Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Keek napisał/a:
To ja juz nic nie rozumiem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Pękalski

He he, dobre :)

Ja tam nie żałuję, że się wybrałem na ten przegląd. Paru ciekawych rzeczy się jednak dowiedziałem. I, tak jak alekw napisał, najwyraźniej trafiłem na nie tego gościa. Nie tego, z którym by mi się dobrze gadało.
Zdecydowanie lepiej mi się rozmawia o zdjęciach itp. z nauczycielami kompozycji i malarstwa na PG.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Chłopaki, a po kiego grzyba wy się pytacie jakichś (...) czy im się podobają wasze zdjęcia, co o nich sądzą, itp? Jak przychodzisz do kogoś (w domyśle jak Stachu do Leszka J. P.) i pytasz jak on to odbiera, to tym samym dajesz sygnał, że nie jesteś pewny tego co robisz (prosisz o radę), czyli można po tobie pojechać jak sąd po chłopie. Podstawowa zasada jest taka: nikogo o nic nie pytać. Pokazuję tak, jak zrobiłem, tak ma być i basta. To ty wymyśliłeś, zrobiłeś, to twoje dzieło. Artysta nie robi "pod publikę" ( :mrgreen: ) i nikogo nie pyta, to jego pytają.
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
ponieważ znam osobiście Leszka Pękalskiego, nie mogę zostać biernym wobec wyraźnego braku szacunku wobec jego osoby okazywanego na podstawie szczątkowych jedynie informacji...
Przede wszystkim Leszek jest osobą o niesamowitej wręcz wiedzy na temat fotografii i zagadnień warsztatowych z fotografią związanych. Gdybym wiedział o technice srebrowej ćwierć tego, co on, prawdopodobnie uchodziłbym na forum za guru... i ręczę swoim nazwiskiem, że w tym momencie nie przesadzam ani trochę...
Ku rozpaczy naszego pokolenia, jeśli idzie właśnie o fotografię srebrową, jest niepoprawnym pedantem i perfekcjonistą. Sam się musiałem nieźle napocić w ciemni, żeby uznał moją odbitkę za poprawną...
Nie do przecenienia są również jego doświadczenie i umiejętności praktyczne daleko wykraczające poza obręb ustawienia aparatu i wyzwolenia migawki, wywołania negatywu i
zrobienia odbitki. Czyli innymi słowy poza obręb jednego zdjęcia.
Niejednej osobie pomógł w obliczu chociażby takich problemów, jak omawiane ostatnio na forum w wątku o "selekcji głupcze"...

Ponieważ nie jestem akurat w Trójmieście, skontaktowałem się z nim w tym momencie drogą mailową. Niestety ze względu na ilość osób, których zdjęcia tamtego dnia oglądał, nie był w stanie zapamiętać dokładnych powodów takich, a nie innych uwag. Pamiętał, że odbitki były nie najlepszej jakości i nieostre, za co winą obarczył powiększalnik, stąd pewnie rada o zmianie sprzętu.

w każdym razie Stachu, jeśli tylko znajdziesz czas i ochotę, jest możliwość zorganizowania ponownego spotkania, gdzie we trzech będziemy mogli usiąść nad zdjęciami i zastanowić się nad nimi w spokojniejszych okolicznościach...

technik219, moim zdaniem mylisz się i to bardzo... ale w tym momencie to ja już idę na kolację, bom głodny... może trochę później się pożremy...
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
tatsuo_ki napisał/a:
ponieważ znam osobiście Leszka Pękalskiego, nie mogę zostać biernym wobec wyraźnego braku szacunku wobec jego osoby okazywanego na podstawie szczątkowych jedynie informacji...

Autorytet taki, śmaki, owaki... Nie ma autorytetów ostatecznych. Gdyby były, to jeszcze mieszkalibyśmy w jaskiniach.
tatsuo_ki napisał/a:
technik219, moim zdaniem mylisz się i to bardzo... ale w tym momencie to ja już idę na kolację, bom głodny... może trochę później się pożremy...
Służę :-D .Ale wyjaśniam, że nie widziałem odbitki/powiększenia Stacha, może rzeczywiście miała jakiś mankament. Zakładam jednak, że użytkownicy tego forum są prawie profi (lub profi całą gębą), mają swoją wizję tego, co robią i robią to z przekonaniem, a osiągnęli pewien pułap umiejętności. Stąd moja uwaga na temat oceniania naszych zdjęć przez innych. Nie było moim zamiarem obrażać nikogo, a już Lecha J.P. w szczególności. Moją uwagę racz więc potraktować jako skierowaną ogólnie. Z drugiej strony każdy "mistrz" urabia "ucznia" na swój obraz i podobieństwo. Nie każdy "błąd" jest błędem, może być świadomym środkiem wyrazu i "prostowanie" go przez "mistrza" jest niecelowe. Gdyby godzić się na to, wszystkie zdjęcia byłyby jak zrobione przez jednego autora. Fotografia artystyczna rządzi się odrębnymi prawami i pomyłką jest reguły rzemiosła rozciągać na dziedzinę sztuki. Mnie też jeden "oceniacz" poradził, żebym dla ukazania wielkości przedmiotu fotografowanego dorzucił do zdjęcia jakiś przedmiot o znanej wielkości: "jakąś butelkę po winie czy coś..." (dosłownie). To skutecznie oduczyło mnie pokazywania zdjęć z prośbą o ocenę. I taki uraz mi pozostał, że teraz radzę to samo innym (Oczywiście zakładając, że sami już wiedzą czego chcieć).
Teraz moglibyśmy polemizować, gdyby córka nie stała mi za plecami, bo chce pograć w "Wiedżmina".
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
tatsuo_ki napisał/a:
ponieważ znam osobiście Leszka Pękalskiego, nie mogę zostać biernym wobec wyraźnego braku szacunku wobec jego osoby okazywanego na podstawie szczątkowych jedynie informacji...


Kurcze. Znowu mam problem. Gdzie widzisz brak szacunku? Na dodatek wyraznie?
Stachu pisze per "pan", ja zauwazam zbieznosc nazwisk i brak prezentacji autorskiej na stronie ZPAFu, a reszta to dywagacje nad ogolnym sensem brania udzialu w tego typu imprezach.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
tatsuo_ki, chyba źle mnie zrozumiałeś. Szacunek mam. Pan Leszek mówił ciekawie o interesujących rzeczach. Jedyne, co chciałem przez to powiedzieć, to to, że idąc na przegląd spodziewałem się zupełnie czego innego. I nie twierdzę, że pan Pękalski nie miał racji. Powiedział, że przy tego typu zdjęciach, które ja robię, bardzo ważna jest jakość techniczna. W pełni się z tym zgadzam.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Dajcie mi proszę jego zdjęcie (w sensie przedstawiające jego osobę), bo jestem niemal pewny, że wiem o kim mówimy, ale nie dam sobie nic za to uciąć. Dysponuje ktoś z Was ?

Tatsuo, zapodaj :)

[ Dodano: 2010-11-20, 00:03 ]
a to chyba jednak nie on, tu takie cos znalazlem (tego Pana jednak nie znam):
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
ok, może rzeczywiście zbyt osobiście potraktowałem te zdania:
wojtekk napisał/a:
Żenada.

Keek napisał/a:
Piekne! Nie wiadomo czy to zycie czy kabaret. A zmiany orientacji seksualnej albo plci Ci nie zaproponowali? "Trans" zobowiazuje.

alekw napisał/a:
Uwielbiam takie rady z d...

technik219 napisał/a:
a po kiego grzyba wy się pytacie jakichś (...) czy im się podobają wasze zdjęcia

i wykazałem się odrobiną nadwrażliwości... tak czasem bywa, jak się czyta o kimś, kogo darzy się ogromną estymą...

Stachu, :-B

z dyskusji o sztuce jednak zrezygnuję... tam jest za dużo wątków, żeby się do wszystkich odnieść w jednej sensownej wypowiedzi...
możemy dyskusję kontynuować kiedyś na żywo, jeśli do takiej okoliczności dojdzie...

[ Dodano: 2010-11-20, 00:32 ]
dagio, zdjęcie dobre znalazłeś. To jest właśnie Leszek Jerzy Pękalski we własnej osobie.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Z gdańskich ZPAFowców najbardziej cenię Sławka Fiebiga i Macieja Kostuna - sporo im obojgu, ale z osobna, zawdzięczam :)

[ Dodano: 2010-11-20, 00:55 ]
Sławek Fiebig, na swoim poddaszu, w otoczeniu "artyzmu" ze srednim formatem na ramieniu :)


Maciej Kostun, fotoreporter, na jednym z bankietów "branżowych" :)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
dagio napisał/a:
Sławek Fiebig, na swoim poddaszu, w otoczeniu "artyzmu" ze srednim formatem na ramieniu :)

Skąd ja to znam? :mrgreen:
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
tatsuo_ki napisał/a:

alekw napisał/a:
Uwielbiam takie rady z d...

i wykazałem się odrobiną nadwrażliwości... tak czasem bywa, jak się czyta o kimś, kogo darzy się ogromną estymą...


Masz racje i dobrze, ze napisales tych kilka zdan pare postow wyzej. Z drugiej strony dobrze wiesz, ze sila rzeczy takie dyskusje to zawsze masa uproszczen.

[ Dodano: 2012-07-13, 00:35 ]
wojtekk napisał/a:
alekw napisał/a:
A jezeli tak jak np. ja fotografuje zaledwie 5 lat, z czego ciut swiadomiej od 3 lat i w dodatku w weekendy. No to mam chyba prawo jarac sie tym FinePixem X100 za 6 tysiakow i wzdychac do M9??? :mrgreen:


Prawo to masz, Aleksandrze, nie tylko do tego - tak jak każdy :)


No i patrz panie, słowo ciałem się stało :-D

A szukałem tylko czegoś ciekawego o Kennie :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach