M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
[fotografowie] Yousuf Karsh








Cytat
Znakomity fotografik, Yousuf Karsh (23 grudnia 1908 – 13 lipca 2002), zrobił zawrotną karierę portretując najsłynniejszych ludzi sceny, artystów i mężów stanu. W trakcie swej kariery odbył 15.312 sesji zdjęciowych i wykonał ponad 150 tysięcy negatywów zdjęć. Są wśród nich prawdziwe ikony sztuki fotograficznej: portrety Alberta Einsteina, Audrey Hepburn, Humphrey’a Bogarta, Ernesta Hemingway’a, Pabla Picassa i Matki Teresy - żeby wymienić jedynie parę. Jeszcze przez niecałe dwa tygodnie wiele z tych znakomitych dzieł można podziwiać w Speed Art Museum w Louisville (Kentucky, USA): ta znakomita wystawa została zorganizowana przez Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie.

Yousuf Karsh (1908 – 2002) przybył do Kanady jako nastoletni uchodźca, uciekając przed Metz Yeghern – Wielkim Złem – jak nazwano rzeź Ormian w Turcji w latach 1915-16. To ludobójstwo zaczęło się niemal dokładnie 95 lat temu, 24 kwietnia 1915 roku - i pochłonęło życie ponad miliona ludzi.

Swej profesji fotografika-portrecisty uczył się dosyć długo. Przełom nastąpił w 1941 roku, po dziewięciu latach twardych artystycznych bojów: wtedy to 33-letni Yousuf Karsh wykonał słynny portret brytyjskiego premiera, Winstona Churchilla - znany dzisiaj powszechnie pod tytułem ‘Ryczący lew’. Od tego czasu nazwisko Karsha stało się bardzo znane i wielka kariera stanęła przed nim otworem.

Yousuf Karsh nie był zwykłym portrecistą: był swego rodzaju niezwykle skrupulatnym badaczem, poszukiwaczem prawdy w twarzy osoby portretowanej; poszukiwał w niej tego, co było świadectwem życia i myślenia tej osoby, refleksem jej najbardziej skrywanych lęków i pragnień na samej powierzchni ciała – tego czegoś, co mówi o człowieku więcej niż wszystkie słowa, jakie ten w swym życiu już wypowiedział, jakie wciąż wypowiada i jakie jeszcze kiedyś wypowie. A znalazłszy – utrwalał w sposób w sztuce fotografii niezrównany: światłem i cieniem, kompozycją i nastrojem, niedopowiedzeniem.

Był ulubionym fotografikiem rodzin królewskich i książęcych, portrecistą prezydentów, premierów i generałów: ale także największych celebrytów ówczesnego świata sztuki i nauki, gwiazd sceny i ekranu. Po prostu ci wielcy i najwięksi chyba mu zawsze ufali – a przecież zaufania nie da się w życiu nigdy ani kupić, ani wykraść, ani nawet otrzymać od kogoś w darze.

Niektórzy twierdzą, że Yousuf Karsh sam był Ostatnim z Wielkich.
Jan Guja, Fundacja Promethidion.eu


Cytat
Był rok 1941. Yousuf Karsh otrzymał zlecenie sfotografowania Winstona Churchilla po jednym z jego słynnych wystąpień. Polityk nie był w dobrym nastroju. Zapalił świeże cygaro i rzucił Karshowi półgębkiem: "Możesz zrobić jedno" (mając na myśli zdjęcie). Dalszy ciąg tej sceny Yousuf Karsh opisuje następująco:

Churchill i jego cygaro stanowili nierozłączną parę. Wiedziony nadzieją, podałem mu popielniczkę, lecz on ani myślał je odłożyć. Wróciłem więc do aparatu, ustawiłem wszystkie niezbędne parametry, upewniłem się, że pod względem technicznym zdjęcie będzie bez zarzutu, i czekałem. Churchill ćmił i kopcił, a ja cierpliwie czekałem dalej. W pewnym momencie podszedłem do niego i bez większych ceregieli, choć z należytym szacunkiem, wyciągnąłem cygaro z jego ust, mówiąc: "Proszę o wybaczenie, sir". Zanim zdążyłem wrócić do aparatu, kątem oka uchwyciłem minę wielkiego polityka. Gdyby mógł, zmiażdżyłby mnie wzrokiem. W tej samej sekundzie nacisnąłem spust i zrobiłem zdjęcie...




Cytat
Ta fotografia stała się czymś w rodzaju symbolu. Przesłaniem, które dzięki Karshowi nabrało cech odzwierciedlających determinację i opór Brytyjczyków. Symbolicznym obrazem, który stał się motywacją dla całego narodu i jednym z najczęściej powielanych zdjęć w historii fotografii. Nie była to jedyna fotografia, która powstała tej nocy. Druga została zrobiona chwilę później - Churchill, którego poza nie zmieniła się ani odrobinę, ma na niej znacznie pogodniejszą minę i uśmiecha się, zauważywszy komizm sytuacji. To drugie zdjęcie, oczywiście, zostało zupełnie zapomniane.
"Poezja obrazu. Nowe spojrzenie na kreatywną fotografię" - fragmenty

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=10997

HISTORIA W OBIEKTYWIE KARSHA
http://www.planete.pl/dok...ie-karsha_32986

KARSH IS HISTORY
http://www.youtube.com/watch?v=iYxgxoKIL3g
http://www.youtube.com/wa...pgikeSUg0U&NR=1
http://www.youtube.com/wa...uLfcuqdgs8&NR=1
http://www.youtube.com/wa...Qq2kAPDNA8&NR=1

http://www.karsh.org/

[ Dodano: 2010-07-24, 20:14 ]
Już za kilkanaście minut

24.07, so, godz. 20.45
31.07, so, godz. 16.20
6.08, pt, godz. 18.30
9.08, pn, godz. 10.35

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach