Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
birdm napisał/a:
Tak żeby podkręcić atmosferę, ostatnio na fotozakuy.pl DA 21 trochę potaniał :-)

Tak też uczyniłem. :mrgreen:
Dzisiaj kurier dowiózł od nich cacuszko i od razu pojechałem na rowerową wycieczkę. Pierwsze wrażenia? Miodzio.
Na razie jedno (nieudane) zdjęcie i krótka złota myśl -
"Pentax bez limitedów to jak wódka bez zagrychy, żołnierz bez karabinu, mundial bez Brazylii. " :mrgreen:


 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Benek napisał/a:
Dzisiaj kurier dowiózł od nich cacuszko i od razu pojechałem na rowerową wycieczkę. Pierwsze wrażenia? Miodzio.

Gratulacje i życzę samych udanych zdjęć :-D
Benek napisał/a:
"Pentax bez limitedów to jak wódka bez zagrychy, żołnierz bez karabinu, mundial bez Brazylii. "

Święte słowa :!: :mrgreen:
 
Adamss68  Dołączył: 31 Sie 2009
Benek,ile czekałeś na szkło?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Benek napisał/a:
"Pentax bez limitedów to jak wódka bez zagrychy, żołnierz bez karabinu, mundial bez Brazylii. "

A bzyczący af to jak wuwuzele na tym mundialu :-P
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Eldred napisał/a:
A bzyczący af to jak wuwuzele na tym mundialu :-P

:-B
:mrgreen:
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Czy DA 21mm bardzo winietuje na filmie? Bo skoro tak go chwalicie to może oddam potomnym Cosinę 20mm MF i zamiast niej sprawię sobie limiteda.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
romeoad napisał/a:
Czy DA 21mm bardzo winietuje na filmie?

Trochę winietuje.
http://www.techtheman.com...-ff-bodies.html
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Nudziło mi się, więc zrobiłem pseudotest sprawdzający rozdzielczość DA 16-50 i DA 21. U góry zdjęcia z naleśnika, u dołu z gwiazdki.

f3.2 centrum kadru


f3.2 bok kadru


f3.2 narożnik kadru


f5.6 centrum kadru


f5.6 bok kadru


f5.6 narożnik kadru
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Jak to jest, że 16-50/2.8 ma lepsze rogi kadru niż boki?? :roll:
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Eldred napisał/a:
Jak to jest, że 16-50/2.8 ma lepsze rogi kadru niż boki??

Pewnie był krzywo zamontowany :-P
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Benek, a z jakiej odległości robiłeś te testy - tak mniej wiecej?
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Hmm... Nie przypuszczałem, że 16-50 tak słabo daje sobie radę na f5.6 w rogach i na bokach... :-(
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Eldred napisał/a:
Jak to jest, że 16-50/2.8 ma lepsze rogi kadru niż boki?? :roll:
Koślawe soczewki. Norma u Pentaxa. ;-)
Też mam tak w jednym Pentaxie, że z lewego boku, do 1/3 kadru, mam nieostry placek. Pozostała część kadru, łącznie z lewymi rogami, ma przyzwoitą lub bardzo dobrą ostrość. :-|
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Odległość od regałów to jakieś 2.5 metra. Aha - przy robieniu testów miałem problem z ustawieniem ogniskowej, więc gwiazdka jest na 22 mm nie na 21 mm. :-/

Co do ostrości - w moim egzemplarzu gwiazdki, podobnie jak u Pentagrama, rozdzielczość w dziwny sposób zmienia się w zależności od punktu kadru. Lewa krawędź jest zauważanie ostrzejsza od prawej. W dodatku na prawej krawędzi faktycznie chyba narożniki są ciut ostrzejsze od boków. Zobaczcie sami (zdjęcia są w pełnym wymiarze, trochę tylko skompresowane):

16-50 f3.2
[...]


16-50 f.5.6
[...]

Swoją drogą DA 16-50 zachowuje się na brzegu kadru naprawdę słabo. Jeśli do tego dodać gigantyczne CA (popatrzcie na sample!) to poziom frustracji rośnie. Niestety, mam wrażenie, że jest to szkło, które Pentaksiarze mają w swoich torbach foto nie dlatego, że jest ono świetnej (gwiazdkowej) jakości, ale dlatego, że nie mają większego wyboru. Ja chętnie bym je sprzedał, ale co bez śrubokręta i z uszczelkami mogę kupić w zamian?

No dobra, 16-50 ma nawet miły bokeh, dobrą ostrość w centrum, szybki AF (przynajmniej w moim egzemplarzy), ale po topowym uniwersalnym zoomie w systemie, można się spodziewać czegoś więcej. :-/

EDIT
Fotosik zmniejszył mi oryginalny rozmiar. Zaraz z tym powalczę.
Picasa też mi zmniejszyła! :evil:
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Benek napisał/a:
Swoją drogą DA 16-50 zachowuje się na brzegu kadru naprawdę słabo. Jeśli do tego dodać gigantyczne CA (popatrzcie na sample!) to poziom frustracji rośnie. Niestety, mam wrażenie, że jest to szkło, które Pentaksiarze mają w swoich torbach foto nie dlatego, że jest ono świetnej (gwiazdkowej) jakości, ale dlatego, że nie mają większego wyboru. Ja chętnie bym je sprzedał, ale co bez śrubokręta i z uszczelkami mogę kupić w zamian?


S 24-70 /2,8 z której ostrościa i serwisem teraz walczę ;-) Uszczelek nie ma, ale na deszczu zachowuje sie całkiem poprawnie.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
No właśnie. Potencjalne problemy z FF/BF + 24 na szerokim końcu trochę mnie od tej Sigmy odstraszają.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Poza tym 24 to nie 16.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Kiedyś robiłem podobne porównanie w terenie (już pokazywałem ten test). Poniżej cropy 100%.

Centrum:


Lewy bok:


Prawy górny róg:


Pewnie miałem (już nie mam - przekazałem innemu forumowiczowi) lepszy egzemplarz gwiazdki ;-)

 
teo  Dołączył: 15 Mar 2010
Ja * zamieniłem bez żalu na DA17-70/4. Odżałowałem światło w zamian za zakres, ale wcześniej wymieniłem 4 * i to mnie wpieniło.
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
Cytat
S 24-70 /2,8 z której ostrościa i serwisem teraz walczę ;-) Uszczelek nie ma, ale na deszczu zachowuje sie całkiem poprawnie.

Piszesz o Sigmie EX DG?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach