zugo  Dołączył: 20 Cze 2009
Migawka płócienna - z czego?
Zagadnienie: Zorki 1c
Problem: Migawka do wymiany.
opis: Wielki Googl wie jak, ale nie wie z czego, więc pytam tutaj.

Jak wiadomo zorki nie jest raczej aparatem na który warto wydawać pieniądze w serwisie, więc chciałbym pobawić się we własnym zakresie. I tutaj pojawił się problem. Bo nie mam pomysłu gdzie udeżyć, żeby zdobyć materiał, który się nada. Obiło mi się gdzieś o oczy, że pentax używał jedwabiu podgumowanego. Sądzę jednak, że jest to trochę zbyt egzotycza rzecz do zdobycia. Czy może ktoś już robił tego rodzaju naprawy i ma doświadczenia jakieś konkretne?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
A może zanabądź jakiegoś walniętego Zenita. Ponoć nawet cały mechanizm jest taki sam.
Musi to być jednak jakaś "gumowana" tkanina. Pzdr. i życzę powodzenia.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Jeśli kupisz Zenita w stanie uszkodzonym (byleby była cala migawka) to bez żadnego problemu przełożysz cały mechanizm migawki razem z tarczą czasów. Pasuje, wiem, bo przekładałem. Musisz tylko znaleźć Zenita z takim samym pokrętłem czasów jak Zorka: podnoszonym i przekręcanym. Problem będzie w tym, żeby podczas przekładki nie rozwinęły się roletki - brakuje rąk - najlepiej jakby były trzy :-D
 
zugo  Dołączył: 20 Cze 2009
Jeden zenit z demobilu jest, tylko zgdnijcie co w nim szlag trafił... :/ Pomysł z przekładniem całego mechanizmu jest sensowny, rozważę to, choć przypuszczam, że znalezienie zenka, który będzie miał równie egzotyczne czasy co ta zorka będzie równie trudnym wyzwaniem co zanlezienie materiału na migawkę ;) chyba czeka mnie długotrwałe szukanie.
Ciągle zachęcam do zabierania głosu w sprawie głównego tematu. :)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Proszę bardzo - http://www.aki-asahi.com/...ter-curtain.php
Całe 6, lub 18 dolarów + 3 za przesyłkę i za tydzień masz w domu (wg moich doświadczeń z tą firmą)
 
zugo  Dołączył: 20 Cze 2009
O :!: :mrgreen: z pewnością prędzej czy później przyda się również do innych aparatów. Wielkie dzięki Dada.
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Mam taką migawkę z zenka, nieporwana, nieprzetarta.
 
zugo  Dołączył: 20 Cze 2009
Hmm... a którego zenka, bo tam, żeby przełożyć muszą się zgadzać czasy bo inaczej będą problmy z synchronizacją, takie nie do rozwiązania powiedziałby googl.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
zugo napisał/a:
przypuszczam, że znalezienie zenka, który będzie miał równie egzotyczne czasy co ta zorka będzie równie trudnym wyzwaniem co zanlezienie materiału na migawkę ;)

Ale czasami się nie przejmuj. Zorka miała czasy 1/20, 1/30, 1/50, 1/100, itd. Zakres czasów nie jest cechą migawki jako takiej, ale tarczy z wycięciami i napięcia sprężyn roletek. Przekładasz tylko roletki i jak Ci się palec omsknie i poluzuje sprężyna, to i tak nie będziesz miał zadeklarowanych czasów tylko ździebko dłuższe. I tak musisz po zmontowaniu przeprowadzić kalibrację, a do tego służą wkręty na spodzie (zamalowane czerwoną farbą). Jak mocniej podkręcisz, to i 1/1000 osiągniesz (ale stracisz czasy najdłuższe).
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Migawka z Zenka E. Jest ona odklejona od bębenka, ale z tego co pamiętam to Zorka ma troszku inny ten bębenek. W każdym razie bębenek z tego Zenka też mam i te roletki także.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Zorka miała ten bębenek drewniany (przynajmniej ten egzemplarz, który przerabiałem). Jednak ten od "Zenka" będzie pasował na 100%.
 
mike666  Dołączył: 23 Gru 2008
Odgrzeje temat . Potrzebuje materiału jak na migawkę czyli czarnego i nie przepuszcającego świtała a przy tym cienkiego. Dodam że minimum 1 m2 więc raczej ze starej zorki/zenita go nie wyjmę....
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
mike666, a co to za migawa ma być? Jaki rozmiar klatki?
 
mike666  Dołączył: 23 Gru 2008
To nie będzie migawka tylko miech chodzi mi o ostatnią zewnętrzną warstwę i taki cienki materiał jak na migawkę byłby idealny
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Może tu znajdziesz podpowiedź co do materiałów:
http://pheugo.com/cameras/index.php?page=folders
Obawiam się, że taka płachta materiału na migawkę jest tak samo tania jak łatwo dostępna... :roll:
A może pokryć miech starą metodą- przy użyciu cienkiej skóry ?
 
mike666  Dołączył: 23 Gru 2008
Z cienką czarną skórą problem jest taki sam jak z materiałem na migawkę.Ciężko dostać i drogo. Druga sprawa że ja nie regeneruję starego tylko od podstaw robię nowy miech. Jako bazy użyłem czarnej rolety okiennej i na razie daje ona 100% światloszczelności z tym że ma ona tendencje do wykruszania sie warstwy która zapewnia materiałowi światloszczelność.( podgumowanie) Ma też swoją grubość i przy pierwszej próbie robienia miecha gdy użyłem dwóch warstw rolety miech stał się zbyt sztywny. Teraz ostanią warstwę chcę połorzyć bardzo cienką ale dodającą jednak dodatkową ochronę przed światłem. No nic będe kombinował.
 

Artiip  Dołączył: 22 Sty 2010
mike666, tylko weź pod uwagę ze migawkowy materiał będzie tak samo podatny na wykruszanie (przy zgięciach) jak masz teraz.
Migawka się zwija przecież i praktycznie nie pracuje inaczej niż zwiniecie rozwiniecie.
 
mike666  Dołączył: 23 Gru 2008
Wiem że może sie kruszyć ale zawsze to trochę potrwa i jednak daje na wstępie pełną szczelność. Doczytalem też że można powlec materiał farbą akrylową która wnika w materiał czyniąć go szczelnym. Ale najgorsze z tego co widze jest to że nie ma takiego materiału ani niczego podobnego i to jest problem. Jedyne co znalazłem to jedwab który byl naprawdę gęsty i cienki ale mimo wszystko puszczał światło. Na pewno był by to dobry materiał do dalszej obróbki czyli pokrycia farbą ale zastopowała mnie cena 130 pln za 1m2
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Czarny worek foliowy od papieru fotograficznego :idea: Nie kruszy się i światła nie puszcza.
 
mike666  Dołączył: 23 Gru 2008
Foliowy miech ? Jakoś tego nie widzę. Dzis za to kupiłem w sklepie elano-bawełnę za 7,50 . Miech już oklejony wygląda calkiem dobrze jak wyschnie pozostanie uformować. Zdecydowalem sie na ten materiał bo był cienki i z tego wszystkiego co oglądałem dobrze wyciemniający (tak 90%) i oczywiście tani . Jak pojawią sie przetarcia zaatakuję go farbą akrylową. A póki co musi wystarczyć żebym mógł dalej pchnąć robotę ( na razie ma 100% szczelności). Zaprezentuję wyrób w wątku o przeróbce Polaroida na 4x5 bo to w końcu jest wątek o migawce ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach