suczong  Dołączył: 26 Paź 2008
Makro- sklala odwzorowania
Ja mam pytanie czy skala odwzorowania jest podawana dla matrycy FF? Czy w takim razie na APS-C skala odwzorowania z 1:1 zmienia się na 1.5:1, czy może minimalna odległość ostrzenie zmniejszy się 1.5 raza i skala odwzorowanie pozostaje 1:1?
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Skala odwzorowania zawsze jest taka sama. Wielkość matrycy nie ma na nią wpływu.
Tu dałem kiedyś schemat tego zjawiska:
http://www.logostudio2.pl/pliki/makrokonwerter.pdf
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
suczong, cropowana matryca wpływa w tym wypadku tylko na kąt widzenia (jak zwykle przy kropie), więc widzisz mniej, ale pozostałe parametry zostają takie same - tzn odległość ostrzenia jest taka sama, a skoro tak, to zbliżasz się na taką samą odległość do obiektu, wielkość obiektu na obrazie rzutowanym na matrycę pozstaje taka sama, tyle że matryca jest mniejsza, więc zarejestruje obszar mniejszy niż fullfrejm
 

suczong  Dołączył: 26 Paź 2008
Czy dobrze zrozumiałem, że w takim razie nie zmienia się skala odwzorowania i minimalna odległość ostrzenia, ale obraz jest mniejszy, bo jest mniejsza matryca?

[ Dodano: 2008-11-18, 12:03 ]
Dzięki opiszon :-B . Chyba już zrozumiałem w czym rzecz.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
źle zrozumiałeś, przeglądnij pdf kolegi a_czacha, jest tam rysunek z mrówką wszystko on wyjaśnia
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
inaczej, dostajesz mniejszy wycinek tego co umożliwia obiektyw w przypadku FF - czyli tak jak w linku od a_czacha, mrówka jest takiej samej wielkości, ale obrazu dookoła mrówki już nie będzie (crop)

[ Dodano: 2008-11-18, 12:04 ]
predoo, :-P

[ Dodano: 2008-11-18, 12:05 ]
suczong, :-P
 

suczong  Dołączył: 26 Paź 2008
predoo napisał/a:
źle zrozumiałeś, przeglądnij pdf kolegi a_czacha, jest tam rysunek z mrówką wszystko on wyjaśnia


Nie wiem co źle zrozumiałem, mógłbyś to sprecyzować.

opiszon napisał/a:
inaczej, dostajesz mniejszy wycinek tego co umożliwia obiektyw w przypadku FF - czyli tak jak w linku od a_czacha, mrówka jest takiej samej wielkości, ale obrazu dookoła mrówki już nie będzie (crop)


To miałem na myśli pisząc mniejszy obraz na mniejszej matrycy, ale jeszcze raz dzięki.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
suczong napisał/a:
To miałem na myśli pisząc mniejszy obraz na mniejszej matrycy, ale jeszcze raz dzięki.

ja bym to raczej określił jako
"mniej obrazu tej samej wielkości" niż "mniejszy obraz"
ale skoro myślimy o tym samym, to ok -
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
suczong napisał/a:
Nie wiem co źle zrozumiałem, mógłbyś to sprecyzować.
zasugerowałem się stwierdzeniem
suczong napisał/a:
ale obraz jest mniejszy, bo jest mniejsza matryca?
dla mnie obraz jest tej samej wielkości tylko na matrycy rejestrujemy jego mniejszy wycinek, tak jak pisze opiszon, nie zrozumiałem o co Ci chodziło.
 

suczong  Dołączył: 26 Paź 2008
predoo napisał/a:
dla mnie obraz jest tej samej wielkości tylko na matrycy rejestrujemy jego mniejszy wycinek, tak jak pisze opiszon, nie zrozumiałem o co Ci chodziło.


Może tak: dla mnie jest to mniejszy obraz z taką samą skalą odwzorowania i chyba tym jest naprawdę.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
:-D Ok i wszystko jasne, mówimy o tym samym tylko inaczej ;-) sorry za wprowadzenie w błąd.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Odgrzeję trochę kotleta ;-) ale do rzeczy:
Znalazłem gdzieś w necie taki oto wzór na skalę odwzorowania:
S=D/F
S-skala
D- długość wyciągu
F- ogniskowa obiektywu
To jeśli dobrze kombinuję, to przy obiektywie 50mm i np. pierścieniach pośrednich o długości 50mm uzyskam skalę odwzorowania 1:1?
Zatem jeśli powyższe stwierdzenie jest prawdziwe, to co będzie w przypadku gdy mam dedykowane szkło macro o ogniskowej 50mm i założę pierścienie o dł. 50mm, jak będzie skala odwzorowania? Bo przecież nie 1:1?
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
Twierdzenie nie zupełnie się sprawdza, a już na pewno nie z obiektywem makro, musisz wziąć pod uwagę minimalną odległość ostrzenia obiektywu, wówczas możesz policzyć długość wyciągu i jest ona różna dla różnych obiektywów przy tej samej ogniskowej.
Wszystko wyjaśnia artykuł Marka Wyszomirskiego
http://www.fotografia-prz.../porady.php?p=1
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
predoo, dzięki zabieram się za czytanie.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
tomecki napisał/a:
To jeśli dobrze kombinuję, to przy obiektywie 50mm i np. pierścieniach pośrednich o długości 50mm uzyskam skalę odwzorowania 1:1?


A ja zanabyłem mieszek, ma wyciąg do 130 mm, mogę ci zrobić fotkę jakiegoś znanego Ci obiektu na zadanym wyciągu, szkłem 50/1,7.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
dybon, mnie bardziej o teoretyczną stronę chodziło, jak wyliczyć skalę odwzorowania dla szkła macro, ale jak byś mógł zrobić fotkę powiedzmy jednogroszówki na 25mm, 50mm, 100mm i 130mm tą swoją pięćdziesiątką to była by to fajna lekcja poglądowa.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
ale to jutro
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Przepraszam, ale nie widzę związku między skalą odwzorowania, a formatem matrycy. Obiektyw o ogniskowej 50 mm odwzoruje przedmiot w skali 1 : 1 wtedy, kiedy jego płaszczyzna główna obrazowa będzie w odległości 2 x f, czyli 100 mm od płaszczyzny obrazu, czyli matrycy (albo emulsji). Płaszczyznę główną obrazową wyznaczysz odmierzając dokładnie długość ogniskowej od płaszczyzny obrazu przy nastawieniu ostrości na nieskończoność. Na korpusie niektórych aparatów analogowych byłt wskażnik położenia płaszczyzny obrazu. W moich Pentaxach tego nie ma. W zasadzie, aby określić wyciąg, wystarczy zmierzyć przyrost długości wysuwu obiektywu w stosunku do nastawy na nieskończoność. Prawa optyki są wspólne dla wszystkich obiektywów bez względu na markę, nazwę czy cenę.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Obiektyw A50/1,7, przymknięty do 5,6 (proszę się nie śmiać, światło kombinowane żarowo-świetlówkowe)

- sam obiektyw na 0,45m


A teraz z mieszkiem na wyciągu:

- 30mm (mniej się nie da)



- 50mm



- 70mm




- 100mm (poruszone :-( )



- 130 mm

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z s912 to się nie wyświetli.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach