kowalski  Dołączył: 12 Mar 2007
K100/k10 i M42
W rozmowie z użytkownikiem pewnego konkurencyjnego systemu usłyszałem opinię, że obiektywy M42 właściwie są bezużyteczne, chyba że ma się farta i bardzo dobre światło. Chodziło oczywiście o ostrzenie przez viewfinder bez potwierdzania ostrości.

Moje pytanie wiąże się z tym, że właśnie decyduję się na system i chciałem się upewnić że ten, na który się już prawie zdecydowałem, spełnia moje oczekiwania ... :)

A więc, czy są tu jacyś _zadowoleni_ użytkownicy k10/k100 + M42? Czy Te aparaty potwierdzają ostrość na starszych typach obiektywów i czy wogóle da się wyostrzyć przez ciemniejszy (z tego co wiem) viewfinder kasetki?

Dzięki,
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
kowalski, witam, poczytaj forum i się dowiesz, to temat dość często wałkowany.
Krótko: wszyscy są zadowoleni ze współpracy Kxxx+M42, pod warunkiem, że szkło ma oprócz ładnej obudowy dobrą optykę :mrgreen:
 

Aspius  Dołączył: 18 Wrz 2006
i oczywiscie jesli ma sie porzadna przejsciowke ... ja przez przejsciowke wyleczylem sie z M42.. ale za smieszne pieniadze kupilem obiektywy na bagnet K bez AF ale z miare porzadna optyka i jestem bardzo zadowolony ;)
Grzesiek
 
kowalski  Dołączył: 12 Mar 2007
Właściwie to jest nie tylko pytanie o M42 ale w ogóle o obiektywy z ery przedpotocyfrowej. Idę grzebać w archiwum...
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
kowalski napisał/a:
ale w ogóle o obiektywy z ery przedpotocyfrowej
no teraz to ja już nie rozumiem o co chodzi? Zastanawiasz się nad współpracą szkieł na bagnet K z nowymi korpusami? To jest Pentaks, tu wszystko pasuje ze wszystkim :mrgreen: Ale to głupi system, sentymentalny, drogi, denerwujący, z kiepskim marketinigem, dostępnością szkieł i serwisem... nie warto się weń ładować, chyba, że masz na strychu/w piwnicy pleśniaki :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :-P :-B
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
W rozmowie z użytkownikiem pewnego konkurencyjnego systemu usłyszałem opinię, że obiektywy M42 właściwie są bezużyteczne, chyba że ma się farta i bardzo dobre światło. Chodziło oczywiście o ostrzenie przez viewfinder bez potwierdzania ostrości.

Użytkownik konkurecyjnego systemu opisał swoje doświadczenia z konkurencyjnym systemem, które nijak się mają (na szczęście) do Pentaxa.
Cytat
A więc, czy są tu jacyś _zadowoleni_ użytkownicy k10/k100 + M42?

Np ja :-)
Cytat
Te aparaty potwierdzają ostrość na starszych typach obiektywów
Potwierdzają nawet na słoiku od ogórków kiszonych, jeśli dobierzesz taki, który da Ci ostry obraz na matówce. A poważnie - tak, nie ma żadnego problemu. Jako bonus dostaniesz stabilizację (inne systemy tego też nie mają).
Cytat
czy wogóle da się wyostrzyć przez ciemniejszy (z tego co wiem) viewfinder kasetki?

Ciemniejszy od czego? Czyba od kadyszki ;-) Nie ma akurat konkurencji w aparatach do 4tys zł. Da się ostrzyć, nawet bez potwierdzenia ostrości. Ale to masz, więc...

[ Dodano: 2007-03-12, 15:44 ]
A jeśli nie mówisz o m42 to w ogóle nie ma o czym mówić. Pentax od tego właśnie jest, żeby wszystko pasowało :-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
kowalski, w konkurencyjnych systemach to może tak jest. W Pentaxie masz przejściówkę za 30+PLN i załatwione sprawy stabilizacji (o ile aparat ze stabilizacją), ostrzenia na nieskończoność, pomiaru światła przez obiektyw czy też potwierdzenia ostrości. Czy dany obiektyw będzie poprawnie działał, to raczej kwestia obiektywu. Generalnie istnieje takie coś jak "telecentryczność", co powoduje, że szerokokątne obiektywy starego typu (nie tylko M42) to niekoniecznie fajnie będą się sprawować. Ale to w zasadzie dotyczy szkieł (taż chyba nie wszystkich) o ogniskowej <28mm.
Problemy użytkowania M42 z Pentaxem są innej natury: wygody obsługi adaptera. Bo te są albo "z blaszką", co powoduje, że się upierdliwie zdejmuje je z gniazda bagnetu, albo "bez blaszki", co powoduje, że zdjąć je zbyt łatwo - na upartego "same" się potrafią wykręcić. Dla ułatwienia powiem, że większość i tak tę blaszkę demontuje ;-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
matb napisał/a:
Dla ułatwienia powiem, że większość i tak tę blaszkę demontuje
a mniejszość nie i w ten sposób 100% użyszkodników jest szczęśliwych mając suwerenny wybór :mrgreen:
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
kowalski, W związku z tym, co pisze o przejściówce M42 matb, większość użytkowników starszych manualnych szkieł decyduje sie w końcu na szkła z bagnetem K, gdyż musisz wiedzieć, że dawniej ten bagnet stosowało wielu producentów (nie tylko Pentax). I to nie tylko producentów obiektywów, ale także lustrzanek, jak Fuji, Vivitar, Carena, Revue, Porst i inni.
Jest więc manualnych szkieł z bagnetem K na rynku (wtórnym) całe mnóstwo (oczywiście różnej jakości). Jedynie posiadanie wyjątkowo dobrych szkieł na M42 skłaniać może do stosowania przejściówki wraz z tymi szkłami.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
emigrant napisał/a:
Jedynie posiadanie wyjątkowo dobrych szkieł na M42 skłaniać może do stosowania przejściówki wraz z tymi szkłami.
a wtedy najwygodniej po prostu kupic po jednej przejsciowce na kazde warte tego szklo i przymocowac je "na stale".
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
Zgadzam się z Bronkiem, zdecydowanie jest to wygodniejsze rozwiązanie - w plenerze gdy gdy ma się dwa szkła M42 i jedną przejściówkę jest mnóstwo zabawy :evil: szczególnie gdy miałem aluminiową i potrafiła się zakleszczyć na gwincie - na szczęście ze stalową nie ma tego problemu
 

emdek  Dołączył: 28 Sty 2007
Re: K100/k10 i M42
kowalski napisał/a:

A więc, czy są tu jacyś _zadowoleni_ użytkownicy k10/k100 + M42? Czy Te aparaty potwierdzają ostrość na starszych typach obiektywów i czy wogóle da się wyostrzyć przez ciemniejszy (z tego co wiem) viewfinder kasetki?
Dzięki,


Ja nie narzekam.. ostatnio probowalem jupiterem ze stopki lapac fotki na meczu siatkowki, w beznadziejnej, jezeli chodzi o oswietlenie sali.... jak znajde plyte to wrzuce cos tutaj.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
emigrant napisał/a:
Jedynie posiadanie wyjątkowo dobrych szkieł na M42 skłaniać może do stosowania przejściówki wraz z tymi szkłami.
a wtedy najwygodniej po prostu kupic po jednej przejsciowce na kazde warte tego szklo i przymocowac je "na stale".

dodatkowo wiercąc lub frezując w "dupce" otwór na zatrzask bagnetu i odpada strach przed wypięciem się szkła podczas pracy.
 
Blank  Dołączył: 12 Mar 2007
Witajcie.
Podczepie sie delikatnie pod temat. Czy ktoś z was doświadczył pracy z obiektywem MTO?
Znam opinie posiadaczy innych systemów, a bardzo intersuje mnie opinia Pentaxiarzy
Gemeralnie zdecydowany jestem na GX-1s i ciekawi mnie czy bedzie dobrze współpracowal z ruskim klockiem :)
Pozdrawiam.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Blank, będzie, bez problemów. Oczywiście kupując to szkło bierzesz je z całym przybytkiem kilogramów, bokehu i ciemności.
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
emdek wstaw te fotki bo jestem ciekaw
 
Blank  Dołączył: 12 Mar 2007
tref napisał/a:
Blank, będzie, bez problemów. Oczywiście kupując to szkło bierzesz je z całym przybytkiem kilogramów, bokehu i ciemności.


Tak sie składa, że to szkło juz mam. Słuzy mi jak narazie do obserwacji.
Co do GX-1s to juz w zasadzie postanowione.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Z MTO sprawdzilbym jedną rzecz przed zakupem - czy da się mechanicznie założyć do aparatu. Niektóre obiektywy MTO (chyba 500f5,6 i te o ogniskowej 1000mm) maja dużą średnicę już przy gwincie od strony aparatu i do wielu lustrzanek AF nie dają się zamocować gdyż pzreszkadza wystająca do przodu obudowa pryzmatu. Nie wiem, czy ten problem występuje równbież z GX-1s.
 

emdek  Dołączył: 28 Sty 2007
davnes napisał/a:
emdek wstaw te fotki bo jestem ciekaw
. dobra, ale CDka dorwe dopiero jutro. Niestety na Iso3200, wiec tam nic Ciekawego nie ma...

Moze tak zofftopikuje lekko, ale wytlumaczcie mi Wchodze na jedna sale - i dla oczu jasno i dla aparatu jasno, czas 1/250 na iso 1600, wchodze na druga - nawet jasniej sie tak "dla oka" wydaje - a aparat po pomiarach wola cos ok 1/125 na iso3200, fakt ze ta druga ma (po wpatrzniu sie w lampe) chyba minimalnie bardziej niebieski odcien.. (od strony technicznej nie wiem co to za lampy), no i bura zaslona na jednej ze scian (jak wrzuce fotke to tak, zeby ta sciana byla widoczna - sama zaslona moze tak dzialac czy kwestia typu oswietlenia tez?
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
aparaty są kalibrowane, aby naswietlać zdjęcia w taki sposób, coby w efekcie otrzymać szarość ok. 18% czerni. Jak z autoamtem sfotografujesz białą ścianę, szarą ścianę i czarną ścianę to w rezulkatcie powinieneś otrzymać taką samą szarość - czasy będą dobrane odpowiednio. Po to, żeby temu zapobiec masz w aparacie korekcję ekspozycji.

poczytaj jakąś książkę - serio (i bez obrazy, każdy kiedyś zaczynał)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach