kowalski  Dołączył: 12 Mar 2007
Dostępność obiektywów KAF
Mam pytanie.

Jak to jest z dostępnością szkieł KAF? Zrobiłem dziś coś takiego:

Wszedłem sobie na skąpca w obiektywy, wybrałem stałoogniskowe, bo akurat taki mnie interesuje i przełączałem się pomiędzy różnymi standardami Pentax/Nikon/Canon, itd.

No i jakoś tak mi wyszło, że za mniej niż 1kpln to jasnej stałki sobie do Pentaxa nie kupię :(. Najtańsze co znalazłem, to "Sigma 28 f/1.8 EX DG ASP Macro"(~1,1kpln). Za to np nikon f/1.8 50mm można mieć < 500pln. Oczywiście można by dyskutować o jakości szkieł, bo przecież stałka Pentaxa za 1500pln na pewno jest lepsza, ale nie o to chodzi żeby będąc amatorem ładować w system bez opamiętania. Można też powiedzieć że zamiast tego można mieć fantastycznego zooma, ale o to też mi nie chodzi :)

Wiem, że Pentax ładnie współpracuje z bagnetem K, ale chciałbym mieć też AF w tym obiektywie za ~500pln, bo jak mam kupić MF za 200-300, to szczerze mówiąc wolę dołożyć do nowego.

Czytałem na dpreview na forach, że mogą z tym być problemy... Ponieważ DSLR jeszcze nie mam, więc trochę to badam na sucho, może patrzę nie tam gdzie trzeba.

Jak to jest z tym Pentaxem?
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ano jest tak, ze jasnej, nowej stalki do Pentaxa nie kupisz zbyt tanio. Tzn. najtaniej bedzie FA 50/1.4 za ok. 1050 zl. Jakis czas temu byl jeszcze FA 50/1.7 za okolo 800 zl, ale ten jest juz nieprodukowany. Zgadza sie, ze do Canona i Nikona kupisz za okolo 500 zl 50/1.8, ale niestety mechanicznie sa to strasznie tandetne obiektywy, nie ma porownania do SMC-FA 50, zas Canony i Nikony 50/1.4 sa juz w cenie nie nizszej niz SMC-FA 50/1.4. Mozna rozejrzec sie po aukcjach, raczej na zagranicznym ebayu, daje sie znalezc FA lub F 50/1.7 za okolo 400-500 zl.
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
Ano jest tak, ze jasnej, nowej stalki do Pentaxa nie kupisz zbyt tanio. Tzn. najtaniej bedzie FA 50/1.4 za ok. 1050 zl. Jakis czas temu byl jeszcze FA 50/1.7 za okolo 800 zl, ale ten jest juz nieprodukowany. Zgadza się, ze do Canona i Nikona kupisz za okolo 500 zl 50/1.8, ale niestety mechanicznie sa to strasznie tandetne obiektywy, nie ma porownania do SMC-FA 50, zas Canony i Nikony 50/1.4 sa juz w cenie nie nizszej niz SMC-FA 50/1.4. Mozna rozejrzec się po aukcjach, raczej na zagranicznym ebayu, daje się znalezc FA lub F 50/1.7 za okolo 400-500 zl.

Na optycznym pl Nikor 50mm 1.8 dostal b dobre noty za ostrosc....i faktycznie jak za cene 500zl, z D itd jest to chyba b ciekawy wybor. z iTTL zapewnie dziala znakomicie, wykonaie faktycznie moze nie miod ale czy np FA 50mm 1.4 to taka malina, sam mam i to jednak plastik jest. to juiz nie to co szkla z serii K
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nie pisalem, ze Nikon 50/1.8 jest zly optycznie, ani ze FA 50 to malina :-P Ostrosc tak, bokeh nie. Mechanicznie to niestety kiepsko, zdecydowanie gorzej niz FA 50, mniej wiecej na poziomie grzechocacej Cosiny 100 macro :D Plastik plastikowi nierowny.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Macalem dosc dokladnie Nikkora 50/1.8 i moim zdanie wcale nie jest taki tandetny. Jak za te cene calkiem ok. Ostrosc swietna, ale bokeh wg mnie niestety bardzo brzydki.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mialem wszystko to w reku i moim zdaniem zarowno Nikon jak i Canon 50/1.8 sa tandetne w porownaniu do FA 50 czy tez Minolt AF 50-tek. No ale kazdy ma prawo do wlasnego zdania :mrgreen:
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
kowalski trochę dziwne porównanie zrobiłeś tzn. Sigma 28/1,8 i Nikon 50/1,8. Z reguły wszystko co jest krótsze lub dłuższ niż 50 jest droższe i to niezależnie od sytemu. Ta Sigma jak na jasną pełnoklatkową 28kę, to nie jest tak strasznie droga, chociaż wiadomo, że tysiąc zł piechotą nie biega.

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
sylwiusz napisał/a:
Mialem wszystko to w reku i moim zdaniem zarowno Nikon jak i Canon 50/1.8 sa tandetne w porownaniu do FA 50 czy tez Minolt AF 50-tek. No ale kazdy ma prawo do wlasnego zdania :mrgreen:

No na pewno nie bez znaczenia jest to, ze ja nie mialem w reku FA 50, wiec... ;-)
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
To niech nas pogodzi Spinner, bo on tez mial FA 50 i tego Nikkora w reku ;-)
 
kowalski  Dołączył: 12 Mar 2007
djack napisał/a:
kowalski trochę dziwne porównanie zrobiłeś tzn. Sigma 28/1,8 i Nikon 50/1,8. Z reguły wszystko co jest krótsze lub dłuższ niż 50 jest droższe i to niezależnie od sytemu.


Bo to był zgrubny test na dostępność obiektywów i to jest najtańsza stałka KAF jaką znalazłem. Dla ścisłości "Sigma 50 f/2.8 EX DG Macro" == 1,1kpln. Pewnie lepszy od obiektywu za 500pln, tyle że w przypadku Pentaxa wygląda na to, że nie mam wyboru tańszy-lepszy. Ta sigma jest z kolei ciemniejsza, ale... no właśnie. Jakbym chciał znaleźć identyczny obiektyw do Pentaxa, to ile mnie to będzie kosztowało?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
kowalski napisał/a:
Bo to był zgrubny test na dostępność obiektywów i to jest najtańsza stałka KAF jaką znalazłem. Dla ścisłości "Sigma 50 f/2.8 EX DG Macro" == 1,1kpln
Bo to jest obiektyw Macro.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
kowalski, FA 50/1.4 tutaj kosztuje 165 GBP. Tanszego obiektywu Pentax 50mm nie ma produkcji.
 

^mmm^  Dołączył: 04 Paź 2006
A tutaj jest jeszcze tańszy ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach