Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Blesso napisał/a:
Zakładka EXIF da CI informacje o każdej wyświetlanej fotce. Wystarczy, że klikniesz na nią , a potem będziesz przeglądał fotki za pomocą kursorów .

U mnie nie ma tych zakładek na oknie z podglądem tylko obok, w innym oknie. W sumie może i ok, bo mogę mieć równocześnie podgląd i exif.

Dzięki za pomoc z miniaturkami i paskiem, może się przydać.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Jeśli nie masz okna z danymi exif- może masz je po prostu "ukryte"?
Popatrz na przykład. Na dole i z boku głównego okna przeglądarki są strzałki dające możliwość ukrycia/odkrycia danego okna ( w tym przypadku okna danych i okna drzewa katalogów). Wystarczy kliknąć na strzałkę i okno się "otwiera" (można też wyciągnąć je "za uszy" w górę).
Zmień też układ "strony" : WIDOK-> UKŁAD

 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Najpierw nic nie miałem, ale jak włączyłem to jest osobno niż okno podglądu (i wszystkie zakładki tam są), niezależnie jaki układ wybiorę. Ale spoko, już stwierdziłem, ze może i tak jest lepiej :-)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Wejdź w WIDOK-> PANEL PODGLĄDU i tam powinno być zaznaczone :
1. EXIF - (wtedy kliknięcie fotki zawsze poda info o Exifie w dolnym oknie)
2. PODGLĄD - (włącza tę funkcję)
2. UŻYJ ZAKŁADEK
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Wygląda na to, że u mnie nie da się wyświetlać danych exif na pasku (nie ma takiej opcji), a jedynie na pełnym ekranie.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Zainstaluj najnowszą wersję, albo zresetuj ustawienia przeglądarki (opcje->przeglądarka-> wartość domyślna w zakładce przeglądarka)
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Nie chce instalować nowej wersji, bo potem znowu będę musiał wszystko konfigurować :-)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Jeśli nie odinstalujesz starej wersji - w nowej powinno wszystko być po staremu.
 
j@m@l  Dołączył: 05 Lip 2010
Blesso

Powiedz mi czy w opcjach redukcji szumu nie ma suwaka , czy to u mnie jest coś nie tak ??
Bardzo mi brakuje regulacji redukcji szumu .

 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Niestety - suwaka w opcji " Redukcja szumów" nie ma, ale .....
Ale..... to nie znaczy, że jesteśmy bezradni.
Jak poradzić sobie z szumem?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Kupujemy Pentaxa K-x; K-r lub K-5 i cieszymy się wysokim "bezciapowym" ISO. Naturalne i bezproblemowe. ;)
Ale są niestety hard-corowcy, którym szum przeszkadza. Dlatego, kilka słów dla nich.
A raczej dwa "bezpłatne" słowa:

Pierwsze : "Noiseware Community Edition 2.6", darmowy program do usuwania szumu. Pomimo, iż obarczony pewnymi obostrzeniami to - wart jest zainteresowania.

Drugie słowo powiązane będzie oczywiście z programem XnView i brzmi ono : Ximagic Denoiser.
Jest to darmowa wtyczka do Photoshopa , dająca możliwość pozbycia się paru kolorowych kropek na fotografii.

Do dzieła!
Wchodzimy na stronę Ximagic Photoshop Plugins ->TU <- i ściągamy w zależności od naszego systemu ( 32/64 bit) odpowiedni plik, który zapisujemy w podkatalogu "8bf" znajdującym się w głównym folderze programu .


Jeśli nie dodaliśmy w programie XnView ikonki: " Wtyczki Adobe Photoshop" na górnym pasku, należy niezwłocznie to uczynić. Jak to wykonać, opisane jest na pierwszej stronie tego wątku. W każdym bądź razie, chodzi o to, by mieć ją na wierzchu.

Możemy oczywiście posiłkować się skrótem klawiszowym: "CTRL + G".

Po kliknięciu na wspomnianą ikonę, ukazuje nam się okno dostępu do zainstalowanych wtyczek.


Z którego wybieramy i uruchamiany tę, nas interesującą.
I tak ona wygląda:


Składa się ona z 3 kolumn.
Pierwsza od lewej to funkcja podglądu. Nas najbardziej interesują zakładki ORYGINAL ( tu mamy podgląd zaznaczonego obszaru) oraz FILTERED ( tu widzimy efekty naszej pracy).
Druga kolumna to 2 okna. W pierwszym przesuwamy naszym "zaznaczonym obszarem" a drugie poniżej, to zapamiętane przez program nasze próby z ustawieniami róznych parametrów .
Które to parametry oczywiście możemy zmieniać w kolumnie nr 3.
Najważniejsze "zmienne" to: SPATIAL SIGMA ; LEARN RADIUS ; COMPARE RADIUS oraz zmiana przestrzeni barw COLOR SPACE ( z możliwością zmiany składowych luminacji, chrominacji czy kanałów koloru).
Po kliknięciu PARTIAL PREVIEW - w zakładce FILTERED uzyskamy podgląd na zaznaczoną część fotografii po odszumieniu. Program wykonuje tę czynność o wiele szybciej niż "oczyszczenie " całego obrazka.
W tym samym momencie w oknie SAVED PREVIEW pojawią się info o parametrach z jakim "zadziałał" program. Tu mała rada - kolumny ID/ PF/CHANELS warto zwężyć, by mieć lepszy wgląd w kolumnę DENOISE.

Na ustawieniach standardowych program spisuje się bardzo dobrze ( może aż za)
[PRZED / PO ]


Na stronie producenta zamieszczony jest mały "poradnik" z podstawowymi ustawieniami TU

I do "domowego" zastosowania w zupełności ta wtyczka wystarcza.
Czy ten soft ma wady ?
Tak- szybki to on nie jest , ale, że fotki powinno się odszumiać na samym końcu procesu dokonywanych zmian to i zmniejszenie rozdzielczości znacząco mu pomaga. Ale i z oryginałami też daje sobie radę.
 
Janz  Dołączył: 07 Mar 2011
 
Pomocy
Udało mi się ustawić w programie, że przeglądarka nie wyświetla miniaturek rawów w formacie PEF, DGN.
Teraz jednak doszedłem do wniosku, że to jednak fajne nie jest - ale niestety nie pamiętam co odznaczyłem.
W zakładce skojarzenia- zaptaszkowane .PEF.
W zakładce przeglądarka/Lista plików dodane jako określone pliki .PEF, .DGN.
Mimo tego plików raw nie widzę, co jeszcze mogłem przestawić w swej błyskotliwości? :mrgreen:
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
1.Widok -> Filtrowanie->Wszystko
2.Sprawdź też: Widok->odbuduj miniatury.
3. A oprócz tego: Narzędzia->Opcje->Przeglądarka-Lista plików i 2 pierwsze kolumny oprócz Folder nadrzędny powinny być zaptaszkowane.
4.Narzędzia-Opcje->Przeglądarka-podgląd-> Camera RAW- miniatura osadzona.
 
Janz  Dołączył: 07 Mar 2011
Pomogło pierwsze- Filtrowanie było ustawione na obrazy i z jakiegoś powodu nie wyświetlał plików PEF -choć nadal nie rozumiem dla czego, ale mniejsza o to.
Dzięki za pomoc :-B .
Zauważyłem jeszcze, że ptaszek z zakładki skojarzenia, z pola Pentax IST znika mimo zatwierdzenia go.
 
turysta77  Dołączył: 23 Wrz 2012
W pierwszych słowach mojego listu chciałem się z wszystkimi przywitać bo jestem nowy na tym forum.
Mam jednocześnie pytanie związane z programem XnView.
Robię w tym programie proste prezentacje które są zapisywane jako pliki z rozszerzeniem .exe. Czy może mi ktoś powiedzieć czy jest możliwość w tym programie zapisać pliki prezentacji w bardziej zjadliwym formacie. A może jest program który by je przekonwertorował na jakiś format video?
Na dodatek „wrzuta „ zapowiedziała że od 01-10-2012 zacznie kasować wszystkie pliki binerne (exe.pdf.doc)ze swoich zasobów zostawiając tylko pliki video ,audio lub foto. A tych prezentacji w exe na wrzucie mam sporo
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
Witam

na moje podstawowe potrzeby ten program to "lek na całe zło".
A przynajmniej prawie całe...

Wiem, że on bardziej do jpgów ale zastanawia mnie gdy otwierając do edycji
plik *.dng widzę taki komunikat:
"Ten obraz zostanie skonwertowany do RGB przy 8 bitach na komponent"

Czy to wynika z jakichś ustawień, które mogę zmienić?
I co to oznacza? Dla zdjęcia oczywiście.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach