adapter  Dołączył: 02 Mar 2007
Mam takie pytanko było gdzieś pisane ale nie mogę znaleźć.Body k100d jak widać.
Jeśli mam ostrość za obiektem to jest BF ? Jeśli w menu serwisowym koryguję to mam "jechać" na plus +um czy minus -um
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Musisz to zrobić i tak metodą prób i błędów więc dojdziesz czy poprawiasz w dobrą stronę.
 
adapter  Dołączył: 02 Mar 2007
a ustawowo powinno być na minus czy na plus...?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
adapter, jakbyś się nie pytał, tylko próbował, to miałbyś już to ustawione ;-)

cała procedura trwa zdecydowanie krócej niż te 17 minut minut między twoim pierwszym a drugim pytaniem, a w okolicach 3, ktore minęły od odpowiedzi plwk

[ Dodano: 2009-06-01, 11:51 ]
ustawowo powinno być na zero, i powinien ostrzyć w punkt ;-)
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
opiszon napisał/a:
ustawowo powinno być na zero, i powinien ostrzyć w punkt

opiszon, chciałbyś. Takie rzeczy to tylko w K-7 :-D
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
MiQ27 napisał/a:
opiszon, chciałbyś.
mi to nie potrzebne do niczego

tak długo jak mogę regulować AF
 
adapter  Dołączył: 02 Mar 2007
opiszon napisał/a:
adapter, jakbyś się nie pytał, tylko próbował, to miałbyś już to ustawione ;-)

cała procedura trwa zdecydowanie krócej niż te 17 minut minut między twoim pierwszym a drugim pytaniem, a w okolicach 3, ktore minęły od odpowiedzi plwk

[ Dodano: 2009-06-01, 11:51 ]
ustawowo powinno być na zero, i powinien ostrzyć w punkt ;-)


Wiesz nie siedzę non stop przed komputerem. Wiec nie wiem czy 17 min czy 27 minęło.
Zadaję pytanie i oczekuję sensownej odpowiedzi a nie krytyki a potem postów nie mających żadnego znaczenia dla mojego pytania.
Pytanie było proste i oczekiwałem prostej odpowiedzi np: "masz BF "jedź" na +".
Nie pytałem ile mam "jechać". To domyśliłem, że muszę doświadczalnie.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
adapter, spokojnie, przecież nikt Cię nie krytykuje - teraz rozumiem że jesteś 100% poważnym człowiekiem, luzz

wracając do tematu
ale to na prawdę nie jest takie trudne - przestawiasz o jakąś wartość (załóżmy +40 i sprawdzasz co się stało - czy jest lepiej czy jest gorzej, po prostu robisz fotę i porównujesz - po max 2 fotach będziesz wiedział czy w dobrą stronę idziesz, a po następnych 2 będziesz miał z dużym prawdopodobieństwem ustawiony AF

ale rozumiem że już dawno ustawiłeś poprawnie tą korektę ;-)

[ Dodano: 2009-06-01, 12:45 ]
Cytat
Nie pytałem ile mam "jechać"

tak też zrozumiałem twoje pytanie - jednakże dla mnie nie ma różnicy, czy sprawdzasz w którą stronę jechać, jak i o ile jechać

[ Dodano: 2009-06-01, 12:47 ]
a skoro czekasz na jakąś konkretną odpowiedź, to ja bym powiedział żebyś jechał na minus, ale powtórzę się, że najlepiej będzie, jak po prostu zrobisz te foty testowe (nie muszą być koniecznie focus test charta - gwiazdki ustawiałem na oko - tzn akurat miałem pod ręką butelkę od napoju, to zerwałem, i fotografowałem skład (ostrzone na Exxx :-P )
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
opiszon napisał/a:
...(nie muszą być koniecznie focus test charta - gwiazdki ustawiałem na oko - tzn akurat miałem pod ręką butelkę od napoju, to zerwałem, i fotografowałem skład (ostrzone na Exxx :-P )


Przestawiasz za każdym razem jak zmieniasz szkło, czy dla wszystkich obiektywów ustawiłeś jedną wartość?
Co do gwiazdki 16-50, zaobserwowałeś u siebie spore aberracje na pełnej dziurze? Ostatnio robiłem zdjęcia na ślubie i na wszystkich zdjęciach młodego na styku koszuli z garniturem piękne niebieskie obwódki.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Cytat
Przestawiasz za każdym razem jak zmieniasz szkło, czy dla wszystkich obiektywów ustawiłeś jedną wartość?

gwiazdki ostrzą tak samo (no +/- na oko nie widzę różnicy, a nie będę się bawił w -10um dla lepszego efektu, reszta szkiełek jest z kolei na innej wartości (ale też wszystkie na tej samej)

tak jakby śrubokręt był rozjechany z SDM
wcześniej jak miałem poprzednie szkiełka ze śrubokrętem, to wszystkie ostrzyły na jednej korekcie


Marcin_G napisał/a:
Co do gwiazdki 16-50, zaobserwowałeś u siebie spore aberracje na pełnej dziurze?

no na pełnej dziurze aberracje są, tyle zauważyłem
nie wypowiem się dokładnie na ich temat, bo zbyt krótko mam to szkiełko, i do tego po zakupie dłuższej gwiazdki (1,5 tyg po krótkiej), to praktycznie tylko z nią latałem

po przejściach z Tamem 70-300 i posiadając DA 10-17 właściwie nie mogę narzekać na aberracje w 16-50 ;-)
 
grzegorz_dab  Dołączył: 18 Cze 2009
Ja mam k100. rok temu spadl mi z wysokosci ok. 30 cm. Przegladajac zdjecia zrobione od tamtego momentu zauwazylem ze ok 30 proc zdjec mam z BF i (to za darmo :mrgreen: ). Ostatnio probowalem skalibrowac programowo nowo nabyte szklo, udalo sie i okazalo sie tez, ze po kalibracji pozostale szkla zaczely ponownie ostrzyc w punkt. Podejrzewam, ze przy upadku to cos z punktami af sie troche przemiescilo.
 
babij  Dołączyła: 07 Lip 2009
Mam K10 ze stanów jeszcze z firmware 1.0 do tej pory używałem MF ale coś mi się porobiło i matówka zaczęła oszukiwać
na AF miałem duży BF więc zgodnie z opisem znalezionym na początku wątku zrobiłem korektę i jest pięknie ale nie mogę wyjść z Debug Mode.
Pomimo że odłączyłem zasilanie po ponownym podłączeniu na wyświetlaczu świeci napis
Debug Mode, aparat działa normalnie ale wyświetlacz żre baterię.
Czy ktoś mógłby podpowiedzieć krok po kroku jak wyjść?


Sory za zamieszanie przeczytałem wątek od początku i znalazłem.
 
GrzegorzM Dołączył: 02 Maj 2006
Wyłączenie DEBUG MODE:

Power on + play + ok
fn, fn, info, menu
DEBUG MODE = DIS
ok i power off
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Witkacy,

Wyglada na to, ze w samie GX-10 i firmware 1.30 (jak i w K10 a moze tez calej reszceie) mozna wlaczyc/wylaczyc menu serwisowe bez uzywania kabelka (ja uzywalem tego programiku rosyjskiej produkcji i kabla USB). Wiecej tu:
http://forums.dpreview.co...thread=32676684
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
e tam k10d - tam można było od dawno włazić w menu

ale jeżeli poniższe jest prawdą, to TO jest dopiero ciekawy news:
dpreview napisał/a:
Feel free to try the same method with your K100D, K200D and K-m. I hope it will work too. You may want to rename MODSET.TXT according to the table:

http://www.pentax-hack.in...y_id=1249616275

For cameras other than K10D, you may also need to press MENU button while turning on your camera.

Good luck
Alex
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
opiszon napisał/a:
e tam k10d - tam można było od dawno włazić w menu

A czy przypadkiem nie trzeba bylo miec nizszego frimware?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
kierdel, nie, w 1.30 wystarczyło mieć kabel USB i ruski program ;-)
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
A no wlasnie. Dlatego to jest prawdopodobnie ciekawy news rowniez dla K10 i GX-10.
:-B
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
U mnie nie działa.
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
No właśnie ten pentax-hack w postaci modseta dla K10D działa jedynie dla 1.10. Niestety wygląda na to, że Pentax poleciał sobię w Hoyę i ten ruski programik będzie nas prześladował do ... eksplozji naszych migawek. Choć ja mając jedno szkło (z 5) z AF nie miałem potrzeby gmerania w tym menu.

Zresztą, DebugMode w 1.30 jest paskudne, ciągle się świeci wyświetlacz ...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach