pinus  Dołączył: 04 Sty 2009
przeróbka bagnetu
Jest to pytanie czysto teoretyczne. Mianowicie sa producenci obiektywów którzy robią je do róznych systemów. Min.Sigma czy przykładowo majac taką sigmę z bagnetem nikona wiedzac ze taka sama jest produkowana do pentaxa - czy np. duzym problemem w jakimś autoryzowanym serwisie czy też w innym warsztacie jest mozliwa przeróbka bagnetu.Wiem ze to nie takie proste- ale przy produkcji etap wyboru bagnetu jest chyba jednym z ostatnich etapów.
Np.taka sigma 135-400 do Niona kosztuje ok 1600zł, do Pentaxa brak albo kosztuje 3000.
Odrazu mówie ze to tylko teoria. Ale widzac niektórych producentów to coś takiego robia np.falcony, czy nawet tair. W
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
W wielu przypadkach są możliwe takie przeróbki, ale obiektyw straci AF (jeśli miał), oraz straci możliwość sterowania przysłoną z body i w ogóle jakiejkolwiek komunikacji z aparatem. Będzie działał jak obiektywy m42, czyli praca na przysłonie roboczej i ręczne ostrzenie.

Jeśli Cię temat interesuje, to zajrzyj na stronkę poświęconą przeróbkom szkieł Leicy i Contaxa na bagnet K http://www.leitax.com/. Są tam opisy przeróbek, można też kupić gotowe zestawy do samodzielnego montażu :-) .
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
pinus, to jest jeden z powodów, dla których ludzie zmieniają system lub dokupują drugi - czasem taniej kupić korpus ze szkłem w systemie X niż samo szkło w systemie Y.
I to szkło wtedy działa bez przeróbek.
 
pinus  Dołączył: 04 Sty 2009
to wiem ze dlatego ludzie zmieniaja systemy.Ale nie o to chodzi.
Po prostu czy da sie przerobić tak bagnet by działał AF i dobrze sie komunikował obiektyw z body. Jak juz wczesniej wspomniałem to tylko teoria. Koszty tu nie graja roli. Czy az tak bardzo te połaczenia sa tak skomplikowane ze nie ma mozliwości zrobić Af-u? Wiem że to nie byłoby opłacalne - ale czy mozliwe? Oczywiście żeby to miało sens to koszt takiej przeróbki musiałby być tak przynajmniej połowę ceny obiektywu
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Strona mechaniczna to pikuś, problem większy to elektronika wbudowana w obiektyw.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Jak AF jest na śrubokręt, to odpowiednia przekładnia pewnie załatwi sprawę. Dźwignię od przysłony pewnie też można przerobić.
Ale jak w coraz większej części obiektywów jest zintegrowany napęd AF (zwykły czy ultradźwiękowy) ze swoim natywnym dla systemu sposobem sterowania oraz procesor z parametrami szkła (dane obiektywu, kalibracja AF etc) to - tak jak napisał plwk - rzecz robi się "nieuciągalna".
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Więc sprawa wygląda tak:
Mam już doświadczenie w serwisowaniu, czyli rozbieraniu na czynniki pierwsze i składaniu obiektywów (tych samych modeli) w wersjach dla różnych mocowań. Wybór systemu to nie sam bagnet, to konstrukcja elementów, inna mechanika i elektronika, to znaczy tak na prawdę zupełnie inny obiektyw. Sama zmiana bagnetu z zachowaniem prawidłowej kontroli przysłony, ekspozycji i AF, to w zasadzie przebudowa całego obiektywu. Wystarczy informacja, że w Pentaksie przysłona przekazywana jest dźwignią mechanicznie, w Canonie w pełni elektronicznie itp itd.
 
pinus  Dołączył: 04 Sty 2009
Dzieki własnie o to mi chodziło.
Czyli uogólniajac obiektyw od początku do końca jest produkowany pod konkretny system.
Oczywiście chodzi o te z AF-em
 

tomek8723  Dołączył: 18 Mar 2010
a ja pozwolę sobie odświeżyć temat

posiadam mieszek na m42 i zastanawiam się, czy byłaby możliwość przerobienia mieszka na bagnet pentaxa, jednak tylko ten co wchodzi w aparat ... , bo nurtuje mnie pytanie, czy aparat nie dozna urazu, gdy będzie wisiał na adapterze na tym mieszku??
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
Mieszka nie trzeba przerabiać :!: trzeba nakręcić adapter z kołnierzem na pierścień z gwintem zewnętrznym. aparat zachowa się tak jak by był przykręcony do długiego obiektywu zamocowanego na statywie. :-B
 

tomek8723  Dołączył: 18 Mar 2010
wiem wiem, że jest taka możliwość, tylko w tym mieszku bagnet jest wyciągalny więc zastanawiam się po co przejściówka, gdybym mógł założyć tam bagnet pentaxa...

ps. a czy przejściówka, nie niszczy bagnetu w aparacie? (rysuje), bo jeden obiektyw już nałożyłem i cóż ból rysa
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
tomek8723 napisał/a:
gdybym mógł założyć tam bagnet pentaxa...
kto ci taki bagnet wykona :?: :roll:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Widziałem pierścienie makro zrobione jako pierścienie M42 plus z obu stron przejściówki na K. Można wykorzystać takie gotowce.
 

tomek8723  Dołączył: 18 Mar 2010
grzegorzgr, a od czego ma się zdolności manualne, w tym mieszku bagnet jest wyciągalny więc, jakbym rozbebeszył jakiś obiektyw zniszczony, to może by mi się udało zamocować go w mieszku zamiast tamtego o to mi chodzi...
plwk, no można by było coś pokombinować..., jakbyś przypadkiem kiedyś wpadł na takie coś to daj namiar...

ps. oczywiście wszystko się skłania ku jak najmniejszej ilości pieniążków zainwestowanych. Tato ma kilka obiektywów na m42 i mieszek więc kasa w kieszeni

a jak jest ze skokiem gwintu na m42 czytałem że są różne ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W bagnecie M42 jest skok gwintu 1mm.
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
tomek8723 napisał/a:
w tym mieszku bagnet jest wyciągalny
w tym mieszku są dwa pierścienie z gwintem M 42 jeden z gwintem zewnętrznym, i drugi z gwintem wewnętrznym :!: jeżeli był by tam bagnet to byś sobie i nam głowy niezawracał. :evil:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

tomek8723  Dołączył: 18 Mar 2010
grzegorzgr, dobra dobra spokojnie zaczynam dopiero przygodę z fotografią ... i pytam, czyli nie da się zrobić tak jak chcę??
plwk, dzięki :)
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
:-) i tak oto wróciliśmydo pierwszego mojego postu powodzenia
 

tomek8723  Dołączył: 18 Mar 2010
nie lepiej powiedzieć po prostu, że się nie da ... eh

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach