foto-el  Dołączył: 22 Gru 2006
  Szybkość AF: Pentax K10d vs Nikon D80
Chcę kupić K10 -jak szybki jest AF w K10 w porównaniu do Nikona D80, oraz istDs .Pozdrawiam
 
gatto_nero
[Usunięty]
Osobiście nie znam odpowiedzi na takie pytanie, może ktoś zna i napisze konkretnie.

Ja mam dobry pomysł - w saturnie i mediamarkt albo w jakimś sklepie fotograficznym leżą te aparaciki obok siebie. Jeżeli jakimś cudem mieliby naładowane do nich akumulatory to z całą pewnością dadzą przetestować. "Na słowo" to sprzedawca zapewne będzie miał interes "wcisnąć" droższy system.

Jeżeli szybkość AF jest takim istotnym kryterium zakupu to najlepiej przetestować wcześniej te aparaty.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
foto-el napisał/a:
Chcę kupić K10 -jak szybki jest AF w K10 w porównaniu do Nikona D80, oraz istDs
W trudniejszych warunkach Nikon jest szybszy. Nie testowałem, słyszałem tylko.Przy dobrych oba są porównywalne. To akurat widziałem na oczy :-) . D80 i K10D są dużo szybsze od DS. Ale jak napisał gatto_nero, najlepiej się przejść do sklepu i wypróbować.
 
a.d.a.m  Dołączył: 15 Sty 2007
Na forach angielskojezycznych wszyscy potwierdzaja, ze AF w pentaxach jest wolniejszy niz w NiC. Jest to pieta achillesowa pentaxa, ale coz, no-body is perfect :).

Jezeli Twom glownym oczekiwaniem jest szybki AF, to NiC bedzie lepszym wyborem.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
a.d.a.m, ale jak kupisz szkło SDMowe do Pentaksa...
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Tylko kto pierwszy kupi SDM-a? ;-)
Na pierwszym spotkanku plenerowym będzie oblegany przez zastępy posiadaczy kadyszek. :mrgreen:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
a.d.a.m napisał/a:
Na forach angielskojezycznych wszyscy potwierdzaja, ze AF w pentaxach jest wolniejszy niz w NiC. Jest to pieta achillesowa pentaxa, ale coz, no-body is perfect :).

Jezeli Twom glownym oczekiwaniem jest szybki AF, to NiC bedzie lepszym wyborem.

Tak się składa, że czytam "fora angielskojęzyczne" i nie jest to prawda. AF w Pentaxach był wolniejszy, do czasu pojawienia się K10D. Więcej teraz zależy od szkła. A tak w ogóle, to moje 50/1.4 i 35/2 na śrubokręcie były z K10D bez porównania szybsze od D80 + 18-135 i 18-55 z własnym silnikiem... :mrgreen:
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
foto-el K10d is the best :-B . Nawet się nie zastanawiaj.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
foto-el K10d is the best :-B
Asklop - K10 najlepszym piwem? O czym Ty piszesz?
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Michu, : najlepszym kuflem do piwa, bo jest uszczelniany
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Michu napisał/a:
K10 najlepszym piwem? O czym Ty piszesz?


postaw sobie kropkę między best a kuflem :lol:
piwo mu się należy jak kupi Pentaxa
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
foto-el, bawiłem się w miejskiej macalni dokładnie w tych samych warunkach kadyszką z 18-55 i D80 z 18-70, w moim subiektywnym odczuciu Nikoś szybszy ale to zapewne zasługa tego że Nikkor ma wbudowany silnik, a kit pentaxa to śrubokręt, miarodajnie można będzie coś powiedzieć jak poprzednicy zauważyli, gdy porównamy oba szkła z wbudowanymi silnikami.
 

TomekS  Dołączył: 05 Mar 2007
Wczoraj byłem w MM, sprawdzałem sobie AF aparatu K10D porównując go "z pamięci" do mojego obecnego sprzętu EOS 30 i EF 24-85 USM. Po ostatnich zabawach z MZ6 ką znajomego wziąłem K10 do ręki z nadzieją że AF będzie lepszy. Test był krótki, najpierw wszystkie czujniki- ciemne przedmioty, ciemne spodnie sprzedawcy z małą metką, jasne przedmioty raczej bez wyraźnych elementów kontrastujących- AF w K10D w moim odczuciu jest szybki! Poradził sobie w każdej sytuacji, podobnie było gdy przełączyłem na środkowy czujnik. W jednej tylko sytuacji- uchwyt czarnej torby Lowepro, odległośc około 1 m- wyraźnie było widać że ostrość ustawiona jest "dalej" niż chciałem; cholera nie pamiętam teraz czy robiłem środkowym czy pełnym AF, dlatego to ostatnie zdanie jest nieistotne, Przyzwyczajony do silnika USM stwierdzam że AF w K10D będzie mi w zupełności odpowiadać. Co do ciemniejszych miejsc- może i jest gorzej jak piszecie, ale mój Canon EOS 30 ostrzy w zakresie 1-18 i też mu łatwo nie idzie w ciemnym pokoju, Minolta Dynax 5 biła go na łeb (chyba -1 - 19)
 

^mmm^  Dołączył: 04 Paź 2006
Ja miałem poprzednio D70 z 50/1,4 i K10D mam z analogicznym szkłem.
Oba na śrubokręt i według mnie kadyszka jest co najmniej tak samo szybka
w tej konfiguracji.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
jaad75 napisał/a:
Więcej teraz zależy od szkła
wyprzedziles mnie ... Porownywanie szybkosci AF w K10D na srubokretowych obiektywach do szybkosci AF w D80 na obiektywach z wlasnym napedem jest malo miarodajnym testem.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
wyprzedziles mnie ... Porownywanie szybkosci AF w K10D na srubokretowych obiektywach do szybkosci AF w D80 na obiektywach z wlasnym napedem jest malo miarodajnym testem.

Niestety Panowie, zmartwie Was, to o czym mowicie to mity. SDM nie przyspieszy AF w K10D. Da to tylko przyjemniejsza, bezglosna, nieszarpiaca prace AF, nieobracajacy sie pierscien ostrosci, ktory przy tym bedzie szeroki i bedzie z nim przy tym dzialal QSF i nieco wieksza precyzje dzialania AF. Wielokrotnie testowalem ten przypadek w innych systemach - np. porownywalem Nikkora 80-200/2.8, ktory nawet nie ma IF z Sigma 70-200/2.8 HSM z IF i nie bylo roznicy. Podobnie *istD w dobrym swietle z ta Sigma ustawial ostrosc na swoim srubokrecie nawet ciut lepiej niz D70 z ta sama Sigma z HSM.
Akurat silnik wbudowany w korpus K10D jest bardzo mocny (porownywalny z MZ-Sem), wiec pod wzgledem szybkosci nie bedzie roznicy jak sie pojawi SDM.
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
Kiedy dokonywałem wyboru pomiędzy D80 (18-135) i K10D(18-55), w pierwszym dniu macania byłem przekonany, że AF D80 działał szybciej.
Następnego dnia poszedłem do sklepu kupić D80 - nie z powodu AF, ale wdałem sie w dalszą macologię.
Doszedłem do wniosku, że AF D80 działa ciszej (kwestia obiektywu) i to może sparawiać wrażenie, że jest szybszy. Tak naprwdę w tamtych warynkach oświetleniowych obydwa systemy AF działały szybko. Nawet w jednym momencie AF D80 pogubił się, a AF K10D nie. Ale to jeszcze o niczym nie świadczy.
Generalnie AF nie był dla mnie priorytetem, a i tak ten w K10D jest dla mnie wystarczająco szybki.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
sylwiusz napisał/a:

Niestety Panowie, zmartwie Was, to o czym mowicie to mity. SDM nie przyspieszy AF w K10D. Da to tylko przyjemniejsza, bezglosna, nieszarpiaca prace AF, nieobracajacy się pierscien ostrosci, ktory przy tym bedzie szeroki i bedzie z nim przy tym dzialal QSF i nieco wieksza precyzje dzialania AF.

Ja twierdzę tylko, że należy testować porównywalne obiektywy (a najlepiej ten sam obiektyw w wersjach dla obu systemów), bo różnice szybkości pomiędzy obiektywami potrafią być ogromne. Powtórzę jeszcze raz: kadziesiątka plus trzydziestkapiątka i pięćdziesiatka zjadają D80 z ultradźwiękowymi kitami na śniadanie...
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Ale czy ktoś używa k10d do fotografii sportowej albo rejestrowania seksu kolibrów? :) Szybkość AF oczywiście przydaje się, ale czy poświęcilibyście uniwersalność pentaxa w imię szybszego o ułamek sekundy AF w innym systemie?
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Grendel napisał/a:
Ale czy ktoś używa k10d do fotografii sportowej albo rejestrowania seksu kolibrów? :) Szybkość AF oczywiście przydaje się, ale czy poświęcilibyście uniwersalność pentaxa w imię szybszego o ułamek sekundy AF w innym systemie?

Oczywiscie ze nie zwlaszcza jak krece manualami np..... :mrgreen: I wtedy dopiero jest cisza dzialania ostrosci, a czasem krcenia trwa nie milisekundy ale sekundy.... a tak serio focilem K10d z FA 35mm i jest dla mnie dosc szybki, wazniejsze zeby byl dokladny i pomiar swiatla zawsze byl b dobry.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach