alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
[fotografowie] Simple observations
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat

fot. Marcin Kamiński
http://tomaszwiech.com/

Absolwent politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2004, specjalizacja - dziennikarstwo). Od 2008 roku studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Czechach.

W swej pracy najbardziej zainteresowany jest obrazowaniem przemian w Europie Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza w Polsce. Wykonywał również cykle fotograficzne w Rumunii, Słowacji i na Ukrainie. Jak sam mówi, najbardziej lubi fotografować takie miejsca i sytuacje, gdzie pozornie nic nie dzieje. Posługuje się konwencją dokumentu fotograficznego w różnych jej odmianach. Sięga po reportaż i portret, za każdym razem modyfikując je tak, by najlepiej ukazać najważniejsze aspekty podejmowanego tematu. Do najbardziej znanych jego prac należą cykle: "W Polsce" (2005-2010), "Skawce" (2009), "Park" (2007-2009), "Coś osobistego" (2007-2009) i "Nowa Huta" (2008).

Tematem cyklu fotograficznego "Park" (2007-2009) stał się Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, założony w latach pięćdziesiątych na najbardziej chyba uprzemysłowionym terenie w ówczesnej Polsce, gdzie na kilometr kwadratowy ziemi spadało blisko osiemset ton pyłów. W założeniu miał być idealnym miejscem rozrywki i rekreacji dla zmęczonych codzienną pracą górników i ich rodzin. Centralna część parku została zaprojektowana jako rezerwat leśny, a wokół niego powstały: ogród zoologiczny, wesołe miasteczko, rosarium, hala wystawowa "Kapelusz", Stadion Śląski, planetarium, kąpielisko "Fala", korty tenisowe oraz restauracje. Już u schyłku PRL złoty okres Parku przeminął i część obiektów zaczęła popadać w ruinę. W okresie transformacji proces destrukcji uległ przyspieszeniu.

Zdjęcia Tomasza Wiecha pokazują jak socrealistyczne rzeźby porastają mchem, betonowe cielska dinozaurów rozpadają się, odsłaniając metalowe konstrukcje. Zarazem obok dawnych obiektów powstają nowe - najczęściej tandetne kioski z zabawkami, gabinety strachu czy ogródki piwne.

Innym cyklem dokumentalnym Wiecha ilustrującym przemiany we współczesnej Polsce, skoncentrowanym nie tyle na popadającym w ruinę starym, co powstającym na naszych oczach nowym porządku, jest "Coś osobistego" (2007-2010). Fotografie zrealizowane w dużych, krakowskich korporacjach pokazują codzienność spędzających tam wiele godzin pracowników. Jednym ze zjawisk, które interesują Wiecha, jest proces zadomawiania się ludzi w przestrzeni biura.

Chłodne, nieprzyjazne przestrzenie dużych korporacji projektowane są na całym świecie według tych samych zasad. Zdehumanizowane i nieprzyjazne, wyglądają wszędzie tak samo. Puste stanowią kwintesencję typowości i przeciętności, dopiero pracownicy zaczynają nadawać im ludzki, indywidualny wymiar. Na ściankach działowych swych boksów umieszczają rysunki dzieci, na ekranie komputera instalują tapety ze zdjęciami z wakacji, na biurku zaś stawiają ulubione bibeloty czy okolicznościowe dekoracje, jak drzewka bożonarodzeniowe. Jedna z fotografii z tego cyklu, zatytułowana "Śniadanie w korporacji", przyniosła autorowi III nagrodę konkursie World Press Photo 2009.

Przemiany w otaczającej rzeczywistości Tomasz Wiech ukazuje często poprzez portrety ludzi i miejsc. Dzieje się tak w przypadku cyklu fotograficznego "Skawce". Tytuł to nazwa wsi położonej w Małopolsce, kilkadziesiąt kilometrów od Wadowic, nad rzeką Skawą. Wieś miała ulec zniszczeniu, a właściwie zatopieniu, wskutek budowy tamy. Pierwsze sygnały o planach zalania tego terenu mieszkańcy otrzymali w latach sześćdziesiątych. Kilkanaście lat później rozpoczęła się budowa wysokiej na 50 metrów tamy. Trwa ona do dziś i nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy zostanie ukończona, ale istniejące jedynie w planach sztuczne jezioro zdążyło już zniszczyć życie mieszkańców Skawiec. Zabroniono im przeprowadzania remontów oraz wznoszenia nowych domów, nakazano sprzedaż ziemi i gospodarstw oraz zarządzono przeprowadzkę do nowo powstałej wsi nazwanej Nowymi Skawcami. W Starych Skawcach pozostało już tylko kilkanaście domów. Mieszkają w nich ci, którzy chcą umrzeć w miejscu swoich narodzin.

Fotograf tak opowiadał o trudnościach związanych z realizacją tematu:

- Zainteresował mnie sam fenomen - coś istnieje, a za chwilę tego nie ma. W przypadku Skawiec sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo ta wieś nie zniknęła, tylko została przeniesiona w inne miejsce i w nieco zmienionym kształcie. Poza tym sam temat w sensie wizualnym nie jest jakiś superfotograficzny, więc kosztowało mnie to dużo pracy. Zdecydowałem się na połączenie zdjęć z wywiadem, ponieważ usłyszałem od mieszkańców rzeczy, których nie potrafiłem precyzyjnie przełożyć na język obrazu. Kiedy pierwszy raz przyjechałem do Skawiec, spotkałem pewną kobietę i zapytałem, gdzie jest ta wieś, która ma zostać zalana. W głowie miałem apokaliptyczne obrazy mieszkańców, którzy pakują swój dobytek i uciekają. A ona powiedziała: "O, ten dom zostanie zalany, ten też, właściwie wszystkie". Skawce wyglądały jak zwykła wieś. I dlatego wiele osób mówiło mi, że to nie jest temat. Ale ja się uparłem i postanowiłem skończyć ten projekt. Lubię fotografować rzeczy zwyczajne, na pierwszy rzut oka nieefektowne.

Wiech od 2004 do 2010 roku pracował jako fotoreporter w "Gazecie Wyborczej", od 2010 roku jest wolnym strzelcem. Jego zdjęcia, dystrybuowane przez Agencję Gazeta, pojawiały się w większości najważniejszych polskich gazet i magazynów. Otrzymał wiele znaczących nagród w dziedzinie fotografii prasowej, między innymi: Grand Press Photo (2006), WBK Press Photo (2006, 2007), World Press Photo (2009).
http://www.culture.pl/baz...nt/tomasz-wiech

Tomasz Wiech - Fotograf miesiąca - Szeroki Kadr
http://www.szerokikadr.pl...a/tomasz_wiech/
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
O widze, ze juz szeroki kadr jest :-)
Tak jak kiedys napisalem, Tomek Wiech to dla mnie jeden z najlepszych polskich dokumentalistow :-)

I w szerokim kadrze wystepuje Pentax :-D
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Może w mojej podróży po Polsce za rok wpadnę gdzieś na Wiecha... ;D
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
A ja jestem okropnie ciekaw tej książki o Polsce

[ Dodano: 2012-09-07, 20:03 ]
O proszę, i już jest:

http://www.workshopx.org/...aniu-diamentow/
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Zastanowiło mnie to co wyniknęło na spotkaniu z Wiechem w Rondzie. Zrobił on swego czasu 2 projekty multimedialne (połączenie audio, zdjęć i wideo).

I szybko się od tego odciął. Argumentował, że zdjęcia na linii audio nie ma większego sensu i uzasadnienia. Że już lepiej kręcić wideo.

Co Wy o tym sądzicie? Nie śledzę wątku dotyczącego nowych form prezentowania zdjęć. Mnie samemu nie za bardzo ona odpowiada. Ale byłem przekonany, że to jakiś taki popularny trend. A tu widać ci którzy z tą formą romansowali, też się od niej potrafią odciąć.
 

Lipa Dołączył: 20 Kwi 2006
jorge.martinez napisał/a:
A tu widać ci którzy z tą formą romansowali, też się od niej potrafią odciąć

i to chyba co do jednego! to faktycznie chyba od początku była ślepa uliczka! Zresztą pamietasz Wiech gdzieś w rozmowie wspomniał, że popularność tej formy była nakręcana pośrednio przez redakcję - swego czasu za to płacili!
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007



:-)
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
alekw napisał/a:
:-)


Też tak robię. :D
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
No więc przyszła do mnie książka Tomka i.... czuje wielki niedosyt, bo za skromne to wydawnictwo moim zdaniem. To powinna być książka pokroju Uncommon places. Średnio mi odpowiada również dobór papieru, taki mat fajnie pasuje do brudnych zdjęć Kuby Dąbrowskiego, ale tutaj pasowałoby coś bardziej błyszczącego.

Jeśli chodzi o zdjęcia, to lubię takie odnajdywanie fenomenów w rzeczywistości, nawet jeśli to tylko półprawda o otaczającym nas świecie.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat


Lato w pełni (2010)

Wakacje nad morzem - w Ustce, Łebie i Darłówku, w obiektywie Tomasza Wiecha.
Zdjęcia sa częścią projektu fotograficznego o Polsce, przygotowywanego dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
http://tygodnik.onet.pl/1...toreportaz.html
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Daleeeeeeeko mu to Martina Parr'a. Nuda.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
karmazyniello napisał/a:
Daleeeeeeeko mu to Martina Parr'a. Nuda.


To zupelnie inna fotografia niz Parra przeciez. I wcale nie nuda :D
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
wojtekk, set Parr'a o wypoczywających anglikach czym według Ciebie jest w stosunku do zdjęć Wiecha?
Patrząc na Anglików otwiera mi się szczęka, a patrząc na nasze wybrzeże widzę zdjęcia jakich tysiące.
Odnoszę wrażenie że takie zdjęcia można robić zaocznie na zamówienie u cioci z wprawnym okiem która akurat jest w Juracie.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
karmazyniello napisał/a:
wojtekk, set Parr'a o wypoczywających anglikach czym według Ciebie jest w stosunku do zdjęć Wiecha?


Zupełnie innym materiałem o innej koncepcji i metodzie wykonawczej :)

Cytat
Odnoszę wrażenie że takie zdjęcia można robić zaocznie na zamówienie u cioci z wprawnym okiem która akurat jest w Juracie.


Dla mnie Wiech jest o wiele 'cichszy' i melancholijny. Podoba mi się.

Każdemu wedle potrzeb ;D
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Hmm, ciągle mam z tymi zdjęciami kłopot. Bardzo bym chciał to jakoś ogarnąć, ale nie ogarniam :-|
Pokazałem je wczoraj kilkunastu osób i dalej nic nie wiem.
Widział je ordynator lokalnego szpitala, dwójka aplikantów prawa, dzieciaki z kółka foto, rodzice, Dyrektor Warszawskiego Przedsiębiorstwa Telekomunikacyjnego, a nawet bracia kapucyni.
Dostrzegłem raczej zakłopotanie przy udzieleniu odpowiedzi na temat tych zdjęć. Każdy wcześniej przeczytał notę o projekcie. Na pytanie czy poszedłbyś na wystawę tego autora, nikt nie zechciał, a nawet gorzej...

Sprowadza mi się to do stwierdzenia że współczesny dokument jest tworzony dla hermetycznego środowiska fotografów i krytyków.
Pewnie musi odczekać ze 20-30 lat żeby nabrać czegoś co pozwoli komukolwiek z zewnątrz w ogóle zainteresować się tymi zdjęciami.
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Po pierwsze, te zdjęcia w TP są strasznie zmasakrowane.

Ad. tezy o hermetyczności współczesnego dokumentu. Zgadzam się z tym. Wynika to poniekąd ze skomplikowania świata (jak pokazać np. second life w sieci?) i chyba z chęci pokazania czegoś w inny sposób niż Bresson-Frank-Shore.

Lubie te zdjęcia, ale chyba trzeba je oglądać w sposób współczesny: dużo i w postaci slideshow?

Ostatnio kupiłem sobie na allegro katalog z wystawy Allana Sekuli (pisałem już o nim na forum). "Polonia i inne opowieści" to właśnie taki przykład hermetycznego projektu. Bez tekstu, zdjęcia są nieciekawe, z tekstem zaczynają wciągać. Chociaż oczywiście, w dobie łatwej informacji, jest to przekaz dla nielicznych. Pytanie jaki jest sens, jeśli ci nieliczni to kuratorzy, historycy i koledzy dokumentaliści?
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
alekw napisał/a:
Chociaż oczywiście, w dobie łatwej informacji, jest to przekaz dla nielicznych. Pytanie jaki jest sens, jeśli ci nieliczni to kuratorzy, historycy i koledzy dokumentaliści?


Jakbym się miał zastanawiać, czy to, co robię ma sens dla ogółu to bym od dawna nic nie stworzył... :)
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
wojtekk napisał/a:
alekw napisał/a:
Chociaż oczywiście, w dobie łatwej informacji, jest to przekaz dla nielicznych. Pytanie jaki jest sens, jeśli ci nieliczni to kuratorzy, historycy i koledzy dokumentaliści?


Jakbym się miał zastanawiać, czy to, co robię ma sens dla ogółu to bym od dawna nic nie stworzył... :)


Nie chciałbyś zostać Justinem Bieberem fotografii? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
wojtekk napisał/a:
Jakbym się miał zastanawiać, czy to, co robię ma sens dla ogółu to bym od dawna nic nie stworzył... :)


Święte słowa, jednak problem z Wiechem jest sporo większy, bo podczas kiedy w Twoim małym albumiku kartki zaczęły się już mocno przybrudzać od przeglądania i zdobyłeś sobie sporo fanów w moim małym skromnym otoczeniu, to albumu Wiecha po kilku stronach nikt nie chce nawet dokończyć przeglądać.
Czemu i komu ma to służyć? 0,01%? Z czego połowa udaje że coś dostrzega?
Dajcie mi jakieś narzędzia do zrozumienia tej fotografii.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach