adrianna  Dołączyła: 06 Lut 2010
asahi pentax
cześc!
chcialabym sie dowiedziec czegos na temat lustrzanki pentaxa asahi sv nr 840636.
byla to limitowana edycja.
dziekuje i pozdrawiam ; )
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
adrianna napisał/a:
pentaxa asahi sv

Nie było takiego modelu. Czy sądzisz, że rozpoznajemy aparaty po numerach seryjnych ;-)
 

chrzaszcz  Dołączył: 16 Sty 2008
 
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
M42 nie wpadło mi do głowy :oops:
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
chrzaszcz, już zapodał,zatem z mojej strony tylko uwaga ogólna . Stary model,jeszcze bez światłomiarki. Albo dla hobbisty,albo dla kolekcjonera. Posługiwanie się nim wymaga oddzielnego światłomierza, albo wielkiej wprawy i doświadczenia w szacowaniu warunków oświetleniowych "na oko".
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
MarWoj napisał/a:
albo wielkiej wprawy i doświadczenia w szacowaniu warunków oświetleniowych "na oko"

:shock: po miesiącu z Zenitem miałem wielką wprawę :shock:
a nie, przez miesiąc korzystałem z tabelki naświetlań, dopiero po dwóch miesiącach już jej nie brałem...
chociaż po dwóch miesiącach z pierwszą puszką analogową i pierwszym lustrem w ogóle, mieć wielką wprawę, to i tak :shock:

a teraz na poważnie - nie przesadzajmy z tymi światłomierzami... jak ktoś załaduje fuji superie 400, to naprawdę nie trzeba wiele doświadczenia by większość "standardowych" kadrów (rodzinka w plenerze, rodzinka w domu, przyjaciele w plenerze, przyjaciele w domu) poprawnie naświetlić.
Tabelka naświetlań i trochę wprawy w jej używaniu, to już luksus niemalże...
nie róbmy z fotografii magii i alchemii :-P :mrgreen: 8-)
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dodac moge, ze jest to model z 1962 roku i troszke wazy, 927 g. Stoi u mnie na pierwszej gornej polce, 4 z prawej ze swiatlomierzem.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
PiotrB. napisał/a:
Dodac moge, ze jest to model z 1962 roku i troszke wazy[,.......]ze swiatlomierzem.

Hmm.... :oops: tak to bywa,jak sie czegos nie doczyta. PiotrB., dzięki za korektę. :-B Podziwiam kolekcję,mimo że znam ją tylko z opisów.

[ Dodano: 2010-02-07, 08:08 ]
tatsuo_ki napisał/a:
Tabelka naświetlań i trochę wprawy w jej używaniu

A kto pamięta teraz taki wynalazek ?.... Dinozaury jej używały ;-) ,a gdy zgubiły to wyginęły z frustracji.Potem ja jedną znalazłem i używałem ze smieną .
Serio : dobra rzecz, a gdy uzywa sie ciągle tych samych negatywów,to można i o niej zapomnieć. Wystarczy pamięć i "oko",by podpowiedziały,kiedy skorygować i w którą stronę.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Przypominam o "magicznej szesnastce". Czas jak czułość filmu i przysłona 16 (ewentualnie między 16 a 11) na motyw plenerowy w jasnym słońcu. A potem to już tylko korygowanie w kierunku otwierania przysłony i manipulowania czasami.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
technik219 napisał/a:
Przypominam o "magicznej szesnastce"

O ile pamiętam to ona była słoneczna nie magiczna. I jeszcze była też zachmurzona ósemka.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Tak. Było również "pochmurne 5,6" ;-)
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
No właśnie, zdjęcia wychodziły wtedy pikne.
A potem w miarę rozwoju cywilizacji, błony miały coraz większą tolerancję na błędy naświetlenia a aparaty coraz dokładniejsze światłomierze. A my czasami dajemy się zwariować marketingowi, że aparat musi mieć skok przysłony przynajmniej 0,3EV a migawka powinna mieć dokładność 1%...

Co za czasy...
 

duroc  Dołączył: 18 Paź 2006
Mała korekta - Asahi Pentax SV z tak wysokim numerem seryjnym to już model 2 wprowadzony w roku 1964 i produkowany do 1968. Model 2 - bo komora lustar została dostosowana do współpracy z obiektywem Super Takumar 1.4/50.

Warto kupić. ładna rzecz, choć rzeczywiście dla kolekcjonera już raczej....
 

darmuszka  Dołączył: 14 Lut 2010
Panowie miodzik

Jestem w Korei i tutaj po prostu obłęd............
http://picasaweb.google.p...ectroSpotmatic#
ostatni nabytek

100 dolków M42, po prostu miodzik
:-D

[ Dodano: 2010-03-01, 15:00 ]


[ Dodano: 2010-03-01, 15:05 ]
Jeżeli ktoś ma jakięś specjalne potrzeby moge tutaj w Korai poszukac. Korpusów analogowych co niemiara. Szkieł mniej, raczej standardy ale korpusy jak ten który pokazałem sie zdarzają.
Jest tez bardzo duzo pentaxów 645 ale ceny za dobry model raczej wysokie: około 600 Eurasiów
 

janykiel  Dołączył: 07 Maj 2010
Jakiś czas temu miałem właśnie SV. Nie używałem światłomierza do niego, posługiwałem się regułą słonecznej 16 i chyba nieźle szło...

Wspaniały, solidny sprzęt, a jeśli do niego przypięta jest optyka marki asahi to efekty mogą naprawdę doskonałe.

Niedawno dość długo szukałem SV, przez sentyment, ale ostatecznie kupiłem SP. Choć nie powiem, gdybym mógł w okazyjnej cenie kupić SV w przyzwoitym stanie, chyba bym się skusił.
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
usuń nieregulaminową stopkę zanim admini doprawią Ci wstążeczkę ;)

pzdr
paw
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
jab, dokładnie to co napisał pawgra.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach