Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
MacRayers napisał/a:
[Z tego co widzę po np. K-7 czy też K-5, jeżeli ustawi się tryb AutoAF, to potrafi mrugnąć kilkoma punktami ostrości na raz... Pytanie czy warto korzystać z AutoAF - ja jednak wolę sam decydować gdzie ma być ostrzone...


Przeważnie taki tryb ustala ostrość na najbliższy obiekt.
Używam kiedy daję aparat daję komuś w ręce na zasadzie pstryknij mi pam/pani fotkę bo nie sądzę że poradzi sobie z ostrzeniem na punkt jeśli nie ma doświadczenia.
W trudniejszych przypadkach jak obiekt pomiędzy aparatem a mną przełączam na MF i pstrykający nie ma wpływu na punkt ostrości:)
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
zapytam użytkowników K-redki czy funkcja opisana poniżej która była w kiksie została w K-r.

ostatnie zdjecie zapisywane jest tak że póki nie wyłączymy aparatu możemy jak w RAW-ach zmieniać balans bieli i zapisać fotke z nowym ustawieniem WB (w trybie robienia zdjęć wchodzimy lewym klawiszem w WB zmieniamy i zapisujemy przyciskiem INFO).
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Tak, ta funkcja jest też w K-r :)
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
właśnie znalazłem w sklepie adapter do baterii dla k-r. Cena: 159 zł !!! :!: lekkie przegięcie jak za parę blaszek i plastyku:
http://fotozakupy.pl/akum...9-do-k-r,13742s
 

bigrafi  Dołączył: 29 Lip 2010
Przegięli i to nieźle.
Trzeba będzie poczekać na chinola.
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
Może próbował ktoś jak współpracuje K-r z lampami zewnetrznymi w p-TTlu. Ciekaw jestem czy może wystepuję ten sam problem przepałów jak w K-5 :?:
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Nie mam lampy zewnętrznej, więc nie pomogę, ale ja też mam problem.

Czy w K-x była możliwośc wyłaczenia ekranu stanu, tak aby permanentnie był wyłaczony, także po wyłaczeniu i włączeniu aparatu (pamięc ustawienia)?

U mnie w K-r za każdym razem po włączeniu puszki muszę dwa razy wcisnąć guziczek info aby ekran stanu był wyłączony i zapalał się na chwilę tylko po zrobieniu fotki wyświetlając ją. Jest to denerwujące.
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
Nie pamietam żebym w K-x miał jakiś problem z ekranem. A wcisnięcie do połowy spustu migawki nie wygasza ekranu ? W kiksie chyba tak było i to było ok
 
pjurek99  Dołączył: 03 Lis 2006
A'propos przepałów. Mam K-r z podpiętą 540 Pentaxa. Tak, mam wrażenie, że przepala. Znaczy - na pewno przepala. Więc póki co - cieszę się szybkością AF i innymi bajerkami.
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Spust do połowy wygasza ekran, ale tylko na czas, na który jest ten spust wciśnięty :( raczej marna to pociecha.

Po prostu po każdym włączeniu aparatu muszę wciskać dwa razy INFO aby było dobrze, już sobie odruch wyrobilem, ale to jest coś co można w nowym sofcie nareperować :)
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
kris81pl,
nie mam instrukcji K-r ale w K-5, w menu można wyłączyć "ekran stanu".
Zobacz zakładkę z "francuzem".
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Tak, w zakladce z "francuzem" można ustawić kolory informacji wy świetlanych na ekranie stanu i nic więcej :(
 

python28  Dołączył: 09 Lis 2009
Czy to nie jest przez przypadek szukanie dziury w całym? Nie mam k-r ale w k-x po wyłączeniu aparatu i ponownym włączeniu nic się nie przestawia, dalej ekran jest wyłączony, może to kwestia ustawień co ma aparat pamiętać a czego nie?
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
python28 napisał/a:
Czy to nie jest przez przypadek szukanie dziury w całym?

Czy ja wiem, bez przesady, skoro coś przeszkadza i niewiele trzeba do pełni szczęścia, to czemu nie podpytać i ew. sobie przestawić.

python28 napisał/a:
w k-x po wyłączeniu aparatu i ponownym włączeniu nic się nie przestawia, dalej ekran jest wyłączony, może to kwestia ustawień co ma aparat pamiętać a czego nie?

i to jest myśl, pewnie takie jest właśnie rozwiązanie, tylko nie mogę teraz sprawdzić, bo nie mam puszki, może inni koledzy rzucą okiem na tę funkcję i dadzą znać

No to chyba mam, właśnie w: Pamięć, jest opcja: [Ekran inform. o ekspoz.], która domyślnie jest niezapamiętywana, czyli według instrukcji: ekran stanu jest zawsze wyświetlany jako pierwszy po włączeniu aparatu.

Voila, jak to mówią nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy :lol:
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
może ktoś pochwalić się jak jest z celnośćią AF w k-r tzn chodzi mi ile procentowo fotek na ostro wychodzi
łot taka statystyka... ;-)
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
arob napisał/a:
może ktoś pochwalić się jak jest z celnośćią AF w k-r tzn chodzi mi ile procentowo fotek na ostro wychodzi
łot taka statystyka... ;-)


Szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem pytania, chodzi ci o jakieś szczególne warunki, zdjęcia seryjne czy może coś innego, bo w normalnych warunkach i uporaniu się z FF/BF, to zawsze jak aparat/ja ustawi/ę ostrość, dostaję potwierdzenie i obiekt nie ucieka, to zdjęcie jest ostre, czyli celność wynosi 100% :-B , chyba, że ostrzysz na krawędziach czy innych chudych modelach, ale do tego trzeba się zapoznać z aparatem.

Seryjne robiłem z manualnym obiektywem, szybkość robi wrażenie, obiekt statyczny (tzn. był w tym samym miejscu i mieścił się w głębi ostrości) i znowu statystyka 100% :-B

kris81pl, bardzo proszę, ale sam bym tak łatwo do tego nie doszedł, python28 nas naprowadził :-B :-B
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
yusuf napisał/a:
to zawsze jak aparat/ja ustawi/ę ostrość, dostaję potwierdzenie i obiekt nie ucieka, to zdjęcie jest ostre, czyli celność wynosi 100%


własnie o to mi chodziło :-B

[ Dodano: 2010-12-01, 16:32 ]
mały teścik AF: k-r versus k-x:
http://www.youtube.com/watch?v=EAMH5FbXI4U
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Zauważyłem (i to potwierdzają anglojęzyczne fora), że w K-r problemem jest fronfocus w oświetleniu sztucznym (głównie chodzi o żarowe). U mnie w dziennym korekta -4 do -5 wytarcza, natomiast w żarowym daje -10 a i tak celność AFu w granicach 25% strzałów.
Ciekawe czy nowy soft to zmieni.

Swoją drogą przeszkada mi to bardzo i myślę coraz cieplej o canonie :(
 

Tymeq  Dołączył: 17 Sie 2007
kris81pl napisał/a:
Zauważyłem (i to potwierdzają anglojęzyczne fora), że w K-r problemem jest fronfocus w oświetleniu sztucznym (głównie chodzi o żarowe). U mnie w dziennym korekta -4 do -5 wytarcza, natomiast w żarowym daje -10 a i tak celność AFu w granicach 25% strzałów.
Ciekawe czy nowy soft to zmieni.


Potwierdzam na forum polskojęzycznym ;-) W przypadku moich słoików korekta w świetle dziennym sięga od 0 do -8, przy czym dla tych, które wymagają -4/-5 w świetle dziennym, w świetle żarowym brakuje już skali :evil:
Kontaktowałem się z Apollo w tej sprawie i wszystko czego się dowiedziałem, to że "wszelkiego rodzaju regulacje możliwe są po wysłaniu sprzętu do centralnego serwisu europejskiego. Czas naprawy może wynieść do ok. 2 miesięcy."
Skąd wiadomo, że jest nadzieja na nowy firmware/rozwiązanie problemu? Z powrotem rozpakowywać aparat? ;-)
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Myslę, że to nie kwestia naprawy, bo aparat "tak ma" i nie zostanie to poczytane za wadę, najwyżej wejdą w debug i przeregulują tak AF, że w swietle żarowym będzie prawidłowo ostrzył a w swietle dziennym będzie BF poza zakresem regulacji z MENU czy jeszcze inna niespodzianka :) to chyba kwestia przeprogramowania algorytmu ostrzenia co będzie niełatwe w safoxie bez + :(. Sprawa trochę kuriozalna.
Póki co pozostaje focić na dworze czy w LV albo na większej F co by sie wszystko do GO łapało.
W listopadzie natomiast dzień krótki i gdy mam czas robić zdjęcia to jest już ciemno i to mnie dołuje :) Kocham rozmiary tego aparaciku, jego poręczność :(

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach