seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Smasungi (Pentaxy)
Witam!

Przepraszam za może lamerskie pytanie ale mam zamiar przejść na lusterko (mam Panasonica FZ5) i może kto "miejscowy" mi doradzi w gre wchodzą Pentax'y (mam jakiegoś Heliosa) - jaka jest różnica między Samsungami GX1L, a GX1S ? słyszałem, że to są odpowiedniki Pentax'ów choć docelowo myślę o K100D ale ze względu na ceny chciał bym wiedzieć.
 
danpe_
[Usunięty]
GX1L to istDL a ten drugi to istDS ponoć.
istDS ma pryzmat miast układu luster jak istDL, to podstawowa różnica.
Resztę w sumie można znaleźć w necie ;) jest gdzieś nawet porównanie bezpośrednie samsungów do pentaxów - samsungi mają ciut inaczej zorganizowane menu, niektóre rzeczy są nawet (tak mi wynikło z testu) lepiej umieszczone.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Witam, poczytaj forum, dział korpusy cyfrowe.
Zacznij od:
LINK
LINK
LINK
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
danpe_ napisał/a:
GX1L to istDL a ten drugi to istDS ponoć.
GX-1S to *ist DS2 . Dobry aparat, lepszy od modelu *ist DL (tj. GX-1L) o:
- pryzmat i wiekszy wizjer
- wsparcie dla lamp TTL (to na razie ostatni aparat z ta funkcja wsrod DSLR Pentax)
- 11 punktow AF

DS2 jest lepszy od DS tylko wyswietlaczem LCD 2.5" i funkcjami pierwszego firmware (pozniejsze wersje firmware dla DS maja te same funkcje co DS2).
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
No tak dzięki za odpowiedź ale dalej jestem w "kropce" bo czy 2DS-y, czy 2DL-e (z dual kitem - podobna cena), czy K100D ze stabilizatorem do którego przyzwyczaił mnie mój Panas FZ5 (całkiem sprawnego w działaniu).
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
seele, jezeli jestes juz przyzwyczajony do stabilizacji to bierz K100D . W przeciwnym razie polecilbym zastanowienie sie (ale niekoniecznie kupno - to indywidualna decyzja) nad GX-1S, ze wzgledu na wiekszy wizjer od K100D i wsparcie dla lamp TTL. Ale poniewaz jestes juz przyzwyczajony do stabilizacji to dla tych dwoch nie warto jej poswiecac - wizjer w K100D jest mimo wszystko (format APS, lustra) przyzwoity i jasny.
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
No własnie lampą bym się nie przejmował - nie zakładam jej kupna - myślę, że "pokładowa" starczy natomiast jedną z przyczyn przejścia na lusterka jest brak MF w moim FZ5, a pamiętam dobrodziejstwo tego MF-u z poczciwego Zenita. Piszę dobrodziejstwo bo mając "pełne" MF To Ja decyduję co i w jakim zakresie ma być ostre i to ja mogę wędrować przez "przestrzeń" z tą ostrością, a tego nie da mi nawet najlepszy AF. Dlatego interesuje mnie układ szkieł "uniwersalny" Kit + kilka stałek.
Ale wiem też, że przy długich stałkach stabilizacja się przydaje.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
seele napisał/a:
No własnie lampą bym się nie przejmował - nie zakładam jej kupna

Teraz nie zakładasz ale jak Ci się odwidzi to się okaże, że za lampę z TTL-em (nową) trzeba dać 250 a z P-TTL-em 650.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
plwk, tak, ale lampę mimo wszystko dokupi, a stabilizacji nie.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
seele napisał/a:
Ale wiem też, że przy długich stałkach stabilizacja się przydaje
nie tylko dlugich; stablizacja przydaje sie w wielu sytuacjach gdy nie chcesz/nie mozesz uzyc lampy (np zdjecia w pomieszczeniach, w lesie, wieczorem na ulicy itd.)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
plwk, tak, ale lampę mimo wszystko dokupi, a stabilizacji nie.

Niech zna wszystkie ciemne strony mocy
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Piszę tak o lampie bo z tą w FZ5 (nie za wybitną ale z regulacją siły błysku) dało się wyżyć, a myślę, że w tych Pentaksach jest lepsza. Bardziej (z racji miejsca zamieszkania - Międzyzdroje) interesuje mnie fotografia krajobrazowa i przyrodnicza dlatego ciekawi mnie możliwość podpięcia tańszych w kupnie (fundusze) stałek. Choć z drugiej strony zastanawiam się czy przejść wcześniej - np. K100D czy poczekać na lepszą cene K10.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
seele, jak k10 będzie miało dobrą cenę, to wyjdzie k20 i też będziesz myślał i myślał :-) Najlepiej sprawdza się zasada - brać najdroższą, na jaką nas teraz stać, tak by na przyzwoity słoik starczyło i... focić. No chyba, że dla Ciebie to kwestia przyciułania miesiąc, góra dwa (w tym czasie cena kadyszki się raczej mocno nie zmieni). Bo jak masz czekać pół roku, to... bez sensu. Szkoda kadrów i radochy. Takie jest moje zdanie.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
seele napisał/a:
ciekawi mnie możliwość podpięcia tańszych w kupnie (fundusze) stałek
Oczywiście mówisz o manualnych stałkach. Bo te z AF nie są takie tanie.
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Tak bez AF bo tak naprawdę to w fotografi np ptaków (mew) AF i tak jest za wolny no i nie zawsze "trafia" tam gdzie chce (choć w FZ5 jest naprawdę szybki), a MF daje mi możliwość wyboru o którym pisałem powyżej.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
seele napisał/a:
w fotografi np ptaków (mew) AF i tak jest za wolny
Coś tam się daje :-) . Ale to robione K10D.







 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
heh nigdy nei mailem cierpliwosci ezby "ustrzelic" ptaka w locie.... :-P
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Tzn w K10 AF jest "szybszy"? - zresztą zrób takie zdjęcia nad morzem - tam trochę szybciej latają :))).
Pozdrawiam
 

Dancer  Dołączył: 05 Wrz 2006
Bronek napisał/a:
DS2 jest lepszy od DS tylko wyswietlaczem LCD 2.5" i funkcjami .......


Dla jasności ; )

DS2 ma większy wyświetlacz od DS-a ale z tą samą ilością pixeli......

Więc co jest lepsze pozostawiam do własnej oceny ; )
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
seele napisał/a:
Tzn w K10 AF jest "szybszy"?
Jest szybszy, ale mysle, ze K100D także by sie wyrabiał. na te parę fot złożyło się ze 20 strzałów :-P .
seele napisał/a:
zresztą zrób takie zdjęcia nad morzem
Myślę, że w łazienkach mewy wcale nie są wolniejsze. Latają jak głupie za pokarmem rzucanym przez spacerowiczów.

[ Dodano: 2007-03-12, 21:21 ]
Dancer napisał/a:
DS2 ma większy wyświetlacz od DS-a ale z tą samą ilością pixeli......
Dlatego w DS obraz na LCD wydawał mi się ostrzejszy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach