potok  Dołączył: 20.05.2012
Krzychoo napisał/a:
@k33l w K100D też tak miałem. Niestety w K-7 po wyjściu z menu i ponownym wejściu do niego suwak nie wraca do punktu 0 tylko stoi na np. +10 tak jak go zostawiłem. Nie ma możliwości by zrobić więcej. Ale ponieważ w starych aparatach była taka możliwość uznałem, że jest to wyłącznie wina softu a nie brak możliwości wykonania przez aparat większej korekcji. Może kiedyś doczekamy się modyfikacji softu i wprowadzenia regulacji o więcej niż +-10.

Cytuję ten post, ponieważ mam problemy z regulacją AF. Dawno temu natknąłem się na ciekawe posty plwka i opiszona w tym temacie ale nie mogę ich odnaleźć. Mam wrażenie, że po iluś tam miesiącach męczenia K5 rozjeżdża się mikro-regulacja AF. Obecnie kiciakowy 18-55WR ma już +9, a DA70/2.4 wyszło poza zakres i wymaga jakiś +11,+12. Aparat jest na gwarancji, pomóżcie w sformułowaniu uzasadnienia zwrotu gwarancyjnego.
Mogę pokazać obecne ostrzenie na miarce ale podpowiedzcie do jakich rozmiarów pix i kompresji JPG zmniejszyć obrazki z K5 w ****jpg aby były czytelne na stronie forum.

michal5150  Dołączył: 17.08.2007
Można wejść do menu serwisowego i samodzielnie przesunąć zakres korekcji jeżeli brakło skali w oficjalnym menu. Menu serwisowe uruchamia się programem PK_Tether.

Dzięki, poczytam w tym temacie ale czy nie naruszę warunków gwarancji ?

Dada  Dołączył: 01.03.2007
potok napisał/a:
rozjeżdża się mikro-regulacja AF.
Możliwe, że czujniki AF są delikatnie poluzowane.
potok napisał/a:
pomóżcie w sformułowaniu uzasadnienia zwrotu gwarancyjnego.
Jw. Rozkalibrowane położenie czujników AF.

Dada napisał/a:
potok napisał/a:
rozjeżdża się mikro-regulacja AF.
Możliwe, że czujniki AF są delikatnie poluzowane.
potok napisał/a:
pomóżcie w sformułowaniu uzasadnienia zwrotu gwarancyjnego.
Jw. Rozkalibrowane położenie czujników AF.

Dziękuję, wysłałem do Apollo w środę, sprzęt był z powrotem we wtorek. Oba obiektywy Pentaxowe skorygowane i nawet Tamron, którego nie wysyłałem, prawidłowo ostrzy pomimo zerowej korekty w body. W sumie całkiem sprawna reakcja na reklamację, koszty DHL-u poniosło Apollo.

kwrom  Dołączył: 17.11.2009
Mam pytanie które korpusy Pentax mają regulację FF/BF w oficjalnym memu i jaką ?
- K-x Brak.
- K-5 regulacja kilku obiektywów każdego osobno i wspólnie dla wszystkich ?
- K-r regulacja wspólnie dla wszystkich. (poprawcie jeśli nie tak).

studentmibm  Dołączył: 29.03.2008
K10d miał z poziomu menu serwisowego

juntek  Dołączył: 07.02.2013
W K-5 można dla każdego obiektywu osobno lub wspólnie dla wszystkich.

mizu  Dołączył: 13.07.2013
Taka sytuacja.

Dwa tygodnie temu regulowałem na odpowiednim próbniku AF w K-30 dla DA 35mm i DA 50mm

Gdzieś mi to wylądowało w okolicach -13 dla obu.

Wczoraj jakoś mnie tchnęło, żeby jeszcze raz do tego podejść i mi wyszło +2 dla obu.
Prób było wieleeee.

Albo coś źle robię, albo moja puszka ma humory.
Światło było za każdym razem to samo - zwykła żarówa.

jaad75  Dołączył: 07.10.2006
mizu napisał/a:
Dwa tygodnie temu regulowałem na odpowiednim próbniku AF
Jaki to był "próbnik", jaki był poziom oświetlenia celu, używałeś statywu?
mizu napisał/a:
-13? A K-30 nie schodzi czasem do -10?
BTW, dwa tygodnie temu, to nie było przypadkiem zanim zmieniłeś firmware? Robiłeś reset kalibracji po zmianie?

jaad75 napisał/a:
mizu napisał/a:
Dwa tygodnie temu regulowałem na odpowiednim próbniku AF
Jaki to był "próbnik", jaki był poziom oświetlenia celu, używałeś statywu?
mizu napisał/a:
-13? A K-30 nie schodzi czasem do -10?
BTW, dwa tygodnie temu, to nie było przypadkiem zanim zmieniłeś firmware? Robiłeś reset kalibracji po zmianie?

O ja głupia cipka, faktycznie zmieniałem firmware :)

Regulacja w K-30 jest do -10 dla każdego obiektywu i -10 dla wszystkich więc realnie +/-20 można osiągnąć.

THX!

jaad75  Dołączył: 07.10.2006
mizu napisał/a:
Regulacja w K-30 jest do -10 dla każdego obiektywu i -10 dla wszystkich więc realnie +/-20 można osiągnąć.
One się nie sumują. Działa albo jedna, albo druga. Też kiedyś mi się wydawało, że się sumują, ale to była wina niedbałego testowania.

jaad75 napisał/a:
mizu napisał/a:
One się nie sumują. Działa albo jedna, albo druga. Też kiedyś mi się wydawało, że się sumują, ale to była wina niedbałego testowania.

a ja własnie nie wiem kurcze. Na K-7 też miałem takie odczucie na początku, że się nie sumuje. Przy K-30 wydaje mi się, że sprawdziłem to definitywnie dając ekstrema ustawień i niby mi się wydawało, że się sumuje. Może się sumuje ale nie więcej niż 10.

Anyway, po nowym firmware mam +2 i jestem :mrgreen:

Maxi 7  Dołączył: 07.03.2007
mowa chyba o szkłach systemowych Pentaxa ,bo na sigmie 18-200 coś nie widze różnicy :/

harys  Dołączył: 14.09.2012
nie ma czegoś takiego że realnie czy nie realnie można otrzymać +/- 20
Jeśli nic nie robiłeś do tej pory to puszka jest ustawiona na "0" przy danym obiektywie i teraz możesz wyregulować FF lub BF w skali do 10 na + bądź na -.
Nie ma różnicy czy obiektyw Pentax czy Sigma.

Skocz do: