radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
[fotografowie] Fotograf czy tylko artysta?
Jest fotografem, który nie robi zdjęć. Artystą, który nie umie rysować. Mikołaj Długosz testuje wytrzymałość artystycznych konwencji. Jego ostatni album „1994” przypomina sklepowy katalog sprzed lat.

"Kreatywny kłusownik"

Ciekawy jest sposób zdefiniowania samego siebie w świecie współczesnej fotografii zawarty w ostatnich zdaniach.
Dla mnie jest to artysta operujący fotografią ale podoba mi się jak on to po swojemu robi.

Poza tym dobry artykuł z Przekroju.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Typ ma pomysł i zauważa wiele rzeczy, których nie widzi wielu z nas. I fajnie :)
 

ulro  Dołączył: 14 Lip 2009
Ulubione powiedzenie Mikołaja Długosza brzmi: – Fotografia jako sztuka już się skończyła. (...) Bywa radykalny. – Uważam, że lepiej nie robić zdjęć. Fotografia potrwała swoje sto lat i nie da się z niej wyciągnąć nic nowego. Zarzuca mi się, że wpadłem w pułapkę myślenia awangardowego, że interesuje mnie tylko nowość. Może i tak, ale nie jara mnie powtarzanie cudzych pomysłów.

Ostatnio bardzo często spotykam się z tym poglądem, także tutaj na forum. Też tak uważacie, że 100 lat i finito? Jakoś innych sztuk to raczej nie dotyczy, malarstwo czy rzeźba mają się dobrze.

Swoją drogą, bardzo mi się podoba pomysł na te albumy, widziałem "Pogoda ładna...", świetnie się to ogląda. ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
ulro napisał/a:
Ostatnio bardzo często spotykam się z tym poglądem, także tutaj na forum. Też tak uważacie, że 100 lat i finito? Jakoś innych sztuk to raczej nie dotyczy, malarstwo czy rzeźba mają się dobrze.


No dobra. A kto się w ogóle interesuje współczesnym malarstwem czy rzeźbą? Rzeźba, malarstwo (i inne pokrewne sztuki graficzne) sobie tkwią w swoim ASP-owym światku. A fotografia jednak jest dość demokratyczna. To oczywiście jej zaleta i zagrożenie zarazem.

Poza tym... pozostaje zawsze wątpliwość, czy fotografia jako sztuka w ogóle się zaczęła.
 

GeloPa  Dołączył: 26 Mar 2008
radekone napisał/a:
Poza tym... pozostaje zawsze wątpliwość, czy fotografia jako sztuka w ogóle się zaczęła.

niektórzy jako początek uważają powstanie piktorializmu, potem poszło z górki :mrgreen:
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
jorge.martinez napisał/a:
No dobra. A kto się w ogóle interesuje współczesnym malarstwem czy rzeźbą? Rzeźba, malarstwo (i inne pokrewne sztuki graficzne) sobie tkwią w swoim ASP-owym światku.


8-o

Mnietek, no weź, większej bezedury nie czytałem dawno... Kto się interesuje? Nie wiem jak na skostniałym polskim rynku, tutaj ludzie mają totalną szajbę na punkcie takich rzeczy... Większą niż na punkcie fotografii.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
wojtekk, skoro mówisz, to wiesz.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
ulro napisał/a:


Ostatnio bardzo często spotykam się z tym poglądem, także tutaj na forum. Też tak uważacie, że 100 lat i finito?

Zagospodarowano wiekszosc tematow i pozostaly glownie nisze.
Konca fotografii skupiajacej sie na ludziach za szybko bym jednak nie oglaszal bo tych ostatnich raczej nie braknie.

A nawet jesli lista odkrywczych zdjec i ich autorow jest juz prawie zapelniona to kogo to obchodzi? Kazdy moze sobie robic swoja wlasna sztuke.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008

A ja byłem przekonany (do wczoraj) że to robota Mikołaja :cry: :-D

Oglądałem w tamtym roku :-P
http://merlin.pl/Real-fot...t/1,599229.html

Cytat
„We Are Different”, gdzie zestawiono sesje mody z zachodnich magazynów („Vogue”, „Wallpaper”) z polskimi odpowiednikami. – Zawrzało, nikt tak otwarcie nie pokazał skali zapożyczeń polskich fotografów. Paru żądało usunięcia pracy z wystawy. Mikołaj nie miał niczego do stracenia, w tym środowisku i tak jest spalony – opowiada Mazur.
Długosz dodaje: – Wtedy po raz pierwszy ktoś ukradł z wystawy moją pracę. To strasznie miłe. Nie wiem, czy chciał zatrzeć ślady swojej działalności, czy po prostu tak mu się spodobała. Nie chciałem nikogo oskarżać o plagiat, raczej pokazać, że żyjemy na prowincji.


W jakiej skali te zapożyczenia ?

Mikołaj Długosz: Fotograf niekonwencjonalny
http://warszawa.gazeta.pl...encjonalny.html
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Z kregu takiego "real foto" polecam tez to:

http://inmotion.magnumpho...ay/taliban-2009

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach