Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
[ K10D] K10D, manualne obiektywy, ekspozycja?
Za oknem buro, więc postanowiłem przetestować mój nowiutki K10D w warunkach domowych.

Metodyka testów trywialna ;-) plansza do testowania głębi ostrości, halogen 500 W i kolejno cykamy na wszystkich przysłonach w trybach Av i M (Zielony Guzik).

(1)
Najpierw standardowy kitowy obiektyw 18-50 mm.
Wszystkie klatki wyszły prawie idealnie równo ... niedoświetlone.

(2)
Następnie SMC-A 28 mm.
Klatki silniej naświetlone.
W trybie Av równo.
W trybie M dwie niedoświetlone.

(3)
Tokina SD 28-70 mm.
Klatki naświetlone w większości (chyba) prawidłowo, ale w trybie Av jedna wyraźnie niedoświetlona, a w trybie M - dwie.

(4)
Na koniec Tokina SZ-X 80-200 mm z pierścieniami.
W trybie M - praktycznie każda klatka naświetlona inaczej.

Rozumiem, że w trybie Av może coś takiego wystąpić, ale w trybie M, gdy pomiar światła dokonywany jest w warunkach rzeczywistych - coś takiego nie powinno mieć miejsca.

W czym zatem problem :?:

PS
Jak opracuję próbki, to wkleję ;-)
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
testowałem z kilkoma obiektywami i nie stwierdziłem nic z tego co napisałeś. A też podpinałem obiektywy z serii K, M, A, FA i DA.
Może tylko z obiektywem smc 28/3,5 miałem niezbyt dokładny pomiar. Ale nic krytycznego.
Może w twoim przypadku nałożyło się kilk czynników:
- nieidealnie skalibrowana migawka aparatu
- bezwładność przesłony w obiektywach (mechaniczne sprzęgnięcie nie jest niestety idealne)
- algorytmy w aparacie

Ale to tylko moj przypuszczenia
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Żeby nie być gołosłownym ;-)

Ad 1.

Av 1/45" f/6.7

Av 0,7" f/38

M 0,7" f/38


Ad 2.

Av



M




Ad 3.

Av



M




Ad 4.

pierścień 13 mm






pierścień 13 mm + 21 mm







pierścień 13 mm + 21 mm + 31 mm




 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
3 jest chyba prześwietlony, 1 i 2 są "tak samo naświetlone" jeżeli weźmiesz pod uwagę sposób działania światłomierza (średnia jasność sceny ma wyjść na szaro). Następnym razem testuj ten sam kadr.
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Wiem, wiem, szara karta, 18% itd. :mrgreen:
Nie chodzi mi o to, że są ogólnie prześwietlone, czy niedoświetlone.
Problem jest w różnym naświetleniu klatek przy różnych przysłonach - w przypadku starych obiektywów, nowy naświetlił wszystkie klatki idealnie równo.

asklop napisał/a:
bezwładność przesłony w obiektywach

Też mam takie podejrzenie, w końcu te obiektywy mają po 20 lat i więcej, opory, luzy na popychaczach itp.

Bronek napisał/a:
3 jest chyba prześwietlony

W tym przypadku pomiar był (chyba) centralnie ważony, w pozostałych - segmentowy.

 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
W przypadku 4 dołożyłbym niedokładność pzrenoszenia pzrysłony przez pierścienie - dodatkowe dźwigienki po drodze (a konkretnie luzy i opory na nich) mogą powodować błędy przymknięcia przysłony - spróbuj wykonać kilka ekspozycji z pierścieniami przy takiej samej liczbie przysłony (najlepiej dość silnie przymkniętej) i zobaczysz, czy naświetlenie ejst powtarzalne. Jeśli nie, to niemal pewne, że za każdym razem pzrysłona przymykała się do nieco innej wartości.
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Oglądając ponownie wszystkie próbki widzę pewną prawidłowość - czym większa liczba przysłony, tym (zwykle) silniejsze naświetlenie. Mogło by to znaczyć, że przysłona nie nadąża z pełnym przymknięciem w momencie spustu migawki ... ale z drugiej strony, czasy były dosyć długie.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
To ja w takim razie mam pytanie, bo już głupi jestem - czy można z DL-em(oczywiście chcąc mieć w miarę dobrze naświetlone zdjęcia) w przypadku manualnych obiektywów pentaxa stosować tryb Av?
Bo ja do tej pory robiłem w trybie M - przed zrobieniem zdjęcia wciskając A-EL, kiedy to do przysłony ustawia się czas. Zdjęcia w większości nie są dobrze naświetlone, ale da się przeżyć. W którymś z tematów ktoś napisał że można robić w Av.
Sęk w tym, że jak robiłem zdjęcia tych samych ujęć w obu trybach i na tych samych przysłonach to oba miały znacznie różniące się miedzy sobą czasy naświetlania, a mimo wszystko zdjęcia były wręcz identycznie naświetlone. I w trybie Av nie zmienia się w wizjerze wartość czasu nawet jak kieruję obiektyw w zupełnie inaczej oświetlone miejsce. Więc nie wiem czy dopasowuje automatycznie ten czas
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Ja też jeszcze się gubię w tych wszystkich kombinacjach :-?
Moim zdaniem w trybie Av można działać gdy obiektyw jest ustawiony na "A".
Pomiar światła jest dokonywany prze pełnym otworze i ekstrapolowany do zadanej przysłony.
Przysłona jest domykana dopiero w momencie spustu migawki.
W trybie M przysłona jest domykana przed pomiarem światła, pomiar dokonuje się w warunkach rzeczywistych i jest zapamiętywany. Przy obiektywach całkowicie manualnych (np. M42) oczywiście przysłonę należy domknąć samemu ;-)
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
też mi się tak wydaje, ale niedawno ktoś gdzieś pisał, że można Av z M
ale chyba nie ma żadnej różnicy pomiędzy M pentaxa i m42 jeśli chodzi o sposób ustawiania ekspozycji?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
FraZa napisał/a:
czy można z DL-em(oczywiście chcąc mieć w miarę dobrze naświetlone zdjęcia) w przypadku manualnych obiektywów pentaxa stosować tryb Av?
W przypadku szkieł bezstykowych (M) - tylko na pełnej dziurze, lub niewkręcając obiektywu do końca tak, żeby pierścien domykał przysłonę. Jesli szkło ma styki (pozycja A) - to ustawaisz ją i działasz bezproblemowo w Av.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
O!
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Cytat
ale chyba nie ma żadnej różnicy pomiędzy M pentaxa i m42

Jest istotna różnica ;-)
M42 w Pentaksie będzie działać tylko w trybie Manual (w sensie M42), to znaczy, że ustawienie przysłony na pierścieniu skutkuje jej faktycznym przymknięciem.
"M" Pentaksa (obiektywy SMC-M) działa analogicznie do Auto w sensie M42, to znaczy, że ustawienie przysłony na pierścieniu nie powoduje jej przymknięcia. Obiektywy SMC-M nie mają możliwości blokady automatyki w takim senie jak przełącznik Auto/Manual w M42.

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Kilroy napisał/a:
Obiektywy SMC-M też mają styki

Widziałem uśmieszek, ale czyżbym coś przegapił?
http://kmp.bdimitrov.de/technology/K-mount/K.html
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Palnąłem bzdurę z tymi "stykam" ;-)
Uświadomiłem sobie to dziś o świcie i usunąłem stosowny fragment mojego poprzedniego postu.
No i doczytałem, że były produkowane obiektywy bez automatyki przysłony z klasycznym bagnetem K.
PS
Na swoje usprawiedliwienie posłużę się cytatem z Bożydara D.:
"Along with all positive effects of the mount's evolution, there is also a negative to cope with — a serious naming confusion. Not only did Pentax change the equipment names every time they introduced a new mount variation, they also gave inconsistent names to each variation and its corresponding bodies and lenses. Thus it is a bit difficult to know immediately which lenses match the features of which bodies, and which mount variation is represented by which equipment."
http://www.bdimitrov.de/k...ount/index.html

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach