Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
Lampa do K 100 D
Witam.Mam pytanko czym się różni TTL od P-TTL.I na jakich zasadach TTL będzie pracowała z K100D
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
TTL mierzy światło odbite od kliszy/matrycy w trakcie naświetlania. p-TTL robi sobie przedbłysk, mierzy światło tą samą drogą, co światło zastane (a więc ma tę zaletę, że je uzwzględnia), natomiast z tego co piszą, to wadą jest to, że ludzie mrugają przy pierwszym błysku. TTL nie będzie współpracowało z k100, tzn oczywiście będzie błyskać, ale albo na full, albo z własną automatyką. Bo kasetka nie ma niestety TTL.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
A jaka lampka pasuje do Kasetki?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sigma EF-500 DG ST
Sigma EF-500 DG Super
Pentax AF-360 FGZ
Pentax AF-540 FGZ

Sigmy od numeru seryjnego 8063038

 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Tylko tym sigmom to się numer seryjny musi zgadzać. Znaczy być większy, niż jakiśtam, ale nie pamiętam jaki. W archiwum będzie napisane.
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
p-TTL robi sobie przedbłysk, mierzy światło tą samą drogą, co światło zastane (a więc ma tę zaletę, że je uzwzględnia)

TTL też uwzględnia -jak mierzy to nie rozróżnia które błyskowe, a które zastane.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Slava, no patrz, w sumie racja, dlaczego więc piszą wszędzie, że siłą pTTL-a jest uwzględnianie światła zastanego? :shock:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W TTL-u działa pojedynczy czujnik a w P-TTL-a cały system pomiaru swiatła. Różnice będzie widać w trudniejszych sytuacjach przy zróżnicowanym oświetleniu kadru.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
plwk, teraz rozumiem, dzięki.
 

JFK  Dołączył: 04 Sty 2007
Marketingowo brzmi to ladnie ale dla mnie pttl to najwieksza wada k100d.
Jak mialem canona a60 to przestawialem na manual ustawialem dowolnie wszytsko lacznie z sila lampy. Blyskalo raz i po sprawie.
A w tym magicznym systemie zawsze odwala mi jakas dyskoteke w trakcie ktorej _wszyscy_ zdaza pozamykac oczy. To ja chromole taka lampe. :evil:
I tym sposobem szukam na allegro taniej lampy z wlasna automatyka calkiem swiadomie unikajac p-ttl.
Idealem bylby zestaw przelacznikow 1/20 ,1/16, 1/10 itp az do full. W koncu to jest cyfra jak nie trafie za pierwszym razem to sie od razu poprawie.
 
adapter  Dołączył: 02 Mar 2007
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
plwk napisał/a:
W TTL-u działa pojedynczy czujnik a w P-TTL-a cały system pomiaru swiatła. Różnice będzie widać w trudniejszych sytuacjach przy zróżnicowanym oświetleniu kadru.


Ja powiem to samo, ale trochę inaczej: do pomiaru światła zastanego służy kilka/kilkanaście elementów, z których dane są analizowane w dość zaawansowany i opatentowany sposób.
Do pomiaru błysku z reguły służył jeden czujnik (ale w Minoltach bywały i cztery).

P-TTL do pomiaru błysku wykorzystuje odległość korpusu od obiektu, na który ustawiona jest ostrość, oraz zaawansowaną analizę danych z kilkunastu czujników światła zastanego. Pewnie też również informację, który czujnik AF "zadziałał".

Należy się więc spodziewać, że P-TTL da lepsze efekty. Czy tak jest? Ja nie wiem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach