bako  Dołączył: 07 Mar 2007
IST DL2
Witam..
MAm parę pytań dot.niektórych funkcji....
1)Blokada ostrości-Czy działa tylko w AF czy mogę sobie również manualnie wyostrzyć dany obiekt przytrzymac spust do połowy, skadrować i jazda?i Czemu nie świeci mi dioda ostrosci w manualu?Piszą w instrukcji żę jeżeli świeci to wtedy jest zablokowana i moge kadrowac?
2)Nie zabardzo rozumiem funkcje podglądu GO..Jak przekrecam to pokrętło to tak jakbym uruchomil spust migawki...
Przy zmianie wartosci przysłony nie zabardzo widze w wizjerze różnice..
3)EV--- czemu jest mozliwosc ustawienia od-3 do 3 a standardowo od-2do2,czemu nie jest od razu od -3do3
Z tego co przeczytałem....a moja wiedza czerpie się tylko z forum i różnych artykułow int..EV stosujemy w celu doświetlenia lub niedoświetlenia zdjęcia...Czyli od warunków tj im ciemniej tym EV +?
Mam jeszcze wiele pytań ale te są chyba narazie najważniejsze..Musze je opanować by dalej powoli rozpracowywac mój sprzet no i całą tą techniczną strone fotografi...
Wybaczcie ze zasmiecam Wam forum ale do tej pory focilem zwykla cyfrowka wiec przesiadlem sie na cos bardziej skomplikowanego...
Moze ktos mi doradzi co najpierw opanowac-ogólnie uwielbiam portrety staram sie focic na ustawieniach manualnych lub ew AV...
Dzieki bardzo i pozdrawiam
:-B
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ja radzilbym jednak ksiaazke o fotografii - tej analogowej bo cyfra wydebilnia....
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Fafniak napisał/a:
ja radzilbym jednak ksiaazke o fotografii - tej analogowej bo cyfra wydebilnia....


a jesli nie ksiazka to poczytac jakies FAQ czy poradniki w internecie. Wybacz bako, ale Twoje pytania nie sa zbyt gornolotne.
 
bako  Dołączył: 07 Mar 2007
jakaś konketna---tytuł-Czytałem Mroczka....ostro jedzie z sprzetem ciezko sie połapać dla nowego...Jedynie o fotografi wyżowej cos zrozumiałem ogólnie ksiązka fajna ale chyba dla zaawansowanych

[ Dodano: 2007-03-26, 23:58 ]
milo...no sorry wiem o tym ale chyba przyznasz że i TY kiedyś pierwszy raz spotkałeś się z tymi zagadnieniami...Chyba ze masz jakiegos linka do forum dla takich jak ja..Chetnie skorzystam...Czytam Wasze rozmówki i jestem pod wrażniem znajomości tematu, mam nadzieje że w niedługim czasie uda mi się je powoli rozumiec..pozdro
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Piszę na podstawie moich doświadczeń z DS'em...

bako napisał/a:
Blokada ostrości-Czy działa tylko w AF czy mogę sobie również manualnie wyostrzyć dany obiekt przytrzymac spust do połowy, skadrować i jazda?i Czemu nie świeci mi dioda ostrosci w manualu?Piszą w instrukcji żę jeżeli świeci to wtedy jest zablokowana i moge kadrowac?


Blokada ostrości działa tylko z AF'em - na logikę - w manualu nic samo się nie przestawi przecież. Diodzie ostrosci w manualu ufaj z ograniczeniami, najlepiej w tej sytuacji zdaj sie na swój wzrok.

bako napisał/a:
Nie zabardzo rozumiem funkcje podglądu GO..Jak przekrecam to pokrętło to tak jakbym uruchomil spust migawki...
Przy zmianie wartosci przysłony nie zabardzo widze w wizjerze różnice..


Jakbyś uruchomił migawkę to byś nic nie widział. Korzystając z PGO powodujesz,że aparat przymyka przyłonę do tej, jaką wybrał (automat) lub ty ustawiłeś (np. w Av).
Mając wciśnięty przycisk GO nie możesz zmienić wartości przysłony.

bako napisał/a:
EV--- czemu jest mozliwosc ustawienia od-3 do 3 a standardowo od-2do2,czemu nie jest od razu od -3do3


RTFM!
Ten aparacik ma korekcję +/- 2 Ev. Nie więcej. Wystarcza w 100% do normalnych zastosowań.
Jak chcesz większych odchyleń, pobaw sie w manualu.

bako napisał/a:
Z tego co przeczytałem....a moja wiedza czerpie się tylko z forum i różnych artykułow int..EV stosujemy w celu doświetlenia lub niedoświetlenia zdjęcia...Czyli od warunków tj im ciemniej tym EV +?


Dobrze Ci się wydaje, ale nie do końca. Korekcję ekspozycji stosujesz głównie w sytuacjach, kiedy masz duży kontrast w scenie i chcesz coś mocniej naświetlić lub niedoświetlić. Wykonaj kilka fotek - od -2Ev do +2Ev i powinieneś połapać różnice.

bako napisał/a:
staram się focic na ustawieniach manualnych lub ew AV...


Jak zaczynasz, to (IMO) nie pakuj sie od razu w manuala. Sugerowałbym tryb P (obserwowanie jak zachowuje się aparat w różnych sytacjach i - właśnie! - wprowadzanie ew. korekty ekspozycji) oraz Av - popracujesz trochę przysloną i GO.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach