Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
stary napisał/a:
Myślę że trzeba poczekać cierpliwie na dyrektywe UE nakazującą wszędzie stosowania żarówek energooszczędnych i problem FF się rozwiąże.
wolałbym nie, świetlówki mają paskudne widmo.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Czy miał ktoś możliwość sprawdzenia, czy Pentaksowy AF ma równiez kompleksy na tle lamp naftowych i karbidówek?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
A jest coś takiego jak filtr IR? Bo może go dokręcić do lufy i zrobić test przy świetle świecy. Tylko że wyjdzie wtedy, że to świetlówka. :-D
 
mucias  Dołączył: 20 Lis 2006
Gwiazdor, nie chwytam - jest filtr IR ale on blokuje całe pasmo widzialne (czytaj: w wizjerze jest całkiem ciemno - trzeba robić na czuja) wątpię żeby wtedy zadziałał AF...
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
A odwrotnie, żeby blokował tylko IR?
Ktoś tu kiedyś pisał, że zmiana widma wpływa ma czujniki, czy raczej większa ilość podczerwieni w świetle żarowym powoduje aberracje i czujniki myslą inaczej.

Czy potwierdzenie ostrości dla M42 jest jakimś wyzacznikiem BB/FF? Bo jesli tak to jestem happy - moje body nie ma żadnego z nich. :-) Testowane na 50/f1.4, głębia ostrości malutka.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Gwiazdor napisał/a:
Ktoś tu kiedyś pisał, że zmiana widma wpływa ma czujniki, czy raczej większa ilość podczerwieni w świetle żarowym powoduje aberracje i czujniki myslą inaczej.
to jest tylko teoria (moja) , poza tym to nie ilosc podczerwieni powoduje aberracje chromatyczna, tylko uklad optyczny (obiektyw + wlasny uklad optyczny AF). IR nie ma nic do tego, bo mowa o aberracji w zakresie swiatla widzialnego.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
mucias napisał/a:
Gwiazdor, nie chwytam - jest filtr IR ale on blokuje całe pasmo widzialne (czytaj: w wizjerze jest całkiem ciemno - trzeba robić na czuja) wątpię żeby wtedy zadziałał AF...

Mam filtr IR (hoya R72)i uzywam. Ja w wizjerze nie widzę nic, ale AF działa :-P
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
awakqwq napisał/a:
Ja w wizjerze nie widzę nic, ale AF działa
o, a to ciekawe. Czyli jednak AF jest wystarczajaco czuly na IR zeby wystarczylo do dzialania. A poniewaz aberracja chromatyczna poza zakresem swiatla widzialnego jest w zasadzie niekontrolowana .... mozna wlasnie ja winic za FF w swietle zarowym.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Bronek dla mnie odlot. Nie kumam do końca. Przed chwila chciałem napisac, że to oczywiste że z filtrem IR AF dziala ale jak przeczytałem co wystukałem na klawiaturze to zaciałem się na klawiszu backspace :-P nie jestem inżynierem więc lepiejk bede siedział cicho.
Mam tylko do Ciebie pytanie jak to jest, że jedne puszki wogóle nie maja problemu z celnością AF inne tylko przy świetle żarowym a jeszcze inne różnie z różnym światłem??
Pytanie dodatkowe co zrobimy z uzyskana wiedzą??
 
mucias  Dołączył: 20 Lis 2006
awakqwq, niezłe... spoko nie wiedziałem... no a fotki potem wychodzą ostro? (Af nie fiksuje?)
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
awakqwq napisał/a:
Pytanie dodatkowe co zrobimy z uzyskana wiedzą??

Jak to co? Będziemy się czuli lepiej poinformowani. Ja tam wolę wiedzieć, dlaczego coś mi czasem działa, a kiedy indziej nie działa :-P .
A poważnie mówiąc, taka wiedza może czasem pomóc w uniknięciu błędów.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
mucias napisał/a:
awakqwq, niezłe... spoko nie wiedziałem... no a fotki potem wychodzą ostro? (Af nie fiksuje?)


Z ostrością nie stwierdziłem żadnych problemów. Na razie były tylko nieśmiałe testy po zakupie. Na dniach kupie statyw potem szakiś plener - wtedy się zacznie.
Znalazłem (tak apropo IR) info że robiąc zdjęcia z filtrem IR najlepiej ustawić balans bieli na.. zieloną trawę, wtedy zdjęcie bedzie "kolorowe" a nie w skalach czerwieni. Takie IR sa znacznie ciekawsze bo z odcieni czerwioeni można już chyba tylko b&w zrobić.
Warto podkreslic że do IR Pentax to jeden z lepszych wyborów, chyba jedyny lepszy to Sigma.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
awakqwq napisał/a:
Mam tylko do Ciebie pytanie jak to jest, że jedne puszki wogóle nie maja problemu z celnością AF inne tylko przy świetle żarowym a jeszcze inne różnie z różnym światłem??
może niedokładna kalibracja jest potęgowana przez aberracje chromatyczną. Zgaduję.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Pamiętam, że ktoś z DPreview założył "hot mirror" i efektu nie było żadnego - FF w żarowym nie zniknął. Ja jednak obstawiam CA jako głównego winowajcę. Moje najmniej aberrujące szkło, czyli DFA100 jest idealnie w punkt w każdych warunkach i na każdym dystansie. Zobaczymy jak będą zachowywać się Limitedy FA - w końcu aberrują niemało...
 
mucias  Dołączył: 20 Lis 2006
awakqwq, Dzięki za odpowiedź! Też interesuje się fotkami IR... teraz zbieram środki na zakup odpowiedniego filtra... a jak jest z nieskończonością? Gdzieś czytałem, że w IR nieskończoność jest nieco wcześniej niż w paśmie widzialnym...
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
mucias pierwsze słyszę, nie spodkałem, sie z takim stwierdzeniem. Z własnego doswiadczenia nie powiem bo nie mam. Filtr nie jest bardzo drogi (choc biorąc pod uwagę że to metalowy pierścień i szkiełko, to jest cholernie drogi) niecałe 100 zł IR hoya r72 52mm.Pamietać trzeba tylko o statywie :-P choć robiłe z reki :mrgreen:
Dla mnie jest to filtr do użytku plenerowego za miastem, jak sie uda w ten weekend potrenuję.
 
mucias  Dołączył: 20 Lis 2006
awakqwq, Co by nie być gołosłownym: http://forum.stock-photo.pl/viewtopic.php?t=73 - druga pauza....zresztą polecam tę stronkę... to dzięki niej zainteresowałem się IR...
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Bronek napisał/a:
awakqwq napisał/a:
Ja w wizjerze nie widzę nic, ale AF działa
o, a to ciekawe. Czyli jednak AF jest wystarczajaco czuly na IR zeby wystarczylo do dzialania. A poniewaz aberracja chromatyczna poza zakresem swiatla widzialnego jest w zasadzie niekontrolowana .... mozna wlasnie ja winic za FF w swietle zarowym.
No to może być prawda, w końcu w pewnych oświetleniach jest czerwono jak na pochodzie pierwszomajowym :mrgreen:
awakqwq napisał/a:
mucias napisał/a:
Gwiazdor, nie chwytam - jest filtr IR ale on blokuje całe pasmo widzialne (czytaj: w wizjerze jest całkiem ciemno - trzeba robić na czuja) wątpię żeby wtedy zadziałał AF...

Mam filtr IR (hoya R72)i uzywam. Ja w wizjerze nie widzę nic, ale AF działa :-P
No bo to chyba jest filtr zakresu widzialnego a nie IR, analogicznie jak filtry UV. ;-) Ale może jednak ktoś ma taki filtr, co ZATRZYMUJE podczerwień. Wtedy MSZ można sprawdzać teorię Bronka.
 
mucias  Dołączył: 20 Lis 2006
Gwiazdor, Tak, ale taki filtr już jest na matrycy... np. niektórzy wyczynowcy ściągają go ze swoich matryc... http://www.lifepixel.com/...nstructions.htm
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Gwiazdor, musialby rowniez zatrzymac polowe widma widzialnego - od czerwieni do zolci. Jakis niebieski albo zielony filtr. Tylko wtedy przy swietle zarowym zrobi sie ciemnooooo , bo maks. energii przypada wlasnie na zablokowany zakres widma .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach