Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
XnView czyli.... TAK dla leni !
(ver.002 - w trakcie edycji )

TAK ! Dla leni - czyli 5 sek na fotkę w XnView ;)

Gimp za trudny? Photoshop za drogi? A może po prostu nie chce Ci się zagłębiać we wszystkie te suwaczki, warstwy i inne pieroństwa ?
XnView daje szanse na szybką, bezproblemową (fakt, że może niezbyt zaawansowaną) obróbkę fotografii, czyli jest to remedium na ciężką, nudną i trudną pracę.
Nie jest to program typowo edytorski, ale posiadający na tyle dużo funkcji by zaciekawić nimi wiele osób.

Bez zbędnego dużego opisu powiem tylko, że warto go wypróbować nawet wtedy, gdy korzystamy z innego oprogramowania.

Dlaczego ? Bo ten program jest wyjątkowo „pentaxowy” ;) - tzn świetny ergonomicznie, prawie w pełni konfigurowalny i dający bardzo dobre efekty.

Ale zanim weźmiemy się do pracy, ułatwmy sobie pracę
Po pierwsze ustawmy sobie tak myszkę, by nie ruszać nią zbytnio ;)

Otóż w Windowsie (XP)wchodzimy w panel sterownia -> mysz->opcje wskaźnika i „ptaszkujemy” opcję – automatycznie przenieś wskaźnik na domyślny przycisk. To udogodnienie powoduje, iż kursor zawsze ustawi nam się na przycisku zatwierdzającym zmiany w naszym programie( i nie tylko), co skróci ilość kilometrów robionych po stole przez naszego gryzonia.




Ok! Do rzeczy
Ściągamy program ze strony producenta :
KLIKNIJ .
Polecam wersję „Setup Multi-language „ ( dół strony WWW)

Instalujemy i... naszym oczom ukazuję się standardowy obrazek gdzie wszystkiego wiele i nie wiadomo co do czego.


Główny ekran to PRZEGLĄDARKA podzielona na trzy okna . W lewym mamy dostęp do naszych dysków , w prawym do folderów lub w niej oglądamy ich zawartość a w dolnym oknie przeglądarki mamy szybki podgląd zdjęcia, ale zamiast niego możemy zobaczyć również dane Exif, histogram lub właściwości fotografii.




Nawigacja jest tu bardzo łatwa. Klikamy na dysk – wybieramy katalog z fotkami, które pojawiają się w prawym oknie. Tu działa wszystko jak w Windowsie : kursory , skróty, klawisze funkcyjne. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy by pojawiło się podręczne menu i z niego możemy dowiedzieć się co i jak ( a bardziej zaawansowani użytkownicy mogą zadziałać klawiszami F2 – zmiana nazwy ; F7 – nowy katalog)



Ale to nie PRZEGLADARKA jest naszym celem ale ....WYŚWIETLARKA , którą uruchamiamy klikając na jakąkolwiek fotkę w przeglądarce. Pojawia się ona nam na prawie całym ekranie z górnym paskiem narzędzi, którym to za chwilę się zajmiemy.



Teraz czeka nas najcięższa przeprawa.
By praca z XnView była bezstresowa i przyjemna - wszystkie ważne funkcje wyciągnijmy sobie na wierzch- to znaczy zmodyfikujemy pasek narzędzi i na „ wprost oczu” ustawimy sobie to co najbardziej potrzebujemy by nie męczyć się zbytnio szukając poszczególnych funkcji.

Wchodzimy w : NARZĘDZIA -> OPCJE-> PASKI NARZĘDZI i ...
- zakładka "SKÓRKI" i zatwierdzamy tę o nazwie „ OLD TOOLBAR”. Ta skórka jest bardziej „naturalna” i częściowo na niej będziemy się opierać.


Wracamy do zakładki PRZYCISKI (2) -> naciskamy „ WYŚWIELARKA” ( 3) i teraz czeka nas olbrzymia katorga ( jak dla lenia oczywiście)


Z widocznego paska usuwamy zbędne ikonki, tzn te znajdujące się po prawej stronie niebieskiej strzałki w prawo
( zaznaczamy pojedyńczo i klikamy przycisk USUŃ),

Teraz czas na dodanie niezbędnych ( dla nas ) składników


- DODAJEMY ( klikając najpierw DODAJ ), to co będzie nam potrzebne wybierając POLECENIE z listy .

Co potrzebujemy do bezstresowej pracy?
- Automatyczny kontrast (najważniejszy)
- automatyczne poziomy,
- normalizacja,
- uśrednianie,
- właściwości ,
- zmień rozmiar ,
- efekty
- odcienie/jaskrawość/nasycenie
- efekty ( wtyczki Photoshopa)
- informacje


Wyżej wymienione funkcje przydadzą się nam „ na start”. Jak widzicie – dodać można bardzo wiele i uzależnione jest to tylko i wyłącznie od naszych potrzeb.

Każdemu poleceniu przypisana jest ikona. Dodając polecenie musimy wskazać też ikonę ją symbolizującą . Ikonki musimy sobie przyporządkować sami ( w momencie wybierania polecenia), klikamy więc na dysk C i szukamy sobie w katalogu Windows czegoś co nam wpadnie w oko lub ściągamy ikonki z netu .
Ja np ściągnąłem darmowe ikonki autorstwa Aleksandy Wolskiej z tego miejsca:
KLIKNIJ - ikonki - autor : Aleksandra Wolska

Ściągamy ikony w wielkości 32x32, zapisujemy je na dysku i ich miejsce wskazujemy w oknie „ PLIK IKONY


Klikając przycisk DODAJ – w oknie ikon pojawi nam się szary pionowy pasek:
DODAJ- możemy zmienić go na ikonę przypisując jej odpowiednią funkcję, lub postawić go pomiędzy ikonami uzyskując widoczną przerwę między nimi.

Ptaszkując „pokaż nazwy na przyciskach” -dostajemy dodatkowe ułatwienie.

Tak wygląda pasek wyświetlarki po zmianach.


Reasumując : zmieniamy ustawienia myszki w systemie, instalujemy XnView , w opcjach WYŚWIETLARKI wyrzucamy niepotrzebne „ikonki” i dodajemy te potrzebne ( to BARDZO ważne !)


I co teraz?
Kliknijmy jakąś fotkę( dwuklik w przeglądarce)
Pojawia się ona w WYŚWIETLARCE i ...........

Zwróćcie uwagę jak łatwo można porusza się po fotce. Kółko myszki to zoom , trzymając powiększoną fotkę prawym przyciskiem myszy możemy ją przesuwać we wszystkich kierunkach , lewy przycisk myszy to włączenie obszaru zaznaczenie lub zatwierdzenie komendy , a szybki prawoklik to dostęp do podręcznego menu,
Ustawiając kursor w jakimkolwiek miejscu na fotce i powiększając fotę kółkiem myszy – kursor zawsze będzie w centrum – to bardzo przydatna funkcja
Klawisze PageUp / Page Down to przeskok do następnej/poprzedniej fotki( jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż sterowanie kursorami)- szczególnie przy kasowaniu fotki za pomocą klawisza DEL.
Tak jak w Firefoxie – fotki możemy umieszczać w zakładkach (klikając dwukrotnie na fotkę w przeglądarce ) - kasowanie zakładki np środkowym przyciskiem myszy.



Kadrowanie.
Klikamy na fotce lewym przyciskiem myszy trzymając go, przesuwamy go gdzieś po ukosie w dól i już mamy zaznaczony interesujący nas obszar.
Osiem w miarę widocznych punktów zaczepienia i przesuwanie całego obszaru za pomocą lewego przycisku myszy – ułatwia przycinanie.


Samo przycinanie? - wystarczą nożyczki z górnej belki i już po kłopocie.


Poprawiamy delikatnie fotkę – czyli najpierw :
- AUTOKONTRAST ( mamy go u góry na pasku obok strzałek – lewo prawo) – tę opcję warto użyć – bo efekty uzyskane za jej pomocą przeważnie poprawiają ją w sposób zauważalny i większości przypadków wystarczający dla leniwego obsługiwacza programu.
Ta funkcja jest podstawowym ulepszaczem. Foty niedoświetlone – lekko doświetli, tę prześwietlone – przyciemni , a jednocześnie doda kontrastu . Idąc na łatwiznę 90% swoich fotek traktuję tą funkcją



Za ciemno – jasno ? Więc klikamy ikonkę DOSTOSUJ JASNOŚĆ/KONTRAST i przy pomocy suwaków możemy bawić się ustalając poziom jasności, kontrastu i balansu kolorów ( warto zaptaszkować w tym okienku „zastosuj do obrazu” by mieć automatyczny podgląd zmiana na wyświetlanej fotografii)



Ikonka ODCIEŃ/JASKRAWOŚĆ/NASYCENIE daje nam szanse na następne zmiany tychże parametrów.



Oprócz wyżej wymienionych funkcji dostępne też są też te znane z większości innych programów dodatki tupu „ uśrednianie, normalizacja ,automatyczne poziomy.


Co jeszcze z fotą możemy zrobić? Obrócić w lewo/prawo ; odbić w poziomie.



Likwidacja czerwonych oczu? Powiększamy fotkę (zoom kółkiem myszy), zaznaczmy oko (zwyczajnie – kadrujemy) i klikamy u góry ikonkę symbolizującą „ usuwanie czerwonych oczu” i nikt już nie straszy diabelskim ślepiem ;)


Zmienimy fotkę kolorową w odcienie szarości.
Możemy wybrać OBRAZ-> Konwertuj do skali szarości


lub WYODRĘBNIJ KANAŁY.

By uzyskać takie zróżnicowanie:



Zmieńmy rozdzielczość fotki na wymagane na naszym forum 700pix na najdłuższym boku.
Klikamy ( ikonkę „zmień rozmiar” ) lub OBRAZ -> ZMIEŃ ROZMIAR i stawiamy wymaganą maksymalną liczbę pixeli, lub wybieramy z „WŁASNEGO” schematu interesujący nas zakres.



Proporcje.
Przygotowując swoje prace do wydruku, np w foto-labie -warto fotki przyciąć tak, by nie było później z nimi problemu przy przenoszeniu na papier.
Wykadrować powinniśmy je tak by zachowane zostały odpowiednie proporcje lub ustawione wg odpowiedniego schematu długości boków .
W naszym programie klikając EDYCJA-> USTAW PROPORCJE ZAZNACZENIA =mamy dostęp do sporej ilości „proporcjonalnych” schematów ,


Ale możemy też skorzystać z prostszego schematu lub określonego tylko przez nas .
EDYCJA-> USTAW OBSZAR ZAZNACZENIA – daje nam właśnie taką możliwość.


Możemy wprowadzić też długość boku w pikselach.



Niestety nie wszystko w programie możemy wybebszyć na zewnątrz – pewne opcje edycyjne są ukryte pod ikonką FILTRY ( jeśli ją dodaliśmy do paska) , lub w poleceniu FILTR-> EFEKTY.
Tu czeka nas wiele ciekawostek.


Spore – rozwijane menu, a w nim duuużo dobra Od rozmycia i uwydatniania poprzez zarządzanie szumem do efektów typ fale,skręcenie obramowanie 3D.

Nas najbardziej interesuję wyostrzenie ( INNE--> wyostrzenie)

Fotkę po zmniejszeniu, warto wyostrzyć – dlatego też śmiało suniemy suwaczkiem w okolicę 20-30 %.



Czas zapisać zmienioną fotkę ? Ikonka dyskietki „ zapisz jako” załatwia sprawę.
Ale wcale nie musimy ciągle klikać na „Dyskietkę”.Jeśli mamy kilka/kilkanaście fotek w danym folderze wystarczy, że naciśniemy STRZAŁKĘ prawo/lewo, która powoduje przeskok do następnego zdjęcia, a program zapyta nas, czy nadpisać już istniejącą fotkę



A czy możemy też bardzo szybko zmniejszyć 1000 fotek , lekko je podostrzyć i wrzucić w prawym dolnym rogu nasz podpis ?
Dla prawdziwego lenia 15 sek roboty- oczywiście przy pomocy XnView.
Pierwej na dysku musimy mieć katalog z fotkami które nas interesują ( acz niekoniecznie)
A potem z grubej mańki:
W PRZEGLĄDARCE zaznaczamy je ( CTRL + A lub CTLR+ lewy przycisk myszy)


A następnie :
NARZĘDZIA -> KONWERTUJ WIELE PLIKÓW lub ikonka KONWERTUJ na pasku PRZEGLĄDARKI -(jeśli ją dodaliśmy)- pojawia nam się okno w którym najważniejsze parametry to :
FOLDER ( tam zmienione fotki będą zapisane) ; OPCJE ( w których zmienimy stopień kompresji JPGa


I to co leniwe tygrysy lubią najbardziej czyli zakładka PRZEKSZTAŁCENIA , w której za pomocą rozwijanego menu otrzymujemy dostęp do większości edycyjnych funkcji.


Sama zakładka podzielona jest na dwie części. Lewa- ze wszystkimi opcjami i prawa z tymi które zaakceptowaliśmy.
Przerzucamy więc z lewej na prawą ( dwuklik lub za pomocą strzałek) : ZMIEŃ ROZMIAR OBRAZU ( z podmenu OBRAZ) ustawiając pomocnicze parametry . oraz WYOSTRZENIE ( z podmenu FILTR) i tu suwaczek przesuniemy na ~ 30% , a na koniec mieścimy nasz podpis DODAJ TEKST z podmenu OBRAZ ( tu nie zapominamy o wpisaniu swoich danych , wyborze czcionki oraz co ważne, miejsca w którym powinien się on znaleźć).

Spójrzcie ile „dodatków” jest dostępnych przy konwertowaniu wielu plików - muuultum ;)
Więc leniwie możemy skonwertować 1000 fotek rozjaśniając je , dodając autokontrast i zmieniając w odcień sephii.


A teraz szybka piłka.
Tworzymy panoramę z paru fotek.
W PRZEGLĄDARCE wybieramy np 4 fotki ( zaznaczamy je za pomocą myszki + CTRL) i ...

I ...UTWÓRZ -> PANORAMA OBRAZÓW -pojawia się nam okno z listą
plików i możliwościami


- wyrównanie pionowe – tworzymy panoramę w pionie
- wyrównanie poziome – panorama w poziomie
- mozaika – tu możemy sobie ustalić LICZBĘ MINIATUR W WIERSZU i szerokość oraz wysokość uzyskanej panoramy
Dodatki typu – ODSTĘP ( pomiędzy fotkami), wyrównanie, dopasowanie szerokości/wysokości tylko uprzyjemniają tworzenie obrazu
I efekt możemy już oglądać ( dla wyrównania poziomego):



Bez kłopotu możemy dodać też znak wodny.
Klikamy OBRAZ -> ZNAK WODNY i w otwartym oknie z parametrami tej funkcji wskazujemy jakikolwiek obrazek którym np podpiszemy naszą fotografię, ustawiając jednocześnie jego przezroczystość oraz miejsce położenia na fotce.



XnView posiada też ciekawy kreator drukowania. Zaznaczając foty w przeglądarce i wybierając PLIK-> DRUKUJ dostajemy do ręki prosty w obsłudze kreator w którym możemy ustalić ilość fotek umieszczonych na jednej kartce,ich rozmiar, położenie, skalę , a także dodać podpis czy znak wodny.



Czasami fotkę warto ubarwić ramką. W XnView nie ma ich wiele, ale.....
wejdziemy na stronę : KLIKNIJ i z działu Masks for the PhotoMasque module pobieramy parę plików , rozpakowując je do katalogu ADDON/MASKS umieszczonym w głównym katalogu programu.


Dostęp do tych darmowych ramek w programie uzyskujemy klikając :
FILTR_> PHOTO MASQUE



Żaden program nie jest niestety idealny.
W XnView też brakuje paru opcji.
Ale te te opcje możemy sobie dodać .
Jak?
Wtyczkami od Photoshopa .
Oczywiście my zajmiemy się tymi darmowymi.
Tak jak w Firefoxa możemy doposażyć w ciekawe funkcje tak i tu dodamy to, czego może nam brakować.
XnView może skorzystać wielu wtyczek, a ich instalacja i korzystanie z nich, jest wyjątkowo proste.

Sam program (XnView), standardowo instaluje się w katalogu „Program files” umieszczonym na dysku C, a w katalogu głównym XnView znajduje się podkatalog „8bf” i do niego też kopiujemy wtyczki - a raczej podkatalogi w wtyczkami. ( wtyczki – to pliki z rozszerzeniem .8bf)


Tak wygląda ten katalog z podkatalogami zawierającymi wtyczki ( nazwy podkatalogów- określamy wg uznania)


Czego może nam brakować?
Na początek pomyślmy o funkcji winiety , krzywych i zmianie kolorów.


Krzywe
Ze strony :KLIKNIJ pobieramy plik smartcurve.zip . Jego zawartość rozpakowujemy do podkatalogu 8gb w katalogu XnView ( dla porządku -warto tworzyć dla niego odrębny katalog)

Uruchamiamy XnView i w wyświetlarce klikając FILTR->WTYCZKI Adobe PhotoShop (skrót klawiszowy CLTR+G ) mamy dostęp do zainstalowanych wtyczek.


Te którą dodaliśmy znajdziemy w EASY FILTER -> smart cuve. Uruchamiając ją zyskujemy dostęp do bardzo sprawnej i szybkiej modyfikacji składowych kolorów.



Winietowanie
w ten sam sposób postępujemy z wtyczką pobraną z tej strony :
KLIKNIJ pobieramy plik Vignette Corrector)
i teraz w XnView możemy pobawić się w przyciemnianie rogów fotki.



Zabawa kolorami/odcieniami szarości:
Na stronie: KLIKNIJ znajdziemy „ Download Fotomatix” i instalując go wskazujemy oczywiście podkatalog 8bf .




Standardową wtyczką dołączoną do programu jest Harrys Filtres 3.01 – również warto zainteresowania.

Darmowych wtyczek w necie znajdziemy sporo i pomimo tego, że nie wszystkie zadziałają z Xnview warto pobawić się z nimi.


Oprócz wyżej wymienionych opcji . XnView posiada sporo udogodnień oraz funkcji, które służą do obróbki i katalogowania fotografii . Zachęcam wszystkich niesfotoshopowanych ;) do skorzystania z tego oprogramowania i sprawdzenia jego możliwości.

Zapraszam też do dzielenia się radami oraz opiniami o tym programie :)

 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
Świetny poradnik i miło się go czyta. Gratuluję zacięcia i cierpliwości przy jego tworzeniu :-B

Większość obrazków które wymagają lekkiej korekty obrabiam w corel'u ze względu na szybkość i łatwość wprowadzenia podstawowych poprawek. "Automat" corel'a (kilka kliknięć) działa dość precyzyjnie i przynosi dobre rezultaty.

XnView w "expresowej" obróbce sprawuje się równie dobrze. Praca na nim jest faktycznie prosta jak obsługa cepa, do tego hula szybciej niż corel(300MB, sic!) i jest za free :-) .

Czasem muszę ratować cały obrazek lub chcę poexperymentować, potrzeba więcej ficzerów a tutaj corel i XnView są zwyczajnie biedne. Fotoszop posiada całą armię guziczków i suwaków bardzo ułatwiających osiągnięcie celu - okupionego zazwyczaj olbrzymim wysiłkiem żeby te wszystkie ficzery poznajdywać, poukładać i utrzymać pod kontrolą(fatalna ergonomia) ale jednak...
Do tego rzecz o której nie każdy musi myśleć - Tablet. Ja przy większej obróbce pracuję piórem i po prostu mimo iż nie przepadam za obsługą fotoszopa to nie mam żadnej alternatywy. PS to obecnie monopol w świecie fotoamatorów z tabletem :evil: .

Do zastosowań jakie opisał autor wątku czyli program dla leni - "automatyka" carel'a oraz XnView dadzą równie zadowalający efekt. XnView jest przy tym szybszy, mniejszy(4mb) i za free. Czegóż chcieć więcej :-)
 

kacperAs  Dołączył: 01 Mar 2010
philip100 napisał/a:
Czegóż chcieć więcej
IrfanView
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
Wow!
 
j@m@l  Dołączył: 05 Lip 2010
dzięki za przydatny poradnik .
Czy w poradniku są jakieś zdjęcia / zrzuty ekranu ?? bo mi się nic nie wyświetla ?
Ściągnąłem te ikony ale nie bardzo tam mogę znaleźć pasujące do

Blesso napisał/a:

- Automatyczny kontrast (najważniejszy)
- automatyczne poziomy,
- normalizacja,
- uśrednianie,
- właściwości ,
- zmień rozmiar ,
- efekty
- odcienie/jaskrawość/nasycenie
- efekty ( wtyczki Photoshopa)
- informacje


albo coś źle robię ??
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
W poradniku są zdjęcia (około 50) - powinieneś je widzieć (chyba że masz zablokowaną "glowanet.pl).
Dobór ikon nie ma znaczenia. Możesz sobie ustawić jakiekolwiek, dla lepszego ich przyswojenia zaznacz " pokaz nazwy na przyciskach" ( OPCJE->PASEK NARZĘDZI->WYŚWIETLARKA)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Blesso, kawał dobrej roboty. Dzięki. Pzdr.
 
j@m@l  Dołączył: 05 Lip 2010
nic nie blokowałem bynajmniej świadomie ,strona którą podałeś otwiera mi się bez problemu ale już adres obrazka nie przykład

system xp przeglądarka Mozilla Firefox oraz IE 8 , to samo jest na linuxie.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
j@m@l, problem leży po twojej stronie, bo obrazki się prawidłowo wyświetlają
 

LysyRudy  Dołączył: 10 Sty 2010
Potwierdzam otwierają sie prawidłowo. Poradnik pierwsza klasa, mam tylko pytanie jak jest z otwieraniem pefów. Jestem w pracy więc nie mogę sprawdzić i sobie zainstalowac programu a jestem ciekaw czy poradzi sobie z pefami z k-xa
 
j@m@l  Dołączył: 05 Lip 2010
u mnie Pef a z K-x a otwiera tylko nie wiem czy to nie jest czasem tylko podgląd jpga zaszytego w pefie.

Panowie co zrobić aby się u mnie te obrazki otwierały ,nie mam żadnego pomysłu ,do tej pory nigdy takiego problemu nie miałem .
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
Strzelam na ślepo :-) - masz Adblock'i w przeglądarkach?
 

gorky  Dołączył: 25 Kwi 2006
j@m@l napisał/a:
nic nie blokowałem bynajmniej świadomie

bynajmniej to nie przynajmniej!!!
http://demotywatory.pl/293931/Bynajmniejcokolwiek
 
j@m@l  Dołączył: 05 Lip 2010
philip100 napisał/a:
Strzelam na ślepo :-) - masz Adblock'i w przeglądarkach?


tak mam ,ale je powyłączałem to raz , a dwa zainstalowałem Opere i Konquerora i żadna z tych przeglądarek nie chce mi pokazać obrazków, wszystkie tylko w tym temacie cały czas próbują ją wczytać i np konqueror staje na 30 % , opera pokazuje stan 35/75 a firefox na pasku podaje komunikat który się nie zmienia
Cytat
ustalanie adresu serwera www.xnview.blesso.......
wszystkie inne strony wczytują się bardzo szybko po czym występują komunikaty w stylu gotowe ,zakończono , 100%.

sprawdziłem w telefonie wczytuje się wszystko ok.

może to wina dostawcy internetu ?? ale z tego co wiem to nic nie blokują .








gorky napisał/a:
j@m@l napisał/a:
nic nie blokowałem bynajmniej świadomie

bynajmniej to nie przynajmniej!!!
http://demotywatory.pl/293931/Bynajmniejcokolwiek


uuups faktycznie sorry za pomyłkę :oops:
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
XnView odczytuje ponad 400 różnych formatów.
Najnowsze wersje ODCZYTUJĄ pentaxowe PEFy. Możemy nawet zmusić system by oglądać je w tym programie "defaultowo".
Wchodzimy w NARZĘDZIA->OPCJE->SKOJARZENIA i zaznaczamy PEFy .


j@m@l - sprawdź czy możesz wejść na stronę z której linkuję foty:
TU
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Blesso napisał/a:
remedium na ciężką, nudną i trudną pracę
czyli program dal leni - nareszcie coś dla mnie! :evilsmile:
Zatem czytam poradnik i zasysam... :-B
 
j@m@l  Dołączył: 05 Lip 2010
Blesso, nie, nie mogę wejść .

Cytat
Nie odnaleziono serwera
Firefox nie może odnaleźć serwera www.xnview.blesso.eu

* Sprawdź, czy adres nie zawiera literówek jak np.
ww.example.com zamiast
www.example.com

* Jeśli nie można otworzyć żadnej strony, należy sprawdzić swoje połączenie sieciowe.

* Jeśli komputer użytkownika jest chroniony przez zaporę sieciową lub serwer proxy, należy sprawdzić, czy program Firefox jest uprawniony do łączenia się z Internetem.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
a spróbuj wejść na tą stronę przy pomocy proxy - np www.vimuto.com

jak się uda, to oznacza że winny jest twój dostawca neta
 
j@m@l  Dołączył: 05 Lip 2010
opiszon,

ta strona też się nie chce otworzyć :cry:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
j@m@l, a sory, rzeczywiście chyba coś im padło (wpisałem z głowy, bez sprawdzania)

to spróbuj przez któryś z adresów podanych na stronce
unblock.me

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach