waskiwidze  Dołączył: 22 Mar 2007
wbudowana lampa w k100d
jak zapewne pare osob wie, mam zamiar przsiasc sie z sony h5 na kasetke wlasnie. moze h5 nie jest swietnym aparatem, ale o jego lampie nie mozna powiedziec zlego slowa. moze dlugo sie laduje ale jest potezna jak na wbudowana. jak wypada wbudowana lampa w kasetce ?
 
mrfx  Dołączył: 06 Mar 2007
Nie wiem jak w Sony, ale w K100d lampa wbudowana wypada dość typowo, tzn. nie skierujesz jej w sufit, nie ma dyfuzora, oświetli ci najwyżej kilka metrów, itd. itp. Generalnie nic złego by się nie stało, gdyby jej nie było. :evil:
 
waskiwidze  Dołączył: 22 Mar 2007
a czy wie ktos jak wyglada sprawa regulacji sily blysku w k100d ? h5 ma 7 stopniowa regulacje i przy najmocniejszym blysku do 16-17m oswietla w kompletnym mroku
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
mrfx napisał/a:
Generalnie nic złego by się nie stało, gdyby jej nie było.

a czym bym wtedy sobie błyskał, latarką? :-P to jest podstawowa lampka, od której cudów wymagać raczej nie można.

waskiwidze napisał/a:
a czy wie ktos jak wyglada sprawa regulacji sily blysku w k100d ?

od -2 do +1 EV z krokiem 0,5 lub 0,3 (zależy jak sobie w menu ustawiłeś)
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Właśnie sobie sprawdziłem, robiąc fotkę na dworze (00:31) w kompletnym mroku. Lampa sięga przy +1EV tak do 20m ale, że robione było na 1/6 F5.6 ISO800 to o takim zadowalającym zasięgu można mówić do 15m. Nie wiem jak w Sony, ale przy niższych wartościach EV w K100 np. -2.0/-1.7/-1.3/-1.0/-0.7 itd. ładnie można rozjaśniać pierwszy plan gdy tło jest oświetlone. Pod tym względem lampa spisuje się wyśmienicie jak na wbudowaną.
 
waskiwidze  Dołączył: 22 Mar 2007
to tam jak w h5. z niej jestem bardzo zadowolony. a jak z szumem przy iso800 ? tak z czystej ciekawosci
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Zrobiłem Ci trzy fotki, ISO400, 800 i 1600. Wszystkie przy 55mm i f/5.6 z wbudowaną lampą z błyskiem na -2EV. Obciąłem o połowę szerokości fotki, przypatrz się szumom na detalach i niebieskiej ścianie w tle za półką (o ile ją da się zlokalizować).

ISO400 1/4s
ISO800 1/8s
ISO1600 1/15s

Na wszelki wypadek zajrzyj w EXIF zdjęć.
 
waskiwidze  Dołączył: 22 Mar 2007
wielkie dzieki, ze znalazles czas by to dla mnie zrobic. przy iso 800 zaczynaja byc widoczne, lecz te same szumy noca bez lampy powinny byc mniej dokuczliwe prawda ?
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Jak dla mnie to ISO800 jest do zaakceptowania. Ziarno najbardziej jest dokuczliwe tylko w niedoświetlonych zakamarkach i na dalszym planie. Jeżeli chcesz naświetlać nocą do 30s przy ISO800 to nie powinno być jakichś dotkliwych szumów, ale znajdą się tacy, którym się to podobać nie będzie ;-) Jak będę pamiętał, to w nocy coś zrobię i prześlę Ci na priv.

Właśnie sobie przypomniałem, że fotki były robione z Noise Reduction i pewnie rzeczywisty szum będzie nieco większy.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Właśnie sobie przypomniałem, że fotki były robione z Noise Reduction i pewnie rzeczywisty szum będzie nieco większy.

Nie. Noise reduction działa tylko przy fotkach o czasach dłuższych niż 0.5sek i polega na zrobieniu drugiej klatki przy zamkniętej migawce i odjęciu od właściwej fotografii - w ten sposób eliminuje hoty. To nie jest noise reduction polegające na rozpaćkiwaniu zdjęcia.
Proponuję jednak przeczytać instrukcję obsługi ;-)
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Cytat
Nie. Noise reduction działa tylko przy fotkach o czasach dłuższych niż 0.5sek i polega na zrobieniu drugiej klatki przy zamkniętej migawce i odjęciu od właściwej fotografii - w ten sposób eliminuje hoty. To nie jest noise reduction polegające na rozpaćkiwaniu zdjęcia.
Proponuję jednak przeczytać instrukcję obsługi ;-)


:-B dla tego Pana! Dzięki za info, człowiek uczy się całe życie ;-)

[ Dodano: 2007-03-27, 00:17 ]
waskiwidze miało być na priv ale już skoro wątek zszedł na ten temat to wrzuciłem na serwer dwie fotki (jpg prosto z puszki). Oba zdjęcia zrobione w ciemnym pokoju, jedyne źródło światła to kineskop monitora. Naświetlane po 30s przy ogniskowej 50mm:

ISO400 f/5.0
ISO800 f/7.1

Każda waży po jakieś 2,5MB

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach