Tymeq  Dołączył: 17 Sie 2007
kris81pl napisał/a:
Myslę, że to nie kwestia naprawy, bo aparat "tak ma" i nie zostanie to poczytane za wadę, najwyżej wejdą w debug i przeregulują tak AF, że w swietle żarowym będzie prawidłowo ostrzył a w swietle dziennym będzie BF poza zakresem regulacji z MENU czy jeszcze inna niespodzianka :) to chyba kwestia przeprogramowania algorytmu ostrzenia co będzie niełatwe w safoxie bez + :(. Sprawa trochę kuriozalna.


Jeśli chodzi o debug mode, to chętnie bym spróbował - takie rozwiązanie w pełni by mnie satysfakcjonowało; z tego co widzę, powinno się udać odpowiednio "podnieść" zakres mikroregulacji, by było w miarę dobrze dla najczęściej wykorzystywanych przeze mnie szkieł.
Sądzę, że o ile możliwa byłaby kalibracja puszki do każdych warunków oświetleniowych, brak "+" nie odstraszałby potencjalnych klientów :-)
Pytanie, czy jest sens pozbawiać się puszki na okres 2 mcy, czy jednak nie lepiej zaczekać aż 'hakierzy' zrobią swoją robotę i spróbować problem rozwiązać na własną rękę :-)
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kurczę, po wymianie puszki nie testowałem jej jakoś znacząco, ale nie zauważyłem różnicy w świetle żarowym, podobnie z poprzednią puszką, testowana była również przy świetle dziennym i wyniki były bardzo podobne, jeśli chodzi o FF.

Swoją drogą, co rozumiecie przez: światło żarowe, czy to tylko żarówka zwykła, czy też świetlówki i z którymi powinny być większe problemy?

paradziqs napisał/a:
kris81pl, i juz sprzedajesz k-r ? niewiele sie nia nacieszyles..

O, nie spojrzałem jeszcze na giełdę, się zaczyna ...
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
Odnośnie FF / BF to w swoim egzemplarzu K-r nie zauważyłem takiego problemu.
Natomiast po niespełna miesiącu użytkowania zauważyłem że e-pokrętło niekiedy ma tendencje do.. nie wiem jak to nazwać, skakania po wartościach. Tzn. np. zwiększając kolejno wartości przysłony potrafi skoczyć z f8 do nawet f13 podczas gdy kolejną wartością powinno być f7.1. Ale występuje to tylko czasem. Zmęczenie materiału? Też wasze egzemplarze tak mają? U mnie to występuje od jakiegoś tygodnia. Chyba będę reklamować.

Poza tym moja amatorska dusza jest bardzo zadowolona.
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
me_how napisał/a:
Natomiast po niespełna miesiącu użytkowania zauważyłem że e-pokrętło niekiedy ma tendencje do.. nie wiem jak to nazwać, skakania po wartościach.

Reklamować jak najbardziej, bo pewnie będzie jeszcze gorzej. U mnie na razie nic takiego nie występuje, no i nie powinno. Coś z tymi kółkami w Pentaksie jest nie teges, sporo osób miało z tym problemy.
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Nie zauwazylen zadnego problemu z e-pokretlem w k-r.
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
K pierwszym egzemplarzu K-5 miałem tak od samego początku. Wymieniłem i teraz jest OK.
Wg mnie bez serwisu się nie obejdzie...
 

wkkenator  Dołączył: 06 Mar 2008
mam takie pytanie odnośnie Kreta... jak wygląda sprawa z zewnętrznymi lampami? być może na wiosnę zmienię swoją kasetę na nowszy model - ale teraz zastanawiam sie nad sensem zakupu bezprzewodowego wyzwalacza. mam metza 48. :)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Mam pytanie w kwestii zasilania w k-r. Czy w komplecie z aparatem jest też adapter umożliwiający zasilanie go eneloopami?
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Enzo nie ma, trzeba dokupić słyszałem, że to ponad 100 PLN :shock:
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Dzięki za odpowiedź :-B
Kfan napisał/a:
słyszałem, że to ponad 100 PLN

Dokładnie 159 zł... :evil:
http://fotozakupy.pl/akum...9-do-k-r,13742s
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
Albo 149,00

http://www.euro.com.pl/po...x-d-bh109.bhtml

Trzeba będzie czekać na chińczyka, bo cena odstrasza. Akumulatora też nie można u nas kupić, jak znajdą się chętni, to może zrobić zakup hurtowy przez e-bay z Niemiec (ok.50 + wysyłka) albo z Hongkongu (min. 100 szt., cena o ile dobrze pamiętam 1-3 $).
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Uuu, to mała kiszka jest. Nie wnikałem nigdy w temat, ale myślałem, że seria K10D, K20D, K-7 i K-5 jak i K-r mają te same akumulatory, dlatego zasugerowałem wspólny zakup, a tu okazało się, że pierwsze dwa mają D-LI50, kolejne dwa D-LI90, zaś K-r ma D-LI109 :-? :roll:
Czyli w przypadku zakupu K-5 i K-r na backup trzeba mieć oddzielne zestawy akumulatorów, dwie różne ładowarki - lipa z taką nowoczesnością - wolę swoich Anonimowych Alkoholików pasujących również do lampy błyskowej.
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
przemi napisał/a:
Piszcie, piszcie o swoich kredkach :)

A co tu pisać, jak już chyba wszystko wiadomo :))

Tak na serio, to jestem coraz bardziej zadowolony z aparatu, obsługa, uważam, bardzo wygodna, pomimo braku górnego wyświetlacza (czego się obawiałem).
Wielkość (znaczy małość) body jest jego zaletą (też się obawiałem, że będzie za mały, mam spore ręce).
ISO rewelacja, wykorzystuję w pełni, ostatnio z braku czasu na spacery we wnętrzach nie schodzę poniżej 1600, najczęściej używane 3200.
FF opanowane (mniej więcej) bez wprowadzania korekcji.
To, co mnie denerwuje, to akumulator, którego nie można dostać u nas i battery holder, którego cena jest wiadomo jaka.
I jeszcze, zostawiam sobie raczej kita w wersji I, chociaż zauważam, że fotki nim robione są mniej ostre niż w K100D, chyba trochę nie wyrabia przy nowej matrycy, z drugiej strony foty robione stałoogniskowymi wychodzą rewelacyjne, ostrość dużo lepsza niż w kasetce, mam wrażenie, że dostały wiatru w żagle.
Współpraca z lampą wbudowaną (zewnętrznej brak) wygląda zadowalająco, szczególnie jako błysk wypełniający. Moim zdaniem nieco prześwietla, ale korekta -0,3 - -0,7 EV daje pozytywny efekt.

Generalnie K-r moim zdaniem naświetla obficiej niż K100D, czego nie lubię, szczerze mówiąc, ale fotki raczej nie są prześwietlone, więc pewnie będzie trzeba się przyzwyczaić (bo korygować mi się nie chce).

Masz pytania, pytaj, bo nie wiem, co jeszcze można pisać. Co innego jakby były jakieś problemy z aparatem, chętnych do podzielenia się byłoby dużo więcej :evilsmile:

Aha, i jeszcze, też miałem zamiar kupić używane K-7, bo cena bardzo podobna do nowego K-r, ale jednak przeważyło to, że wolałem kupić nowe, nieużywane body, z raczej lepszą matrycą i jednak w nieco niższej cenie, a brak manipulatorów na body jakoś przeboleję, nie zarabiam na fotografii, więc generalnie nie przeszkadza mi przeszukanie menu w celu zmiany opcji.
 

Tymeq  Dołączył: 17 Sie 2007
yusuf napisał/a:

FF opanowane (mniej więcej) bez wprowadzania korekcji.

Jak? :shock: Podaj zaklęcie ;-)
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tymeq napisał/a:
Jak? Podaj zaklęcie

Piszę o manualach, dostrajam ręcznie ok. 1mm po pipnięciu potwierdzenia ostrości. AFy działają ok, jest lekki FF, ale mieści się w GO.
A kurcze, zaklęcie to: FF`ie cofnij się :evilsmile: :evilsmile:
 
przemi  Dołączył: 03 Gru 2010
yusuf napisał/a:

Aha, i jeszcze, też miałem zamiar kupić używane K-7, bo cena bardzo podobna do nowego K-r, ale jednak przeważyło to, że wolałem kupić nowe, nieużywane body, z raczej lepszą matrycą i jednak w nieco niższej cenie, a brak manipulatorów na body jakoś przeboleję, nie zarabiam na fotografii, więc generalnie nie przeszkadza mi przeszukanie menu w celu zmiany opcji.


I mój tok rozumowania zmierza właśnie w takim samym kierunku :).
Ciekawą politykę sprzedaży prowadzi dystrybutor Pentaxa w Polsce, nie uświadczysz go w żadnych "większych sklepach", obojętnie czy dla idiotów, czy nie, w EuroAGD jest jedynie na zamówienie internetowe?!!! - dlaczego nie może być na półce? Jutro wybieram się do porządnego sklepu, gdzie jak ustaliłem mają kredki, mam nadzieję, że potwierdzi to słuszność wyboru i pozostanie jedynie polowanie na okazję :) .
 
Langus  Dołączył: 28 Paź 2010
A moglibyście - użytkownicy KaRetki - powrzucać trochę fotek?
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
Langus napisał/a:
A moglibyście - użytkownicy KaRetki - powrzucać trochę fotek?

A z tym będzie problem, bo my tylko bijemy pianę o sprzęcie, a czas z aparatem spędzamy na testach, a to czy jest FF/BF, czy test latarkowy z K-5 nas dotyczy, czy obiektywy dają radę z lepszą matrycą (to o tych, co się przesiedli z 6 MPikseli) :lol:

Na zdjęcia niestety nie mamy już czasu :evilsmile:

Monotematycznie, ale co mi tam,
zdjęcia wołane z RAW w programie pentaxa, bez żadnych korekt (tylko zmniejszone i b. delikatnie wyostrzone), bez odszumiania, AWB bez poprawek, światło jarzeniowe:

1. K-r, smc-a 50/2 @ 4, ISO 3200


2. K-r, smc-a 50/2 @ 3.5, ISO 4500


3. K-r, smc-a 50/2 @ 3.2, ISO 1600


4. K-r, smc-a 50/2 @ 4, ISO 3200
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
yusuf napisał/a:
smc-a 50/2

zresztą to mało ważne

nie było Pentaxowej 50tki f/2 z autofokusem

najbliżej to jest FA 43 f/1.9 Limited ;-)
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
paradziqs napisał/a:
te smc-a 50/2.0 to m'ka tak?

raczej a`ka bez AF, jak już wspomniał opiszon.

Jeśli chodzi o AF w sztucznym, to jak jeszcze mi się chciało robić jakieś testy na FF/BF, to na dwóch egzemplarzach nie zauważyłem różnicy, korekcja FF działała dobrze zarówno w dziennym jak i sztucznym.
Co prawda zrobiłem też test latarkowy (z wątku o K-5) przy świetle jarzeniowym, prawie za każdym razem doostrza, ale nie bawiłem się w wyłączanie TV i chowanie się do łazienki.

paradziqs, jak masz jakieś życzenia co do testów, daj znać, jak tylko znajdę trochę czasu, to zrobię.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach