stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
SuperA + nowy obiektyw
Witam, właśnie bawię się moim nowym nabytkiem - SuperA. I zastanawiam się, czy podpinając do niego np: kita, da się sterować przysłoną? Bo po wrzuceniu na program P (Auto) na wyświetlaczu lcd wewnętrznym pokazuje się, że min przysłona to 4 i mogę sterować parą czas-przesłona. Ale czy w praktyce podczas robienia zdjęcia rzeczywiście będzie na tyle otwarta?
 

charfa  Dołączył: 03 Maj 2009
Przy ustawieniu w korpusie (tzn. jak korpus pokazuje, bo ustawia to się czas) najniższej przysłony, czyli f/4, kit będzie maksymalnie otwarty, czyli na szerokim końcu będzie miał 3,5, a na długim 5,6. Natomiast nie przeszkadza to, żeby zaufać pomiarowi światła - dla niego ważne jest tylko o ile zostanie przymknięta przysłona, czyli wartość względna. Bezwzględna jasność obiektywu jest tylko dla wygody fotografa.
Może niech ktoś jeszcze potwierdzi, bo nie jestem na 100% pewien tego co napisałem.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Możesz ustawić P i będziesz miał full automat albo ustawić czas i przysłona się dobierze. Zdjęcie zrobisz, tyle że z winietką.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Powyżej bodaj 24 nie ma winiety.
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
No nie o winietę mi chodzi, ale bardziej o tą przysłonę (kit był podany przykładowo). Dzięki za odpowiedzi ;)
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
na pewno nie pofotografujesz sobie w trybie Av i M... W P, TV jak najbardziej tak ;)

Pokrótce:

szkło bez A na pierścieniu przysłon: tylko M i Av
szkło z A na pierścieniu przysłon: wszystkie tryby pracy
szkło bez pierścienia przysłon: tylko P i Tv

Pozdrawiam
Paweł

ps. dokup do niego taniego jak barszcz więzienny A35-70/3,5-4,5 i baw się we wszystkich trybach... a potem ofkors stałeczki ;-)
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
Obiektywy mam, właśnie stałki - M28, M50, 2xM135 ;) O kita i nowe, bez pierścienia przysłon pytałem z ciekawości:)
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
dzisiaj wziąłem SuperA na kulig ;-) lekki szał zrobił wśród uczestników... większość ludzi pytała co to jest i co to umie ;-) hihihi.... nie mogli zrozumiec, jak można robić zdjecia na filmie....
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Za późno się urodzili ;-)
 

jacekh  Dołączył: 08 Maj 2007
pawgra napisał/a:
dzisiaj wziąłem SuperA na kulig lekki szał zrobił wśród uczestników


Ja jak zabieram mojego SuperA to w pełnym rynsztunku tzn. z winderem i zapinam do niego M 50/1,7.
Widok rozdziawionych gęb jest bezcenny... :mrgreen:
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
jacekh napisał/a:
w pełnym rynsztunku tzn. z winderem

Pełny widok to super A z motorem A i A 1,4/50. Taki zestaw robi wrażenie profi, niemal jak canon F 1 czy nikon F 3. :-) [Wieczorem może podepnę obrazek,choć pewnie wiele osób już go widziało.]
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Cytat
Pełny widok to super A z motorem A i A 1,4/5

chyba z A 50mm f/1.2

http://pentax.org.pl/wiki/index.php/Zestaw_SuperA
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Od biedy zamiast 50-tki może być SMC-A* 85mm/1:1.4, albo SMC-A* 135mm/1:1.8 ;-)
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
opiszon napisał/a:
Cytat
Pełny widok to super A z motorem A i A 1,4/5

chyba z A 50mm f/1.2

http://pentax.org.pl/wiki/index.php/Zestaw_SuperA


lekki futuryzm... gdybym wyjął coś takiego na kuligu to nikt by mi w życiu nie uwierzył, że to robi zdjęcie... a jeszcze mógłbym zostac posądzony o różne rzeczy... ;-) co nie zmienia faktu, że zestaw piękny...
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Pro można wyglądać też trochę taniej - nie firmowo, ale taniej o-)



Zestaw pewnie niedługo wyląduje na giełdzie jak by co o-P
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
fajny zestaw wygląda super

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach