JanKowalska  Dołączył: 15 Sie 2010
[fotografowie] Henryk Ross
Miło było trafić na Polaka w albumie o najlepszych fotoreporterach, wśród takich nazwisk jak Burrows, HCB, Capa, Lange, Guzy, Kudelka, Salgado, Nachtwey, Parr itd... urodzony w Warszawie Henryk Ross http://www.bbc.co.uk/phot...lery/ross.shtml
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
JanKowalska, ale to zestawienie jest raczej nie na miejscu. Wartosc fotografii Rossa, ale takze Mendla Grossmana ma zupelnie inny wymiar niz dykteryjki uliczne HCB albo karykatury Parra. Nie jestem przekonany, ze mozna o nich mowic, ot tak sobie po prostu jako o fotoreporterach. Znaczenie ich pracy wykracza daleko poza ramy fotografii, podczas gdy wiekszosc wymienionych przez Ciebie, to tylko, a moze az, zwykli tworcy fotografii in spe. Dodatkowo, nie chce byc posadzany o antysemityzm i nie taka jest moja intencja, ale nie mozna mowic o Rossie Polak w takim samym kontekscie jak o HCB Francuz, Parrze Anglik, a nawet Capie Węgier. To zupelnie inny kontekst. Wiecej o Rossie i Grossmanie -> http://fotobolas.blox.pl/...adt-Ghetto.html

PS. Przenosze do nowego tematu.

[ Dodano: 2010-10-26, 16:03 ]
W kontekscie stricte żydowskich fotografów, warto jeszcze wymienic Romana Vishniaka, ktory byl co prawda Rosjaninem, ale zrobil sporo zdjec pokazujacych codzienne zycie Żydów przed holocaustem takze w Polsce. Jak sie po latach okazalo, by ujac to lekko, jego prace czasem byly az nadto naznaczone subiektywnym spojrzeniem fotografa. Bardzo ciekawy artykul z NY Timesa: http://www.nytimes.com/20...04shtetl-t.html
 

JanKowalska  Dołączył: 15 Sie 2010
dzerry, pozwolę (znowu ;]) się z Tobą nie zgodzić, twórczość Rossa to nie tylko zdj getta do których został wyznaczony...poza tym wcześniej pracował dla gazety w Łodzi... zestawienie nie jest moje a autora albumu, jest tam 54 autorów bardzo różniących się od siebie, a jednak są... w linku który podaje zestawiony jest z W.E Smithem i Cappą... a co do jego (i innych) narodowości, to nie rozumiem Twoich obiekcji ? np. Chopin był polakiem czy nie?
Mam już buty na nogach, muszę iść, i tak mnie "przytrzymałeś" ;-)
pozdrawiam :-)

[ Dodano: 2010-10-26, 15:20 ]
dzerry napisał/a:
[ Dodano: 2010-10-26, 16:03 ]
W kontekscie stricte żydowskich fotografów, warto jeszcze wymienic Romana Vishniaka, ktory byl co prawda Rosjaninem, ale zrobil sporo zdjec pokazujacych codzienne zycie Żydów przed holocaustem takze w Polsce. Jak sie po latach okazalo, by ujac to lekko, jego prace czasem byly az nadto naznaczone subiektywnym spojrzeniem fotografa. Bardzo ciekawy artykul z NY Timesa: http://www.nytimes.com/20...04shtetl-t.html


sprawdzę jak wróce, hej
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
JanKowalska napisał/a:
nie jest moje a autora albumu, jest tam 54 autorów bardzo różniących się od siebie
Bo to jest album do ogladania z filmem "Genius of Photography". Ross pojawia sie w odcinku o roli fotografii w utrwalaniu ciagle sie zmieniajacego tu i teraz, w szczegolnosci w kontekscie wielkich wydarzen historycznych. Nie chce nic odmawiac Rossowi, ale tak jak pisze, jego zdjecia to zupelnie inny wymiar i wlasnie dlatego zostal zestawiony ze Smithem i Capa, jako przedstawicielami skrajnie odmiennych drog do tego samego celu. Jesli nie widziales, filmu, szcerze polecam wszystkei 6 odcinkow - jeden z lepszych programow telewizyjnych jakie kiedykolwiek widzialem, nie tylko o fotografii.

Jesli chodzi o narodowosc Rossa, to nie mam zadnych obiekcji, ale o ile nazywanie HCB Francuzem jest tak oczywiste jak nazywanie Hartwiga Polakiem, tak w wypadku Rossa, to jest jednak zbyt daleko idace uproszczenie.
 

JanKowalska  Dołączył: 15 Sie 2010
Cytat
nie jest moje a autora albumu, jest tam 54 autorów bardzo różniących się od siebie

dzerry napisał/a:
Bo to jest album do ogladania z filmem "Genius of Photography"

miałem na myśli album "Photojournalism, The world's greatest news photographers" Reuela Goldena.
ale dzięki za informacje o filmie, chętnie zobacze :-)
ps. jakieś chochliki chyba działają, bo byłem pewien że dopisuje post w wątku "fajne zdj widziałem" :shock:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
JanKowalska napisał/a:
ps. jakieś chochliki chyba działają, bo byłem pewien że dopisuje post w wątku "fajne zdj widziałem"
Przenioslem do nowego tematu, bo primo po pierwsze nie bylo zadnego zdjecie, a primo po drugie, sam temat wydawal mi sie na tyle ciekawy, ze zaslugiwal na swoj wątek :-)
 

JanKowalska  Dołączył: 15 Sie 2010
... także jeden ze współzałożycieli Magnum, David Seymour, czyli Dawid Szymin, także urodził się w Warszawie :-> i tutaj wikipedia w języku ang podaje "..., a Polish photographer and photojournalist." a wersja polska "...amerykański fotoreporter pochodzący z żydowskiej rodziny z Polski..."
jak zwał tak zwał :-) , ale swój ślad mamy nawet w Magnum ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Biorac pod uwage, ze wiekszosc wielkich fotografow to Żydzi, a nawet jak twierdzil Winogrand, to najwazniejszy warunek aby wielkim fotografem sie stac, to nie zdziwilbym sie gdyby tych polskich sladow bylo znacznie wiecej :-)
Polecam wpisy Rudolfa -> http://zawsze-kwadrat.pl/...w-fotografii-2/ i Blake'a, (czlonka InPublic, ktory dla odmiany tez jest Żydem) http://blakeandrews.blogs...jewish-eye.html :-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
a nawet jak twierdzil Winogrand, to najwazniejszy warunek aby wielkim fotografem sie stac

No to złudzenia prysły ... cholercia :-/
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
sołtys, nic straconego jeszcze ... z Twojej fryzury latwo pejsy zrobisz , do tego jedno ciecie zyletka i juz ;-)
 

JanKowalska  Dołączył: 15 Sie 2010
wuzet napisał/a:
do tego jedno ciecie zyletka i juz

:-)
może nie trzeba od razu tak drastycznie, może wystarczy nicka zmienić np. na ICZEK HARDSZTAYN, ...i łatwo takie zapamiętać ;-)
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
JanKowalska napisał/a:
wystarczy nicka zmienić np. na ICZEK HARDSZTAYN, ...i łatwo takie zapamiętać ;-)


z takim imieniem to bedzie mogl tylko bloga pisac :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach