geeker84  Dołączył: 30 Mar 2009
Pentax-M 50/2
Wczoraj sąsiad znalazł w szafie swojego starego K1000 (jak twierdzi nieużywanego) z założonym filmem Belmont i obiektywem M 50/2, w którym wyrosło trochę pleśni. Zabrałem się do niego i zacząłem rozkręcać. Rozkręciłem tylną część i wykręciłem tylne soczewki. Wszystko szło gładko do momentu próby wykręcenia przedniej soczewki. Próba się nie powiodła bo pierścień utrzymujący przednią soczewkę blokuje pierścień z nazwą szkła.
Dobra, przechodzę do pytania:
Jak go odkręcić?
Proszę o pomoc bardziej doświadczonych majsterkowiczów
 
azael13  Dołączył: 26 Lut 2010
Szukałem dziś w temacie nieco może innym,ale też tyczącym obiektywów . Z tego co czytałem ten pierścień z napisami można odkręcić gumowym korkiem od wanny,zlewu itp :)
Nie badałem organoleptycznie ,ale znalazłem kilka postów gdzie człowieki zachwalali. :)
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
a są tam dwa otworki na średnicy :?:
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Ja używam do takich rzeczy... gumowej podeszwy buta, wycyganionej od lokalnego szewca. Przykladasz i krecisz. Zawsze sie odkreca. Czesto jednak okazuje sie, ze gwint ma odwrotne mocowanie, czyli odkrecasz tak, jakbys zakrecal.

Polecam podeszwe buta, 100% skutecznosci ;D
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Ja korka używam. W emkach gwint jest normalny, prawy. grzegorzgr, otworków nie ma.
 

geeker84  Dołączył: 30 Mar 2009
grzegorzgr, jakby były otworki to bym nie pytał ;-)
Po szybkiej odpowiedzi azael13, udało się odkręcić korkiem od zlewu, trzeba było go poszorować druciakiem żeby był mniej śliski i poszło :mrgreen:
To jest moja pierwsza sekcja japońskiego szkiełka i muszę powiedzieć, że (jak w moim Yarisie) co japońskie to japońskie, wystarczy lekko poruszyć i nawet mocny uścisk bez trudu puszcza.

Nie ma to jak polska myśl: korek od zlewu, podeszwa buta :mrgreen:

Dzięki za pomoc
 
azael13  Dołączył: 26 Lut 2010
He ,he , a jednak prawda :):)
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
geeker84 napisał/a:
grzegorzgr, jakby były otworki to bym nie pytał
JAK bym wiedział to bym nie pytał :-B
 

geeker84  Dołączył: 30 Mar 2009
grzegorzgr napisał/a:
JAK bym wiedział to bym nie pytał :-B

:mrgreen: :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach