Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu, co i jak to wim.....tylko samo slowo doprowadzilo u mnie do wywalenia bledu ERR 0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001 i tuz potem byl blue screen of death - potem szybki restart i po klopocie :roll:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ja reaguję podobnie do Twojego komputera na drinki z denaturatu - muszę jednak trochę ograniczyć spożycie....
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu, chlebek tylko chlebek na jagodzianke..... 8-)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
bossini, przestrzeń barw ma znaczenie tylko dla JPEG, a ja jak pisałem robię RAW. Ten format ma "prywatną" przestrzeń barw wynikającą z charakterystyki filtru Bayera. Ale, jeżeli chcesz robić JPEG to polecam sRGB chyba że znasz już się trochę na kolorze (polecam książkę Bruce Frasera 8-) ) i wiesz do czego ten Adobe RGB, albo chociaż masz pojęcie o profilach, skalibrowaną drukarkę i zamierzasz sobie tą drukarką sam drukować. Tylko dlaczego w takich okolicznościach nie stosować RAW jest dla mnie niezrozumiałe (no, niemal).
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Na monitorze ta druga wygląda gorzej, mając problemy np. z oddaniem odcieni błekitu.

Oki. Jeśli masz monitor potrafiący wyświetlić aRGB. Toć przeca piszę - jak kto ma urządzenie dające radę w aRGB, niech używa. Jak kto nie ma - i tu się upieram - dostanie mniejszą precyzję, a nie większą. Czysta bitologia.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Beef - od początku piszę, że sprawa dotyczy grafików i osób obeznanych ze świadomym grzebaniem w kolorach.
Wiesz co? Może litościwie spuścimy kurtynę milczenia na nasz pseudoznawczoznawczy bełkot.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Może litościwie spuścimy kurtynę milczenia na nasz pseudoznawczoznawczy bełkot

uff, no w końcu :mrgreen:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Wiesz co? Może litościwie spuścimy kurtynę milczenia na nasz pseudoznawczoznawczy bełkot.

Michu, ajmsory, przez pomyłkę spuściłem wodę zamiast kurtyny. Dwukrotnie. Gdy się zorientowałem - było już za późno.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cóż, jak widzę nie wciągnęło. Szkoda...
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
bEEf, nie trzeba mieć monitora o gamucie dorównującym lub przewyższającym Adobe RGB, żeby pracować w przestrzeni kolorów Adobe RGB. Wystarczy jakieś sensowne zarządzanie kolorem (i profil monitora). Oczywiście, wygodnie mieć większy gamut. Ale nie jest to niezbędne.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Bronek, tak, ok, ja wszystko rozumiem, można - tylko po co. Mówię o przypadku pstrykacza. Nie mamy monitora aRGB, nasz lab pracuje w sRGB, myślimy, że aRGB = lepsze kolory ----> źle myślimy.

[ Dodano: 2007-03-04, 23:59 ]
Dobra, ale mieliśmy, zdaję się, dać siana. Tak więc idę po raz kolejny spuścić wodę, tym razem postaram dać się wciągnąć.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Beef - to zanim pociągniesz za sznurek (górnopłuki rulez): od początku mówione było, że dla osoby nie władnej w żonglowaniu kolorami jest sRGB. Jak widzisz, przy muszli człek zawsze osiąga konsensus.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
bEEf napisał/a:
Nie mamy monitora aRGB, nasz lab pracuje w sRGB, myślimy, że aRGB = lepsze kolory ----> źle myślimy.
zgoda; do tego wszystkie laby pracuja w sRGB (chyba?). A na reszte mozemy spuscic wodospad.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
do tego wszystkie laby pracuja w sRGB (chyba?).
Jak to się ma do udostępnianych profili do labowych drukarek? Np. na http://www.drycreekphoto.com/icc/ ?
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
nijak. Tu jest fajna odpowiedz

Cytat

If you convert you image to the Frontier Profile this means the operator has to turn off the profile on the printer or your images will be double profiled. This makes your print job different from all the others and I think in most cases you don't get what you need. The equipment is expecting sRGB profile and it makes any modifications to your file so it prints correctly on that machine. If you request something different, the chances are you won't get it.

a dla tych co nie spikaja moje nieudolne tlumoczenie
Cytat

Jezeli skonwertujesz zdjecie do profilu Frontier [drukarki] wtedy operator musi wylaczyc profil na drukarce, w przeciwnym razie zdjecie zostanie sprofilowane podwojnie. To oznacza ze Twoje zlecene musi byc traktowane osobno od wszystkich innych i wydaje mi sie ze w wiekszosci przypadkow nie otrzymasz efektu ktorego oczekujesz. Sprzet zaklada ze zdjecie jest w profilu sRGB [to wlasnie mialem na mysli - sprzet ignoruje profil zapisany w pliku] i konweruje kolory tak aby zostaly poprawnie wydrukowane. Jezeli poprosisz o specjalne traktowanie [tj. wylaczenie konwersji kolorow w drukarce], jest calkiem mozliwe ze wcale go nie otrzymasz.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
No właśnie. Zmyliło mnie to "laby pracują w sRGB". Bardziej pasowałoby - "laby oczekują plików w sRGB".
Ja używam profili labu do proofingu w PS, czyli zobaczenia jak (przynajmniej w teorii) będzie wyglądac odbitka i czy dużo wylatuje poza gamut drukarki. A wysyłam w sRGB oczywiście.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
I jeszcze z witryny do ktorej sie odnosisz

to na potwierdzenie ze laby ignoruja profil zapisany w pliku:
Cytat
Do not embed the profile in the saved file. Frontier, Noritsu, and Agfa printers ignore embedded profiles, so you are only using up disk space. Additionally, many versions of the Fuji Frontier PIC driver crash when given files with profiles embedded. In the File→Save As dialog box, uncheck the "Icc Profile:" box in the Color settings area

a to na potwierdzenie ze potrzebna jest magiczna inkantacja skierowana bezposrednio do operatora sprzetu:
Cytat
Instruct the print operators not to apply any of the automated image enhancement or adjustments to your files. Something along the lines of "send the files straight to the printer" usually works.


[ Dodano: 2007-03-05, 15:37 ]
Jarek Dabrowski napisał/a:
Ja używam profili labu do proofingu w PS, czyli zobaczenia jak (przynajmniej w teorii) będzie wyglądac odbitka i czy dużo wylatuje poza gamut drukarki. A wysyłam w sRGB oczywiście
o, i to jest najbezpieczniejszy sposob korzystania z profilow labu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach