baksiq  Dołączył: 15 Maj 2006
  Dylematy
Witam drogich forumowiczów obojga płci.

Ponieważ z racji padnięcia mojego ukochanego K1000 przymierzam się do kupna jakiegoś cyfrowego lustrzaka. Chwilowo przesiadłem się an Olka C-750 - zdjęcia ładne ale pozostawiał pewien niedosyt. Zwłaszcza brak ręcznego ostrzenia wieczorami czy w innych tego typu sytuacjach. Poza tym trym manualny w kompaktach to jest jak dziewczyna bez warkocza :P

Od jakiegoś czasu poczytuję sobie forum, zwłaszcza od czasu ukazania się kasetki. I tak sobie czytam i czytam, analizuję doświadczenia użytkowników. aż się chorobcia ukazała kadyszka...

I zacząłem mieć dylematy :( Byłem niedawno macać towary w lokalnym MM i jesli chodzi o patrzenie czy dotyk to kadyszka jednak jest lepsiejsza.

Natomiast moje rozterki dotyczą kiszków aparatów. Najbardziej się obawiam matrycy. Brnąc przez forum ciągle słyszę, że dziesięciomegapikselowa matryca bardziej szumi, że czułości powyżej 600 są praktycznie bezużyteczne. A w kasetce pełen zakres czułości jest jak najbardziej "funkcjonalny". Pamiętam nawet zdjęcia jednego z kolegów z meczu hokejowego robione przy czułości 3200. Ziarno było, owszem, ale i kolory były naturalne a nie impresjonistyczne.

Moje obawy wynikają z faktu iż interesuje mnie najbardziej fotografia przyrodnicza - a więc makro i długie ogniskowe. Póki co z długich mam jedynie zwierciadlaną 500, ciemną jak średniowecze i trochę mydli. Dlatego w najbliższym czasie, po kupnie aparatu oczywiście, planuję zakup słoików ze stajni Sigmy makro 70mm i zooma 135-400/4.5-5.6 APO DG (albo 100-300/4 EX DG APO - zależnie od kondycji finansowej).

Wbiłem się na dpreview i tam sobie oglądałem sample z obydwu aparatów. I szczerze kadyszka przy czułości 800 czy 1600 wcale nie była taka tragiczna jak się spodziewałem po wcześniej przeczytanych wypowiedziach. Fakt, że te sample są zmniejszane, może nawet odszumiane - nie wiem jak wygląda coś bezpośrednio z aparatu. W każdym bądź razie z obydwu aparató mi się podobało.

Pytanie więc czy moje obawy do co bycia niezadowolonym z wyższych czułości w kadyszcą są uzasadnione?

Drugi dylemat to zasilanie. Kasetka jest zasilana z akumulatorków AA. Osobiście uważam to za duży plus. Poza tym wszyscy zgodnie twierdzą, że na jednym komplecie akukulatorków się pstryka i pstryka i pstryka. Jak to jest z akumulatorem z K10? I czy jest możliwość ładowania zapasowego akumulatora poza aparatem? I czy taka ładowarka jest w zestawie czy trzeba dokupić?

Na koniec mam jeszcze jedno pytanie. Ponieważ bardzo lubię jeździć rowerem i jeżdżę dużo. Oczywiście zwykle na wyprawy mam ze sobą aparat. Z kompaktem nie było problemu - mały, do paska przytroczony i śmigamy. Natomiast z lustrzanką nie jest już tak hop siup. Na plecach zwykle mam plecak z bidonem i tam już nie ma miejsca, nawet na kompakta. Więc ja myślałem o torbie przytwierdzanej do bagażnika. Jednakże nasze drogi są takie jakie są a ja jeśzcze uprawiam turystykę off-road'ową, to jaki wpływ mają takie drgania i wstrząsy ciągłe na żywotność aparatu i szejk redakszona?

Hmm... to by było chyba na tyle. Mam nadzieję, że chociaż część z was dotrwała do końca tego postu :P

Dziękuję z góry za wszelkei rady i krytykę :)

Pozdrawiam.
 
kliford  Dołączył: 10 Lut 2007
aleś to wszystko pięknie opisał. Ja ostatnio nabyłem drogą kupna kasetke (nie miałem takiego dylematu jak Ty z powodów finansowych). Jestem zadowolony. Raczej Ci nic nie poradzę, bo nie porównywałem obu korpusów. Ale bardziej doświadczeni koledzy napewno. Pozdrawiam
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
baksiq napisał/a:
Jak to jest z akumulatorem z K10? I czy jest możliwość ładowania zapasowego akumulatora poza aparatem?
Oczywiście, dołączona jest dedykowana ładowarka. Można sobie zakupić dodatkowy akku. Pasują zamienniki NP-400 od Minolty. Sam mam firmy Hahnel( cena ok. 90zł).
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
hmm powiem tak- miałem 3 kompakty począwszy od hp 735, olymopusa c-4000 fuji s20 pro potem nadszedł czas na olka e300 dual ki t jakiś tam pentacon a teraz mam pentaxa k100d i jak narzie to był najlepszy wybór jaki dokonałem.
brałbym to na co cię stać moim zdaniem jeśli cię stać na coś lepszego to dlaczego tego nie mieć?/
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
Witaj baksig

Cytat
Na plecach zwykle mam plecak z bidonem i tam już nie ma miejsca, nawet na kompakta. Więc ja myślałem o torbie przytwierdzanej do bagażnika


Też przemieszczam się rowerkiem i zdecydowanie proponuję Ci abyś aparat woził na plecach a bidon i inne duperelki zapodał na rower z dwóch powodów
1 wstrząsy na plecach będą miały łagodniejszą charakterystykę
2 jak ci rower buchną to wyciągniesz szybko lustro i fote złodziejowi zrobisz :lol:
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Polar napisał/a:
Też przemieszczam się rowerkiem i zdecydowanie proponuję Ci abyś aparat woził na plecach a bidon i inne duperelki zapodał na rower


To samo mi przyszło do głowy. Też jeżdżę rowerem i mogę potwierdzić - drgania bidonowi nie szkodzą :mrgreen:
Aparat natomiast wożę w torbie przewieszonej na ukos przez plecy, jeden ruch ręką i mam torbę z przodu, aparat w ręce.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Co ja bym zrobił na Twoim miejscu?
Ze względu na uszczelnienia - k10d.
Jeśli wydatek na k10d opustoszył by portfel, to patrząc na Twoją stopkę brałbym k100d i dokupił jasne tele/portret. Ale to ja.
 
pepek  Dołączył: 19 Lip 2006
Polar napisał/a:
Też przemieszczam się rowerkiem i zdecydowanie proponuję Ci abyś aparat woził na plecach a bidon i inne duperelki zapodał na rower

Wożenie aparatu na plecach się sprawdza nawet w bardziej ekstremalnych sytuacjach. Jadąc na rowerze miałem niewielki kontakt z samochodem co spowodowało zmianę mojego kierunku przemieszczania się. Rower się porysował, ja też troszeczkę, a plecak miękko wylądował, bo moje plecy go zamortyzowały. Gdybym nie upadł na ryj, a np na plecy, pewnie aparat by nie przeżył, jednak w tym przypadku nic mu się nie stało.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
baksiq, zależy co kto woli:
http://pentax.org.pl/view...ght=k100d++k10d
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
Canin i to wszystko jedną ręką w czasie jazdy :?: No, no.
A tak na poważnie baksiq, ISO 800 w K10D jest moim zdaniem całkiem dobre, a nwet w pełni dobre.
Wiele osób fotografująch (przeważnie hybrydami) z niedowierzaniem kiwało głową (nie wszyscy naraz jedną, tylko każdy z osobna swoją) ;-) że to ISO 800.
Oczywiście, wytrawni lustrzankowcy moga nie być zadowoleni, ze tak szumi przy 800.
Ale ja jako niewytrawny, jestem zdowolony.
Nie daj się wciągnąć w śrubkologiczne porównania, ten szumi, ten buczy...
Podejmij decyzję, zanim dopadną cię wątpliwości.
Jeżeli cie na to stać, K10D i raduj się fotografowaniem :-B
 
baksiq  Dołączył: 15 Maj 2006
:mrgreen:

Pozdrawiam i dziękuję za wszustkie rady!

Edit:

Eeeeeee....
coś mi się nakisiło i całego posta mi w ciortu...

Dobra, to jeszczer raz.

Właśnie ja też nie jestem wytrawionym lustrzankowiczem. Może wręcz powiedzieć, że początkującym. Cztery lata temu spsuł mnie się k1000 i odtąd robiłem małpą. Ale wcześniej K1000 w zupełności mi wystarczał. :-D

Fak, cierpię na brak jasnych szkieł ale obiecuje poprawę :-P Ten zwierciadlany 500 to taki studencki zakup dokonany podczas wizyty u wójka Sama wieki temu. Nawet nie miałem go okazji dobrze potestować. Ale reszta słoików jest zadowalająca powiedzmy. Z połowy swoich zdjęć byłem bardzo zadowolony.

Odbitki zawsze robiłem 10x15, dopiero niedawno naszło mnie na zorganizowanie małej galeryjki u siebie przedpokoju. Zdjęcia sam drukowałem w formanie deczko mniejszym niż A4. I są to zdjęcia z olka albo skany z k1000. tu można je obejrzeć: http://www.galeria.inktec...=autor&uid=7042

Dziękuję za wszystkie rady. Na razie jeszcze się waham ale powoli przewracam się w stronę kadyszki :-P

Pozdrawiam!
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tomaszttr napisał/a:
Canin i to wszystko jedną ręką w czasie jazdy :?: No, no.

Nie - po zatrzymaniu - ale bez zsiadania z roweru :mrgreen:
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
kupiłem k100 i całe szczęście bo przy k10 musiałbym kompa wymienić a to znowu pare tyś.
 
witsu  Dołączył: 28 Lut 2007
Kasetka ma wszystko co potrzbujesz, a do tego jest mniejszy i lżejszy. Ja bym się chyba zdecydował na ten aparat.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach