Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
DIY BEAUTY DISH
Ostatnio w wolnej chwili majsterkowałem. Zakupiłem 2 tacki w Tesco (30 cm i 18 cm)
Do tego doszły 2 śrubki, parę nakrętek, z sztywnego pudełka zrobiłem wejście na lampę błyskową. Zewnętrzny materiał zmiękczający światło to koszulka bawełniana ;)
Wewnętrzna powierzchnia większej tacki została zmatowiona papierem ściernym, podobnie jak zewnętrzna część tacki mniejszej. Dodatkowo przykleiłem denko od puszki po :-B na tę mniejszą tackę, by światło rozchodziło się sferycznie po odbiciu, zamiast wracać w stronę lampy.

Tak wygląda to po złożeniu:





A to są pierwsze efekty:
Bez reflektora:


Z reflektorem:


Dla porównania zdjęcie z parasolką:
 
pikolo  Dołączył: 06 Gru 2006
to jest na lampe błyskową ? , praktycznie to chyba przydaje się tylko wtedy kiedy korzystamy z lampy bezprzewodowej albo z lamp sieciowych wolno stojących. tak ?
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
pikolo, tak, to jest na lampę błyskową. Lampa nie znajduje się na aparacie, jest wyzwalana bezprzewodowo.
 

Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
To nie jest beauty dish tylko ring flash. Ogładałeś jak wyglądają bd - te oryginalne a nie DIY z misek, w których środkowa jest prawie tak wielka jak zewnętrzna?

1:0 dla parasolki - daje ładniejszy rozkład cienia.
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
oglądałem :)
niestety większych misek nie udało mi się dostać jak 30 cm
A czy jest to ring flash czy bd? Gdzie jest granica?
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Cytat
To nie jest beauty dish tylko ring flash.


Musze Cie zmartwic, chocby nie wiem jak male to bylo, jest to beauty dish. Ring flash to z zalozenia taki beauty dish, ktory w osi symetrii ma obiektyw (czyli swiatlo jest dookola obiektywu rownomierne) Nie ma znaczenia srednica czy grubosc pierscienia.
 

Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
Cytat
Musze Cie zmartwic, chocby nie wiem jak male to bylo, jest to beauty dish. Ring flash to z zalozenia taki beauty dish, ktory w osi symetrii ma obiektyw (czyli swiatlo jest dookola obiektywu rownomierne) Nie ma znaczenia srednica czy grubosc pierscienia.


Co do ring flash'a to racja - po to został wynaleziony. Ale w beauty dish środkowy element z założenia powinien tylko zasłaniać palnik, żeby uniknąć bezpośredniego światła. Jeśli jest duży i ciemny to daje dość nienaturalną charakterystykę światła.

Janusz - nie było małych miseczek z białego plastiku?
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
Henry napisał/a:
Janusz - nie było małych miseczek z białego plastiku?

Niestety nie było, albo nie znalazłem. Wydawało mi się, że ta będzie ok (18 cm, była najmniejsza, a 30-tka była w tamtym sklepie akurat największa)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Janusz Gdula, mógłbyś wrzucić przykłady zdjęć bez obróbki? W tej wersji ciężko ocenić jak sprawuje się Twój BD, bo na odbiór zdjęć wpływa obróbka.
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
sołtys, nie ma sprawy, już załączam pliki (tylko je znajdę ;) )
Nie mogę tylko wrzucić zdjęcia młodszej siostry, musiało zostać na dysku w Leżajsku. Ale zdjęcie szwagra, starszej siostry i Agnieszki do ściągnięcia są tu. (2 jpg-i prosto z aparatu i jeden RAW)

http://www.wrzuc.to/okKTaZ4.wt
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
Janusz Gdula, możesz mi wytłumaczyć dlaczego mam problem z wyświetlaniem zdjęć powyżej. Po prawej FF po lewej IE. Dziwne zielonkawe cienie na szyi i pomiędzy grzywką a czołem:

Ze swoimi fotami też mam taki problem w ACR. W momencie przejścia na PS cienie znikają. Coś z ustawieniami kolorów?
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
mario633, nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje :shock:
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
mario633, problemem jak sam zauważyłeś jest IE, w FF jest obsługa kolorów lepsza.
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
darkduch, kurde problem jest szerszy http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=798033#798033 A w ogóle to na moim ekranie FF daje paskudne zielone cienie (przejścia między ciemnymi włosami a czołem na przykład).
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
trzeba będzie zmodyfikować ten bd. Pewnie zastosuje większą miskę wewnętrzną, a jeszcze mniejsza wewnętrzną. Jakby co to podzielę się efektami w tym wątku.
 

Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
Chętnie obejrzę efekty :-)
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Janusz Gdula, Faktycznie środkowa miska jest za duża
Kiedyś wrzucałem swoją konstrukcję BD - http://pentax.org.pl/view...er=asc&start=20
Tu też wydaje mi się, że środek powinien być mniejszy, choć ogólna wielkość to torchę kompensuje
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Też się przymierzam do zrobienia własnego b.d. po sesji, ale jedna sprawa mnie ciekawi:

Nie myślałeś, żeby go zrobić w ten sposób, żeby b.d. był na około obiektywu?
Wtedy nie uciekałby Ci odblask lampy gdzieś w bok oczu, i miałbyś go idealnie centralnie :).

Jeśli do tego doda się, żeby zamiast pierścienia światła było tak z 10 kółek, to efekt wygląda zupełnie zjawiskowo :)
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
volender, wtedy to jest ring, są w internecie schematy jak zrobić, daje inny specyficzny efekt, na który moda przyjmuje wartości sinusoidalne, ostatnio dość często spotykany :-P
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
volender Tyle że taki BD nałożony na szkło rzuca równo rozłożone, płaskie światło a w portrecie to MZ zbyt nudne.
Zrobiłem sobie taki ring z tym że do macro. Strzeliłem kilka sampli na szybko, możesz zobaczyć w wątku Amatorska lampa do macro. Niestety nie są to portrety ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach