mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
A może tak grip do K-x/K-m?
Przesiadłem się z K100D na K-x. Kilka rzeczy mnie zaskoczyło, bo do głowy mi nie przyszło, że można zrobić korpus bez wejścia na zewnętrzne zasilanie i wężyk. Ale skoro mam takie K-x to trzeba pokombinować.

Zobaczyłem, że przy klapce od baterii jest gumowy element, który się wyciąga. Domyślam się, że po podłączeniu adaptera (chyba taki jak ten poniżej), wkłada się część do pojemnika na baterie, a zasilanie wypuszcza przez ten mały otworek przy klapce (zaślepiony gumą). Mój pomysł, to dorobić połączenie w pojemniku na baterie i podpiąć zasilanie z gripa. Jeśli się to uda, to dobrze. Choć szkoda, że nie ma wyprowadzonego sterowania dla spustów na gripie.
K-AC84


Grip to poczciwy Ownuser FBH-P2


Jeszcze nie wiem jak są w nim połączone baterie (szeregowo czy równolegle), ale sprawdzę to wieczorem. Natomiast nie wiem jak są połączone w K-x. Bo od tego zależy napięcie. Czy ktoś wie jak są połączone aku/baterie w K-x? Szeregowo, równolegle?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Szeregowo.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Połączenie równoległe baterii jest raczej niespotykanym zjawiskiem o ile się orientuję..
 

Osfald  Dołączył: 25 Sty 2010
Marooned napisał/a:
Połączenie równoległe baterii jest raczej niespotykanym zjawiskiem o ile się orientuję..


Rzeczywiście, w popularnych sprzętach domowych nie za często, tym bardziej w K-x.
Natomiast równoległe łączenie baterii pracujących jako źródło o zwiększonej wydajności prądowej/pojemności jest znane i stosowane.
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Po weekendzie powinienem poczynić pierwsze próby. Jak ktoś wpadnie na coś ciekawego, to proszę dać znać :)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Osfald, tak, wiem po co to stosować - ale nie znam powszechnego sprzętu domowego, jak to ująłeś, który używa takiej konfiguracji.

Za to mam mysz Logitecha, która ma miejsce na 2 paluszki, ale może pracować na dowolnym z nich - ale nie zaglądałem w połączenie baterii.
 

suchotnik  Dołączył: 11 Mar 2010
Jestem bardzo ciekawy wyniku! Mam nadzieję, że jeśli się uda będzie to do przeskoczenia nawet dla mnie, a z elektroniką sobie słabo radzę :-P
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Na poziomie teorii sprawa wygląda jasno.

Baterie w korpusie są połączone szeregowo jak w moim K100D. Tak, więc napięcie to 4x 1,2V (bo tyle mają aku).

W moim gripie są dwa "koszyczki" na ogniwa AA, każdy po 6 sztuk (razem 12 sztuk AA). Paluszki w koszyczkach są połączone szeregowo co daje nieco wyższe napięcie (ok. 8V). Grip ma możliwość korzystania z wybranego koszyczka lub obu (wtedy łączy je równolegle i nadal jest ok. 8V).

To dedykowane rozwiązanie do K100D może z nieznanych mi przyczyn (po prostu przeczucie takie mam) zaszkodzić K-x, więc wykorzystałbym ten grip używając po 4 akumulatorki na koszyczek (łącznie 8 sztuk). W ten sposób uzyskam dwa razy wydajniejsze zasilanie.

Jak to zrobić?
Warto zajrzeć do instrukcji obsługi K-x (rozdział o zasilaniu zasilaczem zewnętrznym). Przypatrzyłem się, jak wygląda ten zasilacz sieciowy do K-x. Podłączenie go do korpusu odbywa się za pomocą adaptera udającego dwa paluszki (w ten sposób wiem gdzie podłączyć będę musiał swoje zewnętrzne zasilanie). Należy, więc dorobić sobie taki adapter i za jego pomocą doprowadzić zasilanie z gripa (tam też będę musiał zrobić zwarcie by zastąpić dwa paluszki, bo jest połączenie szeregowe i same 4 sztuki nic nie dadzą bo nie ma zamkniętego obiegu).

Mam nadzieję, że w miarę jasno się wyraziłem. Pierwsze próby po weekendzie.
 

Osfald  Dołączył: 25 Sty 2010
mkdexter napisał/a:
W moim gripie są dwa "koszyczki" na ogniwa AA, każdy po 6 sztuk (razem 12 sztuk AA). Paluszki w koszyczkach są połączone szeregowo co daje nieco wyższe napięcie (ok. 8V). Grip ma możliwość korzystania z wybranego koszyczka lub obu (wtedy łączy je równolegle i nadal jest ok. 8V).


Ktoś ostatnio na forum publikował dane eksperymentalne z pomiarów napięć przy jakich kiks pracował wyświetlając baterię zieloną, częściowo wyczerpaną i bliską całkowitego wyczerpania... Poszukaj bo wydaje mi się, że te 8V może niekoniecznie mu przeszkadzać.
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Poszukam. To byłoby wygodniejsze bo nie musiałbym robić obejścia na gripie i pakowałbym po 6 aku. Jedyne co pozostanie do wykonania, to adapter do pojemnika na baterie w korpusie.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Osfald napisał/a:
Ktoś ostatnio na forum
Tutaj wyniki. Raczej za wyskoie napięcie nic dobrego nie zrobi.
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
Gwiazdor napisał/a:
Raczej za wyskoie napięcie nic dobrego nie zrobi

Dobrego nie :evilsmile:
 

Osfald  Dołączył: 25 Sty 2010
Gwiazdor napisał/a:
Raczej za wyskoie napięcie nic dobrego nie zrobi.


aaa... czyli pamięć mnie zawiodła... nie był to K-x tylko K-m no i wydawało mi się, że było to 8V, a nie 6... cóż, czyli szkoda.
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Czyli jednak trzeba pozostać przy rozwiązaniu 2x6V (dwa koszyczki po cztery paluszki).

Swoją drogą ciekawe, że K100D jak najbardziej trawi działanie na 6xAA czyli od 7,2V do 9V.
 

Osfald  Dołączył: 25 Sty 2010
Inne wymagania, a co za tym idzie inna przetwornica lub stabilizator...
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Jako najmniej inwazyjne rozwiązanie można zamiast 2 baterii włożyć atrapy (tak by tylko robiły za przewodniki). Wtedy koszyczki i grip zostają oryginalne. Jedynie trzeba pamiętać, żeby ich do ładowarki nie wkładać. :evilsmile:
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Dokładnie tak chcę zrobić. Z rozpędu wyprowadziłbym jeszcze obsługę spustów na gripie ;) gdybym tylko potrafił.. :roll:
 

Osfald  Dołączył: 25 Sty 2010
Można do tego zaaplikować elektronikę pilota z Allegro i wyzwalać K-x z gripa tak jakby był pilotem bezprzewodowym. Osobiście mam coś takiego:

http://allegro.pl/item109...nikon_sony.html

i działa to super. Jeśli jest trochę miejsca w gripie na wnętrzności tego pilota to można podlutowac przyciski z gripa przez bramke logiczną LUB (dwie diody 1N4148) w miejsce knefla na pilocie. Zasilanie z baterii gripa. Problem tylko gdzie wyprowadzic diode nadawczą pilota?

 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
Gwiazdor napisał/a:
zamiast 2 baterii włożyć atrapy
bywały takie w sprzedaży w sklepach wszystko za 4 zł
 

Gaclaw  Dołączył: 30 Lip 2008
I jak rozwinęła się sprawa gripu? :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach