DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Fotografia uliczna
Zapewne każdy z was miał kiedyś marzenia, by zrobić dobre zdjęcie ludzi na ulicy, takie by można było wrzucić na jakąś stronę internetową, a ludzie oniemieli by oglądając nasze dzieło.
W dobie fotografii cyfrowej aparaty stały się bardzo popularne i nikt nie wyobraża sobie teraz by ktoś nie miał aparatu. Nie trzeba mieć drogich sprzętów, lecz trochę wyobraźni. Należy mieć dobre oko, by wypatrzyć ciekawą sytuację, jakiś zbieg okoliczności, ciekawe ułożenie ludzi, świateł, kontrast, parę. W kilku krokach postaram się wyjawić wszelkie tajemnicę.

Zaczynamy od sięgnięcia po aparat i zrobienia zdjęcia na jak najszerszej ogniskowej, najlepiej z jakiegoś drzewa czy innego przyczułku. Od razu rozglądamy się za ciekawym wydarzeniem, u nas może być to pan przechadzający się z rana z psem (rano jest dobre światło!):


Następnym krokiem będzie kadrowanie. Wycinamy interesujący nas fragment. Najważniejsze to pamiętać o proporcjach 3:2! Jak widać specjalnie nie użyłem centralnego kadrowania. Złoty podział podaje do naszej foty dużo interesujących walorów.



Gdy nasze zdjęcie zostało wykadrowane należy teraz dodać winietę i wyostrzyć. Również zabawa z krzywymi, tudzież poziomami przynosi wiele pożądanych efektów. Przecież o efekcie zdjęcia decydują jego kolory, super czarne obwódki i mega wyostrzenie, zgodnie z zasadą im ostrzej tym lepiej.


Następnie należy działać miejscowo. Dopalamy gdzie się da, przepały likwidujemy, poprawiamy usta i oczy (gałki, zęby wybielamy, ustom nadajemy czerwieni)



Fota jest prawie gotowa. Jednakże czegoś jej brakuje? Zauważyliście czego?
Oczywiście! Podpisu. Ma być on widoczny i charakterystyczny dla nas.



Nasze zdjęcie nadaje się do wydruków wielkoformatowych.
W ten oto prosty sposób staliśmy się zaczątkiem na wielkich fotografów.
Życzę Wam wszelkiej pomyślności i zapraszam do wklejania swoich zdjęć ulicznych!
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Brakuje tu jeszcze mniamniuśnej rameczki.
 
tytus  Dołączył: 30 Gru 2008
:mrgreen: .......moj brzuch.................. :mrgreen: rewelka!
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
DrEwNiAK, a więc tak to się robi? Drżyj Alkosie!! niedługo się zaroi od genialnych streeciarzy na forum!! :evilsmile:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
tytus napisał/a:
.......moj brzuch.................. :mrgreen: rewelka!
Dieta? Czy jakieś ćwiczenia?
 

deckard  Dołączył: 01 Lut 2008
Sorry, ale muszę to napisać: leci w prawo!
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Jarek Dabrowski napisał/a:
tytus napisał/a:
.......moj brzuch.................. :mrgreen: rewelka!
Dieta? Czy jakieś ćwiczenia?

Activia
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
Z ostatniego wyjścia na miasto. Wydaje mi się, że ująłem na zdjęciu coś, co jest istotą ulicy, ale musicie się wypowiedzieć. Dodatkowo zdjęcie jest czarno-białe, bo tak się robi przy zdjęciach z ulicy.

Mam jeszcze drugie, po deszczu:

Też czarno białe, tylko tu kontrastu tak pociągnąc nie mogłem bo już zupełnie nic by widać nie było.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Re: Fotografia uliczna
DrEwNiAK napisał/a:
Zaczynamy od sięgnięcia po aparat i zrobienia zdjęcia na jak najszerszej ogniskowej, najlepiej z jakiegoś drzewa

No to klops , ktoś w nocy dobudował wszystkim drzewom dach , tak że nie ma jak przystawić drabiny ( na ulicy trzeba mieć zezwolenie od sołtysa )

 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
szczypiorrr, pierwsze wyglada jak pas startowy, a na drugim to chyba wenecja bo tam są takie ulice, zdecydowanie nie uchwyciłeś tu jej istoty :-P



szczypiorrr napisał/a:
Dodatkowo zdjęcie jest czarno-białe, bo tak się robi przy zdjęciach z ulicy.
bardzo ważna uwaga :->
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
deckard napisał/a:
Sorry, ale muszę to napisać: leci w prawo!

Spójrz uważnie jeszcze raz, zarówno pan jak i pies lecą w lewo (z prędkością właściwą dla ich wieku).
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
gezeb, to jest temat o fotografii ulicznej w Ty profanie wrzucasz architekturę i do tego kolorową? :-P
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
Sorry za tamte. Doczytałem, że to chodzi o to żeby ludzi fotografować, a nie same ulice. To takie też mam:
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
A to przepraszam i proszę o przeniesienie do " Pierwsze kroki na drabinie " .
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
gezeb napisał/a:
proszę o przeniesienie do " Pierwsze kroki na drabinie "


Potem przeniesie się do "Upadek Pentaksa", a na koniec do "Śmierć cyfry".
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
gezeb, stylowa kolumnada przed wejściem do tego obiektu.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
szczypiorrr, dorób winietę i będzie super :-P
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Eldred napisał/a:
szczypiorrr, dorób winietę i będzie super :-P


I zrob lekko nieostre, bedzie artystycznie.

@Drewniak: niezly bokeh
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Winieta ... jest , kolor ... odpowiedni , lekko nieostre ...z P to nie problem , ulica ... hmm skąd bierzecie ludzi ?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
gezeb, rób fisiajem, zawsze ktoś w kadr wejdzie, jak nie Ty sam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach