tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Średni ciemniak
Kilka uwag na gorąco po wywyołaniu pierwszego Ilforda 120:
1) Naucz się zakładać film. Ilford stosuje znacznik <--------->, zatem nie nawijaj dalej mając mądry aparat, bo Ci przewinie rolkę do połowy (w celu wypozycjonowania) i stracisz 7 cennych klatek
wchodzimy do ciemni
2) Pierwsza rolka na straty (dobra rada! nie rób na niej wartościowych ujęć), bo nieco inaczej nawija się na szpulę koreksu. Dla małych ciemniaków dziwnym uczuciem będzie pałętanie się pod palcami tego papieru toaletowego chroniącego negatyw. Najlepiej (podobnie jak z 35mm) przećwiczyć na sucho (lecz ten papier jest ważny!), ale ze względu na mniejszą popularność i trudność zdobycia wywołanej kliszy i oryginalnego papieru od niej radzę pierwszy film potraktować totalnie testowo (kupić i się bawić w technikę).
3) Jak już ułożysz kliszę w rowkach szpuli delektuj się nawijaniem - idzie 100 razy łatwiej niż trzydziestka piątka.
4) Jak dotrzesz do końca rolki zostanie Ci masę papieru (na dodatek po obu stronach palców) zatem skup się na urywaniu tego co trzeba, a nie rwij kliszy (logiczne, ale za pierwszym razem warto wiedzieć, co czeka na końcu rolki). Nie jest to trudne!
5) Wołanie bez różnic w stosunku do 35mm.

Właśnie się suszy. Czekam, aż ujrzę tę magię średniego obrazka.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Przygotuj się na szok.

Pozytywny szok.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref napisał/a:
4) Jak dotrzesz do końca rolki zostanie Ci masę papieru (na dodatek po obu stronach palców) zatem skup się na urywaniu tego co trzeba, a nie rwij kliszy (logiczne, ale za pierwszym razem warto wiedzieć, co czeka na końcu rolki). Nie jest to trudne!

no ii trzeba to robić ostrożnie, bo zbyt gwałtowne szarpnięcie może spowodować powstanie niewielkich wyładowań elektrostatycznych (czy jak im tam) i zaświetlenie kliszy ... to taka dygresyjka jakby ktoś jeszcze nie wiedział ;-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
sołtys napisał/a:
niewielkich wyładowań elektrostatycznych
I NIE WCHODŹCIE do ciemni w polarze! Strasznie się elektryzezuje :-P już kiedyś widziałem błyski!
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
czekamy z niecierpliwością na efekty :-)
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
fotonyf napisał/a:
Przygotuj się na szok.

Pozytywny szok.

racja, a kolejny szok pod powiększalnikiem ehhh przednia zabawa
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Heh - tez wlasnie mnie czeka wolanie szerokiego APXa 100 a dzis pierwsze wolanie w Xtolu zrobilem - Delty 400 - schnac wyglada miodnie - dzieki Alkos - czasy i zrozcienczenie z Twojej tabelki bralem (1:3 20stopni 16,5min) :-B

Pzdr
Spinner
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
A ja mam trochę głupie pytanie. Jutro będę pierwszy raz wywoływał film i akurat 120. Jak go wkładać do koreksu? Na filmiku na YouTube widziałem, że koleś wciskał film w środek szpuli i potem nawijał na zwoje. Tata mi mówił, że on wpychał film "od zewnątrz". Jak to dobrze zrobić?
tref napisał/a:
4) Jak dotrzesz do końca rolki zostanie Ci masę papieru (na dodatek po obu stronach palców) zatem skup się na urywaniu tego co trzeba, a nie rwij kliszy (logiczne, ale za pierwszym razem warto wiedzieć, co czeka na końcu rolki). Nie jest to trudne!

Tego nie bardzo rozumiem. Jaki papier na palcach? Co, do czego urywać? :roll: Macie jeszcze jakieś rady? Co zrobić, żeby nie było zacieków?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Stachu napisał/a:
Tego nie bardzo rozumiem. Jaki papier na palcach? Co, do czego urywać? Macie jeszcze jakieś rady? Co zrobić, żeby nie było zacieków?

Stachu, badz spokojny i zdaj sie na logiczne myslenie, a na pewno niczego nie spieprzysz :-)
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Stachu, zamknij się w jakiejś spokojnej ciemnicy i do dzieła. Wyciągasz rolkę, odwijasz papier, po jakimś czasie wyczujesz podwójną warstwę (papier+film), nawijasz kliszę na szpulę, potem odrywasz papier przyklejony do końcówki kliszy. Będzie gites :-) .
 

MvA  Dołączył: 29 Kwi 2006
co ja sie nameczylem z tym papierem i filmem!
na dodatek nawijalem w rekawiczkach po jakims czasie mi sie wszystko pomerdalo - nie bylem w stanie rozroznic filmu i papieru od siebie (nie czulem "faktury")... bylo goraco :evil:
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
a tak w ogóle to Tref robi strachy na lachy, żadnej testowej rolki nie potrzeba :)

nawija się 2x łatwiej niż 35mm bo jest krótsza klisza 120. no i papier najwygodniej wg mnie urwać od razu, a nie szarpać się z nim potem - różne są krokusy i koreksy a po co nawijać raz jeszcze jeśli przypadkiem się rolki rozsuną od ściągania papierku potem.

Stachu - 120 robi się identycznie jak 35mm , tylko troszkę dłuższe czasy są, poza tym różnic w wywołaniu brak
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Ja tam sie nie patyczkuje zbytnio:
1. Rozwijam calosc (film+papier)
2. Odcinam papier
3. Bardziej zagieta koncowke wsuwam w szpule i nawijam film.

Wszystko robie golymi rekoma, ktore tuz przed czynnoscia myje i dokladnie wycieram.

Banal.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
W zupełnej ciemności, czy przy świetle z czerwonej lampki?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Stachu napisał/a:
W zupełnej ciemności, czy przy świetle z czerwonej lampki?

!? W ciemnosci :-P
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Stachu napisał/a:
czerwonej lampki?
Lampki wina? Tak! ale to już po wywołaniu :-) .
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
Stachu napisał/a:
przy świetle z czerwonej lampki
to się odbitki robi :P
weź najpierw zobacz jak się nawija wywołaną 35 na koreks byś to zobaczył na własne oczy jak to działa ;-)
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Stachu napisał/a:
(...)czy przy świetle z czerwonej lampki?

ortochromatyczny można..., ale raczej masz panchromatyczny, więc ciemnica totalna będzie lepsza :mrgreen:
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
tref napisał/a:
Właśnie się suszy

W sobotę wołałem mój drugi FP4+ wynik powalający, oczywiście jak na zdjęcia z Lubitela. Troszkę klisza przyciemna wyszła, ale to chyba wynik naświetlania, bo leciałem wg 80 ISO.
Co do zacieków - po zawieszeniu filmu nad kuwetą, polewam od góry wodą odmineralizowaną. Nie zostaje nic.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach