tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
  Cyfrowe BW
Witam.

Właśnie zmagam się ze zdjęciami z K-dyszki próbując zbliżyć je do efektu jaki osiągam na kliszach BW (kiepsko mi to idzie na razie) i tak mnie naszła pewna myśl.

W fotografii analogowej negatyw barwny rejestruje poszczególne kolory zamieniając je (w dużym uproszczeniu) na barwy dopełniające, zaś negatyw cz-b de facto rejestruje jasność danego obszaru - czyli dokładnie to co rejestrowałby sensor CCD pozbawiony filtra Bayera (tak mi się wydaje przynajmniej).

W zasadzie technologicznie dość proste byłoby stworzenie sensora wyspecjalizowanego do robienia zdjęć BW.

Zalety widziałbym następujące:
-po pierwsze zdjęcie nie musiałoby być demozaikowane (czyli de facto powinny być lepiej zachowane szczegóły)
-po drugie wydaje mi się że sensor taki byłby czulszy niż "zwykłe CCD" bo docierałoby do pojedynczego detektora więcej światła - całe pasmo a nie 1/3 (jedna składowa przepuszczona przez filtr) - ciekawe jak by to wpłynęło na rozpiętość tonalną
- możliwość stosowania klasycznych technik foto BW, ja osobiście lubię się bawić w kolorowe filtry, natomiast średnio lubię dłubanie w plikach

To tyle tak na chłopski rozum...

Ciekawe jaka by była jakość takiego zdjęcia - czy bliżej do tej z negatywów niż dobrze przekonwertowane zdjęcie z "kolorowego CCD".

No i czy rynek łyknąłby takie rozwiązanie zakładając dobrą jakość?

K10Dbw - taki aparacik z ergonomią i wykonaniem K10D wyspecjalizowany w robieniu czarno białych zdjęć...

Aha jeszcze jedno - nie znam się za bardzo na sensorach i mogłem tutaj popisać głupoty, dlatego proszę się nie śmiać :mrgreen: Albo jak się już śmiać to najpierw wytłumaczyć gdzie popełniam błąd...
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
tapirek napisał/a:
No i czy rynek łyknąłby takie rozwiązanie zakładając dobrą jakość?

Szczerze wątpię. Nawet optymistycznie zakładając, że wypuściliby jakąś serię tych aparatów, to pewnie byłaby nieiwelka ilościowo i co za tym idzie cena byłaby bardziej niż zaporowa. A nawet gdyby, to byłby produkt jeszcze bardziej niszowy jak ten Canon do zdjęć astro. Może co najwyżej tylna ścianka do średniego/wielkiego formatu by się przyjęła.
Co do samej teorii sensorów się nie wypowiadam. Nie znam się.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
djack, jako dodatek softowy do paratow - to mogloby sie sprzedac....
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
jako dodatek softowy do paratow


Rozumiem, że można by napisać wyspecjalizowany program do obróbki RAWów w których są przechowywane dane przed demozaikowaniem. Niemniej jednak takie dane są zapisane już po przepuszczeniu światła przez filtr Bayera - tak więc jakaś część informacji jest tracona. Gdyby fizycznie usunąć filtr to nie dało by się takim aparatem robić zdjęć w kolorze, ale ciekawe czy BW wychodziły by lepiej?
 

Rafał Czarny  Dołączył: 12 Sie 2006
Ja bym łyknął taki aparacik. I tak zdecydowaną większość fot cyfrowych przerabiam na BW. Może ktoś kiedyś zrobi aparat z wymiennymi matrycami? Wtedy zakłada się matrycę BW i jazda. I żeby jeszcze był tani :-) ;-) . No co? Pomarzyć zawsze wolno...
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
Rafał Czarny napisał/a:
Ja bym łyknął taki aparacik.


Ja zdecydowanie też.

Rafał muszę powiedzieć że śledzę Twój wątek (na pewnym pokrewnym forum) od pewnego czasu i robi wrażenie.

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
tapirek, co do teorii - masz rację :-) Niedawno była tutaj o tym dyskusja nawet. W praktyce - tak jak mówi djack, sądzę, że sprzedałoby się tylko jako wymienna ścianka. Na razie taką opcję ma tylko średni format. Ktoś też tu na forum napisał, że genialnym pomysłem było by wypuszczenie body do małego obrazka z wymiennym modułem matrycy. Na razie jednak nie słychać, by na to się zanosiło...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
tapirek, - tam jest jakis filtr.... :oops: kurcze mam cyfr od kilku lat ale nie bałdzo mnie obchodzi jakie tam japonczyki lataja....
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
Pojedyńczy piksel matrycy CCD rejestruje tylko jedną składową barwną RGB - zdjęcie jest wynikiem sprytnego mieszania takich składowych.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
nie no to ja wiem....tylko cos siedzi przed matryca ?
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
Dokładnie to jest napylona jakaś warstwa na matrycę o ile się orientuję.
 

Lebiad  Dołączył: 20 Lut 2007
Jest na Marzec planowana premiera Sigmy z matrycą nowej generacji, posiadającą 3 warstwy. Każda odpowiedzialana za inną składową. Tam jasność będzie zachowana idealnie. Tak reklamują w każdym razie.
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
tapirek napisał/a:
Fafniak napisał/a:
jako dodatek softowy do paratow


Rozumiem, że można by napisać wyspecjalizowany program do obróbki RAWów w których są przechowywane dane przed demozaikowaniem. Niemniej jednak takie dane są zapisane już po przepuszczeniu światła przez filtr Bayera - tak więc jakaś część informacji jest tracona. Gdyby fizycznie usunąć filtr to nie dało by się takim aparatem robić zdjęć w kolorze, ale ciekawe czy BW wychodziły by lepiej?


Od jakiegoś czasu eksperymentuję z Irisem i odkryłem, że jak wykonam konwersję "raw" (demozaikowanie, debayeryzacja, jak zwał tak zwał) na normalnym obrazie kolorowym, otrzymuję obraz w odcieniach szarości. Ciekawe jak to wygląda pod względem odwzorowania kolorów w porównaniu z programami, które mają takie możliwości...
Ja np. używam tej metody do zrobienia np. kanału luminancji.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Był taki aparat - Kodak 760m . Tutaj o nim przeczytasz http://www.luminous-lands...odak-760m.shtml

[ Dodano: 2007-02-21, 22:20 ]
acha, pomysł na tylną ściankę cz-b jest naprawdę fajny. Szczególnie gdyby miała ona kosztować znacząco mniej niż ścianka z filtrem Bayera :mrgreen:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Bronek, założę się o każdą kasę, że jeśli już coś takiego zrobią, to ścianka cz/b będzie droższa od bayer-anckiej :mrgreen: Ale i tak byłby to super pomysł.
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
Bronek napisał/a:
Był taki aparat - Kodak 760m .


Dzięki, nie wiedziałem o tym.
W sumie ten gość (robił wczesniej zdjęcia Leicą) napisał, że był oszołomiony jakością dużej odbitki.

Szkoda że ta technologia się nie rozwinęła...
 

Rafał Czarny  Dołączył: 12 Sie 2006
tapirek napisał/a:
Szkoda że ta technologia się nie rozwinęła...


Pewnie dlatego, że za mało jest klientów na takie cóś.
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
Rafał Czarny napisał/a:
Pewnie dlatego, że za mało jest klientów na takie cóś.


Właśnie co do tego nie jestem przekonany. Znam sporo osób, które do zdjęć kolorowych uzywają cyfrówki, a BW wciąz pstrykaja na kliszach (sam tak robię), może dałoby się wykroić z tego jakąś niszę rynkową.

Co nie zmienia faktu, że byłaby to technologia dla bardzo świadomego odbiorcy.
I chyba dobrze, bo już widzę oczami wyobraźni te pytania na różnych forach:

:mrgreen: "Witam. To mój pierwszy post na forum.
Własnie kupiłem aparat X, mam nastepujące pytania:
- chyba jest zepsuty bo robi tylko czarno-białe zdjęcia
- jak włączyć podgląd podczas kadrowania na LCD
- w jakiej rozdzielczości można kręcić filmy."
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
jak włączyć podgląd podczas kadrowania na LCD

Znam to, już mnie zaczyna to wkurzać... Od siebie dodam jeszcze:
1. "Ile ma pikseli?" - odpowiadam "dwa". Mam ochotę odpowiedzieć: "*******"
2. "Jaki ma zoom?" (odpowiedz oczekiwana "trzy razy", "dziesięc razy" itp). Odpowiadam - "nie wiem", "zależy" albo "miliard" (w zależności od nastroju). Mam ochotę odpowiedzieć: "***** ** ****"
Czasem się dziwnie na mnie patrzą :mrgreen:
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
bEEf, spokojnie, spokojnie .. nie wszyscy wszystko muszą wiedzieć, na wszystkim sie znać i zadawać tylko mądre i fachowe pytania :roll: ... dlaczego to ma wkurzać?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach