Lipa Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu! Czyżby i Twoja ścieżka była ścieżką Huronów? Achhhhhhhhhhh ale mnie wzięlo na przypominki!
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Michu napisał/a:
Wiem Cypis, że to nie jest premiera. Nie wiem, czy każdy słyszał tę muzykę, ale z pewnością jest wciągająca. W ścieżce z Leona przeszkadza mi piosenka Erica Serra. O ile sama muzyka jest powalająca, o tyle ta piosenka pasuje do całości jak lewarek do lewatywy.

racja, ta "piosenka" to rzadka, patetyczna kaszana... choć ma jeden miły uchu moment... Serra ma takie słabizny na swoim koncie. Choć jakbym robił film, to chciałbym, żeby zrobił mi muzykę (o ile byłby w formie - bo nie chciałbym czegoś takiego jak w 5 elemencie)... a Mohikanina też lubię ;-)
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
HE HE

Ostatni Mochikanin jest w mojej najlepszej 3 wszechczasów.
Pamiętam jak jakieś 12 lat temu szukałem płyty z muzą....
....znalazłem w Empiku, i głowę sobie dam uciąć że była najcenniejszym eksponatem tego sklepu - 59zł.

KOCHAM TEN FILM :mrgreen:

Co do muzy to jeszcze szaleję za ścieżką z Bandyty i Prowokatora - musicie posłuchać.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
CanisLupus napisał/a:
HE HE

Ostatni Mochikanin jest w mojej najlepszej 3 wszechczasów.
Pamiętam jak jakieś 12 lat temu szukałem płyty z muzą....
....znalazłem w Empiku, i głowę sobie dam uciąć że była najcenniejszym eksponatem tego sklepu - 59zł.

KOCHAM TEN FILM :mrgreen:

Co do muzy to jeszcze szaleję za ścieżką z Bandyty i Prowokatora - musicie posłuchać.


nie przeginajcie pały z tym OT proszę!
 
vector  Dołączył: 02 Maj 2006
Materiały BW będą tak długo jak będzie na nie zapotrzebowanie. Dział BW Agfy został wykupiony i trwa produkcja tych materiałów. FUJI opracowuje stale nowe filmy. ILFOD, TETENAL, ADOX produkują dobre papiery. Nie ma się czego obawiać. Trzeba po prostu kupować materiały i używać ich. Jak będziemy gadać o tym czy będą za 5 lat to nic z tego nie wyniknie. Ja wiem, że będą i za 50 lat i nie wyobrażam sobie inaczej.

Kiedyś porównywano stale fotografię do malarstwa i szkalowano ją, że nie jest sztuką. Jak się okazało jest. Malarz potrzebuje zestawu pędzli, płótna i farby, a fotograf obiektywu, filmu i papieru oraz chemii. To użycie tych wszystkich materiałów wpływa na powstanie dzieła przez duże D.

Ale dla każdego coś dobrego. Nikt, kto wydaje jakiś kolorowy szmatławiec nie będzie zlecał roboty na negatyw, bo go po prostu szkoda. Ludzie, którzy kupują to pismo nie zauważą różnicy. Ci którzy wiedzą czego chcą sięgają po negatyw. Problem w tym, że chaos informacyjny tak ogłupia wszystkich, że zatracają się w tym i myślą że za 5 lat nic nie będzie - tylko digital. Nie prawda. Za kilka lat zacznie się to nie tyle co odwracać ale wyrównywać. Cyfrą będziemy robić zdjęcia na teściowej i kumplom na popijawie, a negatyw/slajd zabierzemy na wakacje lub zdjęcia dla siebie.

PS. Propos cyfry. Wiele osób w sigu ma tutaj puszki po 10mpix. Jakie macie szkła? 18-55? Szkło za 50 USD. Za 5 lat puszki będą miały może po 100mpix, a szkła będą po 25 USD, może taniej. To tak jak do Aston Martina założyć opony z TESCO za 100 komplet ;-)

Zawsze kontrowersyjny ;-)

[ Dodano: 2007-04-13, 00:13 ]
bEEf napisał/a:
Dla mnie kolorowa klisza nie ma żadnych zalet w porównaniu do cyfry - nawet jakościowo cyfra jest lepsza


idź do okulisty ;-) Jak nie pomoże to psycholog ;-)

[ Dodano: 2007-04-13, 00:16 ]
^mmm^ napisał/a:
Z tym stwierdzeniem nie mogę się zgodzić. Negatyw potrafi przenieść znacznie więcej dynamiki niż slajd czy cyfra. Potrzebny jest tylko dobry skaner i dobry skanerzysta.


ADOX wyprodukował film BW 20ASA. Dostępny jest tylko typ 135. Z tego negatywu uzyskano 500mpixeli i skończyły się możliwości skanera. Na filmie jest jeszcze więcej. Jakieś pytania? ;-) Mam 4 rolki ;-D
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
idź do okulisty Jak nie pomoże to psycholog

Mówi się trudno i żyje się dalej <wzruszenie ramion>
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Michu napisał/a:
A to po prostu oznacza, że jest rynek. A skoro jest zapotrzebowanie...
tylko zauważyć trzeba, że każdy szuka najtańszych materiałów, my tutaj także. Chemia, klisze, papiery zdrożeją, myślę jednak, że nie zostaną wyparte. Zresztą, zależy jak zachowają się szkoły typu ASP. Jeśli nadal będą kształcić tych kilku foto rocznie, to może, może. Jeśli zaś na całym świecie zniknie taka edukacja, to może być ciężko, bowiem "eksperci" w postaci praktyków wykładowców kiedyś powymierają, a wiedza nie będzie przekazywana praktycznie, lecz tylko ekranowo [internet].
Oczywiście nie mam nic wspólnego z ASP [choć szkoda] i nie uważam, że tylko szkoły "produkują" foto_ciemniaków, no ale jak jest tego typu wsparcie...
Z drugiej strony otwiera się rynek dla prywatnych szkół, które mogą za kasę prowadzić kursy ciemniowe.
dobra, już nie marudzę.

a jednak nie ;-)
vector napisał/a:
Za kilka lat zacznie się to nie tyle co odwracać ale wyrównywać. Cyfrą będziemy robić zdjęcia na teściowej i kumplom na popijawie, a negatyw/slajd zabierzemy na wakacje lub zdjęcia dla siebie.
no, chciałbym, żeby tak było. Tzn. większość pstrykaczy zabierze cyfrę na wyjazd, ale może podtrzymana będzie "passa" i pozostanie choć 1/3 rynku dla kliszaków.
vector napisał/a:
ADOX wyprodukował film BW 20ASA. Dostępny jest tylko typ 135. Z tego negatywu uzyskano 500mpixeli i skończyły się możliwości skanera. Na filmie jest jeszcze więcej. Jakieś pytania? ;-) Mam 4 rolki ;-D
ciekawy jestem tego materiału, mówię bez podtekstów :-D
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
vector napisał/a:
Dział BW Agfy został wykupiony i trwa produkcja tych materiałów.


Niestety, tylko chemii.

vector napisał/a:
a fotograf obiektywu, filmu i papieru oraz chemii.
vector napisał/a:
ADOX wyprodukował film BW 20ASA. Dostępny jest tylko typ 135. Z tego negatywu uzyskano 500mpixeli


A z szitki 8x10 cali Provii - 2,5gigapixela. I co to z tego wynika? Nic.
Dobre zdjecia nie biorą się z rozdzielczosci.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Wydaje mi sie, ze dopoki kreci sie filmy na 35mm to jakas tam infrastruktura jest i cos beda produkowac. Niestety z roku na rok spadaja zamowienia na film - kina przechodza z kopii 35 mm na transmisje satelitarne, filmy coraz czesciej kreci sie cyfrowo. Jak ten rynek upadnie, to sie dopiero okaze. Na takich gigantow jak Kodak, Agfa, Fuji to raczej bym nie liczyl. Negatyw, ze wzgledu na swoje wlasciwosci zostanie, chociaz pewnie nie dlugo. Cz-b jest arty i zostanie bardzo dlugo. A slajdy chyba pojda w slady polaroida - podejrzewam, ze to kwestia 10 lat i bedzie po ptakach.

dz.
 
vector  Dołączył: 02 Maj 2006
dzerry napisał/a:
A slajdy chyba pojda w slady polaroida - podejrzewam, ze to kwestia 10 lat i bedzie po ptakach.


Ja od roku używam polaroida i proponuję każdemu spróbować. To coś zupełnie innego i zawsze jest zupełnym zaskoczeniem. Dla mnie polaroid jest bardzo prawdziwy, bo nawet najlepsze materiały zawsze stawiają fotografa w sytuacji kompromisowej, a polaroid mówi ci "tak było, reszta jest w twojej głowie" ;-)

[ Dodano: 2007-04-13, 11:36 ]
Wiecie co, takie gdybanie że coś pójdzie w odstawkę zniknie etc to takie usprawiedliwianie zakupu cyfry czy przejscia na nią. Moja żona od dwóch lat truje o DSLR, a ja od dwóch lat mówię - "pamiętasz ostatnie zdjęcia z wakacji? Co powiedziałaś? Że te z negatywu są zupełnie inne, że wyglądają jak zdjęcia. Mamy dwa pentaxy z dobrymi szkłami, mamy dobre materiały to po cholere Ci cyfra?" ;-) Poza tym znając moją kobietę, to kupię K10D, a ona będzie robić JPGi. Cyfra jest po to aby szybko komuś wysłać zdjęcia dzieciaka albo tego co kupiła właśnie. Od taki pierdół mamy Optio. A na inne zdjęcia niech ludzie czekają. Ja czasem czekam dwa lata zanim znajdę czas zrobić odbitki z już daaaawno wywołanych negatywów ;-)
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
Moim zdaniem to zachlystujecie sie tym, ze was stac na dobre cyfrowki. Zachod przezyl ten etap 5 lat temu, a kraje rozwijajace sie, przezyja za lat pare, kiedy tez w co 3 domu bedzie komputer. Do tej pory stara technologia analogowa ( na papier, filmy, chemia,aparaty i sprzed do labu) zostanie tanio sprzedana krajom gdzie jest na to zbyt, a zatem stanieje tez i produkt, ktory w niewielkich ilosciach bedzie do nas eksportowany za smieszne pieniadze a nikt tego i tak nie bedzie kupowal, no chyba zeby sie popisac, ze umie tez analogiem. W kazdym razie przez lata ta mozliwosc nie zginie, wiec nie ma co biadolic.
gorzej, ze nowe pokolenie, ci ktorzy teraz ida do komuni, beda sie brzydzic wziac analoga do reki, a zatem ta technika pójdzie w niszę.
Gdyby teraz oszcowac, ile zdjec jest w Polsce robione analogiem i cyfra na minute, wynik juz teraz bylby znaczacy. pamietajcie, ze aparaty robi sie dla ludzi zeby fotografowali znajomych a nie dla sztukmistrzow i artystow. Ci ostatni wykorzystuja je tylko czasem tworczo - jak kazda technologie...
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
kivirovi napisał/a:
Do tej pory stara technologia analogowa (...) zostanie tanio sprzedana krajom gdzie jest na to zbyt
czyli komu? jeśli w Polsce (hehe) byłby zbyt na to, to już widzę, że będzie tu produkcja na całą Europę, taaa.
kivirovi napisał/a:
w niewielkich ilosciach bedzie do nas eksportowany za smieszne pieniadze a nikt tego i tak nie bedzie kupowal, no chyba zeby się popisac, ze umie tez analogiem.
jak coś zaczyna leżeć na półkach, to sklepy przestają składać nowe zamówienia na dostawy [spróbuj pomacać drogie szkła choćby-zakupu przeważnie dokonujesz na zasadzie sprowadzenie na zamówienie, w ciemno]. Zatem jeśli będzie na rynku mało, to może się okazać, że trzeba będzie sprowadzać przez sklepy pośredniczące [netowe] choćby z tanich Chin [tam można produkować wszystko].
 
vector  Dołączył: 02 Maj 2006
cała produkcja idzie na śmietnik. Elektronika co 6-18 miesięcy jest wymieniana. Nie ma już porządnych rzeczy a jak są to słono kosztują i nic dziwnego.
 

vomer  Dołączył: 12 Cze 2006
Tak sobie pomyślałem ostatnio by odkurzyć swoją ciemnię - przy okazji nowego nabytku, o którym już wspominałem _ZX-7. Niestety ceny odczynników i papieru dostępnego dzisiaj np. na Allegro mnie poraziły. Dużo taniej będzie mi dać film do labu niż robić samemu. Wiem , wiem ....... chodzi tu o przyjemność, radochę i tę nutę nostalgii za czasami własnej młodości - bezcenne (za odczynniki zqapłacisz kartą ). Jednak mały popyt na te rzeczy powoduje znaczący wzrost cen - niedługo analog będzie tylko dla bogatych.
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
Tref, Widziales gdzies w Polsce mercedesa dostepnego w sklepie od reki?
Po co do Polski sprowadzac drogie szkla, a jeszcze wykladac je w sklepach? zeby zapaprali albo wytlukli... Jak by nas bylo stac na obiektywy to bysmy je kupowali, a nie chodzili po sklepach i macali. Znam mase ludzi ktorzy kupowali optyke bez widzenia na oczy za kilka-kilkanasie tysiecy i najczesciej przez USA, czy w Niemczech bo tam to jest towar schodzacy.
Do produkcji i zbytu przestarzalej technologii jest Afryka, Azja, Ameryka pd, Europa wschodnie wciaz tez... Pamietaj, ze co 6 czlowiek na swiecie nigdy nie uzyl zwyklego telefonu, a co dopiero komputera...

Analogia bedzie zawsze dla biedoty, nawet w Polsce, a nie dla bogaczy...
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Analogia bedzie zawsze dla biedoty, nawet w Polsce, a nie dla bogaczy...

Guzik prawda. W dłuższej perspektywie cyfra jest duuuużo tańsza. Zobacz co się dzieje w sprzęcie Audio.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
vector napisał/a:
Ja od roku używam polaroida i proponuję każdemu spróbować.


Vector, ja bardzo chcialbym sprobowac Polaroida, tylko ze musze sie chyba spieszyc, bo wkladow juz nikt nie produkuje.

Ja tam sobie gdybam, ale nie panikuje, a do cyfry mnie w ogole nie ciagnie - za bardzo kocham prostote moich aparatow. Ja siedze w robocie non-stop przed komputerem, to jak juz cos robie dla przyjemnosci, na swiezym powietrzu, to chce miec z tymi bitami srajtami jak najmniej wspolnego ;-)

dz.

[ Dodano: 2007-04-13, 13:38 ]
vomer napisał/a:
Niestety ceny odczynników i papieru dostępnego dzisiaj np. na Allegro mnie poraziły.
Cos chyba krecisz. Ja nie zauwazylem, zeby cos znaczaco podrozalo. Chemia jest prawie za darmo jak jej sie rozsadnie uzywa. Papiery sa jednak duzo tansze niz odbitki w labie, ze nie wspomne o jakosci. Z ciemnia najwiekszym problemem nie jest kasa, tylko czas niestety.

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Do tej pory stara technologia analogowa ( na papier, filmy, chemia,aparaty i sprzed do labu) zostanie tanio sprzedana krajom gdzie jest na to zbyt, a zatem stanieje tez i produkt, ktory w niewielkich ilosciach bedzie do nas eksportowany za smieszne pieniadze a nikt tego i tak nie bedzie kupowal, no chyba zeby się popisac, ze umie tez analogiem.


Chrzanisz. :-P
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
dokladniej, to ktos tu chrzani a czas pokaze kto. :-P
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
kivirovi napisał/a:
Tref, Widziales gdzies w Polsce mercedesa dostepnego w sklepie od reki?
a który salon chcesz odwiedzić? W Wawie najnowsze S klasy stoją [kuuupa forsy, to nie jest auto dla ludu], możesz sobie popatrzeć, pojeździć. Czekasz tylko na sprowadzenie w Twoim wymarzonym kolorze, ze specjalną tapicerką, gadżetami. Ale ogólnie z modelem masz kontakt bez problemu, czekasz na swój egzemplarz! A ile widziałeś egzemplarzy "do pomacania" przed kupnem szkieł [choćby starych limitedów]? Wszystko jest na zamówienie, a jak wygląda to możesz zobaczyć w katalogu.

kivirovi napisał/a:
Znam mase ludzi ktorzy kupowali optyke bez widzenia na oczy za kilka-kilkanasie tysiecy i najczesciej przez USA, czy w Niemczech bo tam to jest towar schodzacy.
ja też kupiłem szkło w ciemno. Ale! Nie wiem czy tak wiele osób wyda dziś od ręki 3,4,5,6,7-8tys PLN, żeby kupić szkło, sample z którego można zobaczyć tylkow necie! Zwłaszcza, że wybór modeli jest na rynku ogromny, jak nie to szkło, to inne - po to własnie się prowadzi podobne sklepy jak Sigma -żeby zachęcić klienta do kupna, dać potestować. Wiadomo, że egzemplarze macane to na straty, ale można prowadzić działalność wypożyczeń! Się zwraca taka "strata", a klient może dotknąć, a nie tylko popatrzeć.

kivirovi napisał/a:
Europa wschodnie wciaz tez... Pamietaj, ze co 6 czlowiek na swiecie nigdy nie uzyl zwyklego telefonu, a co dopiero komputera...
na szczęście nasz kochany kraj powoli wychodzi z tego cienia i mamy już tylko 200 lat do nadrobienia, a niedawno mięliśmy 500! [już powszechnie mamy C,N i P, a kiedyś to Zenit i DDR]

kivirovi napisał/a:
Analogia bedzie zawsze dla biedoty, nawet w Polsce, a nie dla bogaczy..
analogia w sensie analoga? Jeśli tak, to właśnie obawiam się, że kupno papierów i chemi będzie coraz bardziej kosztowne. Właśnie ze względu na mniejszą popularność. Cyfra będzie tanieć, bo technologia nie tylko kroczy, ale biegnie do przodu!
bEEf napisał/a:
Guzik prawda. W dłuższej perspektywie cyfra jest duuuużo tańsza. Zobacz co się dzieje w sprzęcie Audio.
bEEf ma rację, podobnie jest z autami robionymi na zamówienie [produkcja po wpłacie zaliczki].
Trzeba korzystać z w miarę taniej obecnie domowej ciemni.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach