Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
Nowy na forum. Witam i pytam.
Witam wszystkich. Nazywam się Tomek, mieszkam sobie w Krakowie.
Niedawno stałem się posiadzczem K10D (mam nadzieję szczęśliwym), lub jako to mówicie, kadyszki.
Jestem ciągle w lekkim szoku, to moja pierwsza lustrzanka cyfrowa. Przedtem miałem analoga, Pentaxa i Ricoha.
Miałem rozterki co do wyboru, D80 lub K10D. Nie będę w tej chwili opisywał dlaczego taka a nie inna decyzja. Pwenie było to omawiane na tym forum wiele razy.
W końcu posłuchałem wewnętrznego głosu i ... K10.
A teraz pewnie mi sie dostanie.
Przeszukałem sieć ale nigdzie nie znalazłem jasnego wytłumaczenia. Chodzi o telepanie szę czegoś w korpusie w trakcie obracania.
Z tego co udało mi sie znaleźć to: matryca się porusza, specjalny sensor, który rozpoznaje położenie korpusu, porusza sie cały układ SR. Czad. Generalnie wszyscy gadają, że tak maja.
Szuałem na tym forum, nie wiem już jakiej frazy użyć w wyszukiwarce, ale znalazłem info odnośnie K100D, ale oprócz tego że DLSR-y tak mają nie dowiedziałem się więcej na ten temat. Tak samo jest w moim K10D, Kiedu go obracam coś delikatnie przesówa się w środku. Mam nadzieję, że to nie jest wada, zdjęcia robi.
Widzę, że na tym forum jest sporo ludzi z pentax.osw.pl. Dawno tam nie zaglądałem ale coś tam chyba kiepsko ostatnio.
Jeszcze raz witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Gdyby komuś chciało się wyjaśnić sprawę tego telepania, byłbym wdzięczny.

PS
Npisałem w tej sprawie do Apollo, jak trzeba będzie, napiszę do Pentaxa :evil:

Pozdrawiam.
 

rodric  Dołączył: 30 Lis 2006
Ten typ tak ma...
koniec kropka 8-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Nie tak dawno była tu dyskusja na ten temat i diagnoza stanęła, że to paluszek filipinki, co aparat montowała. Choć niedawno padło też podejrzenie, że to może być palec Jarka Dąbrowskiego ;-)
A tak poważniej (ja nie wiem, ja nie mam k10d) to nie jest to taki patent, co odpowiada za to, żeby aparat wiedział, czy zdjęcie jest zrobione pionowo czy poziomo?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To zapewne czujnik położenia korpusu potrzebny do ustalenia orientacji zdjęcia.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Tomaszttr napisał/a:
Widzę, że na tym forum jest sporo ludzi z pentax.osw.pl. Dawno tam nie zaglądałem ale coś tam chyba kiepsko ostatnio.


tamto forum generalnie wygasło i wszyscy się tutaj przenieśli

[ Dodano: 2007-02-28, 16:28 ]
u mnie też lata ale mam wrażenie, że to lustro się chybocze. Pewnie jeden kołek się poluzował i wypadł ze ścianki :mrgreen:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
matb napisał/a:
Choć niedawno padło też podejrzenie, że to może być palec Jarka Dąbrowskiego
Tak, tak. Serdeczny. Jedyne co było we mnie serdecznego to był palec, ale i jego diabli wzięli.
matb napisał/a:
to nie jest to taki patent, co odpowiada za to, żeby aparat wiedział, czy zdjęcie jest zrobione pionowo czy poziomo?
Nie. To układ SR. To telepanie, to nie jest tak, jakby się jakaś malutka śrubka w środku miotała (a tak zwykle działa układ rozpoznawania pion-poziom), ale jakby w srodku przesuwała się cała skrzynka śrubek, od ściany od ściany. Czuć masę.

[ Dodano: 2007-02-28, 10:31 ]
A ściślej, to nir tyle układ SR, co cała matryca z przyległościami lata, do momentu wciśnięcia spustu do połowy chyba (tak wyjaśniał Pan z Pentaksa na forum dpreview)
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Ooo, kolejny Krakus :mrgreen: :-B :mrgreen: Rośniemy w siłę.
Witaj Tomaszttr
Zaglądaj na forum, bo niedługo wiosna będzie i trzeba jakoś się spotkac w plenerze.

Pozdrówka
Marucha
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
[ Dodano: 2007-02-28, 10:31 ]
A ściślej, to nir tyle układ SR, co cała matryca z przyległościami lata, do momentu wciśnięcia spustu do połowy chyba (tak wyjaśniał Pan z Pentaksa na forum dpreview)[/quote]

Ale jak włączy się SR, odczeka 2s (tak godo instrukcja) potem przechylam korpus to "to coś" dalej sie rusza.
Poniższe trochę wyjaśnia. Jak to zwykle bywa trafiłem na to przypadkiem po zadaniu pytania na forum.

"The PENTAX Shake Reduction (SR) feature is an electromagnetically controlled system built into the body to detect handheld camera shake and compensates by moving a free floating image sensor."

"Based on a free-floating sensor design, PENTAX SR is superior to other sensor-moving systems because it uses no guide rails, allowing the sensor to oscillate in three directions—horizontally, vertically, and diagonally."

Ale nie znalazłem nic na temat, że po włączeniu SR ma być sztywno.
Dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
a ja własnie wybrałem bez SR bo wnerwiło mnie to telepanie podczas macanki (gwałtu kasety i kadychy w MM) :-B :mrgreen: + po dwakroć więcej emotionów.
Serio to napisałem...jakies obawy miałem w 110% nieuzasadnione ale jednak :)
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
TomiTom, coś Waść nerwowy jesteś :-B
Temat mnie męczy, ale jestem pewien, że jest OK.
Muszę jeszcze tylko rozgryść jak to właściwie działa skoro SR jest włączony, a coś w środku dalej się rusza.
Byc może działa to w ten sposób, że matryca i element na którym jest zamocowana jest przejmowana, łapana (nie wiem jak to określić) przez element, który swobodnie pływa, porusza się (stąd te odgłosy) Następnie jest to razem stabilizowane elektromagnetycznie przed przejściem szczeliny migawki nad sensorem...
Ne to, żebym popadał w śrubkologię, ale interesuje mnie jak to dokładnie działa.
Idę do lodówki po :-B
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Tomaszttr, to proste jest. Matryca se lata, bo ma luzy. W takiej, nomen omen kasetce umieszczona, na jakimś elastycznym kabelku jest podpięta i se lata (skojarz hasła - lato, upał, lużne gatki). Po wciśnięciu spustu leci tzw "prunt", co zapodaje pole magnetyczne i ją łapie, i ustawia ją, rozumiesz, sztywno, tudzież zaczyna podrygiwać w takt spazmatyczncych ruchów łapek fotografa (w zależności czy SR "off" czy "on"). Jakoś tak.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
to już naprawdę zakrawa na onanizm sprzętowy! :-P
[ten post jutro poleci do śmietnika]

[EDIT]
hehe, tak mi się skojarzyło:
PAŁAcyk i lataRENKA :mrgreen:

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
No co, tak obrazowo chciałem wyłożyć temat. Widzę tref, że się rozpędzasz :-P

[ Dodano: 2007-02-28, 23:58 ]
No ale może faktycznie przegiąłem. :oops: Za karę idę uderzyć w kimono.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Zupełnie nie rozumiem tych tekstów coś lata w aparacie, przeszkadza mi to, obawiam się tego..... srata tata działa? działa! = nie ma problemu. w niczym to nie przeszkadza więc nie ma o czym pisać.

cześć
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
a jak się urwie to zabić drugiego ćwieka i na tym podwiesić :mrgreen:
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
Nieeee... to nie onanizm sprzętowy ani srata tata :-)
Matryca działa, SR działa (wczoraj testowałem do bólu) wszystko jest OK.
Poprostu temat mnie zainteresował biorąc pod uwagę sposób technologicznej realizacji SR-a. Ale koniec o tym.
Miałem dzisiaj godzinkę czasu pzred południem i poszedłem na mały plenerek. Pierwszy raz z K10D. Słoneczko świeciło, było ciepło, wiaterek wiał. Znalezłem odpowiednie miejsce i wyciągnąłem aparat - fotograficzny gdyby ktoś miał wątpliwości :mrgreen:
Nastroszyłem piórka jak paw cały dumny z posiadanego sprzętu. A jak założyłem osłonę przeciwsłoneczną, no pełny prof. Nie szkodzi, że w pobliżu nie było nikogo. Ja byłem cały heapy! Well... potem było już mniej kolorowo, miejsce w którym robiłem zdjęcia to było niewielkie wzgórze. Zatem nie waił tam waiterek, tylko "p****"
Kiedy zdjąłem okulary p. słoneczne przestałem cokolwiek widzieć ponieważ łzy zalewały mi oczy. Mam wrażliwe gały na światło, a jak już dochodzi do tego wiatr - koniec. Zatem rycząc jak bóbr usiałowałem cokolwiek wypatrzyć w wizjerze. Byłem prawdziwie wzruszony :cry:
Jak wróciłem do domu, po zgraniu zdjęć okazało się że większośc jest ciemna :shock:
Miałem cały czas włączonego spota :oops:
Pokornie przyjąłem swoją porażkę :-B
Weekend za pasem i dalsze "obczajanie" aparatu i jedo możliwości :-D

Tak se tylko chciałem pogadać...
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Tomaszttr, spoko, ja ostatnio zrobiłem cały plenerek w pełnym słońcu na ISO 1600 - bo się bawiłem i "się ustawiło". Jakoś czasy 1/2000 1/4000 mnie nie zdziwiły. Plenerek - o dziwo - udany, zdjęcia w porzo.

Tak to jest, jak się ma za dużo przycisków do zabawy :-) Wot, techika.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Taaa.... Moja koleżanka małżonka poleciała niedawno na tydzień do Irlandii. I wzięła kasetkę, żeby kilka zdjęć cyknąć. Kursu obsługi zawczasu nie przeszła, więc tylko taki skrócony, coby wiedzieć, jak się to ustrojstwo obsługuje i większość rzeczy na wszelki wypadek ustawione na "auto". A potem się okazało, że i tak krajobrazy dziwnym trafem pstryknięte ze sceną "dzieci". No i punkt ostrzenia się jakoś dziwnie przesunął z centrum gdzieś na prawo ;-)
Kurcze, kiedyś do ISO się ustawiało na stałe i tylko przysłoną/czasem mógł człowiek gmerać. A teraz??? ;-P
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
Ciekawe ile w praktyce bedę wykorzystywał P, M albo TAv
Prawie zawsze w analogu używałem Av.
Czy zauważyliście jakieś wizualne różnice pomiędzy P ustawionym z linią programu MTF, a TAv? Oczywiści z P-DA 18-55.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
ja w swoim program A prawie cały czas robiłem na full manuall, a w K10d najlepiej mi się pracuje na P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach