gezaj  Dołączył: 11 Mar 2008
P30t i brak kodu DX na kasecie filmu,
w p30t nie da się ustawić ręcznie czułości ISO a mam Rollei 200 w kasecie bez kodu DX (jakies opakowanie zastępcze chyba). Jaką czułość ustawi aparat skoro nie ma kodu ? Jak sobie poradzić w tej sytuacji z doborem ekspozycji?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
gezaj napisał/a:
w kasecie bez kodu DX
Standartowo ustawia wtedy ISO 100. Przechodzisz na manual i jedna przysłona w górę.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Re: P30t i brak kodu DX na kasecie filmu,
gezaj napisał/a:
w p30t nie da się ustawić ręcznie czułości ISO a mam Rollei 200 w kasecie bez kodu DX (jakies opakowanie zastępcze chyba). Jaką czułość ustawi aparat skoro nie ma kodu ? Jak sobie poradzić w tej sytuacji z doborem ekspozycji?


pod nalepką na kasecie powinien być kod DX. Sprawdź, bywało tak z filmami rollei że ukrywali DX'a pod nalepkami.
 

KITT  Dołączył: 28 Lip 2008
Podepnę się do pytania - jeśli film jest bez kasety to trzeba zakleić to okienko z lewej strony na tylnej ściance, żeby nie zaświetlić filmu?
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
:evilsmile: dla czego bez kasety nie masz :?:
 

gezaj  Dołączył: 11 Mar 2008
dzięki panowie za odpowiedzi :-B
KITT napisał/a:
jeśli film jest bez kasety to trzeba zakleić to okienko z lewej strony na tylnej ściance, żeby nie zaświetlić filmu?
z pewnością coś musisz zrobić bo inaczej naświetlisz kliszę.
A nie lepiej wsadzić do jakiejś innej używanej kasety najlepiej o tej samej czułości ISO? Pewnie w każdym punkcie foto dadzą ci za darmo taką.
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
:!: nie wszystkie są rozbieralne
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
gezaj napisał/a:
w p30t nie da się ustawić ręcznie czułości ISO

Mozesz skorzystać z udzielonych już rad, ale dla pełnej wygody w wykorzystaniu możliwości automatyki P30 lepiej jest zasymulowaqć czułość filmu na kasecie nalepiając odpowiednie kawałki folii aluminiowej. Poszukaj gdzieś w necie sposobu kodowania czułości.
Możesz także pójść do jakiegoś najblizszego labu i poprosić o kasety z jakiegokolwiek filmu 200 ASA, na pewno można będzie znaleźć taką która da się powtórnie załadować.
 

KITT  Dołączył: 28 Lip 2008
gezaj napisał/a:
z pewnością coś musisz zrobić bo inaczej naświetlisz kliszę.
A nie lepiej wsadzić do jakiejś innej używanej kasety najlepiej o tej samej czułości ISO? Pewnie w każdym punkcie foto dadzą ci za darmo taką.


Dzięki. No z kasetami to wiem, tylko poprostu nie miałem żadnej pod ręką a musiałem umieścić kawałek ciętego filmu w korpusie (mam na szczęście i taki bez okienka).
 

rafalartur  Dołączył: 04 Wrz 2008
Cytat
pod nalepką na kasecie powinien być kod DX. Sprawdź, bywało tak z filmami rollei że ukrywali DX'a pod nalepkami.


Kupowałem ostatnio Rollei'a i pod nalepką jest kod.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
rafalartur napisał/a:
Kupowałem ostatnio Rollei'a i pod nalepką jest kod.

Nie zawsze się pokrywają z faktyczną czułością filmu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

rafalartur  Dołączył: 04 Wrz 2008
takseo, zaraz sprawdzę ze schematem

I racja :shock: Film, który kupiłem 36 kl. wg. kodu spod naklejki ma 24 kl.

takseo :-B :-B :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach