Tommy 7.0  Dołączył: 06 Mar 2007
fotki z k10d i 16-45/4.0
Chcę kupić k10d tylko podobno fotki są mało ostre w jpg (opinia dpreview).
Mam troche zdjec z saturna (mozna robic fot do woli, obiktyw 18-55) tylko większość na czasach 1/6-1/30.
Bez cropa wszystko OK, w cropie lekkie rozmycie (może to wina światła w sklepie?) aczkolwiek nikon d80 zupełnie wymięka przy tych czasach. Wiec stabilizacja działa-mialem cos podobnego w KM5D. Jakby ktoś miał jakieś foty z pleneru, z lampą (nawet wbudowaną) byłbym wdzięczny za udostępnienie.
Mam ktoś jakieś opinie o zestawie k10d i 16-45/4.0? (szybkość AF, ostrość zdjęć).
Czy szkło 16-45/4.0 to dobry wybór do k10d (fotograf wolnego czasu- czyli raczej mniej niż więcej)
Może jest ktoś z Krakowa?
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
nie mydli jak się podaje w testach na jpg to mit
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Re: fotki z k10d i 16-45/4.0
Tommy 7.0 napisał/a:
Chcę kupić k10d tylko podobno fotki są mało ostre w jpg (opinia dpreview).

D40 daje swietne JPG-i

Tommy 7.0 napisał/a:

Mam troche zdjec z saturna (mozna robic fot do woli, obiktyw 18-55) tylko większość na czasach 1/6-1/30.
Bez cropa wszystko OK, w cropie lekkie rozmycie (może to wina światła w sklepie?)

Co ma wspolnego ogladanie cropow z ogladaniem powiekszen barwnych na papierze?

Tommy 7.0 napisał/a:

Mam ktoś jakieś opinie o zestawie k10d i 16-45/4.0? (szybkość AF, ostrość zdjęć).
Czy szkło 16-45/4.0 to dobry wybór do k10d (fotograf wolnego czasu- czyli raczej mniej niż więcej)

Opcja "szukaj" zna odpowiedz na Twoje pytania.

Tommy 7.0 napisał/a:

Może jest ktoś z Krakowa?

Lista uzytkownikow?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
dan, Ty brutalu
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dan, misiaczku, coś taki nerwowy. :-B może na uspokojenie - ładnie to tak kolegę witać? Jakbym ja został tak potraktowany na wejściu, to pewnie bym teraz nikonem focił :evil:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
Jakbym ja został tak potraktowany na wejściu, to pewnie bym teraz nikonem focił
Polecam D40. Robi świetne jpgi. ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Chce kupic Canona mark III. Do kompa mam podlaczona plazme 42". Czy jpg-i beda na niej ostre?



;-) :-B
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Tommy 7.0, jeśli jescze tu jesteś po takim "powitaniu", to mogę Ci powiedzieć, że kit 18-55 też daje radę i można zacząć od niego, a może będzie miał ciut lepszy zakres ogniskowych (chyba, że super Ci zależy na bardzo szerokim kącie). JPG-i z puchy chętnie Ci na pewno ktoś udostępni (sam mam kasetkę :), myślę, że kolegom profesjonalistom body się nie rozpadnie na taką "profanację" :-P Aczkolwiek sam polecam RAW-y. Jak już kupisz i się pobawisz - polubisz :-)

[ Dodano: 2007-03-06, 21:28 ]
Wiecie co? Zawsze mi się wydawało, że tu jest fajnie. Jarku, doceniam lotny dowcip, ale aktualnie nie trafił w mój nastrój. Może następnym razem.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tommy 7.0, - daj mi na priva swojego maila......wysle ci fote z 50 1.7 jpg - bez zadnego obrabiania na neutralnych ustawieniach
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
bEEf, eee tam, tu jest bardzo fajnie, tylko czasem zbyt "cukierkowo". A najwazniejsze to nie popadac w skrajonosci :-B
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
Jarku, doceniam lotny dowcip, ale aktualnie nie tradfił w mój nastrój.
Zdarza się. Nikt nie jest doskonały.

<rehabilitacja>
Tommy - bierz K10D z 16-45, jeśli Ci się podoba i masz kasę. Będziesz zadowolony. Co do ostrości jpgów, to primo po pierwsze dpreview dało ciała z testem kadyszki, primo po drugie - nawet jeśli pliki sa dla Ciebie za miękkie - to możesz spokojnie wyostrzyć w postprocesie.

Swoją drogą, jeśli planujesz robić w jpg i zależy Ci bardzo na ostrości prosto z puszki, to zastanów się nad K100D.
</rehabilitacja>

bEEf, lubisz mnie już?
 
Tommy 7.0  Dołączył: 06 Mar 2007
jw.
no cóż odpowiedzi mogłyby by być bardziej konstruktywne-ze jest google to wiem- tylko ze google to nie wszystko.
po pierwsze primo- wiec niestrosc jpg to mit-OK jakiś krok naprzód
Łaże po górach więc raczej szeroki kąt mnie interesuje i jakby by ktoś wrzucił jakieś foty to byłoby fajnie.
I dzięki za jakąkolwiek odpowiedź.

ps.
każdy ma zły dzień nawet miś, ale co mnie to obchodzi- jak sie nie ma do powiedzenia mądrego to lepiej się nie odzywać
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
bEEf, eee tam, tu jest bardzo fajnie, tylko czasem zbyt "cukierkowo". A najwazniejsze to nie popadac w skrajonosci

dan, spoko, ale jakbym na wejściu do knajpy dostał plaskacza z dwóch stron, to bym raczej nie skumał klimatu. Choćby to była tam taka serdeczna tradycja zmiejszania cukierkowatości placówki. Poza tym Tommy 7.0 raczej w skrajność nie popadł.
Cytat
bEEf, lubisz mnie już?

Już dobrze. Ubóstwiam, jak zwykle :*
Cytat
każdy ma zły dzień nawet miś

Bo może dan miał klapnięte łóżko, tak jak w tej bajce ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Re: jw.
Tommy 7.0 napisał/a:

ps.
każdy ma zły dzień nawet miś, ale co mnie to obchodzi- jak się nie ma do powiedzenia mądrego to lepiej się nie odzywać

No niestety, chyba nie jestem nawet misiem na miare tego forum :->

Masz racje, madrych rzeczy na ogol tez tu nie pisze, ale za to potrafie korzystac z wiedzy innych, ktora jest tu, na forum, doskonale zarchiwizowana. Opcja wyszukiwania pozwala mi bardzo efektywnie z tej wiedzy korzystac.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tommy 7.0, Tylko tak trudno z marszu rzucic jpg z K10D. Przeważnie osobnicy mający tą puszkę, robią w rawach. Widzę, że Fafniak odbiega od normy :mrgreen: . Wiec pewnie poczekasz chwilkę na zdjęcia z jpg-ów. Niestety nie mam już kita, ani 16-45, więc nie pomogę.

[ Dodano: 2007-03-06, 21:46 ]
dan napisał/a:
Opcja wyszukiwania pozwala mi bardzo efektywnie z tej wiedzy korzystac.
Zawsze na każdym forum od tego zaczynam :-)
 
Tommy 7.0  Dołączył: 06 Mar 2007
nie śpieszy mi się, jak ktoś coś ma z jpg to proszę dać Zn na pw
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
bEEf napisał/a:

dan, spoko, ale jakbym na wejściu do knajpy dostał plaskacza z dwóch stron, to bym raczej nie skumał klimatu. Choćby to była tam taka serdeczna tradycja zmiejszania cukierkowatości placówki. Poza tym Tommy 7.0 raczej w skrajność nie popadł.

Tia.. w komunikacji wewnatrz witualnych spolecznosci niebagatelne znaczenie ma interpretacja tekstow pisanych i przypisywanie roznych emocji (np. "zly dzien" ;-) ) autorom :-)
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
Tommy 7.0, bierz kadychę nawet się nie zastanawiaj chodzby ze względu na uszczelnienia tak potrzebne że tego nikt chyba kwestionować nie będzie, do tego pikny wizjer, pikna stabilka, iso od 100, fajnie w łapkach się ma a fotki to pewnie robi dobre bo na forum chyba nawet ludzie go mają :mrgreen: a Pentaxiarze to chiba byle szmelcu nie łąpią w rączki :-B
a tak nawiasem to witaj na forum :)

[ Dodano: 2007-03-06, 23:37 ]
ah cholera miałem napisać o szkle :) znajomy ma w DSsie sigmę 10-20 - może pomyśl nad tym lub odpowiednikiem pentaxa? szeroki ładny kąt w sam raz na plenerki i ciasne streetfoto :-B
 
magneto  Dołączył: 01 Mar 2007
Re: fotki z k10d i 16-45/4.0
Tommy 7.0 napisał/a:

Mam ktoś jakieś opinie o zestawie k10d i 16-45/4.0? (szybkość AF, ostrość zdjęć).

Mam taki zestaw. Obiektyw przyjemny w użyciu i udało mi się zrobić przy jego pomocy kilka całkiem przyzwoitych zdjęć. Nigdy nie byłem w pełni zadowolony z ostrości, ale być może trafiła mi się taka sztuka. Niby ok, ale byłem zdziwiony, gdy zauważyłem, że 28-70/4 kupiony za jakieś grosze bywa od niego ostrzejszy. Być może trafiła mi się taka sztuka..
Dość mocne CA - to akurat mi zbytnio nie przeszkadza. Przy 16mm nie podoba mi się beczka i to, co robi z rogami - szeroki kąt ma swoje ograniczenia, ale daję sobie prawo nie lubić geometrii tego szkła.

K10D - wiedziałem, w co się pakuję, a jednak kupiłem go, więc nie powinienem żałować. Nie żałuję więc, ale nie będę za nim tęsknił, gdy go sprzedam.
Bardzo dobra ergonomia, mnóstwo dobrze dopracowanych funkcji. SR - rewelacja, jak dla mnie - najmocniejszy punkt aparatu. Całkowicie spełnia moje oczekiwania. Byłby bardziej przydatny, gdyby nie słaby AF tego aparatu w słabym świetle. Trzeba tu przyznać, że autofocus jest najszybszy w historii pentaxianych cyfranek, ale za to najmniej precyzyjny. Nie przypuszczałem, że będzie mi brakowało AF z DS'a (w pewnych kręgach znanego jako "ślimak", haha), a jednak.. Pomimo, iż w testach mój K10D trafia zazwyczaj w punkt, w codziennej praktyce zdarza mu się to rzadziej.
Oczywiście, ostrzenie ręczne jest precyzyjne. Pomaga w tym duży wizjer, lepszy niż w DS, gdzie matówka była nieznośnie ziarnista, ale, jak to u Pentaxa - centralny punkt AF (czerwony kwadracik) nie jest zbieżny z ramką na matówce. Piszę "jak to u Pentaxa", bo widziałem to nie raz: tak samo było w moim DS, i np. w K110D, który miałem dziś w rękach w sklepie. W niektórych aparatach jest za wysoko, w innych za nisko, zdarza się z boku..
Kolejny punkt, niestety - słaby, to AWB. To, że aparat nie radzi sobie ze sztucznym oświetleniem, to normalne - niech ktoś pokaże taki, co sobie radzi. Ale, że nie zawsze radzi sobie na zewnątrz, potrafi zirytować. Tak, czy inaczej, trzeba się przyzwyczaić do stałej kontroli WB (przyznaję, że regulacja jest bardzo przyjazna).
Najsłabszym punktem aparatu jest (IMO) 10MP matryca Sony. Zdecydowanie krok w tył w porównaniu ze starszymi modelami 6MP. Szumi jak jasna cholera i Pentaxowi nie udało się z tym uporać. ISO 100-200 jest jak najbardziej ok, jednak przy wyższych ISO szum jest o tyle nieprzyjemny, że nie ma postaci drobnego ziarna (jak w matrycach CMOS Canona), ale.. formą przypomina w skrajnych przypadkach wręcz wióry. Powoduje to, że szum nie zanika przy pomniejszaniu zdjęcia. Dodatkowo, zdjęcia robione z wysokim ISO są - jak dla mnie - wyprane z kolorów. Tak więc w praktyce ISO 640 jest już dla mnie kompromisem.
Bywalcy forum doradzają RAW - to na pewno pomoże poradzić sobie z WB i standardową ostrością. RAW z K10D pokazuje też niedoskonałości matrycy. Technika polegająca na niedoświetlaniu RAW (dla uzyskania krótszych czasów) produkuje zarno na potęgę.

Rozpisałem się.. chyba złe miejsce wybrałem na krytykę tego aparatu ;)
Dodam tylko, że są to wyłącznie moje subiektywne opinie. Nie mam miarodajnych testów na poparcie tego, co tu opisałem. K10D to całkiem przyzwoity sprzęt, po prostu nie to, czego oczekuję od aparatu.
Moje oczekiwania to: plastyczna matryca, pozwalająca na mocny postprocessing, czuły i szybki AF, działający dobrze w ciemności, stabilizator i - jeśli to możliwe - kieszonkowy rozmiar (DS był idealny). K10D spełna tylko jedno z tych wymagań, prawdopodobnie będę musiał rozejrzeć się za aparatem z matrycą CMOS (Canon), albo SuperCCD (Fuji).
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
Magneto, czy ta " krytyka" to przez późna porę? ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach