samsung ma zwykly TTL i ma pTTL - czyli ma 2 razy wiecej niz wykastrowany z TTL'a korpus K100 :mrgreen: To, ze ma TTL to silny argument dla chcacych fotografowac taniej z lampa, np. w macro. Rowniez brak pomiarowych przedblyskow nie daje efektu zamknietych oczu na wszystkich portretowych i grupowych zdjeciach :mrgreen: Fabryczne lampy z pTTL maja niestety przeziebione ceny i kosztuja prawie tyle co body aparatu - wiec lepiej miec alternatywe jaka jest TTL, niz jej nie miec.

4. GX-1S ma zasilanie na paluszki AA - wiec jest to uniwersalne rozwiazanie - brak energii mozna latwo uzupelnic w najblizszym kiosku :mrgreen: - a tego juz GX-10 czy k10 nie maja. Dobrze ze w K100 to rozwiazanie jest zachowane.

5. Rozwoj softu aparatu jest konieczny, gdy cos nie jest doskonale i trzeba to poprawiac. GX-1S jest ostatnia wersja rozwojowa Pentax'a DS2 ulepszona przez Samsunga, wiec poprawki nie sa jak dla wersji beta firmware potrzebne :mrgreen:

6. Czy slyszal ktos o problemach z BF/FF w lustrzance GX-1S? Albo o problemach z serwisem :mrgreen: Mam az dwa aparaty cyfrowe Pentaxa, ktore rowno po 6 latach przestaly dzialac - mimo ze tylko lezaly w szufladzie (nie chca sie wlaczyc - w obu ten sam objaw). Albo Pentax zaplanowal awarie w firmware, albo uzyl slabych podzespolow - i kondensatory w nich wyparowaly :-P Nie uwazam wiec marki Pentax za bardziej niezawodna od Samsunga :mrgreen:

7. Argument, ze drogi konstrukcji P i S jednak się nie rozejdą i pewne akcesoria (lampy?) mimo zgodności mechanicznej jednak działać z "obcym" nie będą, jest zbyt slaby - na jego slusznosc moglby sluzyc fakt, ze do DS2 pojawila sie juz aktualizacja rozszerzajaca ilosc stosowanych kart pamieci w aparatach - ale taka aktualizacje bedzie mial i Samsung - a przynajmniej zostalo juz tak napisane w zapowiedziach. Smieszniej bedzie, jak pojawia sie tanie szkla Samsunga, ktore beda dzialac tylko z GX-1S i GX-10, natomiast nie beda wpisane do firmware Pentaxa :-P

8. Nie moge sie przyczepic do jakosci jpg'a w GX-1S. Tutaj na 99% Samsung zaingerowal, bo swiadczy inna rozmiarowka fot. By sprawdzic czyje jpg sa robione lepiej, konieczne jest niestety spotkanie i pojedynek na te same kadry :mrgreen:

I tym sposobem mamy kolejna wojne systemowa, dobrze ze wojne domowa i w rodzinie :mrgreen: Moze czas na :-B :-B :-B
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref, podobnież ktoś na dpreview próbował. Sam pojechał do serwisu.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Stabilizacja jest bajerem - rowniez potrafi pogorszyc jakosc zdjecia (testy)


Testy - sresty :evil: Dajcie spokój. Jakoś nikt, kto to sam wypróbował, nie narzeka. A testy - ech... wg dpreview SR w k100 prawie nie pomaga - nie wiem, jak ten kolo to testował, przecież to kopletna bzdura. Sam sobie zrobiłem testy - są tu gdzieś nawet ich efekty i wyszło mi "trochę" co innego. Dokładnie, to wyszło mi całkiem na odwrót.

Cytat
Dobry monopod za 65 zl sprawe braku stabilizacji zalatwia


No jasne, w ogóle nie wiem, po co inżynierowie Pentaxa wymyślili coś tak głupiego, jak stabilizacja. Przecież każdy zawsze i wszędzie dźwiga ze sobą stalową lagę na imprezy, w razie czego można się obronić, jak pójdą w ruch sztachety :mrgreen:

Cytat
a i dobrze cos ciezkiego zawsze miec pod reka


Ja mam zawsze pod ręką ciężki dowcip. Ale na statyw się nie nadaje.

Ktoś odniósł wrażenie, że się zirytowałem? Nie.... :mrgreen: Chyba czas na wieczorne :-B
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
PT napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
l_uka napisał/a:
Caly Twoj post to jojczenie panienki, ktora nie moze się zdecydowac, ktora kiecke wybrac.
Może taką?
Obrazek

Od razu widać, że zdjęcia nie robiono Pentaxem - zabrakło funkcji "Slim" ;-)
A wracając do meritum - ja brałbym Pentaxa. Po pierwsze - z wizjerem i matówką K100D / K110D można wyżyć. Jest mniejsza, fakt, ale jaśniejsza. W zamian dostajemy szybszy AF, lepsze jpg (ważne dla autora wątku) i pewność rozwoju softu aparatu. Stabilizacja w "kasetce" też się przydaje. Z dugiej strony Samsung ma zwykły TTL a przez to mniej problemów z lampami (choć jak dla mnie - nastawiam się na fabrycznie nową lampę - nie byłby to argument koronny). Poza tym nie ma gwarancji, że drogi konstrukcji P i S (sorry ;-) ) jednak się nie rozejdą i pewne akcesoria (lampy?) mimo zgodności mechanicznej jednak działać z "obcym" nie będą.


Widzę że teorie spiskowe rządzą :-P Chciałbym zauważyć że Samsung wypuścił DL/DS2 i K10 pod swoją marką nie siląc się na wsparcie akcesoriami typu lampy czy obiektywy (a szkoda) - tak więc wszelki osprzęt Pentaxa musi do tego pasować. Jest to moim zdaniem logiczne i tanie (dla Samsunga) rozwiązanie. Gdyby Samsung wprowadził firmware z ograniczeniem do swoich (jakich :?: ) produktów popełniłby ekonomiczne samobójstwo. A takie rzeczy to tylko w Sejmie ;-)
Wracając do tematu - na początku przygody z GX-1S wkurzałem się na wolny AF. Przeszło mi gdy go lepiej poznałem i zacząłem robić normalne zdjęcia (w odróżnieniu od testowania systemu AF przy żarówce w ciemnym pokoju). Fajnie by było gdyby ostrzył szybciej i w gorszych warunkach ale i tak nie jest źle. Przy bardzo słabym świetle zawsze można przejść na ostrzenie manualne co przy tej wielkości wizjera jest naprawdę wygodne. Widzę że ta aktualizacja (a raczej jej brak) firmware wyrasta na problem rzędu FF/BF w K100 :shock: Ja jakoś mogę się bez niej obyć, robię zdjęcia i zasypiam spokojnie... ale może nie poznałem jeszcze wagi problemu :mrgreen:
Co do różnicy w cenie - za 600 zł można dokupić do GXa Pentaxowy DA 50-200. Podsumowując - w cenie K110/100 masz DS2 z dwoma obiektywami i ładnym logo zaczynającym się na S 8-)
 
2ev  Dołączył: 09 Sty 2007
Można wgrać *.bin z pentaxa na kartę i odpalić w Samsungu,
Loader powinien napisać jaką wersję softu mamy oraz jaką chcemy załadować.
Dopiero potwierdzenie YES spowoduje wgranie nowego softu jeśli będzie chciał wgrać soft od
pentaxa to "może" oznaczać, że da się to zrobić. Jaki będzie efekt nie wiadomo. Ktoś musi pierwszy zaryzykować. ;-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Tok'Ra napisał/a:

6. Czy slyszal ktos o problemach z BF/FF w lustrzance GX-1S? Albo o problemach z serwisem :mrgreen: Mam az dwa aparaty cyfrowe Pentaxa, ktore rowno po 6 latach przestaly dzialac - mimo ze tylko lezaly w szufladzie (nie chca się wlaczyc - w obu ten sam objaw). Albo Pentax zaplanowal awarie w firmware, albo uzyl slabych podzespolow - i kondensatory w nich wyparowaly :-P Nie uwazam wiec marki Pentax za bardziej niezawodna od Samsunga :mrgreen:

Z tym się nie zgodzę. Powodem braku problemów z serwisem jest jak sądzę mała liczba użytkowników tych aparatów. Ludzie kupują systemy "firm wiodących" ewentualnie coś niszowego typu Pentax ;-) a na Samsunga spoglądają jak na osiodłaną świnię :mrgreen: Tak mi się skojarzyło ;-)
Co do BF/FF to się nie wypowiadam bo nie sprawdzałem. Ale jak już są hot pixele i banding to będzie im z tym raźniej :-D
Podmiana firmwaru z DS2... tak się zawsze składa że ktoś musi być pierwszy ;-) Ale wolałbym podmienić na ten z GX 10 - może miałbym stabilizację :lol:
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
Tok'Ra, super! user od wója Sama ;-) ;-)
Jak on Ci leży w łapach? Bo mi palec dziwnie uciekał, grip dobry, nie jest płytki i mały ale niski...
Ma prośbunie :D bo 1 700 jednostek płatnichych Narodowego Banku Polskiego to cholernie dobra oferta..to coś jakbym brał z Allegro od kogoś DSa, a tu mam nówkę na gwarancji (chodz ją mam o kant pupy, lepszejsza ustawa) dodam że 1 700 z Kitem...

Mi chodzi głównie o wizjer to mój priorytet, SR jest genialny - kolega ma Minoltkę d5d i czasami się bawiłem ( czasami - heheh - 1") i fenomenalna sprawa...
To dla wizjerka zrezygnowałem z systemu F, chorowałem na Nikona d50, nadal uważam go za ideał ergonomii, ale miałem inne priorytety, m42, wizjer, tu królowały zawsze Pentaxy *isty D, DS.

Co do mojej jutrzejszej wizyty z MM :)
Nie wytrzymałem :D naładowałem paluchy po samą szyję :D sformatowałem kartę SD, wziołem CF (chciałem pośmiać się z d70s i z Sośmiacza)...wpadowywuje do M1 (Tu jest MM w Pyrlandii) oczywiście ceny Samsunga i K100D są bardzo konkurencyjne, do tego w tej samej rewelacyjnej cenie 2 700 (heheh Nie dla Idiotów - pomyślałem przeliczyłem i wyszło mi że samsung o 1000 droższy) dobra do rzeczy.
Gatka szmatka z "Expertem Działu Foto" standardowa śpiewka, nie mamy aku ani kart pamięci - tu powiedziałem że przypadkiem mam przy sobie i kartę i aku bo akurat byłem po masło i chleb.

Na początek Pentax:
-wsadzam kartę, aku - pierwsza myśl - fenomenalna waga, czuję go, z metalową stałką będzie jeszcze lepiej - miooood.
Odpalam ...czekam, czekam, acha aku źle wsadziłem , wsadzam i po przekręceniu pokrętła odrazu gotowy!!!
Podgląd Go był ustawiony że robił fotki i pokazywał na LCD - hymm
AF w cieniach dłuuugo celował, bardzo dłuuuuuugo :oops: :oops:
popstrykałem etc,
Samsung
Lekki :( odczówalnie, troszkę mniejszy, nie widać tego na pierwszy rzut oka ale mały palec w Pentaxie nei uciekał mi a tu nie wiedziałem jak go trzymać ( tu postawiłem wszystko na jedną kartę i postanowiłem zrobić tak jak podczas picia herbatki - metoda sterczącego serdecznego paluszka :D )
Naciskam spust do połowy i ....czekam, czekam, czekam cos pstrykneło, zielona dioda w wizjerze się zaświeciła - yhy - AF ustawił ostrość pomyślałem.

Obiektywów nie przemieniałem - pan dostał niemalże sraczki jak widział jak traktuję te aparaty, że coś w menu pstrykam, ze szukam, ustawiam....eh szkoda gadać, na pytanie czy mogę przemienić aby przekonać się o jakości optyki bo tylko tak się przekonam odpowiedz:
"nie będą pasowały, to dwa inne systemy"
(mój śmiech) i odpowiedz ze to ten sam, odp:
"ja tam nie wiem, może i tak" ale proszę tego nei robić, szkła się pobrudzą, matryca także...srata tata takei tam jęczenie"

Wróciłem do domku, przegrałem foty i...

samsung podbija nieco kolorki..są jak w Nikonieeee bleeeeeee
Nieostre w AF, nieostre w manualu :(

Pentax:
naturalne (miło-blade) kolorki, to co było soczyste jest soczyste, widoczna "ostrość"

Obawiam się że mój mini tescik nic wiarygodnego nie udowodnił, oba szkła były tragicznie obtłuszczone - starałem się przetrzeć je ale były strasznie brudne.

Wizjer znacząco większy, w wizjerze zielone badziewia lepiej widoczne - Samsung
Ktoś powiedział że wizjer w Pentaksie jest kontrastowy :) nie wiem kto ale ktoś, ja uważam że przeciwnie, Samsung ma ciemniejszy ale bardziej kontrastowy, Pentax ma jasny i wygląda po trochu tak jakbym oglądał "skan" (zeskanowaną fotkę) blade i jasne :P

Wykonanie:
Pentax wydawał mi się milszy, lepiej w dłoni leżał, szybciej celował AF, miał snobistyczny napis Pentax (olbrzymi plus :mrgreen: ) lepiej stylistycznie to body wyglądało, lampa błyskowa lepiej spasowana...tył lepszejszy, nie było tej wajchy od karty SD :) za to wielki sówak z "łapką"

Mam wielki mętlik w głowie :(
Rozsądek mówi brać tańszy, dopuki można bo pewnie niedługo utrzyma się tak dobra cena za nowy aparat), lepszy wizjer...
Ułańska fantazja podpowiada:
Pentax, Pentax,Pentax - nie bierz telewizora - bierz aparat!O wizjer się nie martw, ludzie focą przez takie studnie jak Nikond50/70 Canon 300/350/400, Olki z wyjątkiem 500 (tego obadywałem i ma chyba coś jak k100d jeśli chodzi o wielkość)
Weź SR oraz aparat który odsprzedasz po lepszej cenie za rok niż samsunga...
weź szybszy AF bo się przydaje...oraz..wex nowszą konstrukcję.....
ta...o tym własnie myślę Samsund to platforma która ma 2lata...jak nie więcej :(
K100D to zaledwie rok...nowszy soft...

Wnioski:
-cholera po powrocie jeszcze bardziej nic nei wiem :( wszystko się jeszcze bardziej popaprało ...
-z drugiej strony myślę że rórnic nie ma w aparatach z tych samych przedziałów cenowych, a jak są to minimalne i brać to co w łapach lepiej siedzi...
-ratujcie!!!!jednym słowem!!!bo zwariuję!!a wydatek 2000 to nie jest kiecka jak to jakiś gostek określił...(nie liczę na podjęcie za mnie decyzji ale chciałbym usłyszeć coś o jakości RAWów w k100d i w DSie...)

Dzieki, miłego czytania......
 
2ev  Dołączył: 09 Sty 2007
Enzo

Jak to jest z tym AF? W końcu łapie ostrość w ciemnych pomieszczeniach, czy nie?
W MM było światła na f/5.6 czas na 1/30 iso 200 i łapał ostrość po niecałej sekundzie.
Nie włączyła mu się "spawarka"
Co się dzieje gdy jest ciemniej? ;-)
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
dodam że fotki z Pentaxa także nei były ostre - ewidentna wina brudnych, zaszlaktowanych przez jakieś brudne świnie "palcówkaczy"

[ Dodano: 2007-02-09, 22:35 ]
Jeszcze co do Lampek, ja waliłem bez lampy pokrętło na Tv /Av/M - zielone i P nawet nie zakręciłem (a scenki zakoloruje olejnym pisakiem - szkoda że logo jest wklęsłe , bedzie po zamalowane widoczne w samsungu - dlatego kupiłem już zapas szpachli i taśmy izolacyjnej

taki żarcik z tym logo, bez urazy :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B :-B ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach