Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Za zaoszczędzone forsiaki warto nabyć zewnętrzny dysk( 3.5 cala) służący jako miejsce przechowywania rzeczy bardzo ważnych, ważnych lub nieważnych ale mogących się przydać.
Jeśli obudowa ma znaczenie ( mniejsza->lepsza) to po co w niej napęd DVD RW ?
Może warto pomyśleć o zewnętrznych nagrywarkach ( 70pln na portalu aukcyjnym).
Procek i5 ma serię z odblokowanym mnożnikiem. Na "przyszłość" wersja "K" daje szanse na paręset MHz więcej.

1. Zasilacz- wydać ponad 200pln więcej by ....zaoszczędzić grosze na lepszej skuteczności?
Grosze, bo komp nie będzie działał non stop, a jego obciążenie będzie znikome. I do tego 550W do zestawu, który może nie osiągnąć 100W w porywach ?

2. Dysk SSD to podstawa dzisiaj. Ale system + soft do obróbki foto nie zajmuje więcej niż 64GB.
Kłopot jest inszy. Masz np 16GB fotek zrzuconych z karty na dysk i przygotowanych do obróbki.
Pytanie jest następujące : " na który dysk "? Ten WD czy "systemowy"?
A cache Lightrooma czy Capture One gdzie jest umiejscowione ?
I tu nasuwa się jakże prawidłowa ;) odpowiedź. Potrzebny jest drugi dysk SSD ;)
Oczywiście żartuję ....... ale ......... pomyśl.
;)

3. System.
W10 to bezapelacyjna przyszłość.
Dzisiaj jednak jeszcze w pieluchach. Zanim podrośnie, nabierze ogłady i rumieńców minie trochę czasu.
Win 8.1 przypudrowany na Win 7 ( polecam Classic Shell) to dzisiaj stabilny i szybki system.

4. Pamięci RAM firmy GoodRam są niezłe. Nie twierdzę, iż najlepsze ale w tej cenie bardzo dobre i.....polskie. Pakowanie się w w CL9 nie ma sensu ( rzuć okiem na tabelki w TYM teście)
Seria RED to bardzo stabilne kości. I raczej bezproblemowe przy współpracy z płytami głównymi.
Dysku SSD tego producenta mają już większą konkurencję.

5. Płyta główna. Na tym elemencie bym nie oszczędzał. Oczywiście Twoje wymagania są ważne, ale niekoniecznie muszą być spełnione przez MSI.
 
kitzat  Dołączył: 19 Sie 2008
Blesso napisał/a:
Za zaoszczędzone forsiaki warto nabyć zewnętrzny dysk( 3.5 cala) służący jako miejsce przechowywania rzeczy bardzo ważnych, ważnych lub nieważnych ale mogących się przydać.

Dysk zewnętrzny już jest. 2 TB.
Blesso napisał/a:
Jeśli obudowa ma znaczenie ( mniejsza->lepsza) to po co w niej napęd DVD RW ?

Skoro kieszeń w obudowie jest, to dlaczego by z niej nie skorzystać?
Blesso napisał/a:
1. Zasilacz- wydać ponad 200pln więcej by ....zaoszczędzić grosze na lepszej skuteczności?

W sumie racja. Nie popatrzyłem na to od tej strony.
Blesso napisał/a:
5. Płyta główna. Na tym elemencie bym nie oszczędzał. Oczywiście Twoje wymagania są ważne, ale niekoniecznie muszą być spełnione przez MSI.

Co byś w takim razie polecił?
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
kitzat napisał/a:
Tu mam dylemat. Na W10 za darmo można przejść bodajże do lipca 2016. Jeżeli w międzyczasie przejdę na W10 i po lipcu 2016 zachce mi się przeinstalować system będę musiał wrócić do 8.1, ewentualnie zapłacić jeszcze raz za nowy system.


Bezpłatna aktualizacja do Windows 10 polega na tym, że po aktualizacji aktywujesz nowy system kontem Microsoft. Potem możesz zrobić czystą aktualizację, nawet po lipcu 2016. Tyle, że tylko na tym samym sprzęcie, i tylko na tym samym koncie Microsoft.

Co do tego, że 128SSD wystarczy... Też tak kiedyś myślałem a dziś myślę, że 480GB to optimum... ;)

Zgadzam się, że wybór płyty głównej to jest najbardziej istotna sprawa. Ja mam prosto bo mam fetysz: EVGA albo Intel (tyle, że ten już płyt nie produkuje)... Inne firmy to jest jakaś abrakadabra, pierdyliard modeli różniących się w oznaczeniu pojedynczymi literkami, za którymi idą bardzo duże różnice w samej płycie. Konia z rzędem kto się w tym potrafi zorientować... W zasadzie zawsze kupujesz kota w worku.
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
Ja mam 2x 256 GB ssd, na jednym system a na drugim programy takie jak PS i Lightroom. Hdd 2tb na przechowywanie plików i za jakiś czas będę musiał dokupić kolejny. Płyty MSI nie wliczając wersji Lightning są bardzo dobre i bezawaryjne. Zasilacz wziąłbym jednak z zapasem mocy dzięki czemu nie będzie się męczył i przy okazji będzie cichy i dobrze modularny żeby użyć tylko tych kabli które będą ci potrzebne.
 

maad  Dołączył: 03 Mar 2011
Blesso napisał/a:
1. Zasilacz- wydać ponad 200pln więcej by ....zaoszczędzić grosze na lepszej skuteczności?


Też myślę, że taka dopłata jest bez sensu. Zdecydowanie za drogo. W zupełności wystarczy fortron 350W z 80Plus Gold za 200zł.
http://www.ceneo.pl/13497349
Jest droższy o 40-50zł od zasilacza bez certyfikatu, o podobnej jakości. Ta różnica w cenie zwróci się po 6 miesiącach pracy po 12-16 godzin na dobę ... bez uwzględniania przyszłych podwyżek cen prądu. A to, że prąd będzie drożał, to chyba jest oczywiste. Ktoś musi zapłacić za dotowanie wiatraków i paneli.
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
Zasilacz to jeden z najważniejszych podzespołów w komputerze, wolałbym mieć porządny markowy z certyfikatem, ale to Twoja decyzja. Co człowiek to inne zdanie.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
maad, Nie wiem jak to obliczasz ale moim zdaniem różnica w koszcie prądu, przy założeniu, że komp działa 24h na dobę, to jakieś 5-10 zł rocznie ;)

Przykład na dobry i tani zasilacz do takiej konfiguracji o jakiej tu mówimy: http://www.ceneo.pl/20648388
 

maad  Dołączył: 03 Mar 2011
Zakładam poprawę sprawności o 10%, jako różnicę pomiędzy zwykłym niecertyfikowanym zasilaczem ze sprawnością poniżej 80%, a Goldem mającym powyżej 90%. Moc pobierana przez podzespoły 200W, moc pobierana z sieci na poziomie 250W. Czas pracy 16h na dobę, to daje 0,4kWh. Miesięcznie robi się 12kWh. Cena 1kWh rzędu 60g. Na miesiąc wychodzi ponad 7zł. Na wiosnę będzie 8zł ;-) a jak przeciążona sieć energetyczna pierdyknie dając blackout na obszarze połowy kraju, to cena prądu poszybuje w kosmos.

Wiem, że to groszowe sprawy, ale jak można oszczędzić na dwa :-B miesięcznie, to czemu nie? Dodatkowa zaleta zasilacza certyfikowanego na poziomie Bronze lub Gold, to jednak trochę lepsza i bardziej kontrolowana jakość podzespołów użytych do produkcji. Po prostu trudniej włożyć do środka badziewie.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Maad - a te 200W przez 16h to co w tym komputerze źre ?
Co tam jest takiego prądo-lubnego ?
Zestaw na procesorze i5 4460 pobiera około 60W w spoczynku i pewnie około 110W we ostrej harówie.
Te 200W weźmie komp z dodatkową kartą graficzną a takiego zestawu tu nie rozbieramy na czynniki pierwsze
Ktoś będzie przez 16h obrabiał 24Mpixelowe RAWy z Pentaxa z wykorzystaniem OpenCL wspomaganego przez najnowszego Radeona ?
W większości przypadków komputer domowy to net + muza+filmiki i gry ( jeśli ktoś gra).
Kupować zasilacz 550W za 340pln by wykorzystywać go w 30% ? Eeeee !
1. Antec VP-PC 500W - 160pln
2. Corsair VS 450W - 169pln
3. Thermaltake TR2 450W ( 80+ Bronze ) -169pln
4. Zalman ZM500-LX ~170pln
5. Corsair CX430 ~190pln

A resztę forsiaków przeznaczamy na drugiego SSD .
A co! Stać nas !
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Dodam tylko, że różnica 50 zł w cenie zasilacza będzie się amortyzować przez 10 lat... ;)
 

maad  Dołączył: 03 Mar 2011
Masz rację, bez dedykowanej grafiki i gromadki grających dzieci na utrzymaniu, pobierana moc i czas pracy mogą być mniejsze niż przyjąłem w obliczeniach ... ale trzeba myśleć perspektywicznie :-P ;-) :-D
Nawet jak te obliczenia są przestrzelone o 100% to i tak uważam, że zakup zasilacza z certyfikatem Bronz lub Gold jest opłacalny finansowo ... a świadomość, że chronimy środowisko i jesteśmy tacy proekologiczni jest wprost bezcenna :lol:
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Przecież komentarz lub dwa komentarze wcześniej dałem przykład zasilacza Be Quiet 300W z 80+ za 140 zł... ;)
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
Wcisne się do wątka ;-)

Trochę wypadłem z obiegu, a może ktoś będzie w temacie..

Chodzi mi po głowie, żeby złożyć mały komputerek na płycie mini ITX,
będzie służył głównie do odtwarzania filmów i muzyki.

Grał na tym nikt nie będzie więc wymagań nie ma dużych,
a w zasadzie są dwa - wystarczy, żeby płynnie odtwarzał filmy 1080p
no i chciałbym wyjście optyczne spdif.

Czy takie cudo jak w TYM LINKU wystarczy,
czy szukać czegoś innego :?:
 
kitzat  Dołączył: 19 Sie 2008
maad napisał/a:
Masz rację, bez dedykowanej grafiki i gromadki grających dzieci na utrzymaniu, pobierana moc i czas pracy mogą być mniejsze niż przyjąłem w obliczeniach ... ale trzeba myśleć perspektywicznie

Gier na składanym zestawie nie będzie. Ja już się nagrałem, a dzieciaki do gier będą miały użytkowanego aktualnie przeze mnie laptopa.
Co do czasu pracy to zakładam, że będzie to od 2 - 3 do 6 - 7 godzin dziennie więc nie wiem czy nawet na piwko uzbieram z tych oszczędności :)
Co nie zmienia faktu, że chciałbym kupić coś dobrej jakości.
 
j@m@l  Dołączył: 05 Lip 2010
Witam
Potrzebuje złożyć komputer dziecku do ok 1000 pln bez monitora ,tylko multimedia i sprawy biurowe ,bez wymagających gier,wiem że to jest jak najbardziej realne.

Sam posiadam komputer złożony 5 lat temu oparty na AMD Phenom II X4 955 ,płyta Gigabyte GA-880GA-UD3H,zasilacz OCZ 500W, 8Gb ramu i tak sobie pomyślałem że mógłbym oddać go dziecku lub coś unowocześnić ,ale czy powiedzmy za ok 1500 pln dam radę kupić nowy ?? lepszy ?? Komputer używam głównie do Lightrooma oraz sporadycznie do Photoshopa ,wiem że różnica czasowa w najbardziej wymagającym czasie pracy komputera czyli eksport raw /jpg ,czy też raw/raw ,nawet gdybym przeszedł na i7 ,nie będzie aż tak potrzebna dla mnie .
Co bym potrzebował zmienić :

-inna obudowa mam (Logic B23) ,w której można by zrobić macierz raid 1 ,poza dyskami systemowymi, z możliwością dobrego chłodzenia .

-dysk lub dwa dyski ssd ,dlaczego dwa jeśli jeden byłby na system ,to drugi musiał by być na Lightrooma i jego pliki tymczasowe ,tylko na czas obróbki potem i tak zdjęcia trafią na backup .

No i w tym miejscu moja mikro wiedza na ten temat się kończy liczę na Waszą pomoc .
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Wszystko zależy co tak naprawdę robisz. Ostatnio to przerabiałem. Przeczytaj tutaj: http://www.komputerswiat....photoshopa.aspx
Może nie najświeższe ale troszkę rozjaśni. Przede wszystkim rozjaśni wykorzystanie przez PS użycie poszczególnych podzespołów.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Ten tekst z Komputer Świata jest kiepski. Np nie wynika z niego jaka jest różnica pomiędzy w pracy z PS na procesorze z dwoma rdzeniami a takim z czterema...

j@m@l napisał/a:
Potrzebuje złożyć komputer dziecku do ok 1000 pln


Polecam używany i5-750, do tego 8GB ramu, jakaś pasywna grafika i dysk SSD.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
izbkp napisał/a:
nie wynika z niego jaka jest różnica pomiędzy w pracy z PS na procesorze z dwoma rdzeniami a takim z czterema

Jak wiesz to się podziel.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
No właśnie nie wiem bo wyniki tych wszystkich gazetowych testów są wieloznaczne. Nic z nich nie wynika. Np:
- http://www.tomshardware.c...n&prod[5745]=on
- http://www.pc-specs.com/c...-i5-750-2-66ghz
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
No ja zrozumiałem, że wielordzeniowość daje efekty dopiero przy obróbce wielu plików jednocześnie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach