irupo  Dołączył: 08 Mar 2007
Lampa błyskowa a K10
Witam !!!
Czy lampa błyskowa PENTAX AF-500 FTZ bedzie dobrze współpracowała z Pentaxem K-10 .Lampa ta była zakupiona około 10 lat temu więc nie wiem czy dobrze napisałem końcowe oznaczenie lampy .
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ta lampa nie obsługuje P-TTL-a, zatem nie będzie pomiaru błysku przez obiektyw.
 
irupo  Dołączył: 08 Mar 2007
Marek Wyszomirski napisał/a:
Ta lampa nie obsługuje P-TTL-a, zatem nie będzie pomiaru błysku przez obiektyw.

To jaki mi pozostanie pomiar ? Mając analoga Z-20 pomiar jak dobrze pamiętam był przez obiektyw . Czy teraz zakupując K-10 muszę tą lampę wyrzucić na śmietnik czy przyda się w tym aparacie do focenia ?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Jeżeli dobrze pamiętam to 500-tka nie ma własnej automatyki czyli będzie pracowała cały czas na pełnej mocy lub ustawioną manualnie, najwyżej zadziała zoom lampy.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
I wlasnie dlatego ja w dalszym ciagu pzostane przy prawie 2-letnim Ds, do ktorego bez problemu doczepiam zarowno stara, ale jara 500 FTZ, studyjnego ponad 40-letniego Bowensa 3000 Ws jak i wszystkie bez wyjatku szkla oraz ring flesh AF 140C.

pozdr.
wiktor33
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
wiktor33, oooooooo ktoś napisał to za mnie!
Viva DS i jego zalety!
Osprzęt do K10 to wielkie monety! :mrgreen:
 

Flagoon  Dołączył: 28 Lut 2007
To ja się podczepię pod ten wątek. Czy ta lampa będzie dobra do Pentaksa: Sigma Ef-500 Dg? Coś tam slyszałem o jakimś numerze seryjnym wzwyrz. Czy od tego numeru obsługuje p-TTL?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 
irupo  Dołączył: 08 Mar 2007
W instrukcji przeczytałem że ma pomiar TTL i myślałem że gdy kupię K-10 to będe mógł mieć gotową lampę do niego a w takim przypadku muszę kupić nową lampę . Czy dobrze rozumuję ?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
irupo napisał/a:
W instrukcji przeczytałem że ma pomiar TTL
A nie pomyliłeś z PTTL ?
Niestety, k10D nie ma pomiaru TTL lampy błyskowej.
 
irupo  Dołączył: 08 Mar 2007
argawen napisał/a:
irupo napisał/a:
W instrukcji przeczytałem że ma pomiar TTL
A nie pomyliłeś z PTTL ?
Niestety, k10D nie ma pomiaru TTL lampy błyskowej.


i tu szkoda , myślałem że bedę mógł wykożystać to co ma i dokupić korpus ( jako zapasowy sprzęt ) cyfre mam ale nie podam firmy ,bo nie wypada na forum chwalić się konkurencją . Szkoda że Pentax nie pomyślał aby wykożystać właściwości lampy błyskowej do nowej puszki , tylko chcą aby zakupić nową a stara do śmieci .
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
irupo, tego co pamietam nie dalo sie wstawic czujnika TTL ze wzgledu na stabilizacje matrycy.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bronek, z tego co pamiętam, to DL i DL2 nie miał stabilizacji :-P
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
argawen, odnosiłem się do tego
Cytat
Niestety, k10D nie ma pomiaru TTL lampy błyskowej.
A DL i DL2 nie mają TTL bo to po prostu tańsze modele.
 
teem  Dołączył: 22 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
nie dalo się wstawic czujnika TTL ze wzgledu na stabilizacje matrycy

To jakiś mit, nieodpowiedzialnie rozpowszechniany na PDML i tutaj :)

W czym przeszkadza TTL-owi SR ? Że matryca się rusza w trakcie ekspozycji i odbicie światła jest nieprecyzyjne?
A po cholerę włączać SR gdy błyska lampa? (pomijając eksperymenty z bardzo slow sync)
Korpus wie, kiedy ma zapiętą lampę zewnętrzną - może wtedy po prostu wyłączyć SR i po problemie.
Niestety, według mnie modele po DS nie mają TTL tylko dlatego, że trzeba pohandlowac lampami FGZ.

teem
szafa rupieci, ds, k10d i kilka dużych metzów z własną automatyką.
p... p-ttl.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
teem napisał/a:
Niestety, według mnie modele po DS nie mają TTL tylko dlatego, że trzeba pohandlowac lampami FGZ.
- tez mi si ewydje ze na "zdrowy rozum" jest to jedyne wyjasnienie....
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Fafniak, ja bym dodał jeszcze cięcie kosztów - pTTL nie wymaga dodatkowego czujnika.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
teem, to chyba chodzi o organizację miejsca w komorze lustra i mechanizm SR. Albo zwykła dezinformacja. Pewnie da się jedno z drugi połączyć, tylko inżynierowie Pentaxa jeszcze nie wpadli na pomysł - jak to zrobić tanio.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
inżynierowie Pentaxa jeszcze nie wpadli na pomysł - jak to zrobić tanio.
Phi, proste. Do każdego body szpula taśmy samoklejącej.
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
ja bym dodał jeszcze cięcie kosztów - pTTL nie wymaga dodatkowego czujnika

Ile może kosztować taki czujnik? A kadyszka to jednak sprzęt z wyższej półki, na chwilę obecna to flagship Pentaksa. Raczej napędzają sprzedaż lamp przy praktycznym braku konkurencji firm niezależnych (z wyjątkiem Sigmy, a i ta ma problemy) :-/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach