M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat

fot. Wojtek Wieteska/Jestem z Polski/Sopot 1996

A jak w Pana ocenie zmieniła się fotografia w Polsce w ciągu ostatnich 28 lat?
Przede wszystkim widać potężny skok technologiczny i jakościowy. Technologia cyfrowa zrewolucjonizowała i upowszechniła fotografię, głownie w kwestii komunikacji i informacji. Obecnie na rynku mamy coraz więcej lepszych aparatów, które są bardziej dostępne dla każdego i otwierają nowe możliwości twórcze. Jednocześnie mamy do czynienia z zalewem zdjęć – lepszych i gorszych. Niektórzy mówią, że nie trzeba być już fotografem, wystarczy zostać kuratorem zebranych w Internecie anonimowych zdjęć.
Z drugiej strony w Internecie, choć jest to medium nastawione na konsumpcję informacji i obrazów, autor może sam budować kontekst dla zdjęcia i to na kilku poziomach. Jednocześnie może bezpośrednio wejść w interakcję kontekstową z wieloma odbiorcami. Zupełnie inaczej niż w prasie. Żyjemy w czasach dla fotografii trudnych, przejściowych. Te zmiany towarzyszą nam na co dzień i za chwilę będą jeszcze bardziej rewolucyjne niż nam się dziś wydaje.
Ja zaczynałem w epoce negatywów, z aparatami Nikon FE2, Nikon F3HP i Nikon Ti28. Wraz z nadejściem ery cyfrowej zacząłem realizować swoje projekty na Nikonie D100. Potem przyszła kolej na Nikony D2x, D3 i D3x. Obecnie zupełnie zrezygnowałem z pracy na negatywie: struktura ziarna obecna i wynikająca z procesu zapisu obrazu fotochemicznego całkowicie nie podąża za rzeczywistością, która nas otacza. Pixel jest naszą współczesną miarą.
Jednocześnie, to co mnie martwi, to wciąż zbyt mała ilość instytucji prywatnych i państwowych, które zajmują się fotografią w Polsce; brak Muzeum Fotografii Polskiej, brak wyraźnych zbiorów fotografii w instytucjach, muzeach państwowych – to jest dla mnie jak lekceważenie przeszłości w zakresie medium, które na świecie znalazło swoje pełnoprawne miejsce.
Stąd też świadomość Fotografii w polskim społeczeństwie nie jest tak duża jak w innych krajach. Dlatego wielu młodych fotografów nie może dziś tworzyć tak jak by chciało, w zgodzie ze swoim talentem i odkładać Naszą rzeczywistość, teraźniejszą w zapisie współczesnego dokumentu, nie wspomnę tu o kreacji… Ale myślę pozytywnie: ten stan za chwilę się przeobrazi, nieśmiało już to się dzieje.
Próbuję i temu zjawisku przyjrzeć się twórczo, dlatego założyłem grupę WWPHOTO , w skład której wchodzą bardzo utalentowani fotografowie poniżej 30 lat: Jakub Karwowski, Maciej Niesłony, Łukasz Sokół i Anna Orłowska.

http://blogjestemnikon.pl...e-i-moim-zyciu/
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Gdzie strona Wieteski?
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
A ciekawe, była na wieteska.com kiedyś... Lubię Wieteskę bo jeńców nie bierze i robi po swojemu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach