Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
... i Foveonie. Wiem. Tylko że nasze gdybania nic do tematu nie wnoszą. Mi w zupełności wystarcza K10 - i dlatego planuję zakup właśnie tej puszki (chyba, że wyjdzie K10Ds z poprawionym AF, AWB i tymi małymi popierdułkami). Tymczasem z pewnością mi się nie śpieszy. Nie chciałbym tylko, by za kilka lat, gdy Kadyszka kończyć będzie swój żywot na mych rękach, okazało się, że dostępne są jedynie puszki z cropem x1.1 a ja mam kilka ulubionych szkieł DA w tornistrze.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Michu napisał/a:
dostępne są jedynie puszki z cropem x1.1 a ja mam kilka ulubionych szkieł DA w tornistrze.
i ja też się tego boję, dlatego może i od strony sprzedaży jest to dla firmy dobre, bo ludzie kupią nowe szkła, ale z drugiej strony Pentaxianie przyzwyczajeni, że mogą mieć szkło przez lata i pasować będzie do wszystkiego pewnie byliby rozczarowani taką sytuacją. Należy (ze strony firmy) wziąć pod uwagę to, że nie wszyscy tak chętnie znów rzucą się do sklepów po zakup nowych słoików crop1.1... Chyba, że Pentaks nastawia się na serwis Kxxx i dłuuuugą reaktywację migawek, czyli przebiegi jak diesle VW, po 500.000 i więcej :-P
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Michu, maly skok powierzchni do x1.3 moglby jeszcze zapewnic wspolprace ze szklami DA ze stabilizacja, do tego poprawione mikrosoczewki i przy 10Mpx mielibysmy rzeczywiscie lepsza dynamike i mniej szumow. O tym moge sobie pomarzyc :-)
 
gatto_nero
[Usunięty]
Target pentaxa jest bardzo rozsądny widać, że firma świadomie podchodzi realiów dzisiejszego wyścigu technologicznego. To daje nadzieje na jej świetlaną przyszłość. Bardzo podobają mi się pierwsze słowa Torigoe. Dziękuje on użytkownikom pentaxa za uznanie jakim obdarowali oni kadyszki i kasetki :) Następna linijka to przeprosiny a może obietnica zwiększenia produkcji, poszerzenia akcesoriów? Może dzięki tej obietnicy pentax będzie bardziej dostępny w Polsce?
W zasadzie w całej rozmowie rozmówcy koncentrują się na kliencie.

A Full Frame uważam za nieuniknioną przyszłość. Zatem, im prędzej Pentax to wprowadzi tym lepiej :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bronek - a najciekawsze jest to, że crop 1.1 ma bliżej do 1.3 niż do FF:

(Zdjęcie bezczelnie zerżnąłem z forum Nikona)

Przynajmniej do Canonowskiego APS-H

Jestem pewien, że w kolejnym modelu jakość obrazu będzie lepsza - nie zdziwiłbym się, gdyby następca Kasetki oferował lepszą jakość obrazu od K10. To w końcu elektronika i tu można poszaleć. Zmniejszenie szumu to tylko kwestia czasu i do tego rozmiar fotoceli nie jest aż tak strategicznym elementem. Większej dynamiki oczywiście jak najbardziej życzyłbym nam wszystkim.
Ale chyba zapominamy o jednym: wciąż jesteśmy w trakcie rewolucji cyfrowej. Za parę lat zapewne wszystkie aparaty będą dysponować identycznym (pod względem obrazowania) sensorem a różnica półek sprzętowych wynikać będzie tylko z budowy i funkcyjności puszki. W końcu tak było w epoce filmu.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Za parę lat zapewne wszystkie aparaty będą dysponować identycznym (pod względem obrazowania) sensorem a różnica półek sprzętowych wynikać będzie tylko z budowy i funkcyjności puszki. W końcu tak było w epoce filmu.

Też tak myślę - to znaczy "takim samym" w mających praktyczne znaczenie granicach. Coś jak z mocą proców we współczesnych kompach - też to się powoli dzieje.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
A tak na marginesie nie sądzicie że dzisiejszy świat, jest trochę porąbany? Niby wszystko to przyspiesza i coraz to nowy model jest super-hiper-duper-extra, ale zawsze znajdzie się coś nie tak, a to to, a to tamto, mnie się zdaje że całe to przyśpieszenie ma tylko na celu wyciągnięcie kasy od potencjalnych klientów, no bo jeśli np. DL-em nie umiem zrobić dobrej fotki, to nie zrobie jej również 3,4x droższą kadyszką, a wmawianie że tak nie jest to tylko robienie wody z mózgu, i przyznać trzeba że skuteczne, bo sam się wielokrotnie na tym łapie. Ale to wszystko skomplikowane, a teraz weź tu człowieku nakupuj ze 3kg różnego stuff-u niezależnie którego producenta, wydaj kasę, a za kilka lat sory kolego, masz złom to idź do muzemu, ale panie ja ****$ wydałem na mój sprzęt i co? No nic proponujemy dobry rabacik i się nie zastanawiaj tylko wydawaj swoje ciężko zarobione $
Ale odnosze wrażenie że to wszystkie dziedziny życia zaczyna już dotykać, niestety.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Masz rację Tomecki. Dlatego - jak już podkreślałem - gdyby nie kretyńsko wolny AF i mały bufor w DLu, to lałbym na buty wszelkiej maści próbom wmuszenia mi innej puszki.
 
gatto_nero
[Usunięty]
tomecki napisał/a:
Ale odnosze wrażenie że to wszystkie dziedziny życia zaczyna już dotykać, niestety.


Oczywiście - to się nazywa kapitalizm.

Jednak nikt nie ocenia narzędzia tylko fotki :)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
tomecki, to oczywiste, tak się to kręci. Ale wiesz - jeśli np. Ty (i też ja, żeby nie było) czujesz presję na zmianę sprzętu, pomimo, że stary Ci wystarcza, tylko dlatego, że jest już nowszy, i dyktowany tą presją jednak idziesz i wykładasz kasę na stół, to... To już wiesz, dlaczego tak jest. Dla producenta prosty rachunek.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
gatto_nero napisał/a:
Full Frame uważam za nieuniknioną przyszłość.
a ja nie. Jezeli rozmiar 20x31 jest latwiej wyprodukowac (a jest) to na tym "postep" w "malych" lustrzankach sie zatrzyma. Oczywiscie, nic nie stoi na przeszkodzie zeby taki rozmiar nazywac Full Frame, jest to rownie uprawnione co uzywanie tej nazwy w odniesieniu do formatu 120, 120 z cropem 1.3, 135 , APS albo 4/3 :-P :-P :lol: (albo nazywanie cropa 1.3 formatem APS-H :lol: :lol: )
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bronek - ale łatwiej naświetlać jest teraz. A za 5 lat w ramach cięcia kosztów może się okazać, że zostawią tylko jedną linię produkcyjną, bo uda im się ominąć problemy techniczne i koszt wytwarzania jednej i drugiej będzie zbliżony.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Michu, zbudowanie calej linii produkcyjnej produkcji polprzewodnikow kosztuje miliardy. Watpie zeby chcialo sie komus fatygowac dla zysku 10% rozmiaru matrycy, jezeli mialoby to byc wsadzone do aparatu amatorskiego (a wiec o silnej konkurencji czyli malym marginesie zysku). Zdecydowanie bardziej oplaca sie konkurowanie w wiekszych rozmiarach matryc, gdy inwestycja zostala juz poczyniona.

 
gatto_nero
[Usunięty]
Bronek napisał/a:
a ja nie. Jezeli rozmiar 20x31 jest latwiej wyprodukowac (a jest) to na tym "postep" w "malych" lustrzankach się zatrzyma.


może teraz jest łatwiej produkować 20x31 jednak myślę, że

Postęp się nie zatrzyma - dodatkowo pojawią się w szerszym obiegu matryce do zadań specjalnych - znacznie większe niż 24x36mm.

Jest oczywiście pewna granica na której zdecydują się zatrzymać - jednak skoro wszyscy producenci odnoszą się do tego 24x36 to chyba do tego dążą.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bronek - nie znam się na kosztach i całym tym technicznym blablabla. Być może więc dojdzie do tego, że docelowym formatem będzie 1.1 (stabilizacja) a może jednak FF. Poczekamy, zobaczymy, czym nas uraczy Sony. Spotkałem się jednakże z opinią, że nowa puszka Sony, jednak tym razem nie będzie FF (choć gigantyczne miejsce pod pryzmat sugerowałoby coświększego od APS), że dopiero od 2009.
Takie nasze gdybanie więc jest trochę jak wróżenie z biletów miejskiej komunikacji publicznej. Dla mnie w każdym bądź razie jest raczej pewne, że o formatach decydować będą producenci matryc a nie aparatów (nie licząc Olka).
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Kurde, co Wy z tym rozmiarem matryc. "Postęp się nie zatrzyma i będą coraz to większe matryce, większe, większe większe". A dupa tam. Teraz rozmiar matrycy ma przełożenie na jakość. Jeszcze raz - pojutrze Józek z instytutu Elektroniki w Sątopach-Samulewie może opracować technikę produkcji malutkuich i czułych matrycek i bezszumnych rozmiaru 1x1.5mm. Wtedy wszyskie firmy rzucą się na to i za 5 lat mamy pozamiatane - Otwórzcie głowy - postęp tak, ale niekoniecznie w tym kierunku co teraz. Raczej na logikę zwiększanie rozmiarów matryc to ślepa uliczka - po co to komu? Problem z optyką, problem z masą, poborem energii, gigantyczne obiektywy o dużych zbliżeniach... Fizyka kopie po dupskach w obecnej technologii i się nie da mało i dobrze. Ale może pojawić się coś, co to diametralnie zmieni.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
bEEf - niestety znaczące zmniejszenie szumów przy dużych czułościach w matrycach to nie kwestia technologii a praw fizyki. Po prostu technologie są już obecnie na tyle dopracowane, że ograniczeniem staje się kwantowa natura światła - a tego technologia nie przeskoczymy.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Marku, zgadzam się, przy obecnych technologiach mało co się da wycisnąć. Ale... nie wiem, ja np biorę za punkt odniesienia tak niedoskonałe przecież narzędzie - jak ludzki oko. Kuda tam matrycom CCD do niego. Czyli - nasuwa się wniosek - to fizyczne ograniczenie przy obecnych technologiach, a nie - fizyczne w ogóle.
 
gatto_nero
[Usunięty]
bEEf to dlatego, że matryce jeszcze nie dogoniły kliszy - można to zrobić dwojako. Albo powiększając matrycę, albo zmieniając technologię produkcji elektroniki. Jako że to drugie rozwiązanie jest jeszcze w fazie laboratoryjnej to trzeba na tego Józka poczekać.

A o tym co jest produkowane decyduje rynek który rośnie z roku na rok. W 84 roku ludzie którzy kupili sobie commodore - myśleli, że nie wiadomo co to za sprzęt z kosmosu. Każdy amator zada w swoim życiu chociaż raz pytanie "dlaczego nie mogę powiększyć zdjęcia do formatu A0?"
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
gatto_nero, ok, ale ja liczę na tego Józka :-) Takie technologie, prace nad nimi, są trzymane zawsze w tajemnicy... Więc - kto wie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach