ErZet  Dołączył: 11 Mar 2011
dendrol napisał/a:
Miałem nadzieje że dpreview potwierdzi to co pisza opaczni że stabilizacja k-r działa lepiej niż w k-x, a tu piszą że jest taka sama, jak myślicie?

Wystarczy że inna jest procedura testowa, a już wyniki mogą sporo się różnić. Najlepiej wziąć oba aparaty we własne łapy i sprawdzić jak to jest.
 

dendrol  Dołączył: 25 Paź 2010
Cytat
Najlepiej wziąć oba aparaty we własne łapy i sprawdzić jak to jest.

Ja porównywałem SR k-x z k100d i puszka staruszka wygrywała. Na k-r chętnie popróbuję ale na razie nie mam sposobności.
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
a ktoś popróbował kręcenia fimów na k-x i k-r. Bo ja mam wrażenie że jakoś czułość w K-r za mocno i niepotrzebnie jest podnoszona. W k-x takiego ziarna nie widziałem
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
przemi napisał/a:
D3100 został o 1 punkcik wyżej oceniony :?:

Także zwróciłem na to uwagę. Mnie jakoś D3100 nie zachwycił, a i z samej specyfikacji i jakości zdjęć ta jego lepszość jakoś nie wynika...
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Minusy aparatu:

- głośny obiektyw kitowy
- niezbyt nowoczesny wygląd menu głównego


To żart, czy nieżart?
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
to można się tylko cieszyć że takie minusy :-D
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
Mnie się test podobał ,minusy są tak na siłę wyszukane,że na koniec nie mogli dać nic innego jak "produkt znakomity" Nie ma co sie czepiać to drugi po K-5 aparat otrzymujący takie wysokie noty.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jednak nikon D7000 obydwa pentaxy zdeklasował - został określony przez ów portal mianem "wzorcowy". :-P
 
marszek  Dołączył: 23 Kwi 2007
Test K-r z Popular Photography na fejsbuku Pentaksa.
link
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Kolejna recenzja K-r do kompletu.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
romeoad napisał/a:
Kolejna recenzja K-r do kompletu.
ten angielski azjata chyba coś dobrego spalił przed robieniem tego "testu".

Ledwo zmogłem do końca jego niezbyt mądre spostrzeżenia
 
alfred  Dołączył: 13 Lis 2011
Witam,

Czytam trochę już forum i podziwiam wszystkich za posiadaną wiedzę.

Piszę tego posta na szybko, z racji aktualnej godziny.

Słowem wstępu powiem, że specjalnie założyłem konto by zdementować plotki, jako że Pentax K-r jest "słaby".

Trzaska zdjęcia jak zły, 6klatek /s powala jak na tą kategorię jakościową pozostałe lustrzanki. Szumy - ostatnio zrobiłem sporo zdjęć porównawczych na różnych czułościach (wstawię przy okazji) od ISO 100 - 6400 (pozostałe >6400 aż do 25 tyś. są z deczka przesadzone) i powiem szczerze (ku mojemu zdziwieniu) że na ISO 3200 nie widziałem jeszcze szumu, i dopiero na b. dużym przybliżeniu widać, że fakturka zdjęcia nie jest doskonała.Dopiero na 6400 można mówić o szumie.

Aparat ostrzy świetnie, działa szybko (czasami po zrobieniu serii zdjęć w trybie szybkim troche przeładowuje, ale sądzę, że to wina karty SD (4-ta generacja, muszę zakupić szybszą).

Nie sprawdzałem dokładnie jeszcze stabilizacji, ale mam wiele ostrych zdjęć wykonanych oburącz przy czasie migawki 1/15 , 1/8 (troche trudniej, jedno na kilka). I tak chwała, że stabilizacja w korpusie- owszem, pewnie słabsza niż w obiektywie, ale kto 30 lat temu myślał w ogóle o stabilizacji ? Natomiast pomyślano wtedy o dobrej jakości obiektywach, które teraz można kupić za grosze.

Menu czytelne, choć ciągle poznaje, to podstawowe funkcje nie sprawią nikomu trudności.

Wyświetlacz bardzo dobry, obraz pokrywa się z tym co widzę później na komputerze.

Obiektyw z zestawu - jak nazwa mówi - KITowy, lepiej zaopatrzyć się w coś lepszego - czego nie trzeba mówić, choć muszę przyznać, że sprawdził się jak narazie, a mam doświadczenia z nikonowskimi obiektywami kitowymi.

Matryca- oddaje dużą ilość szczegółów, kolory naturalne, żywe, 12,4 mp trochę mało ? bzdura - wolę mieć 12mp niż 18 mp jak np w Nikon D5000 lub D600 gdzie szumy widać od 1600 a ilość szczegółów jest identyczna.

Czekam teraz na przejściówkę do bagnetu, a korzystając ze starszych obiektywów będę w stanie ocenić prawdziwą jakość matrycy, choć po tym co widzę, dokonałem właściwego wyboru aparatu- osiągi aparatu.
cena aparatu podobnej klasy innej marki jest przynajmniej 2x taka.

Uff.. Ale się rozpisałem.

Mam nadzieje że choć trochę rozjaśniłem sprawę, nie ma co się opierać na mniej lub bardziej obiektywnych "testach".

P.S. Testy są robione przez różnych ludzi, w oparciu o różne (często) obiektywy, w różnych porach roku (warunki pogodowe). Dodatkowo są robione w oparciu o różne rozumienie standardów wykonywania testów, bo nie ma normy jako tako , jak je wykonywać. Testy testami, życie życiem.

P.S. 2 Bardziej obiektywne są zdjęcia i opinie Wasze, np na temat obiektywów niż testy wykonywane przez rzekomych ekspertów, którzy często mają mniejszy bagaż doświadczeń niż szanowne grono forumowiczów !
 

Gunner  Dołączył: 16 Kwi 2010
ehhh jak ja bym chciał nie widzieć szumów na 3200... albo chociaż na 1600... :mrgreen:
 
Sabik  Dołączył: 19 Lip 2011
Witaj alfred !
Czyżby, kolejny "nikonowiec" w Pentaksie ?
Napisz jaki powód zmiany? Oczywiście jeśli chcesz. :-)
Pozdrawiam :-)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Gunner napisał/a:
jak ja bym chciał nie widzieć szumów na 3200... albo chociaż na 1600...
Wyłącz monitor i oddaj zdjęcia do przerzucenia na papier.
Jak odbierzesz to pogadamy znowu.
 
alfred  Dołączył: 13 Lis 2011
Cytat
Witaj alfred !
Czyżby, kolejny "nikonowiec" w Pentaksie ?
Napisz jaki powód zmiany? Oczywiście jeśli chcesz.


Witaj Sabik, witam wszystkich,

Powódów dla których zmieniłem nikona na pentaxa jest wiele. Z tych najważniejszych,porównując to:

-niska cena,

-szeroki dostęp do "starej" ale wciąż doskonałej gamy obektywów,

-niższe ceny osprzętu (choćby lampy błyskowe)

-doskonała współpraca obiektywów starej daty z Pentaxem - choćby przez wbudowaną w korpus stabilizację

- świetna matryca , przynajmniej w modelu K-r - niskoszumiąca, co faktycznie jest prawdą,

-inne parametry, które bynajmniej nie są wciskaniem kitu (np. ilość klatek na sek 6kl/s), świetny wyświetlacz bądź całkiem niezły, a słyszałem że lepszy od konkurencyjnych modeli nikona AF i balans bieli

Wszystkie powyższe są podparte dokładną analizą rynku aparatów cyfrowych (lustrzanek) w Polsce przez długi czas przed zakupem.

Dodatkowo Nikon robi kolejne modele trochę na oślep (bardzo subiektywna opinia) i nie patrzy na potrzeby rynku, natomiast Pentax, pomimo bardzo skromnej oferty, tworzy dokładnie to, czego MY oczekujemy i kolejne modele mają naprawiane błędy poprzedników (jak niepodświetlone punkty AF w K-x, które w K-r są super widoczne).

Przyznam szczerze, że z pentaxem K-r to była miłość od pierwszego spojrzenia
(z nikonem było tak samo, ale ta miłość nie przetrwała próby czasu)
[/quote]
 
bokart  Dołączył: 06 Lis 2011
Nic dodać nic ująć...podzielam zdanie kol.alfreda..a miałem w swoim długim już życiu parę aparatów..k-rka daje mi zadowolenie, chociaż ją dopiero poznaję..Pozdrawiam wszystkich
 
Sabik  Dołączył: 19 Lip 2011
Alfred, w prawdzie nie pałam przesadną miłością do starych szkieł, może to z racji wieku i wzroku ale pod resztą mógłbym się podpisać :-)

Miło, że się odezwałeś. Pozdrawiam :-)
 

Gunner  Dołączył: 16 Kwi 2010
JackDeJack napisał/a:
Wyłącz monitor i oddaj zdjęcia do przerzucenia na papier.


Chyba zaczne tak w końcu robić... brakuje mi ''macania'' zdjeć ;]
 

lary_v  Dołączył: 23 Lis 2010
To może i ja podziele się moimi wrażeniami z zabawy z K-rką.
Wspominałem w innych wątkach o moich problemach z K-xem. Miałem go ponad rok przyzwycziłem sie do niego, zdjęcia robiło się nim bardzo dobrze i rezultaty co do jakości były zadawalające jak i praca na nim bardzo przyjemna. Ale niewiedzieć czemu, po roku eksploatacji sprawił mi mały zawód ponieważ każde pierwsze zdjęcie robił czarne. Przez resztę dnia wychodziły normalnie i problem pojawiał sie kolejnego dnia, kiedy to pierwsze zdjęcie znowu wychodziło czarne.
Po zgłoszeniu problemu na gwarancje i stwierdzeniu, że usterka jest nienaprawialna, przysłano mi list żebym udał sie do sklepu gdzie wymienią mi na K-r.
Przeraziło mnie przegladanie pierwszych zdjęć, szczególnie robionych wieczorem przy dłuższych czasach naswietlania gdzie zauważyłem sporo badpixeli. Były to naprawde widoczne, zawsze w tych samych miejscach, niepieskie punkty.
Po mapowaniu matrycy nic sie nie zmieniało. Byłem załamany. ale po kolejnych kilku dniach testów kilka zniknęło a po kilku nastepnych zniknęły wszystkie.
Popstrykam jeszcze troche zwracajac uwagę na ten szczegół i jak bedzie OK to zostawie go sobie, lecz jeżeli gdzieś sie pojawia znowu zwróce go wymieniając na inny egzemplarz. (żeby zrobić to od ręki, mam na to jeszcze chyba z 20 dni a po tym czasie bedzie mnie czekała znowu procedura reklamacyjna, czyli wysylanie aparatu i czekanie)
A co do wrażen to jestem bardzo zadowolony, bardzo sympatycznie robiło mi sie zdjęcia K-xem mimo kilku niedociągnięć jakie on posiadał a które zostały wszystkie wyeliminowane w K-rce.
Sadze że jak na niskobudżetowy sprzęt jest on naprawde dobry i daje wiele satysfakcji.
(a na marginesie może dodam, że wczesniej robiłem zdjęcia Nikonem, który nie zrobił na mnie wrażenia takiego jak pentax ale szalę goryczy przelała usterka elektroniki po gwarancyjnym okresie za naprawę której servis liczył sobie więcej niż zakup nowego)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach