BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
cyberneticus napisał/a:
mam K-7 i nie widzę takiej potrzeby K-5 to ewolucja a nie rewolucja więcej mi w nim brakuje niż zadowala w porównaniu z K-7


Jak dla mnie K-5 to zdecydowana rewolucja w stosunku do poprzednika. Nie ma co porównywać w kwestii AF i zakresu dynamicznego. Wykorzystuje aparat w codziennej pracy i wysokie użyteczne ISO jest niezastapione. Przy zdjęciach krajobrazowych i pojedynczych ekspozycjach to co można wycisnąć z RAW'a jest nieporownywalne z możliwościami K-7 - widać to nawet na testach gdzie obrazek z K-5 pod względem DR jest porównywalny ze średnim formatem i topowymi modelami Nikona.
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
jedrus68 napisał/a:
BartekKw napisał/a:
widać to nawet na testach gdzie obrazek z K-5 pod względem DR jest porównywalny ze średnim formatem i topowymi modelami Nikona.

Bardzo proszę nie robić sobie jaj i nie tworzyć legend :-) testy swoje, a życie swoje - zapewniam, K-5 to normalny aparat klasy średniej - tylko tyle lub aż tyle. Z dobrym AF, wolnymi szkłami i słabym balansem bieli w sztucznym, kolorowym świetle. Rewolucja, to jest w porównaniu z K-10, natomiast porównanie z K-7 - tu wg mnie rację ma cyberneticus, :-B


Zapraszam na stronę dxomark - testy jakiś cel jednak maja a ten portal znany jest z rzetelnych opinii.
Jak dla mnie DR w porównaniu z K-7 to jest rewolucja. Ale to oczywiście subiektywna opinia ;-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
jedrus68 napisał/a:
BartekKw napisał/a:
widać to nawet na testach gdzie obrazek z K-5 pod względem DR jest porównywalny ze średnim formatem i topowymi modelami Nikona.

Bardzo proszę nie robić sobie jaj i nie tworzyć legend :-) testy swoje, a życie swoje


Testy są akurat wymierne i obiektywne. A życie, o którym piszesz, to właśnie niemierzalne, subiektywne widzi mi się. Dla mnie poniższy obrazek jest godny zaufania.



Miałem k-7 i kupiłem k-5. Jeśli chodzi o możliwości matrycy, w moim przekonaniu, mamy w przypadku k-5 do czynienia z prawdziwą rewolucją. W porównaniu z k-7 szumy powyżej ISO 1600 są mniejsze o 2-2.5 ISO, a dynamika i możliwości wyciągania z czerni jest zabójcza.

Żeby nie być gołosłownym. Tak wygląda wyciągnięty +5EV (+4 Ekspozycja oraz +1 Jasność) EV obraz z k-5. Niech ktoś spróbuje niedoświetlić o 5EV na k-7 i potem to wyciągać... ;-)




Tutaj crop 50%

 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
jedrus68 napisał/a:
Benek, Przepraszam może to dziwne, ale mojego wydawcę tak jak i mnie bardziej interesują właśnie zdjęcia, niż najpiękniejszy wykres z K-5 w roli głównej :mrgreen:


No to niedoświetl o 5EV zdjęcie zrobione Nikonem d3, a potem wyciągnij podczas wywoływania +5 EV.
Nie wiem czy taki obrazek będzie interesował twojego pracodawcę (wydawcę). :mrgreen:

Inna rzecz jest taka - matryca APS-C która pozwala na takie kombinacje (-5EV + 5 EV) nie jest rewolucyjna? Dla mnie możliwości wyciągania cieni w k-5, czy też poziom szumów wywołuje jedno wielkie :shock:
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
Jedrus....może masz coś z puszką nie tak?. U m nie np. w K-5 guzik zmiany obiektywu odpadł...nie mówiąc już o koralikach.
Wydruki w formacie A2 wychodzą zdecydowanie lepiej niż z K-7, fototapety również i nikt nie narzekał ;-)
W kwestii DR Benek już wszystko napisał - i to jest właśnie praktyka
A pisząc o Nikonie miałem na myśli "zabójcze" D3s - tyle samo pkt w rankingu co K-5 a cenowo jakieś 6x droższy ;-) Dla pstrykacza jak ja wybór jest prosty....A oszałamiający AF i 100 klatek na sekunde nie jest mi potrzebne ;-)
 

pls2011  Dołączył: 19 Sty 2011
Benek napisał/a:
możliwości wyciągania z czerni jest zabójcza.

Możliwości. Niepraktyczne przykłady, a praktyczne tego zastosowanie to różne rzeczy i przepaść między nimi.
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Czasami te możliwosci wyciągania się naparwde przydają. Może nie tak ekstremalnie, ale zawsze. Także troszke w landszafciarskim foto. Wiem bo uprawiam.
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
jedrus68 napisał/a:
Ale nawiasem mówiąc, niedoświetl o 5EV przy ISO 800 tylko w nocy i wyciągnij - to tak abyś miał porównanie do warunków w których pracujemy

ISO 1600 ciągnięte +3,60 z WB był rzeczywiście problem mimo naturalnego kontrowego światła (czy raczej jego braku) nie odszumiane.

jedrus68 napisał/a:
K-5 to normalny aparat klasy średniej

Tutaj porównanie na ISO 200 (LOL) z innym "normalnym aparatem klasy średniej"
Jeśli to nie była rewolucja wśród matryc to nie wiem co nią będzie :?:
K-5 potrafi wkurzyć (AF) ale który aparat tego nie potrafi, zresztą wielu korpusów w w/w warunkach nie wyjmuje się nawet z torby bo i po co ? Żeby biedactwo zardzewiało od mgły albo rosy nie zrobiwszy ani jednego sensownego zdjęcia ?
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Ja jestem zadowolony, warto było wymienić puszkę.
AF jest lepszy do streeta - nadal nie jest super do drobiazgów ale do streeta już jest dobry i nowa matryca... naprawdę warto.

ps. nigdy nie miałem w reku nowszej puszki (K-5II vs K-5IIs) wiec nie mam porównania czy warto się przesiąść tylko na K-5 czy już na nowsze.

Pzdr
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
IMHO
-zawsze warto zmienić sprzęt słabszy na lepszy ,tak jak auto czy rower.
-nie warto zamienić K7(nie miałem) na K-5 w przypadku używania starych ,manualnych obiektywów,
ponieważ 90 % z nich jest w przecietnej kondycji.
(miałem wiele-doświadczenia własne z K100D a po nim z K-5),
da się focić tak dla zabawy,ale to nie to samo co obiektywy dedykowane
-K-5 pokazuje swoje możliwości z dobrymi obiektywami ,więc to musi być transakcja wiązana-jak krawat :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach